Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Step7 a delphi Pobieranie danych ze sterownika. Jak napisać?

14 Gru 2006 10:31 2261 5
  • Poziom 16  
    Potrzebuje napisac program w delphi ktory bedzie pobieral dane ze sterownika PLC s7 400. Nie bardzo wiem jak sie do tego zabrac. Moze ktos z was zaimowal sie tym i moglby polecic jakas przystepna lekture na ten temat
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 30  
    Myślę że musisz się zapoznać z oprogramowaniem SIMATIC NET. Jest to pakiet do komunikacji S7 z kompikiem po ethernecie.
    Inny sposób na razie nie przychodzi mi na myśl.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 15  
    Da się to zrobić przez RS232. Poczytaj o protokołach komunikacji w S7 (zacznij szukać tu:http://www.automation.siemens.com/simatic/portal/html_76/techdok_simatic/pcs7_60_techdoku.htm) a potem spróbuj w Delphi stworzyć taki protokół i odpytać w ten sposób PLC.
  • Poziom 12  
    O OPC zapomnij - chyba ze masz duuuzo kasy.
    Robilem kilka maszyn (wezly betoniarskie etc) pracujacych na tandemie PC - PLC (S7-200) z wykorzystaniem trybu Free Port. Nie ma najmniejszego problemu zeby wyslac ciag danych ze sterownika do pc. w droga strone trzeba sie troszke nagimnastykowac aby zapewnic bezpieczenstwo transmisji ale to tez nie problem.
    Stosuje bajt startowy, kilka bajtow danych i sume XOR dla przeslanej paczki i nie mialem z tym zadnych problemow. W materialach siemensa sa przyklady komunikacji z czytnikiem kodow, enkoderem i falownikiem z wykorzystaniem trybu FreePort.
    Pozdrawiam Wojtek
  • Poziom 10  
    Nie trzeba korzystać z serwera OPC(koszty!!!). Najlepiej użyć RS232 ew. modułu Ethernet np. CP443.(jeśli ma dla ciebie znaczenie prędkość transmisji). Wystarczy najtańszy moduł bez żadnych zaawansowanych funkcji. Poszukaj sobie czegoś w dokumentacji siemensa na temat protokołu fetch/write. Służę źródłem programu w Delphi, który wyświetla w postaci wykresu dane z bloku DB. Widziałem też ostatnio gotowe biblioteki DLL ułatwiające implementacje w/w protokołu.