Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Polar KB 2036/1 - nie chłodzi, a mrozi

14 Dec 2006 20:55 13665 18
 • Level 17  
  Witam!
  Lodówka Polar KB 2036/1, jednoagregatowa. Chłodziarka działała, ale pewnego dnia zorientowaliśmy się że jednak już nie działa. Zamrażarka cały czas mrozi dobrze. Rozmroziliśmy, wyczyściliśmy, po włączeniu to samo. Zamrażalnik -8 st.C, chłodziarka +20st.C. Agregat normalnie włącza się i wyłącza. Przyszedł dziś fachowiec i powiedział że to termostat - średnio mu wierzę. Termostat ma dwie ślepe rurki (kapilary?) jedna leci do środka chłodziarki i tam ma kilkanaście zwojów a druga jest wsadzona ( prosty odcinek około 40cm) w izolację z tyłu chłodziarki. Tym niemniej to wszystko łączy się w termostacie , który może tylko włączyć lub wyłączyć agregat ( i lampkę). Załączam schemat. Co prawda nie działa w termostacie pozycja STOP - agergat działa nawet w tej pozycji. Ogólnie agregat bardzo gorący. Zacząłem odrywać piankę z tyłu lodówki aby obejrzeć element chłodzący i stwierdziłem że pianka w środku przy rurkach jest w kilku miejscach mokra, a oderwałem tylko mały kawałek.
  Tyle moich obserwacji -jakieś rady?
  Interesuje mnie również czy parowniki ( nie wiem czy dobrze to nazywam) w zamrażarce i przy chłodziarce są połączone szeregowo? Gdzie jest coś w rodzaju dysz rozprężnych? Powinno być wg mnie pomiędzy elementem rozpraszającym ciepło z tyłu lodówki a parownikiem w zamrażarce , ale póki co nic takiego tam nie widziałem. Ale z drugiej strony jest podłużny owalny element do którego wchodzi gruba rurka a wychodzi cienka. Natomiast w zamrażarce cienka przechodzi w grubą (albo odwrotnie :) Jaka jest dokładnie kolejność przepływu czynnika?

  Bardzo proszę o pomoc, lodówka w wynajętym mieszkaniu, a musimy tu pomieszkać jeszcze pare miesiecy..

  Z góry dzieki i pozdrawiam :)
 • Level 38  
  Napisałeś
  Quote:
  Przyszedł dziś fachowiec i powiedział że to termostat - średnio mu wierzę.
  .Napisz jeszcze kto ma ci udzielić odpowiedzi żebyś uwieżył?

  Ps.A jeżeli "fachowiec" ma rację to przeprosisz go ?
 • Home appliances specialist
  Polącz na próbę 3 i 4 na termostacie. Jak schłodzi, to do wymiany termostat.
 • User removed account  
 • Level 17  
  Wybaczcie drodzy fachowcy jeśli podważam zdanie jednego z Was, jednakże nie przekonały mnie jego argumenty. Termostat załącza/wyłącza agregat w zależności od temperatury. Więc gdy pracuje agregat (czyli termostat załączony) , zamrażarka zamrożona a chłodziarka nie działa to chyba nie przez termostat? Niepokoi mnie troche ta woda w piance przy parowniku...
  Ale na wszelki wypadek, zewrę piny 6 i 4 i zobaczymy.
  Qbus - jesli fachowiec ma rację przeproszę go - chociaż nie pogniewaliśmy się - stwierdził że nie ma takiego termostatu (podobno rzadki typ z dwiema kapilarami), może poszukać - cena około 150zl..
 • User removed account  
 • Helpful post
  Level 11  
  według mnie wygląda to na zatkany obwód parownika części od chłodziarki. w zamrażalniku masz temp -8C więc jest w porzo. w chłodziarce masz +20C a to już trochę dużo. są dwie możliwości: albo masz cały czas otwarte drzwi albo nie ma odparowania w części "chłodziarkowej". w tego typach urządzeń dławienie realizowane jest na bazie kapilar - dłuższa kapilara - większy spadek ciśnienia - nizsza temperatura parowania - niższa temperatura w komorze; jeżeli masz zatkaną kapilarę od chłodziarki masz ograniczony przepływ czynnika (działa tylko mały wymiennik w zamrażalniku) dlatego też mocnogrzeje się sprężara. drugasprawa termostat mierzy temp w chłodziarce więc najprawdopodobnij w ogóle nie wyłącza sprężarki. według mnie należy układ zozspawać wyczyścić i jeszcze raz napełnić. termostat nie ma tu nic do rzeczy - to jest tylko element który włącza agregat - możesz go zewrzeć i sprawdić czy spada tem w chłodziarce (wrzuć do nie j termometr i sprawdź po powiedzmy 20 minutach jeżeli nie spadnie to raczej jest tak jak mówię. trochę chaotycznie to napisałem ale mam nadzieje że zromiale
 • Level 17  
  Odpowiadam po kolei:
  BleBle - Termostat owszem, włącza i wyłącza, czas zależy od wybranej temperatury, własnie mierzę i wkrótce napiszę
  Na tylnej wewnętrznej ścianie chłodziarki nie powstaje lód, ścianka nawet nie jest zimna.
  Mój termostat wygląda bardzo podobnie do tego na zdjęciu :)
  gestapo -> zgodziłbym się z Twoją teorią. Drzwi oczywiście mam zamknięte. Pozostałe wszystkie fakty wydają się pasować :) Dołączam zdjęcia. Pytanie - w jaki sposób po rozspawaniu wyczyścić układ? nie zamierzam robić tego sam, ale wolalbym wiedzieć jak powinno być zrobione. Chętnie poznałbym schemat połączeń, co idzie gdzie :)

  Lodówka Polar KB 2036/1 - nie chłodzi, a mrozi

  Lodówka Polar KB 2036/1 - nie chłodzi, a mrozi

  Kliknij w obrazki, aby powiększyć
  <skryn>
 • User removed account  
 • Level 17  
  Nowe dane - lodówka pracuje godzine, agregat działa cały czas, jest b. gorący, w zamrażarce zimno ale w chłodziarce temperatura nie spadła nawet o stopień i rurki z tyłu chłodziarki pod wydłubaną pianką nie są zimne. Wychodzi na to że część chłodziarkowa w ogóle nie działa. Być może wcześniej agregat wyłączał sie ze względu na przegrzanie? A teraz jeszcze nie zdążył się na tyle dogrzać? Albo może teraz się zmieniło bo wyciągnełem kapilarę i wsadziłem z powrotem, może w inne miejsce. Dodam że termostat jest na 4ce w 7 stopniowej skali
  Pytanie zasadnicze - czy obwody parownika zamrażarki i chłodziarki są połączone równolegle czy szeregowo? Czy macie może jakiś schemat ideowy takiej chłodziarko - zamrażarki? Albo czy mógłby ktoś wskazać na zdjęciu co gdzie idzie itp?
 • Helpful post
  User removed account  
 • Level 17  
  Czyli z tego co wywnioskowałem należałoby rozlutować połączenia parowników z tyłu lodówki, przeczyścić parowniki ( jak? ) zalutować i ponownie napełnić czynnikiem. Ile coś takiego może kosztować? Czy możecie polecić jakiegoś dobrego fachowca z Wrocławia?
  Z góry dzieki za pomoc
 • Level 17  
  Upgrade sytuacji - był kolejny fachowiec, podłączył swoje urządzenia, wymienił czynnik chłodzący, ale stwierdził że to nic nie dało i że agregat nie produkuje wystarczającego ciśnienia, co stwierdził na podstawie odczytu manometru. Wielki plus dla niego bo nie chciał pieniędzy, jako że nie usprawnił urządzenia. Tym niemniej - lodówka dalej nieczynna, koszt wymiany agregatu - 350zł, wiec chyba lepiej wywalić ją na śmietnik i kupić inna?... Czy może ktoś miałby jakiś sposób na nią?
 • Level 11  
  Podepnę się pod temat. Mam identyczną sytuacją z Polarem CP200 :( W zamrażarce temperatura ujemna (schładza się bardzo szybko) a w chłodziarce - temperatura pokojowa. Sprężarka działa non stop. Domyślam sie jedynie, że termostat jest w porządku - nie wyłącza sprężarki, bo nie osiągnięto żądanej temperatury w chłodziarce. Czy mogło coś się przytkać w obiegu czynnika chłodzącego?
 • Home appliances specialist
  Mogło się przytkać, np. odwadniacz(filtr) ale równie dobrze może być ubytek gazu - nieszczelność.
 • Home appliances specialist
  Nic nie zrobisz bez specjalistycznego sprzętu, to znaczy: pompy próżniowej ze stacją manometrów, zestawu do lutowania srebrem(na przykład), detektora i wagi elektronicznej, zakładając że masz gaz :-)
 • Level 1