Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Polar KB 2036/1 - nie chłodzi, a mrozi

14 Gru 2006 20:55 12411 18
 • Poziom 17  
  Witam!
  Lodówka Polar KB 2036/1, jednoagregatowa. Chłodziarka działała, ale pewnego dnia zorientowaliśmy się że jednak już nie działa. Zamrażarka cały czas mrozi dobrze. Rozmroziliśmy, wyczyściliśmy, po włączeniu to samo. Zamrażalnik -8 st.C, chłodziarka +20st.C. Agregat normalnie włącza się i wyłącza. Przyszedł dziś fachowiec i powiedział że to termostat - średnio mu wierzę. Termostat ma dwie ślepe rurki (kapilary?) jedna leci do środka chłodziarki i tam ma kilkanaście zwojów a druga jest wsadzona ( prosty odcinek około 40cm) w izolację z tyłu chłodziarki. Tym niemniej to wszystko łączy się w termostacie , który może tylko włączyć lub wyłączyć agregat ( i lampkę). Załączam schemat. Co prawda nie działa w termostacie pozycja STOP - agergat działa nawet w tej pozycji. Ogólnie agregat bardzo gorący. Zacząłem odrywać piankę z tyłu lodówki aby obejrzeć element chłodzący i stwierdziłem że pianka w środku przy rurkach jest w kilku miejscach mokra, a oderwałem tylko mały kawałek.
  Tyle moich obserwacji -jakieś rady?
  Interesuje mnie również czy parowniki ( nie wiem czy dobrze to nazywam) w zamrażarce i przy chłodziarce są połączone szeregowo? Gdzie jest coś w rodzaju dysz rozprężnych? Powinno być wg mnie pomiędzy elementem rozpraszającym ciepło z tyłu lodówki a parownikiem w zamrażarce , ale póki co nic takiego tam nie widziałem. Ale z drugiej strony jest podłużny owalny element do którego wchodzi gruba rurka a wychodzi cienka. Natomiast w zamrażarce cienka przechodzi w grubą (albo odwrotnie :) Jaka jest dokładnie kolejność przepływu czynnika?

  Bardzo proszę o pomoc, lodówka w wynajętym mieszkaniu, a musimy tu pomieszkać jeszcze pare miesiecy..

  Z góry dzieki i pozdrawiam :)
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 38  
  Napisałeś
  Cytat:
  Przyszedł dziś fachowiec i powiedział że to termostat - średnio mu wierzę.
  .Napisz jeszcze kto ma ci udzielić odpowiedzi żebyś uwieżył?

  Ps.A jeżeli "fachowiec" ma rację to przeprosisz go ?
 • Specjalista AGD
  Polącz na próbę 3 i 4 na termostacie. Jak schłodzi, to do wymiany termostat.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Wybaczcie drodzy fachowcy jeśli podważam zdanie jednego z Was, jednakże nie przekonały mnie jego argumenty. Termostat załącza/wyłącza agregat w zależności od temperatury. Więc gdy pracuje agregat (czyli termostat załączony) , zamrażarka zamrożona a chłodziarka nie działa to chyba nie przez termostat? Niepokoi mnie troche ta woda w piance przy parowniku...
  Ale na wszelki wypadek, zewrę piny 6 i 4 i zobaczymy.
  Qbus - jesli fachowiec ma rację przeproszę go - chociaż nie pogniewaliśmy się - stwierdził że nie ma takiego termostatu (podobno rzadki typ z dwiema kapilarami), może poszukać - cena około 150zl..
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  według mnie wygląda to na zatkany obwód parownika części od chłodziarki. w zamrażalniku masz temp -8C więc jest w porzo. w chłodziarce masz +20C a to już trochę dużo. są dwie możliwości: albo masz cały czas otwarte drzwi albo nie ma odparowania w części "chłodziarkowej". w tego typach urządzeń dławienie realizowane jest na bazie kapilar - dłuższa kapilara - większy spadek ciśnienia - nizsza temperatura parowania - niższa temperatura w komorze; jeżeli masz zatkaną kapilarę od chłodziarki masz ograniczony przepływ czynnika (działa tylko mały wymiennik w zamrażalniku) dlatego też mocnogrzeje się sprężara. drugasprawa termostat mierzy temp w chłodziarce więc najprawdopodobnij w ogóle nie wyłącza sprężarki. według mnie należy układ zozspawać wyczyścić i jeszcze raz napełnić. termostat nie ma tu nic do rzeczy - to jest tylko element który włącza agregat - możesz go zewrzeć i sprawdić czy spada tem w chłodziarce (wrzuć do nie j termometr i sprawdź po powiedzmy 20 minutach jeżeli nie spadnie to raczej jest tak jak mówię. trochę chaotycznie to napisałem ale mam nadzieje że zromiale
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 17  
  Odpowiadam po kolei:
  BleBle - Termostat owszem, włącza i wyłącza, czas zależy od wybranej temperatury, własnie mierzę i wkrótce napiszę
  Na tylnej wewnętrznej ścianie chłodziarki nie powstaje lód, ścianka nawet nie jest zimna.
  Mój termostat wygląda bardzo podobnie do tego na zdjęciu :)
  gestapo -> zgodziłbym się z Twoją teorią. Drzwi oczywiście mam zamknięte. Pozostałe wszystkie fakty wydają się pasować :) Dołączam zdjęcia. Pytanie - w jaki sposób po rozspawaniu wyczyścić układ? nie zamierzam robić tego sam, ale wolalbym wiedzieć jak powinno być zrobione. Chętnie poznałbym schemat połączeń, co idzie gdzie :)

  Lodówka Polar KB 2036/1 - nie chłodzi, a mrozi

  Lodówka Polar KB 2036/1 - nie chłodzi, a mrozi

  Kliknij w obrazki, aby powiększyć
  <skryn>
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Nowe dane - lodówka pracuje godzine, agregat działa cały czas, jest b. gorący, w zamrażarce zimno ale w chłodziarce temperatura nie spadła nawet o stopień i rurki z tyłu chłodziarki pod wydłubaną pianką nie są zimne. Wychodzi na to że część chłodziarkowa w ogóle nie działa. Być może wcześniej agregat wyłączał sie ze względu na przegrzanie? A teraz jeszcze nie zdążył się na tyle dogrzać? Albo może teraz się zmieniło bo wyciągnełem kapilarę i wsadziłem z powrotem, może w inne miejsce. Dodam że termostat jest na 4ce w 7 stopniowej skali
  Pytanie zasadnicze - czy obwody parownika zamrażarki i chłodziarki są połączone równolegle czy szeregowo? Czy macie może jakiś schemat ideowy takiej chłodziarko - zamrażarki? Albo czy mógłby ktoś wskazać na zdjęciu co gdzie idzie itp?
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Czyli z tego co wywnioskowałem należałoby rozlutować połączenia parowników z tyłu lodówki, przeczyścić parowniki ( jak? ) zalutować i ponownie napełnić czynnikiem. Ile coś takiego może kosztować? Czy możecie polecić jakiegoś dobrego fachowca z Wrocławia?
  Z góry dzieki za pomoc
 • Poziom 17  
  Upgrade sytuacji - był kolejny fachowiec, podłączył swoje urządzenia, wymienił czynnik chłodzący, ale stwierdził że to nic nie dało i że agregat nie produkuje wystarczającego ciśnienia, co stwierdził na podstawie odczytu manometru. Wielki plus dla niego bo nie chciał pieniędzy, jako że nie usprawnił urządzenia. Tym niemniej - lodówka dalej nieczynna, koszt wymiany agregatu - 350zł, wiec chyba lepiej wywalić ją na śmietnik i kupić inna?... Czy może ktoś miałby jakiś sposób na nią?
 • Poziom 10  
  Podepnę się pod temat. Mam identyczną sytuacją z Polarem CP200 :( W zamrażarce temperatura ujemna (schładza się bardzo szybko) a w chłodziarce - temperatura pokojowa. Sprężarka działa non stop. Domyślam sie jedynie, że termostat jest w porządku - nie wyłącza sprężarki, bo nie osiągnięto żądanej temperatury w chłodziarce. Czy mogło coś się przytkać w obiegu czynnika chłodzącego?
 • Specjalista AGD
  Mogło się przytkać, np. odwadniacz(filtr) ale równie dobrze może być ubytek gazu - nieszczelność.
 • Specjalista AGD
  Nic nie zrobisz bez specjalistycznego sprzętu, to znaczy: pompy próżniowej ze stacją manometrów, zestawu do lutowania srebrem(na przykład), detektora i wagi elektronicznej, zakładając że masz gaz :-)
 • Poziom 1