Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polonez Caro 1.6 Gli Abimex-gaśnie na wolnych obrotach

wahoo 14 Gru 2006 21:09 5089 11
  • #1 14 Gru 2006 21:09
    wahoo
    Poziom 20  

Witam.W moim Polonezie brak wolnych obrotów na benzynie. Po odpaleniu silnik pracuje do momentu zgaśnięcia jednej z kontrolek na centralce od gazu. Kontrolka ta informuje że można przełączyć zasilanie na gazowe. Jeśli tego nie zrobie auto gaśnie. Przy odpalaniu w trybie pracy na benzynie wolne obroty wogóle nie występują. Silnik może pracować tylko jeśli wciskam noga pedałgazu. Przeglądając forum stwierdziłem że możę to wina silniczka krokowego. Dziś go wyjąłem. Nie był specjalnie brudny. Nie wygląda też na uszkodzony. Mam jednak pytanie: czy trzpień który jest na końcu silniczka powinien dać się wcisnąć palcami? U mnie nie chce nawet drgnąć. Po przekręceniu zapłonu jak również po uruchomieniu rozrusznika silniczek stoi w miejscu. Czy to normalne? Podobno takie same silniczki występują w innych samochodach. Czy ten z Poloneza występuje w innych samochodach żeby go można było łatwiej znależć na szrocie? Byłbym wdzięczny za pomoc bo chciałbym naprawić ta usterkę a nie wiem jak dalej ruszyć z miejsca. Pozdrawiam.

0 11
  • Katalog Megger
  • #2 15 Gru 2006 01:22
    małek
    Poziom 20  

przy przełączaniu stacyjki z wyłączony na zapłon powinien się ruszyć

0
  • #3 15 Gru 2006 08:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Katalog Megger
  • #4 15 Gru 2006 16:03
    wahoo
    Poziom 20  

Po wyciagnieciu calkiem silniczka auto nie chce sie uruchomic ani na benzynie ani na gazie. Po wyciagnieciu silniczka i po przekreceniu zaplonu siniczek nie rusza sie. Podlaczylem dzis kilka innych silniczkow od opla ale zaden nie chcial sie ruszyc. Domyslam sie ze mam jakis problem gdzies indziej. Jak moge sprawdzic czy do silniczka wogole dochodza jakies sygnaly? Nie mam zadnych bledow. Gdzie dalej szukac usterki?

0
  • #5 15 Gru 2006 16:04
    Albercik 321
    Poziom 25  

Silniczka krokowego się nie wciska,tylko wkręca.Wkręć go całkowicie,podłącz do niego złącze i włącz stacyjkę(nie zapalając silnika).Powinien on wrócić do tego położenia w którym był przed wkręceniem(komputer zapamiętuje ostanie położenie).Po zapaleniu silnika,jego położenie również powinno się zmienić,ponieważ komputer przystosuje go do odczytów z czujników rozmieszczonych po silniku.Tyle tylko,że jak pisze kolega powyżej,obroty silnika skoczą do około 3000.Jeżeli silniczek nie reaguje,może to wskazywać na jego usterkę,aczkolwiek może to być wina jakiegoś czujnika bądz samego komputera.Kodów błyskowych czytać nie musisz,jeżeli kontrolka silnika ci się nie zapaliła,ponieważ oczas żaden błąd nie zostanie zapisany.

0
  • #6 15 Gru 2006 16:14
    wahoo
    Poziom 20  

Podlaczalem kilka innych silniczkow i tez nie chcialy sie ruszac. Moze dzis sprobuje tak jak radzi kolega wyzej wkrecic go i zobacze reakcje. A co jesli okaze sie ze tez nie bedzie sie ruszal jak szukac dalej miejsca usterki?

0
  • #7 15 Gru 2006 17:11
    momik12
    Poziom 31  

stawiam na sterownik panowie

0
  • #8 15 Gru 2006 18:40
    wahoo
    Poziom 20  

A moge go jakos sprawdzic?

0
  • #9 16 Gru 2006 15:37
    Albercik 321
    Poziom 25  

Sprawdz jeszcze bezpieczniki od komputera(są za półka po stronie pasażera - za komputer odpowiada jeden,ale nie pamiętam jak one są rozmieszczone,więc sprawdz dla pewności wszystkie).Jeżeli będą ok,sprawdz napięcie na pinie C16 i B1 komputera,oraz na pinie F gniazda diagnostycznego.Sprawdz też masę na pinie D6 komputera.Jeżeli wszytko będzie ok,pozostaje ci wizyta u diagnosty lub elektryka na warsztacie i sprawdzenie komputera na testerze.Koszt to około 45 zł.

0
  • #10 17 Gru 2006 18:30
    wahoo
    Poziom 20  

Jezeli mam sprawdzic bezpieczniki to znaczy ze moga byc spalone, ale czy wtedy samochod wogole by nie mogl odpalic? Komputer chyba dzial bo jak np odlacze czujnik podcisnienia w kolektorze dolotowym to zapala sie check engine. Sprawdzam kody i wyskakuje zbyt wysoki sygnal z tego czyjnika. Podlaczam czyjnik i chec engine gasnie. Wydaj e mi sie wiec ze komputer chyba dziala. Czy moge jakos sprawdzic np miernikiem przewod ktory dochodzi do silnika krokowego? Nie wiem czy dochodza do silnika krokowego jakies sygnaly. Sa tam cztery przewody. Mozna jakos je sprawdzic?

0
  • #11 17 Gru 2006 23:29
    Albercik 321
    Poziom 25  

Skoro zapala ci się lampka silnika i komputer wykrywa i rozpoznaje błędy to bezpiecznik jest ok.Masa też wydaje mi się ok.Silniczek krokowy ma 4 przewody,które są wyprowadzone bezpośrednio z komputera.Czerwony - pin C3,Niebieski - pin C4,Pomarańczowy - pin C5 i Różowy - pin C6.Piszesz,że silniczek wogóle nie reaguje.Rozumiem,że sprawdzałeś go,wkręcając go całkowicie i włączając zapłon.Ciekawe jest to,że ECM nie wywala ci błędu,o jego uszkodzeniu.Powinien wywalić ci błąd 35.Zmierz ciągłość tych przewodów od tego silniczka.Sprawdz też te 4 bezpieczniki o których ci pisałem.Jest tam także bezpiecznik od cewki zapłonowej,pompy paliwa i wtryskiwacza.Sprawdz też czy po wyciągnięciu wtyczki silniczka krokowego,komputer wywali ci ten błąd 35.Sprawdz również,wyciągając wtyczki z czujników,czy komputer rejestruje ich błędy - czujnik położenie wału korbowego - błąd 12,czujnik ciśnienie bezwzględnego - błąd 33,czujnik temperatury płynu chłodzącego - błąd 15.Jeżeli komputer ci wszystko wyświetli prawidłowo,przewody silniczka krokowego nie będą miały przerwy,to pozostaje ci wizyta w serwisie.Silniczek krokowy jest silnikiem elektrycznym,więc można go zmierzyć miernikiem,ale nie pamiętam już jakie powinien mieć wartości.Jednakże nie polecam przy nim grzebać więcej niż samo czyszczenie.Może okazać się,że faktycznie jest uszkodzony sterownik.Zastanawia mnie tylko brak wyświetlania błędu z tego silniczka oraz jeżeli uszkodzony jest sterownik,to brak błędu tego sterownika.Ale zdarzają się cuda...

0
  • #12 18 Gru 2006 00:00
    wahoo
    Poziom 20  

Posprawdzam wszystko jak piszesz i dam znac co to da moze cos jeszce z tego bedzie:)

0