Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włacznik dotykowy

dowodca_armii 14 Dec 2006 22:30 30466 21
  • Włacznik dotykowy

Witam !

Znalazlem w internecie http://kitel.ru/ schemat włącznika dotykowego. Mam podobny w lampce -dotykamy metalowej obudowy -swieci slabo -jeszcze raz dotykamy, swieci mocniej - i jeszcze raz dotykamy swieci najmocniej, a po ostatnim dotknieciu gasnie. Tak jest w mojej lampce, schemat jest podobny, narysuje go i wrzuce

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
    A tu schemat ze strony
    Włacznik dotykowy

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    dowodca_armii
    Level 30  
    Has specialization in: dj, akustyka, diy
    dowodca_armii wrote 1762 posts with rating 55, helped 105 times. Live in city Olsztyn. Been with us since 2006 year.
    marcin_oizo
    Level 28  
    Konstrukcja bardzo ciekawa i praktyczna nawet. Czekamy na zdjęcia wykonanego przez Ciebie ustrojstwa. Nie masz problemu np. gdy jest wilgotno w pomieszczeniu? Tzn. czy układ nie głupieje?
    ciapciok
    Level 20  
    Co to za układ scalony ? Pisze 7713, ale nic mi to nie mówi. Czy ten włącznik dotykowy jest w 100% bezpieczny?

Pozdrawiam
    Jake1
    Level 18  
    Moja babcia jeszcze zyje a korzysta z takiego juz calkiem dlugo, co prawda oryginalny ale chyba ten sie niczym nie rozni, wiec jest bezpieczny
    Schemacik fajny no i praktyczny, niech ktos to zbuduje i sie pochwali czy dziala :)
    rafels
    Level 25  
    Na schemacie przewód fazowy L oznaczony jest jako masa układu. Nie radze nikomu podłączać tej masy do obudowy !! Chyba każdy rozumie czym to grozi - bezpośrednim niebezpiecznym porażeniem.
    Poza tym kondensatory C1 i C1 powinny być wysokonapięciowe, rzędu kilku kV. Ogólnie przy tym układzie zalecana jest szczególna ostrożność. Budując takie coś, należy znać zasady konstrukcji urządzeń 230V ! Szczerze radze :)
    Uszol 1990
    Level 29  
    Bardzo proszę o schemat
    ponieważ mam taką lampkę i uległa spaleniu podczas burzy
    pozdrawiam uszol
    układ bardzo ciekawy
    dowodca_armii
    Level 30  
    Wiam!
    Wyjasnie jeszcze raz ukladu jest orginalnie zamontowany w lampce ktora rozebralem aby wrzucic na elektrode schemat. Lampka ma metalowa obudowe do ktorej jest podlaczony kabel i przylutowany do wyprowadzenia nr2 na ponizszym schemacie. Nic nie ma prawa "kopac" uklad jest bezpieczny przynajmniej jest tak u mnie.

Oto amatorski schemat ktory przed chwila narysowalem, wartosci elementow podaje jakie sa wlutowane na plytke. Widok od strony druku.
    Włacznik dotykowy

P.S. !!!!!!!!!!!
    1. Ten schemat z rosyjskiej strony znalazlem przez przypadek. Szukalem w necie gdzie moge kupic taki scalak i to problem nie ma go w sprzedazy... ale wyskoczyla mi tamta strona w 1 poscie.
    2. Na obudowie ukladu pisze tak : AC 120V 60HZ i mozna go obciazyc 150 wat - triak wytrzymuje 3A
    Przerazilo mnie ze uklad jest na 120 volt ale u mnie na 230 voltach dziala znakomicie. Triak grzeje sie ale nie potrzebuje radiatora.

A to fotki ukladu i ...
    Włacznik dotykowy
    Włacznik dotykowy
    Włacznik dotykowy
    Włacznik dotykowy
    wow
    Level 27  
    Możesz zrobić zdjęcia lepszej jakości?
    tomeeh
    Level 24  
    Wszystko fajnie, ale mi się nie podoba ten rezystor 2,2MΩ (bądź 2MΩ, który raczej będzie ciężki do znalezienia). Pod 120V, to on jeszcze może być, ale w momencie, gdy podłączamy to do 230V, powinno go się "rozłozyć" na 2 szeregowo połączone ze sobą rezystory 1MΩ, z uwagi na ryzyko wystąpienia przebicia na pojedynczym rezystorze.
    dowodca_armii
    Level 30  
    Hey, jak ktos ma podobny schemat do mojego to niech zapoda :) Gdzie mozna dostac ten scalak?
    Jak komus jest potrzebny wzor plytki to moge sie pomeczyc i narysowac :d
    oj
    Level 42  
    Ten układ praktycznie nie jest już dostępny
    Colina2
    Level 16  
    YYYYY opłaca się w ogóle robić taką lempke?? W makro można kupić taką lampke o trzy stopniowej dotykowej regulacji świecenia i to jest już razem z całkiem ładną obudową ze stali nierdzewnej i białym kloszem ZA 13ZŁ:|
    sq3evp
    Level 29  
    Colina2 wrote:
    YYYYY opłaca się w ogóle robić taką lempke??

Dla własnej satysfakcji sie opłaca. Hobby kosztuje, ale wzbogaca się własną wiedzę...
    dowodca_armii
    Level 30  
    Dokladnie, robic sie nie oplaca bo pozadnej lampki nawe sie nie kupi za 13 zl to jak za darmo i jeszcze z "bardzo orginalnym wlacznikem"
    Ale co czlowiek nie zrobi dla wlasnej satysfakcji... ?
    grzesiek_re
    Level 14  
    hmm, ale z taka lampka wykonana samemu byłoby zabawy czy kopmnie prąd czy nie. :) znaczy się byłoby tak w moim przypadku:)
    swistak_one
    Level 15  
    mi sie wydaje że się nida :/ ale popytam znajomych zapaleńców :D
    mArKo85
    Level 16  
    witam...
    odkopię trochę ten temat bo mnie zainteresował... zapytam jak poprzednicy czy ktoś znalazł jakis układ zastępczy dla tego HT7713B ?
    oraz jeszcze mam takie lamerskie pytanie... jak tam dokładnie podpiąć żarówkę ? wiem że do tego wyprowadzenia 3 szeregowo (mam na mysli schemat narysowany przez dowodca_armii)... i tu właśnie nie wiem gdzie to dalej podpiąć... szeregowo z czym ? z 3 i z czym jeszcze ?

jeszcze mam pytanie do tych kondensatorów C3 i C4 - jakie to dokładnie mają byćbo tam chyba jest błąd z tym 561... nie ma to być 56 a w drugim 47 ??
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź...