Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stanowisko do badania wzmacniaczy pomiarowych

tomgart 15 Gru 2006 14:13 4680 4
 • Stanowisko do badania wzmacniaczy pomiarowych
  Chciałbym przedstawić moją, co prawda nie najnowszą konstrukcję, bo z 2001 stanowiska laboratoryjnego do badania parametrów wzmacniaczy pomiarowych jaki wykonałem na prace dyplomową.
  Z zewnętrznych przyrządów potrzebny tylko woltomierz, generator i oscyloskop do wyznaczania charakterystyk.
  Stanowisko to umożliwia przebadanie i wyznaczenie parametrów 4 wzmacniaczy pomiarowych znajdujących się wewnątrz obudowy.
  Wzmacniacze te zbudowane są oparciu o układy INA121, INA128, 3*uA741 i MA728, wszystkie o ustalonym wzmocnieniu 100V/v
  Wyeliminowane zostały wszystkie czynności łączeniowe za pomocą przewodów, dobrze znane z laboratoriów. Na zewnątrz znajdują się tylko zaciski wejścia i wyjścia wzmacniacza. Jednym z przycisków dokonuje się sekwencyjnego przełączania kolejnych wzmacniaczy pomiarowych, a drugim wyboru konfiguracji pomiarowej, np. wyznaczani CMRR, Ku=f(f), Rwe, Rwy, itp.
  Czynności łączeniowe realizowane są z pomocą przekaźników sterowanych logiką programowalna na GALu i układy liczników.Układ sterujący znajduje się na osobnej płycie.
  Każdy ze wzmacniaczy zbudowany jest w postaci modułu wpinanego w płytę bazową, co umożliwia badanie także innych wzmacniaczy.
  Na zewnątrz znajdują się jeszcze diody sygnalizujące który ze wzmacniaczy jest aktualnie wybrany do badań oraz wyświetlacz LED wyświetlający nr. konfiguracji pomiarowej oraz 2 przyciski sterujące wyboru wzmacniacza i mierzonego parametru.
  Na panelu umieszczony został także symbol wzmacniacza z diodami LED obrazującymi aktualnie wykonywane wewnątrz czynności łączeniowe.
  Zasilacz klasyczny: Trafo +LM7805, 7912 i 7812.


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • CControls
 • #2 15 Gru 2006 19:07
  Duch__
  Poziom 31  

  Fajna konstrukcja... nam niestety nie chciano dać na laboratorkach takich rzeczy bo uznali że były one dla nich zbyt cenne i pracowaliśmy na układach złożonych w pająku na kawałku deski i zalepione glutem by kable się nie oderwały... tylko pozazdrościć twoim młodszym "kolegą".

 • CControls
 • #3 15 Gru 2006 22:34
  tomgart
  Poziom 25  

  W pierwszej wersji właśnie to miała być taka konstrukcja "na desce" :) - "klasyczne" stanowisko laboratoryjne, ale pomyślałem że trzeba by co nie co unowocześnić i tak powstała ta konstrukcja. Parę rzeczy można by w niej zmodernizować, jak np. obwody drukowane - projekt powstał na kartce w kratkę i malowane były pisakiem. nie ma się czym chwalić.
  Układ był u mnie w "remoncie" w 2005 roku, stąd ta data na zdjęciach.
  Schemat zarzucę w najbliższym czasie bo musze go przerysować, w pierwotnej wersji powstał w CAD owskim programie AutoSketch i nie bardzo wygląda.
  Jeśli ktoś jest zainteresowany to mam też wsad do GALa.
  GAL realizuje różne dziwaczne kombinacje przekaźników łączeniowych a sterowany jest z licznika w kodzie BCD - taki rodzaj dekodera.
  Może kogoś dziwić duża liczba przekaźników (w sumie chyba 20) ale taka była konieczność. Po 3 na każdy układ wzmacniacza: 2 na wejście i 1 na wyjście a reszta do czynności łaczeniowych.
  W wersji wczesnej beta były klucze analogowe ale miały pewną rezystancję w stanie włączenia co zakłócało wyniki pomiar i dlatego te przekaźniki.

 • #4 21 Gru 2006 16:46
  Moriarti
  Poziom 11  

  Witam

  Ciekawi mnie jak został zadawany sygnał do pomiaru ch-ki CMRR(f), oraz sposób wyznaczenia Ku(f)= Kur(f)*(U2-U1)+Kuwsp(f)*((U2+U1)/2).
  Robiłem kiedyś podobny układ i napotkałem na problem z realizacją zadajnika napięć Ur i Uwsp. Ten układ musi być szalenie dobry jeśli chce się zmierzyć CMRR na poziomie 120 dB, gotowe scalone wzmacniacze serii INA tak właśnie mają.
  Koncepcja z przełączaniem wewnętrznym jak najbardziej fajna, ale ma wadę taką że jak człowiek tego nie podłączy to nie wie jak to działa (dodanie rezystorów psujących charakterystykę CMMR), w tym ćwiczeniu można nieźle ciekawych rzeczy pokazać :D

  PS: Przy źle wykonanym zadajniku napięć mierzy się jego charakterystykę a nie charakterystyki wzmacniaczy pomiarowych - tak na marginesie

  Pozdrawiam
  Moriarti

 • #5 21 Sty 2007 21:22
  McRancor
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Przeniosłem z DIY Pozostałe