Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka baterii li-ion 7.4V

15 Gru 2006 17:06 11622 8
 • Poziom 14  
  Witam,
  Czy wie ktoś może jakie jest napięcie ładowania baterii li-ion 7.4V (de facto 2 baterie)? Czy jest jakaś różnica w stosunku do 7.2V?
 • Poziom 31  
 • Poziom 42  
  Nie ma żadnej - to tylko konwencja oznaczania akumulatorów - jedni oznaczają LiIon/LiPoly jako 3.6V inni jako 3.7V.
 • Poziom 2  
  W związku z tematem mam pytanie.
  Przydała by mi się ładowarka do takich akumulatorków, Czy ktoś mógłby mi pomóc coś takiego zrobić lub ewentualnie zrobić gotowca. Jestem trochę zielony w temacie.

  PS: Akusy maja po 2000 mAh.
 • Poziom 29  
  Ja w ramach obowiązkowego zadania na warsztatach szkolnych musiałem zbudować regulowany zasilacz na ML317. Początkowo zasilacz taki nie był mi szczególnie przydatny, ze względu na małą wydajność prądową można było na nim testować proste układy, ale od jakiegoś czasu używam go do ładowania akumulatorów. Ładuję nim wszystko, od pojedynczych ogniw litowo-wodorkowych, które nie lubią wysokiego prądu, do kadmowego akumulatora od wkrętarki 18V 1,25Ah. Sprawa prosta, wystarczy że ustalę prąd ładowania na podstawie pojemności, podłącze pod zasilacz przez 10W opornik 8,2 oma, amperomierz w szereg i tyle. Ładowanie przez opornik ma ten plus, że nie trzeba tak paranoicznie pilnować napięcia, tylko podłączasz patrząc na prąd i już. Nawet jak nie wiesz jakie może być maksymalne napięcia na ogniwie bo np. nie napisali typu ogniwa, to zawsze możesz dać prąd 1/10C i napięcie samo będzie takie jak trzeba. Znane akumulatory, jak żelowe, litowo jonowe, kadmowe i inne można ładować większym prądem. Koszt, nie licząc trafa to max dycha kupując wszystko nowe razem z radiatorkiem. Myślę że takie rozwiązanie jest leprze od 5 różnych ładowarek, ze względu na uniwersalność, zarówno względem napięcia jak i prądu ładowania.
 • Poziom 2  
  Możesz jakiś schemat zapodać? Jak pisałem powyżej jestem zielony w temacie. Jak do tej pory na koncie mam jedynie regulator obrotów wentylatorów w kompie.
 • Poziom 29  
  Mówisz i masz.
  Ładowarka baterii li-ion 7.4V
  opornik przy diodzie led, trzeba obliczyć odpowiednio do napięcia zasilania. Po bezpieczniku i mostku widzę, że jest tu przewidziana 1,5A wersja tego LM-a. Do twoich potrzeb będzie dobry transformator 24V ok. 40W.
  tu masz przykład trochę mocniejszego trafa 50W:
  http://www.toroidy.pl/index.php?page=shop.pro...ufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=2
  A tu 30W (prąd zasilacza będzie mógł sięgać 1A, a nie 1,5):
  http://www.toroidy.pl/index.php?page=shop.pro...ufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=2
  Oczywiście możesz poszukać czegoś używanego. Takiej mocy na 24V powinieneś bez większych problemów natrafić w dziale bazar, podzespoły.
 • Pomocny post
  Poziom 2  
  Teraz chyba już sobie poradzę. Dzięki bardzo.
 • Poziom 14  
  Wskrzeszam na chwilę temat dla zainteresowanych.

  W moim projekcie chciałem uwzględnić ładowanie baterii Li-Ion 7.4V z której zasilany był układ. Stąd też moje pytanie na Elektrodzie.

  Po krótkich poszukiwaniach zdecydowałem się użyć układu Microchip MCP73864. Jest to zintegrowana ładowarka obsługująca baterie 7.4V.

  Aby wydłużyć czas życia baterii Li-Ion powinno się ją ładować zgodnie z odpowiednim profilem.

  Ładowarka baterii li-ion 7.4V

  Jak widać na załączonym obrazku, profil ten składa się z trzech faz:
  • wstępnego kondycjonowania: bateria jest ładowana prądem o wartości ok. 1/10 normalnego prądu ładowania (w celu uzupełnienia głęboko rozładowanych ogniw)
  • trybu stałego prądu, który uruchamiany jest po przekroczeniu odpowiedniego progu napięcia
  • trybu stałego napięcia, który uruchamiany jest gdy napięcie osiągnie wartość napięcia regulacji (regulation voltage)


  Tego typu rozwiązanie jest najbezpieczniejsze, bo scalak przejmuje na siebie cały proces ładowania. Układy do ładowania pojedynczych ogniw widziałem już w TME.