Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujka z lampą zewnętrzną!

15 Gru 2006 18:19 1151 5
  • Poziom 13  
    No i mam problem, zamówiłem sobie czujkę ruchu aby zamontować ją nad drzwiami wejściowymi (robotnicy zostawili tam kabel 3 żyłowy) na listwie i po obu strona lampy. Naprowadzę jeszcze na instalację, lampa która wcześniej wisiała nad drzwiami zapalana była od wewnątrz i posiada 3 żyłowy kabel. I tak myślałem zrobić: czujka po zmroku i podejściu do drzwi zapala obie lampy - zadziałało ale marzyłem o czymś takim, klawisz który pozostał wew. budynku podawał napięcie na czujkę i ta najpierw automatycznie sie zapalała a potem (przy włączonym klawiszu) działała jak czujka i to był połowiczny sukces. Chciałem uzyskać mozliwość ręcznego zapalenia lamp na zew. ale tak aby działały też na czujkę czyli ktoś wychodzi z domu to klikam klawisz i zapala się czujka ale ten sam ktoś wraca do domu i czujka się sama zapala. Niestety nie udało mi się wykonać takiego podłączenia - pewnie to nie mozliwe ;(
    Czujka miała by być cały czas pod napięciem (gotowa) ale miała być możliwość wymuszenie pracy czujki przez klawisz - niestety teoria przegrała z praktyką

pozdr
  • Poziom 39  
    To należałoby zrobić inaczej. A mianowicie:
    Czujka powinna być zasilana przez obwód sterowany z wewnątrz. Tylko zamiast "klasycznego" wyłącznika powinien być przycisk niestabilny NC (normalnie zamknięty).
    Wynika z tego dalej to, że cały czas jest podawane napięcie na czujkę i jest ona w gotowości.
    Jeżeli chcielibyśmy uruchomić oświetlenie (wyprowadzając gościa) należałoby na chwilę przycisnąć przycisk (jednoznaczne z odłączeniem zasilania) i puścić (powtórne załączenie). Niemniej czujka zareaguje na ten proces zaświeceniem żarówek. A wychodzący przed dom gość zainicjuje czujkę i podtrzyma proces świecenia.
    Może tak być?
  • Poziom 13  
    thx @any56 dobre to rozwiązanie aczkolwiek nie kumam co to jest przycisk niestabilny??? W sumie to mam wyłącznik dwuklawiszowy i jednym zapalam światło w holu a drugim na zewnątrz (teraz czujka) Myślałem jakby przerobić ten drugi przycisk aby działał na zasadzie np. dzwonka tylko czy da się zrobic/kupić takie coś z dwoma klawiszami z czego jeden przełącza się na stałe a drygi działa jak dzwonek???
    Ale pomysł extra, sam kierowałem się w tą stronę ale mi nie wyszło, bo niby myślałem podobnie i podłączyłem czujkę bezpośrednio do fazy i zera i jeszcze raz dodatkowo do fazy myśląc, że jak nacisnę przycisk to czuja zareaguje ale przecież to lipa bo i tak cały czas była ona zasilana! O drugiej stronie medalu ni epomyślałem.
  • Poziom 39  
    Chodzi mi o przycisk, który byłby normalnie zwarty a po przyciśnięciu rozwierałby obwód. Po puszczeniu wracałby do stanu zwarcia, a wtedy czujka zapalałaby światło.

Dodano po 3 [minuty]:

To byłby przycisk jak do dzwonka, tylko odwrotna logika.
    Jeśli jesteś "złota rączka", to pod klawisz podwójnego przełącznika podłóż sprężynkę tak, aby jeden z nich "sam" się załączał.
    I to właśnie będzie ten do czujki.
  • Poziom 32  
    przecież jak masz lampę z czujką to po pierwszym podaniu napięcia lampa zapala się na czas jaki masz ustawiony niezaleznie od czujki zmierzchowej wewnatrz lampy. potem gaśnie i przechodzi do tryby automat.-jezęli jadnak wyłaczysz przyciskiem wewn. dopływ napiecia -to wiadomo że lampa zgaśnie a jak znów zapalisz i zostawisz zapalone to po pewnym czasie znów zgaśnie i przejdzi do czuwania ---wiec ustaw tylko pokrętła na lampie
  • Poziom 13  
    @pkhenr widzisz nie do końca jest to dobre rozwiązanie bo jak zapomnisz kliknąć przycisk to czujka nie będzie zasilana i ... nie zadziała!
    kol @any56 podsunął mi prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie tylko pozostaje sprawa wracającego klawisza. Obawiam sie, że podłożenie sprężynki nie załatwi sprawy bo wydaje mi sie,iż takie wracające klawisze nie mają tego charakterystycznego kliku przy włączaniu/wyłączaniu i może sprężynka nie mieć siły pokonać ten klik ;(
    Obym sie mylil!

a da się kupić/przerobić taki wyłącznik albo ew. jak to popodpinać aby prąd był cały czas podawany do czujki a po naciśnięciu była przerwa???