Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer pasywny b-r. Który głośnik będzie najlepszy?

Logan 19 Dec 2006 22:27 4898 54
    Caleb_
    Level 33  
    qscgu wrote:
    Caleb_:

AD1. I myslisz ze 8" tonsila odda wiecej basu? Raz ze 12" ma wieksza powierzchnie membramy wiec basu bedzie po prostu wiecej a dwa ze przy pewnym poziomie glosnosci 20tka zacznie znieksztalcac podczas gdy 30tka da rade jeszcze glosniej i mocniej zagrac basem. nie wiem po co to porownanie SPLi skoro tu raczej sie liczy MAX SPL... nie wmowisz mi ze tylko ze wzgledu na SPL glosnik 20 cm bedzie mial wiekszy bas niz 30... pozatym SPL to tez pojęcie względne, np 20 gra szerszym pasmem i zobacz sobie ile to tak naprawde ma decybeli przy nizszych czestotliwosciach...
    gdn 20/80/2 ma 90dB w pasmie do 45hz. dajmy mu 100 wat, bo tyle na pewno jest w stanie przyjac. Zagra 110dB. "buszmen" o sprawnosci 80dB zagra powiedzmy przy 200 watach (nie sadze zeby wiecej przyjal) i ile jego SPL bedzie wynosil? 103dB czyli jednak cieszej... Nie liczy sie tylko powierzchnia membrany, ale rowniez jej masa jak i natezenie pola magnetycznego w szczelinie...
    Quote:
    AD 2. Chyba ci sie cos pomylilo... bas refelx zwyczajnie zwieksza wydajnosc glosnika w jakims tam zakresie czestotliwosci i cudów nie ma, dlatego winISD pokazuje przy obudowach BR taki spadek wytrzymalosci bo po prostu predzej przy tej czestotliwosci glosnik osiąga swoj max a pozniej zaczyna znieksztalcac, zatkaj br kiedy glosnik bedzie na granicy znieksztalcen a dowiesz sie o co tak naprawde biega. tak bylo i tak bedzie.
    byla mowa o wytrzymalosci mocowej w okolicach strojenia. to co sie dzieje pozniej nie bylo przedyskutowywane. mam wrazenie, ze obracasz kota ogonem...
    Ad 3. Chyba z kosmosu wziales ten argument... to nie wiąże sie z XMAXEM a z czestotliwoscią strojenia bas reflexu, zrobi sobie symulacje w ob. zamknietej i ta krzywizna zniknie...[/quote]chodzilo mi raczej o to, ze "akustyk" ogranicza od gory swoje obudowy wytrzymaloscia mocowa do dwukrotnie mniejszej niz nominalna. W symulacji miedzy 100hz, a czestotliwoscia strojenia pojawia sie ogromne siodlo, z ktorego mozna odczytac, ze glosnik moze przyjac stosunkowo nieduzo watow - mniej niz nominalnie, ale wynika to wlasnie z xmax, ktore to jest jedynie maksymalnym wychyleniem liniowym. to ze wytrzymalosc ponizej 20hz spada to raczej niezbyt istotne, bo i tak malo ktory wzmacniacz jest to w stanie dostarczyc glosnikowi, jak i raczej nie wystepuje w zadnym materiale.
    Quote:
    Ad 4. No jesli nie zalezy nam na odpowiedzi impulsowej to prosze bardzo... nawet super minimalna szczelina nie pomoże nam w takim wypadku jesli magnes bedzie maly, a obudowa duża i to jeszcze bas reflex... 80L to ja bym sie bal dac do glosnika 30cm...
    maly magnes wplywa na wartosc BL (im mocniejszy magnes tym wiekszy BL), a ten z kolei na qts (odwrotnie proporcjonalnie do BL pomijajac reszte parametrow), ktora z kolei ma wplyw wielkosc obudowy (im wieksza qts, tym wieksza potrzebna obudowa).
    Quote:
    tylko potem nie mow ze glosnik gra jak "roztopiony ser" buduj i 150 jak nie chcesz mnie sluchac
    ale "obrazalski :P
    qscgu
    Level 34  
    nie prawda... zupelnie nie prawda... to ze mambrama nie pracuje nie znaczy ze odciązony jest glosnik. xmax mozesz sobie zmieniac dowolnie, i i tak spadek wytrzymalosci bedziesz mial.

Visaton TIW 200 i tak nie dotrze do granicy jaką jest w stanie uzyskac 12" boschmann... nie wiem skad takie porownanie ale to inny kaliber jest... bas bedzie gleboki ale do pewnej granicy, potem wygrywa 12".

obudowa BR to nic innego jak podbicie pewnych czestotliwosci. zrobmy test, wsadzimy chocby takiego boschmanna ALX 12 SP do BR strojonego na 40hz. zapuscimy bass test w ktorym glownie dominują te czestotliwosci, doprowadzimy do takiej sytuacji ze juz bedzie slychac znieksztalcenia. jak sadzisz co sie stanie po zatkaniu BR? znieksztalcenia sie zmniejszą.

Macie troche dziwną wiedze o tym jak dziala br... to nie cudowne narzedzie ktore podnosi efektywnosc glosnika... pozatym winisd to nie wszystko proponuje ponad to praktyke... a potem bedzieci mi wmawiac ze to xmax przyczynia sie do spadku wytrzymalosci glosnika w obudowie BR. moze ma na to jakis wplyw ale powstaje jedynie w obudowie BR, zaraz zarzuce screenami

Dodano po 7 [minuty]:

"gdn 20/80/2 ma 90dB w pasmie do 45hz. dajmy mu 100 wat, bo tyle na pewno jest w stanie przyjac. Zagra 110dB. "buszmen" o sprawnosci 80dB zagra powiedzmy przy 200 watach (nie sadze zeby wiecej przyjal) i ile jego SPL bedzie wynosil? 103dB czyli jednak cieszej... Nie liczy sie tylko powierzchnia membrany, ale rowniez jej masa jak i natezenie pola magnetycznego w szczelinie... "

przepraszam ale ty chyba sobie żarty stroisz tak???
    jak przebijesz jakims 8" glosnikiem mojego buszmena to stawiam ci flaszke...

"maly magnes wplywa na wartosc BL (im mocniejszy magnes tym wiekszy BL), a ten z kolei na qts (odwrotnie proporcjonalnie do BL pomijajac reszte parametrow), ktora z kolei ma wplyw wielkosc obudowy (im wieksza qts, tym wieksza potrzebna obudowa)."

no ale to chyba nie bierzemy pod uwage odpowiedzi impulsowej

Dodano po 1 [minuty]:

PS. buszmenowi 500W nie dziwne wiec przyjmie ponad 300W a nie 200...
    wiezlak
    Level 35  
    qscgu wrote:
    nie prawda... zupelnie nie prawda... to ze mambrama nie pracuje nie znaczy ze odciązony jest glosnik. xmax mozesz sobie zmieniac dowolnie, i i tak spadek wytrzymalosci bedziesz mial.

Teraz to chyba Ty żarty sobie stroisz - to po kiego grzyba w niektórych konstrukcjach stroi się BR poniżej rezonansu - po to właśnie, żeby zwiększyć wytrzymałość mocową (zmniejszyć wychylenia) przetwornika w tym zakresie - głównie to dotyczy głośników z wyższym QTS. Spadek wytrzymałości w BR będzie ale NIE w punkcie strojenia tylko poniżej (w zamkniętej będzie lepiej) i powyżej (w zamkniętej będzie prawie tak samo).

qscgu wrote:

Visaton TIW 200 i tak nie dotrze do granicy jaką jest w stanie uzyskac 12" boschmann... nie wiem skad takie porownanie ale to inny kaliber jest... bas bedzie gleboki ale do pewnej granicy, potem wygrywa 12".

Jak to nie wiesz skąd - jak już tak sobie porównujemy głośniki o różnych średnicach, to możemy i taki kaliber wziąć pod uwagę. Zwróć jeszcze uwagę na to, że BM ma FS 33Hz a TIW 26Hz i różnica spowodowana powierzchnią membrany w zakresie 26-33Hz zmniejszy się wyraźnie. Ale co tu wiele się rozpisywać - wykres charakterystyki TIW 200 XS jest na stronie producenta a BM ALX 122 SP trzeba by samemu pomierzyć. Po próżnicy takie gdybania.

qscgu wrote:

obudowa BR to nic innego jak podbicie pewnych czestotliwosci. zrobmy test, wsadzimy chocby takiego boschmanna ALX 12 SP do BR strojonego na 40hz. zapuscimy bas test w ktorym glownie dominują te czestotliwosci, doprowadzimy do takiej sytuacji ze juz bedzie slychac znieksztalcenia. jak sadzisz co sie stanie po zatkaniu BR? znieksztalcenia sie zmniejszą.

Podbicie ale z odciążeniem przetwornika w punkcie strojenia. Zniekształcenia będziesz słyszał w tym przypadku tylko PONIŻEJ punktu strojenia 40Hz (wychylenia w obudowie zamkniętej będą mniejsze), albo jak dobierzesz zbyt małą średnicę BR i to świst/furkot powietrza będzie Ci zniekształcał dźwięk.

qscgu wrote:

Macie troche dziwną wiedze o tym jak dziala br... to nie cudowne narzedzie ktore podnosi efektywnosc glosnika... pozatym winisd to nie wszystko proponuje ponad to praktyke... a potem bedzieci mi wmawiac ze to xmax przyczynia sie do spadku wytrzymalosci glosnika w obudowie BR. moze ma na to jakis wplyw ale powstaje jedynie w obudowie BR, zaraz zarzuce screenami

Co do tego, że BR to "to nie cudowne narzedzie ktore podnosi efektywnosc glosnika" - sam sobie zaprzeczasz, czy sam ze sobą dyskutujesz? Cytuję Twoją wcześniejszą wypowiedź:
    qscgu wrote:
    Chyba ci sie cos pomylilo... bas refelx zwyczajnie zwieksza wydajnosc glosnika w jakims tam zakresie czestotliwosci i cudów nie ma
    Przecież nikt poza Tobą nie napisał, że BR podnosi efektywność/wydajność głośnika - jasno Ci wcześniej napisałem, że BR "zwiększa efektywność/wydajność KOLUMNY w pewnym zakresie" - o co Ci więc chodzi?

Co do symulacji - sam rozdmuchałeś temat symulowania wytrzymałości mocowej i otrzymałeś dokładną informację o tym, jak wpływa na nią Xmax przetwornika. Czy Ty tak naprawdę uważasz, że mniejszy Xmax nie ma żadnego wpływu na spadek wytrzymałości mocowej (biorąc pod uwagę wychylenie a nie moc cewki) w obudowie BR czy czy jakiejkolwiek innej? To po co głośniki subniskotonowe mają Xmax większy niż załóżmy - 2mm? :D

Mam wrażenie, żeś nieźle się pogubił w pewnych tematach. To nic złego przecież - każdy może się mylić - ale ciekawe, czy będziesz dalej tak szedł w zaparte...

Czekam na obiecane wykresy wytrzymałości mocowej obudowy BR i zamkniętej - oczywiście z tym samym przetwornikiem i o tej samej objętości.
    qscgu
    Level 34  
    ok najwidoczniej nie rozumiesz tego co pisze.

Co do obudow BR zawsze chodzilo mi o to ze obudwa tego typu ma swoje minusy, podbicie pewnej czestotliwosci spowoduje prędzej znieksztalcenia w tym zakresie. to jes tak jakbys podbil ten zakres na equalierze - no moze troche lepiej. ale i tak w koncu zacznie charczec predzej niz w obudowie zamknietej.

AD 1. Nie stroi sie nizej po to zeby zwiekszyc wytrzymalosc... nie wiem czy wiesz ale niskie strojenie obniza wytrzymalosc... a raczej zeby podniesc dolną granice pasma czy jak wolisz sprawic aby glosnik mogl przenosic najnizsze rejestry lepiej.

AD 2. BM juz jest pomierzony, jakbys nie wiedzial to znajduje sie w dziale CAR audio artykul o tym glosniku. I co mi chciales udowodnic porownaniem FSu? myslisz ze przez to ze TIW mając mniejszy FS zejdzie niżej? zagra mocniej i glosniej?

AD 3. Nie wiem jak doszedles do tego wniosku... nie widze zadnego związku rejestrow nizszych niz okolice strojenie ze zniekszalceniami powstającymi w przypadku przekroczenia mechanicznej wydajnosci glosnika...

AD 4. Przeczytaj początek mojego postu. Cudow nie ma oznacza to ze mimo iz podnosi efektywnosc to i przyspiesza znieksztalcenia w zakresie tych rejestrow ktore są podbijane. podobnie jak equalizer.

AD 5. xmax nie ma nic wspolnego z rzeczywistym wychyleniem glosnika, a subniskotonowe glosniki mają spory xmax ze wzgledu na to iż dłuzej cewka pozostaje w polu jednorodnym i dzieki temu mamy lepsze wieksze amplitudy niskich czestotliwosci. Glosniki mają nizszy FS dzieki mniejszemu magnesowi i ciezszej membramie. jednak takie glosniki nie mają szans na szybkie granie w obudowie BR. i w efekcie zamiast szybkiego basu bedzie BUUUU BUUUU...

w zadnych tematach sie nie pogubilem, nadal nie masz zadnego potwierdzenia twojej teori xmaxowej... a skoro o nim mowa to wytlumacz mi popularny glosnik 30-300-4AP z maxem na poziomie 3,1 mm jak to jest z nim mistrzu ze dobrze radzi sobie z niskimi tonami a wg ciebie powinien sie kiepsko sprawdziac?
    "To po co głośniki subniskotonowe mają Xmax większy niż załóżmy - 2mm? " 1mm roznicy to naprawde mało ;]

pozatym nie ide w zaparte tylko przedstawiam swoją teze popartą doswiadczeniami.
    Caleb_
    Level 33  
    qscgu wrote:
    nie prawda... zupelnie nie prawda... to ze mambrama nie pracuje nie znaczy ze odciązony jest glosnik.
    gdyby membrana nie pracowala to by w ogole zadnego dzwieku nie wytwarzala...
    Quote:
    wzglednie visaton pewnie zejdzie nizej. i tak ponizej 30hz nic ciekawego nie ma. zreszta dywagowac nad tym nie mamy co, bo chyba tylko EZO ma tego visatona... czepiasz sie tak tych 12', gdzie kazdy bezwzglednie da wiecej basu od jakiegokolwiek osmio-calowca. A co powiesz na estradowe szerokopasmowe 12', ktorych fs wynosi 70hz? Tez zejda tak nisko jak dobry, niskotonowy 8' z dajmy na to fs 30 i qts 0,3? I prosze nie pisz mi teraz, ze "no ale to sa szerokopasmowce", bo to nie zmienia faktu, ze niejeden 8' zejdzie nizej i zagra lepiej na basie niz 12'...
    Quote:
    obudowa BR to nic innego jak podbicie pewnych czestotliwosci. zrobmy test, wsadzimy chocby takiego boschmanna ALX 12 SP do BR strojonego na 40hz. zapuscimy bas test w ktorym glownie dominują te czestotliwosci, doprowadzimy do takiej sytuacji ze juz bedzie slychac znieksztalcenia. jak sadzisz co sie stanie po zatkaniu BR? znieksztalcenia sie zmniejszą.
    ciekawa teoria, ktora nijak sie ma do rzeczywistosci. Sam wykonaj taki test - najlepiej pusc generatorem 40hz i daj 300 wat, nastepnie zatkaj BR. Prawdopodobnie cewka troszke postuka. Wychylenia powyzej Xmax to znieksztalcenia. Jakim cudem mialyby sie zmniejszyc, skoro cewka by jeszcze dalej wychodzila poza obszar jednorodnego pola magnetycznego?
    Quote:
    Macie troche dziwną wiedze o tym jak dziala br... to nie cudowne narzedzie ktore podnosi efektywnosc glosnika...
    Niewatpliwie bassreflex podnosi np efektywnosc...
    Quote:
    pozatym winisd to nie wszystko proponuje ponad to praktyke...
    ja rowniez proponuje praktyke - nie teoretyzowac z odpowiednia obudowa do slsa, ktorego zapewne nigdy w rekach nie miales...
    Quote:
    a potem bedzieci mi wmawiac ze to xmax przyczynia sie do spadku wytrzymalosci glosnika w obudowie BR.
    napisalem o tym, aby uswiadomic Logana skad sie bierze w symulatorze siodlo wieksze niz zapewnia producent. Ile razy bede jeszcze musial to samo napisac?
    Quote:
    (...)moze ma na to jakis wplyw ale powstaje jedynie w obudowie BR, zaraz zarzuce screenami
    nie trzeba
    Quote:
    przepraszam ale ty chyba sobie żarty stroisz tak???
    jak przebijesz jakims 8" glosnikiem mojego buszmena to stawiam ci flaszke...
    nie ma to jak ubostwianie boschmanna ("mojego") :D. Jest to wykonalne. Taki GDN 20/80/2 zapewne glosniej zagra...
    Quote:
    no ale to chyba nie bierzemy pod uwage odpowiedzi impulsowej
    a wiesz co to? nie jest to bynajmniej group delay. Poza tym nieprawda jest pisanie, ze im mniejsza obudowa tym lepsze charakterystyki impulsowe. W za malej obudowie glosnik zagra z wysokimi poczatkowymi oscylacjami, co wcale nie brzmi dobrze...

Quote:
    PS. buszmenowi 500W nie dziwne wiec przyjmie ponad 300W a nie 200...
    no to swietnie. ciekaw jestem jak dlugo bedzie w stanie tyle przyjmowac. mimo wszystko nie ratuje to jego maksymalnego natezenia. wez dodatkowo pod uwage, ze trzeba miec te pare setek watow. lepsze glosniki zadowola sie kilkudziesiecioma watami i zagraja z nalezyta glosnoscia - dodatkowa oszczednosc pradu...

Quote:
    AD 1. Nie stroi sie nizej po to zeby zwiekszyc wytrzymalosc... nie wiem czy wiesz ale niskie strojenie obniza wytrzymalosc... a raczej zeby podniesc dolną granice pasma czy jak wolisz sprawic aby glosnik mogl przenosic najnizsze rejestry lepiej.
    otoz po to sie stroi. mozna spotkac glosnik z fs 30 strojony na 20hz, ktore to nie spowoduje slyszalnego poszerzenia pasma od dolu, natomiast polepszy wytrzymalosc - z mniejszymi znieksztalceniami bedzie pracowal glosnik przez zmniejszone wychylenie.
    Quote:
    AD 4. Przeczytaj początek mojego postu. Cudow nie ma oznacza to ze mimo iz podnosi efektywnosc to i przyspiesza znieksztalcenia w zakresie tych rejestrow ktore są podbijane. podobnie jak equalizer.
    przypuscmy, ze podajemy na glosnik jakis sygnal i w zamknietej obudowie przekracza swoj xmax - rosna znieksztalcenia. Po dodaniu bassreflexu wychylenie zmaleje ponizej xmax... mam wrazenie, ze nie wiesz co to znieksztalcenia...
    Quote:
    AD 5. xmax nie ma nic wspolnego z rzeczywistym wychyleniem glosnika
    no faktycznie, bo xmax to maksymalne wychylenie, a nie rzeczywiste (w danej chwili)
    Quote:
    , a subniskotonowe glosniki mają spory xmax ze wzgledu na to iż dłuzej cewka pozostaje w polu jednorodnym i dzieki temu mamy lepsze wieksze amplitudy niskich czestotliwosci.
    nie, dzieki temu mamy mniejsze znieksztalcenia przy wiekszych wychyleniach membrany i posrednio czesto wiekszy Xdam czy jak go sobie tam nazwiemy...
    Quote:
    Glosniki mają nizszy FS dzieki mniejszemu magnesowi i ciezszej membramie.
    nie, glosniki maja mniejszy FS przez wage ukladu drgajacego (cewki i membrany) jak i wiekszej podatnosci zawieszen. Wielkosc magnesu nie ma tu znaczenia.
    Quote:
    jednak takie glosniki nie mają szans na szybkie granie w obudowie BR. i w efekcie zamiast szybkiego basu bedzie BUUUU BUUUU...
    roznie - glosniki z bardzo mocnym ukladem magnetycznym sobie bez problemu poradza w BR (oczywiscie w granicach rozsadku).
    qscgu
    Level 34  
    Caleb zabardzo czepiasz sie szczegolow. to sie tyczy:
    AD 1 i AD 4.

AD 2. chetnie bym zobaczyl taki glosnik... to byloby niezle dokonanie. oczywiscie nie mowie o skrajnosciach.

AD 3. A skad ci wezme taki wielki piec... nie wiem czy wiesz ale chaka impedacyjna glosnika nie jest linią prostą. "Wychylenia powyzej Xmax to znieksztalcenia" Ciekawych rzeczy sie dowiaduje... ale powiedz to 30-300-4AP... Potem pogadmy o twojej smiesznej teori :D

AD 5. A myslisz ze SLS jest jakims wybrykiem natury i zagra na przekor szybko w relatwynie dużej obudowie BR mając slaby napęd ?

AD 6 i AD 7 pomijam.

AD 8. Chyba w twoich snach zagra glosniej... Jakbys tak troche pomyslal to moze nie wypisywalbys takich glupot... No i powiedz mi jak to jest w przypadku zawodow car audio... magma przeciez ma 85dB to jakim cudem wygrywa? BTW ten boschmann ma 90dB SPL mierzone. Ale masz mgliste pojęcie o glosnikach...

AD 9. znow czepiasz sie szczegolow, nie napisalem o skrajnosciach.

AD 10

Dodano po 5 [minuty]:

AD AD 1. Zupelna bzdura...

AD AD 2. Powiedz to 30-300-4AP ktory wychyla sie przynajmniej na +/-1cm z jego smiesznym xmaxem i nie powoduje znieksztalcen...

AD AD 4. Chrystus w sredniowieczu spaliliby cie za te herezje... Xmax jest zalezny od wysokosci uzwojen cewki, x dam to wychylenie przy ktorym cewa urzedy o karkas
    Xmax < Rzeczywiste wychylenia < Xdam

AD AD 5. Heh... jednak naprawde nie wiesz jak dziala glosnik.... doloz 30kg magnesu do jakiegos glosnika nie zmieniając niczego innego a zobaczysz jak sie podniesie FS!

AD AD 6. A od kiedy to ten SLS ma bardzo mocy uklad magnetyczny?
    Caleb_
    Level 33  
    qscgu wrote:
    Caleb zabardzo czepiasz sie szczegolow. to sie tyczy:
    AD 1 i AD 4.
    coz... moze najlepiej zebym pomijal fragmenty w ktorych mam racje?
    Quote:
    AD 3. A skad ci wezme taki wielki piec... nie wiem czy wiesz ale chaka impedacyjna glosnika nie jest linią prostą.
    pisales, ze bez problemu przyjmuje 500 wat, wiec mysle, ze tak go testowales... ch-ka impedancji glosnika faktycznie nie jest linia prosta, ale co to ma do rzeczy?[quote]"Wychylenia powyzej Xmax to znieksztalcenia" Ciekawych rzeczy sie dowiaduje...[/qupte]niestety jestem juz troche zmeczony - mialem na mysli wychylenia powyzej xmax powoduja znieksztalcenia w produkowanym dzwieku.
    Quote:
    ale powiedz to 30-300-4AP... Potem pogadmy o twojej smiesznej teori :D
    a w czym problem?
    Quote:
    AD 5. A myslisz ze SLS jest jakims wybrykiem natury i zagra na przekor szybko w relatwynie dużej obudowie BR mając slaby napęd ?
    a czemu wybrykiem natury? A co powiesz na Alto II, gdzie 17-tka Visatona, ktora gra w 30 litrach i jakos nikt nie narzeka na ociagajacy sie bas, albo na TIWa 250 XS, ktory w VOXach gra w 70 litrach? Tez wybryk natury? To wlasnie glosniki ze slabym napedem wymagaja wiekszych kolumn...
    Quote:
    AD 8. Chyba w twoich snach zagra glosniej... Jakbys tak troche pomyslal to moze nie wypisywalbys takich glupot... No i powiedz mi jak to jest w przypadku zawodow car audio... magma przeciez ma 85dB to jakim cudem wygrywa? BTW ten boschmann ma 90dB SPL mierzone. Ale masz mgliste pojęcie o glosnikach...
    tylko jakim wzmacniaczem jest napedzana. Poza tym te zawody tycza sie samochodow. W domu jest jednak troche inna akustyka... Ciekawe czemu ta magma skoro takie super natezenia osiaga nie naglasnia sie jakichs wiekszych sal...
    Quote:
    AD 9. znow czepiasz sie szczegolow, nie napisalem o skrajnosciach.
    pisalem to w kontekscie tego SLSa...
    Quote:
    AD AD 1. Zupelna bzdura...
    skoro tak twierdzisz...
    Quote:
    AD AD 2. Powiedz to 30-300-4AP ktory wychyla sie przynajmniej na +/-1cm z jego smiesznym xmaxem i nie powoduje znieksztalcen...
    niestety ale powoduje. Po co w takim razie jest Xmax?
    Quote:
    AD AD 4. Chrystus w sredniowieczu spaliliby cie za te herezje... Xmax jest zalezny od wysokosci uzwojen cewki, x dam to wychylenie przy ktorym cewa urzedy o karkas
    Xmax < Rzeczywiste wychylenia < Xdam
    zdefiniuj "Rzeczywiste wychylenia". To od czego Xmax jest zalezny nie musiales tlumaczyc.
    Quote:
    AD AD 5. Heh... jednak naprawde nie wiesz jak dziala glosnik.... doloz 30kg magnesu do jakiegos glosnika nie zmieniając niczego innego a zobaczysz jak sie podniesie FS!
    niestety nie dysponuje 30kg magnesu... Moze przyblize inaczej. FS jest zalezne Od Mms i Cms. Mms to masa ukladu drgajacego glosnika. Cms to podatnosc zawieszen - ponownie sie powtarzam. Prosze bardzo - klik. Watpie czy dopuszczonoby artykul z podstawami, ktory by mial taki kardynalny blad.
    Quote:
    AD AD 6. A od kiedy to ten SLS ma bardzo mocy uklad magnetyczny?
    a gdzie ja takie cos napisalem?

tymczasem ide spac, dobranoc
    wiezlak
    Level 35  
    qscgu wrote:
    Co do obudow BR zawsze chodzilo mi o to ze obudwa tego typu ma swoje minusy, podbicie pewnej czestotliwosci spowoduje prędzej znieksztalcenia w tym zakresie. to jes tak jakbys podbil ten zakres na equalierze - no moze troche lepiej. ale i tak w koncu zacznie charczec predzej niz w obudowie zamknietej.

Jakim prawem zacznie szybciej charczeć przetwornik w obudowa BR w punkcie strojenia, niż w obudowie zamkniętej, zastanów się. Przecież cały czas Ci tłumaczę, że przetwornik w BR w punkcie strojenia jest najbardziej ODCIĄŻONY. Co zacznie charczeć? Membrana, która ma wtedy minimalne wychyły?

qscgu wrote:

Ty znowu swoje. Jak niby strojenie BR ma obniżyć wytrzymałośc przetwornika w punkcie strojenia? Nie widziałeś nigdy głośników o wyższym QTS i małym Xmax strojonych nisko tylko po to, żeby podnieść wytrzymałość mocową? Dla przykładu - Teslą ARN 226 z QTS ok. 0,75 się nie bawiłeś nigdy? Stroi się ją tak nisko, jak tylko się da (np. 25Hz) bo zwiększa to jej wytrzymałość w tym zakresie (zmniejszone wychyły membrany, nie trzeba babrać się subsonicem) a nie wpływa znacząco na charakterystykę i opóźnienia w porównaniu do obudowy zamkniętej.

qscgu wrote:

AD 2. BM juz jest pomierzony, jakbys nie wiedzial to znajduje sie w dziale CAR audio artykul o tym glosniku. I co mi chciales udowodnic porownaniem FSu? myslisz ze przez to ze TIW mając mniejszy FS zejdzie niżej? zagra mocniej i glosniej?

Później przyjrzę się temu wątkowi i obejrzę pomiary. Czy ja Ci napisałem, że TIW na pewno zejdzie niżej, zagra mocniej itp? Napisałem Ci, że niższy FS TIWa częściowo zrekompensuje różnicę powierzchni membrany przy zakresie 26-33Hz.

qscgu wrote:

Ale te zniekształcenia w punkcie strojenia nie wynikają z rzekomego "siodła" w wytrzymałości mocowej (bo w punkcie strojenia nie ma takowego) - właściwie to nie są zniekształcenia jako-takie, tylko charakterystyka, którą wnosi tunel (gorszy impuls). Alternatywnego wyjścia poza stosunkowo niedużą obudową zamkniętą z aktywną korekcją nie ma - tylko, że w tym przypadku musisz mieć piekielnie wytrzymałą cewkę w głośniku, duże wychylenie liniowe w przetworniku oraz potężny wzmacniacz, który będzie w stanie napędzić te np. +9dB na 30Hz. Mało tego - następi również pogorszenie impulsu po dodaniu takiej "equalizacji". Jak widzisz BR nie jest taki "zły".

qscgu wrote:

AD 5. xmax nie ma nic wspolnego z rzeczywistym wychyleniem glosnika, a subniskotonowe glosniki mają spory xmax ze wzgledu na to iż dłuzej cewka pozostaje w polu jednorodnym i dzieki temu mamy lepsze wieksze amplitudy niskich czestotliwosci. (CIACH)
    w zadnych tematach sie nie pogubilem, nadal nie masz zadnego potwierdzenia twojej teori xmaxowej... a skoro o nim mowa to wytlumacz mi popularny glosnik 30-300-4AP z maxem na poziomie 3,1 mm jak to jest z nim mistrzu ze dobrze radzi sobie z niskimi tonami a wg ciebie powinien sie kiepsko sprawdziac?
    "To po co głośniki subniskotonowe mają Xmax większy niż załóżmy - 2mm? " 1mm roznicy to naprawde mało ;]

I co Ty chcesz udowodnić wyciągając tą dziwną hybrydę, jaką jest AP? Myślisz, że mnie zaskoczyłeś tym przetwornikiem? Bez żartów, od prawie roku mam subwoofer na tym STX-ie i wiem, co potrafi. Może mi teraz odpowiesz, dlaczego dobra kontrola membrany w AP kończy się poza Xmax 3,1mm i mamy już mniej "wyrazistą" grę w niskim pasmie (fakt, że przez krótką cewkę ma generalnie wysoką efektywność i duży "wykop" w średnim basie)? To, że zawieszenie pozwala się bujać na jakieś 20mm przecież nie znaczy, że przetwornik będzie liniowo pracował przy takim wychyle, zgadzasz się przecież. Dlaczego więc w samochodach stosuje się głośniki z większym Xmax (np. Twój ALX 122 SP) a nie patent STXa? Dlatego, że tam liczy się duży i w pełni kontrolowany skok objętościowy, prawda? Czemu STX przegrywa w tej konkurencji z przetwornikami o większym wychyleniu liniowym ale takim samym wychyleniu maksymalnym (czy Xdam, zależy jak kto zwie)? Czyżby jednak wychylenie liniowe miało znaczenie w zakresie subniskotonowym...? :D

Nadal czekam na wykresy, w których UDOWODNISZ, że w punkcie strojenia BR przetwornik w takiej obudowie ma gorszą wytrzymałość mocową, niż w zamkniętej. Może wszyscy tkwiliśmy do tej pory w błędnych przekonaniach... :P
    qscgu
    Level 34  
    Cos czuje ze ze ta rozmowa do niczego nie prowadzi... nie chce mi sie juz odpisywac bo wszystko co mialem do powiedzienia zostalo juz powiedziane, aczkolwiek nie przyznaje sie sie do błędu, dalej twierdze tak jak twierdziłem takze nie myślcie sobie za dużo ;)

koncze rozmowe bo robi sie offtopic. Chcesz o tym porozmawiac to na gg a nie bedziemy zasmiecac wątku. Chociaz ta wasza teoria xmaxowa jest naprawde mocno kombinowana...
    wiezlak
    Level 35  
    Faktycznie, offtopic się zrobił, ale pewne sprawy trzeba wyjaśnić i rozstrzygnąć, bo ktoś może w przyszłości oprzeć się na tym wątku i mieć mętlik w głowie.

Jakoś nie kwapisz się, żeby zaprezentować wykresy, z których wynika, że - jak twierdzisz - przetwornik w BR ma gorszą wytrzymałość mocową w punkcie strojenia, niż w zamkniętej. Pomogę Ci. Poniżej jest prościutka symulacja z WinIsd na STX GDN 22/120/8/SC (symulacja oczywiście w pewnym stopniu odbiega od rzeczywistości, jednak dość dobrze prezentuje zasady wielu zjawisk). W punkcie strojenia przetwornik w BR zyskuje na wytrzymałości mocowej natomiast poniżej wytrzymałość mocno spada (zachowuje się prawie, jak bez obudowy). W tym zagadnieniu już nie jest istotne, czy mówimy o wychyleniu liniowym, czy maksymalnym (Xdam) - zasada jest podobna - w punkcie strojenia BR przetwornik ma lepszą wytrzymałość mocową (patrząc oczywiście na wychylenie, nie mówimy o mocy cewki), niż w obudowie zamkniętej.

Jeśli za bardzo przeholowaliśmy w temacie, to Tremolo powinien dać nam po uszach i rozstrygnąć sporne kwestie :D.
    qscgu
    Level 34  
    zapomniales jednej rzeczy, obudowa ktora do niego dales ma tylko 25L wiec jest relatywnie mała... a co powiesz na symulacje 25-100 w obudowie 80L? ale to juz koniec bo naprawde offtopic sie zrobil
    wiezlak
    Level 35  
    Qscgu - o czym Ty piszesz? Jaką niby miałem podać obudowę w przykładzie głośnika 20cm? Zjawisko o którym piszemy przecież nie zmienia swojej istoty wraz ze zmianą pojemności obudowy. Piszesz o 25-100 (STX?) w obudowie 80l. (przesada, powinna mieć max. 50l.) - proszę, oto wykres. Co się zmieniło w tym temacie - czy jest jakiś spadek wytrzymałości mocowej w punkcie strojenia?

Nie potraktuj tego jako "wycieczki osobistej" bo daleki jestem od takich zamiarów, ale wiesz co - przykro patrzeć, jak ktoś brnie uparcie w swoich teoriach nie przyjmując do wiadomości faktów. Czy Ty uważasz, że nie mieć racji to jakaś ujma na honorze? Wszyscy uczymy się przez całe życie (a i tak głupimi umieramy ;) ).
    qscgu
    Level 34  
    "Czy Ty uważasz, że nie mieć racji to jakaś ujma na honorze?"
    hehe ubawilo mnie to... wykres wykresem ale ciekaw jestem czy wziąles pod uwage impedancje glosnika? dlaczego malo wiarygodne są takie wykresy? poniewaz sam ten wykres niczego nam nie daje:
    http://www.stx.pl/charakterystyki/GDN-25-100-4-SC-IMP.jpg
    zobacz sobie swoj cudowny zakres 20-30hz. takze patrzenie na ten CYPEL w obudowie BR nic nam nie daje. jaką moc musialby miec piec zeby oddac 100W w tym zakresie?
    300w 4R - 100W - 12R - srednia impedancji z tego przedzialu. przy sluchaniu muzyki schodzącej do tego zakresu juz dawno glosnik by sie spalil bo wyzsze rejestry otrzymalby ponad 250W. I gdzie ta twoja teoria? Samymi twierdzeniami ze nie mam racji niczego nie wskorasz :)
    radze ci jeszcze troche potestowac, poprobowac a potem wdawac sie ze mna w polemike...
    wiezlak
    Level 35  
    Toś teraz znowu walnął jak kulą w płot - nie wiesz, że impedancja głośnika w obudowie BR się zmienia i powstają 2 "piki" pomiędzy częstotliwością strojenia tunelu i z "dołkiem" w punkcie strojenia? Mało tego, impedancja w obudowie zamkniętej również ulega przesunięciu (o ile to już zależy od dobroci całkowitej obudowy QTC). Wiesz co, coraz bardziej utwierdzasz mnie w przekonaniu, że nie wiesz o czym piszesz (przynajmniej w temacie, który tu poruszamy). Brnij dalej... ciekawe jakich to jeszcze rewelacji się dowiemy :P.

Jak Ci nie odpowiada strojenie w okolicach FS (25Hz) z podanego przykładu, to przesymuluj sobie wyższe, np. 35Hz i co - pytam ponownie - gdzie ten spadek wytrzymałości głośnika w punkcie strojenia BR w stosunku do obudowy zamkniętej? Dalej będziesz mieszał nieumiejętnie inne tematy i odwracał kota ogonem?
    qscgu
    Level 34  
    "powstają 2 "piki" pomiędzy częstotliwością strojenia tunelu"

tym zdaniem juz totalnie pogrążyles swoją teorie o wytrzymalosci mocowej glosnika... cos mi sie zdaje ze coraz bardziej zaczynasz sie wykrecac... piszesz o 2ch pikach - owszem powstają ale czy ja twierdziłem inaczej? zaprzeczalem temu? powiedzialem ze pik w tym cyplu nadal jest i twoja teoria wytrzymalosciowa lega w gruzach
    wiezlak
    Level 35  
    qscgu wrote:
    "powstają 2 "piki" pomiędzy częstotliwością strojenia tunelu"

tym zdaniem juz totalnie pogrążyles swoją teorie o wytrzymalosci mocowej glosnika... cos mi sie zdaje ze coraz bardziej zaczynasz sie wykrecac... piszesz o 2ch pikach - owszem powstają ale czy ja twierdziłem inaczej? zaprzeczalem temu? powiedzialem ze pik w tym cyplu nadal jest i twoja teoria wytrzymalosciowa lega w gruzach

Qscgu, czy Ty nie rozumiesz, że w obudowie BR w tym - jak to nazywasz - cyplu na wytrzymałości mocowej w punkcie strojenia nie ma "piku" impedancji tylko "dołek"? Ręce opadają, takie bzdury sadzisz.

Kombinujesz jak by się wykręcić z tego, że pisałeś o głośniku w obudowie tak, jakby "pik" impedancji przypadał na FS, co jest nieprawdą (chyba, że przyjmiemy obudowę o krytycznie niskim QTC, zachowującą się w sumie jak odgroda). Brnij dalej... ciekawe co teraz wymyślisz do swojej teorii o spadku wytrzymałości przetwornika w punkcie strojenia BR.
    qscgu
    Level 34  
    hehehe... dobre dobre, ladnie odwracasz kota ogonem ale ja juz koncze bo dostalem ostrzezenie za offtopic. Na zakonczenie dodam ze nie masz zielonego pojecia o zmianach impedancji... "jakby "pik" impedancji przypadał na FS" a znasz definicje FS? FS to pierwszy pik impedancyjny kolego.
    Caleb_
    Level 33  
    czy aby na pewno...

do autora tematu: jaka decyzje podjales (pytam, bo byc moze zmieniles decyzje po naszej burzliwej dyskusji :P)?
    qscgu
    Level 34  
    caleb_ no i odpowiedziales sobie. jezeli zetniemy suba na czest. drugiego piku to zostanie wywindowany w gore ten zakres, podczas gdy inne tony bedą malo slyszalne te bedą az zanadto, chcąc zwiekszyc glosnosc pozostalych czest. w koncu doporowadzimy do spalenia subwoofera. nie mowiąc juz o tym ze glosnik tez ma swoj max...

Dodano po 2 [minuty]:

ale ja juz koncze mam zakaz wypowiadania sie juz w tym wątku za offtopic ;D
    Logan
    Level 30  
    Dziekuje serdecznie za pomoc. Zdecydowalem sie na Peerless'a SLS10. Co do objetosci obudowy to najprawdopodobniej bedzie to cos kolo 50-60litrow. Takie wlasnie pojemnosci stosuja ludzie na innych forach audio. Gdy bede mial juz glosnik, porownam go w b-r oraz zamknietej i napisze co mi bardziej pasuje :)

Pozdrawiam i zycze Wesolych Swiat.
    wiezlak
    Level 35  
    qscgu wrote:
    hehehe... dobre dobre, ladnie odwracasz kota ogonem ale ja juz koncze bo dostalem ostrzezenie za offtopic. Na zakonczenie dodam ze nie masz zielonego pojecia o zmianach impedancji... "jakby "pik" impedancji przypadał na FS" a znasz definicje FS? FS to pierwszy pik impedancyjny kolego.

Ostatnia moja wypowiedź w tym wątku do Ciebie, kolego qscgu.
    Pomijam już Twoją niewiedzę i bzdurne teorie w temacie, na który się wypowiadasz (mniejsza wytrzymałość mocowa w punkcie strojenia BR od obudowy zamkniętej, takie same przebiegi impedancji głośnika w różnego rodzaju obudowach i poza nimi) - nie zadajesz sobie nawet trudu przeczytania ze zrozumieniem tego, co do Ciebie się pisze. Napisałem wyraźnie, że FS to "pik" na impedancji głośnika bez obudowy - w obudowie ulega przesunięciu (zamknięta) lub powstają dwa "piki" wokół punktu strojenia tunelu i "dołek" w punkcie strojenia (BR). Kolega Caleb_ nawet Ci to zwizualizował na wykresie z WinIsd - skoro nie zadałeś sobie nawet trudu, by cokolwiek z Twoich wydumanych teorii sprawdzić, nie wspominając już nawet o ich udowodnieniu. Możesz sobie dalej marzyć, że głośnik w punkcie ma najmniejszą wytrzymałość mocową albo że przebieg impedancji głośnika bez obudowy jest identyczny z głośnikiem w obudowie - tylko nie mieszaj takimi bzdurami innym forumowiczom w głowie.

Autora wątku chciałem przeprosić za niemałe oddalenie się od sedna sprawy, lecz czasem ręce opadają na tak bzdurne teorie, jakie uparcie i w sposób odporny na jakąkolwiek rzeczową argumentację snują inni forumowicze - tym bardziej, że to nie forumowicz-nowicjusz, tylko człek z dość konkretnym stażem na Elektrodzie. Aż dziwne, że Tremolo nie rozstrzygnął poruszanych tu spornych kwestii (pewnie nieźle się ubawił czytając nasze wypowiedzi :P ).

Co do wyboru SLS 10, moim zdaniem dobrze uczyniłeś, że zdecydowałeś się powiększyć obudowę i zastosować przetwornik wyższej klasy. Mam nadzieję, że uzyskany efekt pozytywnie Cię zaskoczy :D. Kolega EZO z forum Audiomania przećwiczył większego SLS 12 w obudowie 60 i 120l - tu jest ten wątek.
    Logan
    Level 30  
    Dziekuje za link. Nadal niestety nie wiem ktora charakterystyka mocowa jest blizsza prawdy ?
    wiezlak
    Level 35  
    Co do charakterystyki mocowej w tej spornej kwestii, to sprawa nie jest wcale taka skomplikowana, jak się może wydawać. Tunel BR odciąża głośnik od wychyłów i przejmuje "pałeczkę" w odtwarzaniu zakresu, na który jest zestrojony. Impedancja w tym miejscu jest niska ("dołek"), co znaczy, że wzmacniacz może dostarczyć do przetwornika dużą moc. Łatwo sobie prześledzić te zależności chociażby w WinIsd - to tylko symulacja, ale nienajgorzej oddaje mechanizmy wielu zjawisk. Oczywiście poniżej strojenia BR głośnik zaczyna zachowywać się prawie tak, jakby był bez obudowy - w obudowie zamkniętej takiego zjawiska nie ma (głośnik jest hamowany przez poduszkę powietrzną).

To odciężenie w punkcie strojenia możesz łatwo sprawdzić puszczając z generatora sygnał o częstotliwości odpowiadającej strojeniu BR i zamykając/otwierając otwór tunelu. Przebieg impedancji (inna dla głośnika bez obudowy i w obudowach) można zmierzyć za pomocą zwykłego multimertru i generatora.

Jeśli zaś chodzi o "siodło" w wytrzymałości mocowej SLS 10 w obudowie 80l BR strojonej na 25Hz, to w obudowie zamkniętej sytuacja nie wygląda wcale lepiej w zakresie powyżej 25Hz, tylko gorzej. Musisz pamiętać też o tym, że to "siodło" jest policzone dla maksymalnego liniowego wychylenia membrany - zazwyczaj przetwornik ma możliwość mechanicznie wychylić się jeszcze mocniej (Xdam).
    Logan
    Level 30  
    Na stronie akustyka twierdza ze nie ma zadnego siodla w charakterystyce wytrzymalosci mocowej w obudowie 80litrow. Pisalem o tym kilka postow wyzej. Wiec zastanawiam sie czy taka obudowa rzeczywiscie jest bezpieczna dla tego glosnika ? Przeciez to tylko 10 cali.
    wiezlak
    Level 35  
    Możliwe, że brali pod uwagę nie maksymalne wychylenie liniowe, lecz maksymalne wychylenie mechaniczne (jego niestety w karcie katalogowej nie podają) - wystarczy, że zamiast liniowego Xmax 8mm podstawisz w WinIsd mechaniczne np. 12mm i już masz pełną wytrzymałość w całym pasmie. Głośnik nie powinien ulec uszkodzeniu mechanicznemu, lecz pogorszy się trochę kontrola po przekroczeniu maksymalnego wychylenia liniowego (to siodło z maksimum na 40Hz powyżej 65W). Tak to wg mnie wygląda, choć oczywiście mogę się mylić.

Dla przykładu weźmy wspomnianego już w wątku "dziwoląga" STX 30/300/AP - maksymalne liniowe wychylenie to 3,1mm (króciutka cewka, dzięki czemu ma duży SPL) a maksymalne wychylenie mechaniczne pewnie ze 20mm. Symulując wytrzymałość mocową z Xmax 3,1 w obudowie 38l strojonej na 40Hz otrzymujemy olbrzymie siodło z maksimum ok. 60Hz powyżej 60W - w rzeczywistości głośnik w tym zakresie spokojnie przyjmie te 300W, bo wytrzyma to mechanicznie (cewka termicznie też :) ), choć kontrola będzie z wiadomych przyczyn gorsza, niż u przetwornika o większym maksymalnym wychyleniu liniowym.