Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rozszerzyć zakres pomiarowy

16 Gru 2006 15:43 1425 2
  • Poziom 17  
    Witam. Mam problem z takimi - niby łatwymi zadaniami. Czy mógłby mi ktoś napisać jak krok po kroku je rozwiązać?
    1. Dla amperomierza o rezystancji cewki Ra=2ohm dobrać rezystor bocznikujacy zmieniający jego zakres pomiarowy z 1A do 1,5A
    2.Po podłączeniu do woltomierza rezystora szeregowego Rp=10kohm wartość wskazywanego przez niego napięcia spadła z 5V do 2V. Obliczyć wartość rezystancji cewki tego woltomierza.

Z góry badzo dziękuje
    Są to łatwe zadania lecz dla mnie i tak stanowią pewien problem, ponieważ nigdy nie miałem do czynienia z elektroniką, więc prosze o wersje dla kompletnego laika
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 43  
    Witam,
    baszek napisał:
    Witam. Mam problem z takimi - niby łatwymi zadaniami. Czy mógłby mi ktoś napisać jak krok po kroku je rozwiązać?
    1. Dla amperomierza o rezystancji cewki Ra=2ohm dobrać rezystor bocznikujacy zmieniający jego zakres pomiarowy z 1A do 1,5A

przecież tu nie ma co liczyć:
    1,0A/2Ω=0,50V,
    1,50A-1,0A=0,50A,
    0,50V/0,50A=1,0Ω , na chłopski rozum i bez całej metrologicznej teorii... :D

baszek napisał:
    2.Po podłączeniu do woltomierza rezystora szeregowego Rp=10kohm wartość wskazywanego przez niego napięcia spadła z 5V do 2V. Obliczyć wartość rezystancji cewki tego woltomierza.

Rv <=> 5,0V ==> Iv(Rv) = 5jednostek_skali
    Rv + 10 <=> 2,0V ==> Iv(Rv + 10) = 2jednostki_ skali
    Zachodzi proporcjonalność odwrotna:
    2/5 = Rv/(Rv + 10 ), czyli
    2•(Rv + 10 ) = 5•Rv, a więc;
    20 = 3•Rv --> Rv =6,66(6)

baszek napisał:
    Z góry badzo dziękuje
    Są to łatwe zadania lecz dla mnie i tak stanowią pewien problem, ponieważ nigdy nie miałem do czynienia z elektroniką, więc prosze o wersje dla kompletnego laika

Wobec tego, dlaczego nagle jest to Tobie potrzebne? Twoje tłumaczenie przyjąłem "jako dobrą monetę" i rozwiązałem, ale jak ma to być do szkoły na ocenę, to koniecznie musisz powiedzieć nauczycielowi kto jest autorem rozwiązana... :D

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    dzięki wielkie. A zadanie nie do szkoły tylko dla mnie :-) = ucze się