Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włączanie napieciem 12V, zabezpieczenie do alarmu.

Jung 16 Dec 2006 19:42 1143 5
Optex
    Jung
    Level 1  
    Mam problem jaki układ mam zastosowac by właczyć jakies urzadzenie po przerwaniu obwodu.Chodzi o zabezpieczenie do alarmu żeby go nie dało sie wyłączyc po przez przeciecie kabla,
  • Optex
    any56
    Level 39  
    Alarm powinien mieć zasilanie buforowe, tzn akumulator (12V). Podtrzyma on działanie alarmu przy przecięciu linii zasilania lub przy zaniku sieci zasilającej.
  • Optex
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    rezystancyjny komparator okienkowy... cokolwiek to znaczy.
    Czyli dwa przewody, a na końcu rezystor o określonej rezystancji, natomiast po drugiej stronie (od zasilania i alarmowania) specjalizowany omomierz z owym komparatorem, który ciągle mierzy rezystancję pętli i sprawdza czy jest w "okienku" i jak "wyleci" to robi alarm.
    Zalety:
    - zwarcie ==> alarm,
    - przerwa ===> alarm,
    - próba dołączenia równoleglego rezystora = wypad z "okienka" ===> alarm,
    - dość prosta realizacja w technice CMOS ser. B na bramkach EX-OR (EX-NOR), dzięki temu, owe bramki w stanie czuwania praktycznie nie pobieraja prądu z zasilania, tylko płynie prąd w pętli czuwania.
    Wady:
    - na jedną pętlę potrzeba od 1mA do 10mA prądu, który stale płynie, co przy zasilaniu bateryjnym z baterii 9V starcza na kilka tygodni.
    O schematy mnie dziś nie pytaj, ponieważ projektowałem tak dawno (początek lat '80 ub. w.), iż niewiele już ze szczegółów pamiętam, a jakakolwiek dokumentacja, jak jest, to leży gdzieś wśród innych "papierów" w piwnicy i do poniedziałku tam nie pójdę.
    Może ktoś z Kolegów biegłych w elektronice spróbuje to otworzyć... :D

Pozdrawiam
    any56
    Level 39  
    >Quarz:
    Przecież tu chodzi o zasilanie alarmu..
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    any56 wrote:
    >Quarz:

na przyszłość autor tematu niech pisze w sposób jednoznaczny.
    Nie mam obowiązku "czytania pomiędzy wierszami"... :cry:
    Natomiast pomysł można wykorzystać również do nadzorowania przewodów zasilających.
    Oczywiście brak zasilania buforowego w instalacji alarmowej, to mówiąc oględnie; igranie z ogniem.

Pozdrawiam
    Artur k.
    Admin of Audio group
    any56 wrote:

Z postu autora niestety nie wynika to jednoznacznie.

Alarm można próbować wyłaczyć poprzez odcięcie syreny wtedy teoretycznie też nie będzie działał :) znaczy nie będzie wiadomo że zadziałał (ale to tylko w teori).

:arrow: Jung

Co to za alarm, sam budujesz czy jakiś fabryczny ?? co dokładnie chcesz zrobić ??, bo z tego co napisałeś nie da sie jednoznacznie stwierdzić.

Fabryczne centrale mają przewody do podłaczenia akumulatora, więc jeśli odetniesz przewód zasilajacy to alarm będzie działał z akumulatora.
    Jeśli przetniesz jakikolwiek inny kabel od czujki czy syreny to spowodujesz alarm "antysabotażowy", więc tak czy siak zadziała :).

:arrow: Quarz

To co napisałeś odnośnie rezystancji jest powszechnie stosowane w centralach alarmowych i nosi nazwe lini parametrycznej.

Pozdrawiam

[/youtube]