Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego silniki Saab-a zacierają się?

16 Gru 2006 19:46 23178 14
  • Poziom 9  
    Witam!
    Poszukuję odpowiedzi na pytanie dlaczego silniki Saab zacierają się?
    Kupiłem model 9-5 2.3 2000r z zatartym silnikiem.
    Poszukując silnika okazało się, że to się w Saabach zdarza.
    Nie wiem czy to wada konstrukcyjna, czy zaniedbanie użytkownika.
    Szukam także używanego silnika do mojego nabytku.
    Będę wdzięczny za namiary
  • Poziom 10  
    tak na skróty, to wina odmy, która zapycha się szlamem i trzeba ją od czasu do czasu wymienić...
  • Poziom 39  
    jaka tam odma
    jeśli silnik się zatarł i olej był to albo pompa oleju zaszwankowała i smarowanie upadło, albo zapchany smok i smarowanko było słabe (wina zaniedbania - nie wymieniany olej albo z innej beczki - za dużo silikonu na uszczelkach), albo olej mizernej jakości i po długotrwałej podróży po prostu się przegrzał i przestał należycie smarować silnik i zapewne silnik się zatarł na panewkach korbowodowych
    sam miałem saaba z silnikiem 2,3 turbo też zatarty i jak pamiętam to złapał na 3 cyl podczas zagonki na autostradzie a ogólnie miał przejechane ok 500kkm więc trudno mówić ża się saaby zacierają jeśli się o nie dba (odnośnie tego auta to znam poprzedniego właściciela więc trochę z przeszłości wiem)
  • Poziom 17  
    Tak z ciekawości cytat:
    "Przyczyną awarii i zatarć silnika są ubytki płynu chłodniczego, który ucieka przez korek zbiorniczka wyrównawczego. Wskutek opuszczenia się tulei powstaje szczelina między głowicą a blokiem silnika. Ma ona zwykle ok 0,02 do 0,1 mm. Przez tę szczelinę wydobywa się ciśnienie, które przechodzi do układu chłodzenia i wypycha płyn.
    Im wyższe obroty (więcej spalin) tym wyższe ciśnienie. Przy 4 tyś obrotów ciśnienie wypycha cały płyn w kilka minut.
    Przyczyną opuszczania się tulei jest zbyt wysoki bilans cieplny komory silnika. Nie da się z tym nic zrobić.
  • Poziom 11  
    Saab nie jest typowym "d...powozem". Wymaga dbałości.
    Podstawowe pytanie - o jakim typie silnika jest dyskusja. Starszy model - B234 w wersji wolnossącej i turbo. Oraz nowszy model - B235 w trzech wersjach. Te drugie były bardziej problematyczne.
    Silniki z serii B2x nie posiadały tulei. Blok żeliwny, lty.
  • Poziom 15  
    to co napisal tosti77 tyczy sie silnika 3,0TiD konstrukcji ISUZU. te same silniki montowano w oplach i renault i tam tez zdarzaly sie takie awarie. ewidentnie wada konstrukcyjna silnika. kiedys nawet w turbo kamerze o tym bylo
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Problem w tych silnikach tyczy się głównie smarowania
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Samochody
    rbiesiada napisał:
    ZLOTY01 napisał:
    A zapchana odma nie powoduje wzrostu ciśnienia w komorze korbowej do tego stopnia że następuje wyrównanie ciśnienia pompy oleju z nadciśnieniem w komorze korbowej co skutkuje zatarciem silnika?

Że cooo ??

Ekhm... Jeśli 4,5 atm w komorze korbowej nie wywali uszczelek, simmeringów i korka....
  • Poziom 13  
    ZLOTY01 napisał:
    Land rower v8 benzyna po kapitalce.Poskładany odpalam 2minuty ok i łup.To co zostało z uszczelki pomiędzy kolektorami (metalowej)można nazwać strzępami-zapchana odma.Zawsze można przecież podyskutować dlaczego w prawie każdym zatartym silniku jest zapchana odma.:D

Interesujące z tą uszczelką, włożył ją ktoś do cylindra że na strzępy się porwała :D

PS. Dwie minuty po remoncie jak się zaciera silnik, to świadczy o jakości tego remontu...
  • Poziom 32  
    witam, saaby sie zacieraja bo tam jest zimno :D gdzie je produkuja i ....., widziałem juz po remoncie jak rozerwało filtr oleju , w nowej pompie stanął zawór przelewowy, teoretycznie po remoncie nie powinno byc przedmuchów do skrzyni korbowej skoro są to remont do d.... zrobiony, okreslenie że saaby sie zacierają jak koledzy napisali tak samo precyzyjne jak to że żony zdradzaja meżów(wszystkie?), odrzucając skrajne przypadki (czyli wady materiałowe), tego typu awarie są nastepstwem złej dbałosci o samochód, powodzenia