Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Błąd pomiaru. Techniczne metody pomiaru rezystancji.

stieg 16 Dec 2006 21:17 9365 8
    stieg
    Level 17  
    Witam
    To jeszcze raz ja :-) = znowu problem z zadaniem.

Rezystancja woltomierza Rv=10kohm rezystancja amperomierza Ra=1ohm. Która z metod technicznych pomiaru rezystancji Rx=200 ohm obarczona jest mniejszym błędem i jak duże są to błędy.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    nowikzdw
    Level 22  
    Ta Twoja badana rezystancja jest mala czyli trzeba zastsowac układ poprawnie mierzonego napięcia. A krótko mówiąc mierzysz napięcie na rezystancji badanej oraz prąd jaki płynie przez tą rezystancję. Oczywiście ta metoda którą Ci podałem jest dużo obarczona dużo mniejszym błędem niż metoda poprawnie mierzonego prądu. Natomiast ciężko jest mi oszacować jak duże są to błędy...

Pozdrawiam.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    policzmy rezystancję graniczną:
    Rg = √(Rv•Ra) = √(10 000 Ω•1 Ω) = 100Ω, jak widać rezystancja mierzona jest większa od rezystancji granicznej Rg dla zastosowanego zestawu pomiarowego.
    Teraz musisz samemu zdecydować który układ jest lepszy.
    Po dalsze informacje musisz udać się tam:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3138639#3138639
    Jak poczytasz tam, to znajdziesz wszystko co jest Tobie tu potrzebne.
    Ja tylko tu przypomnę wzory na błędy;
    - błąd bezwzględny:
    Δ = wartość_mierzona - wartość_rzeczywista,
    W Twoim przypadku;
    wartość_mierzona = Uv/Ia, ze wskazań mierników,
    wartość_rzeczywista = wartość_rezystacji_z_poprawką.
    - błąd względny procentowy:
    δ% = (Δ/wartość_rzeczywista)•100%

Życzę powodzenia w rachowaniu...

Pozdrawiam
    krzyjak
    Level 29  
    W metodzie dokładnego pomiaru nap. błąd względny wynosi δ=1,96%
    a dokładnego prądu δ=0,5%.

Układ dokładnie mierzonego nap. wybieramy gdy Rx<√RvRa

Układ dokładnie mierzonego prądu wybieramy gdy Rx>√RvRa

Więc w tym przypadku wybieramy ten drugi co widać z wyniku błędu. Pozdrawiam
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    nowik16 wrote:
    Ta Twoja badana rezystancja jest mala czyli trzeba zastsowac układ poprawnie mierzonego napięcia.

czyżby? Zobacz co ja policzyłem... :D

nowik16 wrote:
    A krótko mówiąc mierzysz napięcie na rezystancji badanej oraz prąd jaki płynie przez tą rezystancję. Oczywiście ta metoda którą Ci podałem jest dużo obarczona dużo mniejszym błędem niż metoda poprawnie mierzonego prądu. Natomiast ciężko jest mi oszacować jak duże są to błędy...

Krótko mówiąc: "Nie potrafisz, nie pchaj się na afisz... " i nie rób młodemu Koledze "wody z mózgu..."

Do :arrow: baszek policz dla obu układów i przekonaj się sam, dla którego otrzymasz mniejsze błędy.

Pozdrawiam
    stieg
    Level 17  
    Więc obliczyłem sobie z tych wzorów błąd bezwzględny= ta delta i wyszło mi tak że dla poprawnie mierzonego prądu błąd wynosi 1 ohm, a dla poprawnie mierzonego napięcia w zaokrągleniu -3.92. Czy to jest dobrze, mam namyśli ten wynik ujemny. Ja go potraktowałem jako dodatni i z tego wynioskowałem że mniejszy błąd będzie miała metoda poprawnie mierzonego prądu??
    Bardzo proszę o odpowiedź i przepraszam że was tutaj tak męcze na forum.
    Pozdrawiam
    Baszek
    krzyjak
    Level 29  
    Jeśli chodzi o wynik to jest on poprawny. W tym przypadku bardziej poprawny jest chyba błąd względny jako wartość błędu bezwzględnego odniesiona do wartości poprawnej (rzeczywistej). Przy błędzie względnym nie określa się znaku. A co do wyboru układu to najlepiej się kierowac kryteriami które podałem wześniej, bo nieraz (tak jak w tym przypadku) nie jesteśmy pewni czy mierzona rezystancja jest dostatecznie duża w stosunku do rezystancji amperomierza i dostatecznie mała w stosunku do rezystancji woltomierza.

Trochę namieszałem ale mam nadzieje, że wiadomo o co chodzi. Pozdrawiam
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    baszek wrote:
    Więc obliczyłem sobie z tych wzorów błąd bezwzględny= ta delta i wyszło mi tak że dla poprawnie mierzonego prądu błąd wynosi 1 ohm, a dla poprawnie mierzonego napięcia w zaokrągleniu -3.92. Czy to jest dobrze, mam namyśli ten wynik ujemny.

i to są wyniki poprawne, czyli oba obarczone błędem w stosunku do rzeczywistej wartości, ale dla jednego układu błąd jest mniejszy a dla drugiego większy i zawsze wartości błędu bezwględnego Δ różnią się znakiem, ponieważ jeden pomiar jest z nadmiarem;
    - układ z poprawnie mierzonym prądem dodaje do rezystancji mierzonej wartość rezystancji wewnętrznej amperomierza, a drugi z niedomiarem;
    - układ z poprawnie mierzonym napięciem "odejmuje" wartość rezystacji od rzeczywistej poprzez przepływ prądu woltomierza, a mierzony przez amperomierz.
    Równość wartości bezwzględnej błędu bezwględnego występuje dla mierzonej wartości rezystancji równej rezystancji granicznej;
    Rg = √(Rv•Ra), stąd też taka nazwa tego parametru.

Poprawka
    P dla pomiarów pośrednich definiowana jest jako błąd bezwględny z przeciwnym znakiem, czyli;
    P = - Δ, wiedząc to, sprawdź sobie dla to dla obu układów pomiarowych, czy po uwzględnieniu właściwej poprawki otrzymane wyniki pokrywają się w granicach błędu obliczeń.

baszek wrote:
    Ja go potraktowałem jako dodatni i z tego wynioskowałem że mniejszy błąd będzie miała metoda poprawnie mierzonego prądu??
    Bardzo proszę o odpowiedź i przepraszam że was tutaj tak męcze na forum.

Nie wolno tak robić, znak błędu bezwzględnego jest jednoznaczną informacją (patrz wyżej), czy dokonany pomiar pośredni jest z nadmiarem (Δ > 0), czy z niedomiarem (Δ < 0).

Pozdrawiam
    nowikzdw
    Level 22  
    Quarz przepraszam, lenistwo z mojej strony bo nie chciało mi się liczyć...

Przepraszam za wprowadzenie w błąd ;)

Pozdrawiam.