Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skalowanie amperomierza, dobór bocznika

17 Gru 2006 01:01 10959 13
  • Poziom 10  
    Mam amperomierz 300 A a chce zrobic 15 A jaki musze wstawic bocznik??? Prosze o pomoc!!!
  • Poziom 11  
    A pisze cos na nim dodatkowo?

• Poziom 20  
    Bocznik się stosuje gdy zakres pracy amperomierza jest mniejszy niż zakres mierzonego prądu (np prąd 300A a amperomierz 15). Bocznik przejmuje część prądu tak, że przez amperomierz płynie wartość nie zagrażające jego zniszczeniem. Aby obliczyć wartość bocznika należy znać rezystancję amperomierza, prąd maksymalny amperomierza (jego zakres) i prąd który chcemy mierzyć. Jeżeli dobrze napisałeś to w Twoim przypadku nie potrzeba bocznika.
  • Poziom 22  
    Bocznik służy do rozszerzenia zakresu pomiarowego a nie do jego zmniejszania.
  • Poziom 33  
    musisz wymienić bocznik, który masz na 20 razy większy (tak w przybliżeniu) - oczywiście chodzi o rezystancję bocznika
  • Poziom 43  
    Witam,
    Slawo33 napisał:
    Prosze o pomoc!!!
    Mam amperomierz 300A a chce zrobic 15A jaki musze wstawic bocznik???

napisałeś tak, iż nic innego tylko iść do wróżki po resztę danych... :D
    Poza tym, chcesz z większego zakresu na mniejszy i pytasz o bocznik?
    Jaki ustrój ma ten amperomierz, czy ma już ten amperomierz bocznik?
    Jeśli tak, to odpisz dane z tego bocznika i podaj tu.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Umieszczasz ten temat w trzech miejscach na forum, więc je zaśmiecasz.
    Podajesz nieprecyzyjne dane.
    Chcąc uzyskać odpowiedź, musisz podać czułość ustroju pomiarowego (jeśli jest magnetoelektryczny) wtedy może ktoś Tobie policzy bocznik na 15 A.
    Temat był poruszany na forum, użyj funkcji szukaj.
    Pozdrawiam.
    Krzysztof

Moderowany przez oldboy:

Scalono trzy tematy

• Poziom 10  
    moze inaczej, mam amperomierz na 300A, jest to ustroj elektromagnetyczny, rezystancja amperomierza wynosi 0,7 ohm jak mam go przeskalowac Skalowanie amperomierza, dobór bocznikana zakres pomiarowy do 15 A?

Dodano po 12 [minuty]:

Z gory dziekuje cierpliwym Kolegom ktorzy mi pomoga:D
  • Poziom 43  
    Witam,
    Slawo33 napisał:
    moze inaczej, mam amperomierz na 300A, jest to ustroj elektromagnetyczny, rezystancja amperomierza wynosi 0,7 ohm jak mam go przeskalowac Skalowanie amperomierza, dobór bocznikana zakres pomiarowy do 15 A?

Na 99,9% to ten amperomierz ma zakres bezpośredni 5,0A (co powinno być na skali, gdzieś u dołu, napisane) i pracował razem z odpowiednim przekładnikiem prądowym.
    Przekładnik prądowy o takiej przekładni (15A/5A) nie jest popularny, ale możesz go sobie nawinąć samemu korzystając z prawa Przepływu Ampère'a:
    I1•z1 = I2•z2, natomiast ile to ma być w wartościach bezwględnych zwoi to zależy od parametrów zewnętrznego obwodu wtórnego (i użytego rdzenia ferromagnetycznego) tego zwartego transformatorka (przekładnika prądowego).
    Podałeś wartość rezystancji cewki, ale potrzebna jest jeszcze jej indukcyjność, jak podasz ten parametr, to mogę Tobie taki przekładnik, w przerwie między dniem a snem, zaprojektować ... :D

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    czyli bez przekladnika pradowego to prad znamionowy tego amperomierz bedzie 5A tak?
  • Poziom 43  
    Witam,
    Slawo33 napisał:
    czyli bez przekladnika pradowego to prad znamionowy tego amperomierz bedzie 5A tak?

powinien być, ponieważ dla mierników tablicowych, niekiedy znacznie oddalonych od przekładnika prądowego, była to wartość 1A, by minimalizować straty w przewodach doprowadzających.
    I chyba ten jest właśnie na 1A sądząc po wartości podanej przez Ciebie rezystancji jego cewki, ale jak nie zmierzysz (nie odczytasz) to nie będziesz wiedzieć.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    A jezeli z 1A chcialbym powiekszyc do 10A to musze wstawic bocznik tak? Jezeli tak to czy moglbys naprowadzic mnie jaki?
    Dzieki i pozdrawiam:)
  • Poziom 43  
    Witam,
    Slawo33 napisał:
    A jezeli z 1A chcialbym powiekszyc do 10A to musze wstawic bocznik tak? Jezeli tak to czy moglbys naprowadzic mnie jaki?
    Dzieki i pozdrawiam:)

jaki bocznik? ? ? To jest amperomierz o ustroju elekromagnetycznym i jedynym urządzeniem służącym do poszerzania jego zakresu jest przekładnik prądowy.
    Bocznik stosuje się, ale dla amperomierzy prądu stałego o ustroju magnetoelektrycznym.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Ok dziekuje za cierpliwe wysluchanie mnie i wyjasnienie! Teraz juz wiem jak sie do tego zabrac i mam nadzieje ze bede mogl zrobic to co chcialem.
    Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki!!!