Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie termistora przed wodą.

17 Gru 2006 11:04 6009 31
 • Poziom 14  
  Witam!

  Robię sterownik do akwarium i nie wiem jak zabezpieczyć termistor przed wodą. Jak lepiej - przylutować kabel w izolacji PCV i:

  1. Zalać silikonem (czy może być sanitarny?) cały termistor wraz z drucikami z niego wystającymi i miejscami lutów do kabelka?
  2. Zalać silikonem same druciki wystające z termistora i miejscami lutów do kabelka, a łebek zostawić odsłonięty?
  3. Zapakować cały termistor wraz z drucikami z niego wystającymi i miejscami lutów do kabelka do koszulki termokurczliwej i zgrzać z obydwu stron?
  4. Zrobić tak jak TUTAJ?

  A może jeszcze inaczej?

  Pozdrawiam i proszę o pomoc.
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 43  
  Witam,
  jak w 2., lub 4., tylko nie silikonem w którym jest kwas octowy, a poxipolem (wcześniej distal).

  Pozdrawiam
 • Poziom 22  
  Opcja druga jest najlepsza. Osłonięcie całego termistora może zakłócać pomiar temperatury.
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 12  
  jezeli lebek nie jest z przewodnika to go zostaw na wierzchu i zalej tylko same druciki. Musisz zrobic to dokladnie. Bezpieczniej bedzie jak zalejesz wszystko. Silikon bedzie ok.
 • Poziom 33  
  Dawno temu jakieś 15lat robiłem regulatory do akwarium na sprzedaż.
  Wtedy wkładałem cały czujnik do szklanej długiej rurki podobnej do probówki, górę rurki zatykałem watą a potem troszkę smoły i było super.
  Nigdy nie miałem reklamacji czujników.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  Właśnie... czy silikon (sanitarny) nie potruje mi rybek? Może lepiej jednak wsadzić całość do rurki temokurczliwej? Albo zalać to glutem na gorąco? Czy nie lepiej zalać/wsadzić łebek termistora, niż zostawiać go na wierzchu? Bo boję się, że potruje mi ryby jak się uszkodzi. Jakie będzie błąd/opóźnienie w pomiarze, gdy osłonię główkę termistora?
 • Poziom 12  
  Akwarium masz sklejane silikonem i rybek nei truje :P
 • Poziom 14  
  No tak, ale silikon sanitarny, to nie silikon akwarystyczny.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 32  
  bez problemu osiagalny jest silikon neutralny nie zawierajacy octu , proponuje uzyc taki najlepiej bezbarwny to przynajmniej pigmentami barwiacymi silkon nie wytrujesz rybek , zywica epoksydowa nie jest zla tyle ze przy zmianach temperatur moze byc z czasem nieszczelna gdyz rozne wspolczynniki rozszerzalnosci cieplnej powoduja powstawanie szczelin pomiedzy np zalanym termistorem wraz z kabelkami a kabelkiem wychodzacym z "odlewu" , duzo lepszy jest poliuretan (bardzo duza przyczepnosc) ale pewno nieosiagalny.
 • Poziom 14  
  A czy jednak nie lepiej dać termistor do rurki termokurczliwej? Chyba jest szczelna i nietrująca?

  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Mozesz dac do rurki, tylko dobrze zgrzej, tak zeby dobrze "oblepila" termistor
 • Poziom 27  
  Masz dobry plan ,ale zastosuj do środka pastę używaną pod tranzystory nie przewodzi prądu,to raz adrugi efekt to bardzo dobrze przewodzi temperaturę,następnie zalej go jakimś obojętnym klejem
 • Poziom 14  
  Pasta termoprzewodząca raczej odpada: nie posiadam. Poza tym... co to da? I tak guma z rurki termokurczliwej odizlouje cieplnie i będzie to samo. Spróbuję tak jak pokazałem w ostatnim moim załączniku.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 27  
  Ja zabodowywałem tego typu czujniki wstarym wkładzie od długopisu Zenith albo w elementach od anten teleskopowych.Są cienkie i dobrze przewodzą ciepło.Umieszczasz w nich czujnik i zaklejasz końcówki.Efekt zadowalający spadekt temperatury bardzo mały. ćodzi o dopasowanie średnicy czuijnika do rurki.
 • Poziom 32  
  powinienes ta pusta przestrzen koniecznie czyms wypelnic (czyms co ma duze napiecie powierzchniowe wzgledem wody i duza przyczepnosc do koszulki termokurczliwej-np oleje ,smary...)wszystko jest lepsze od powietrza - porownaj wspolczynniki przewodnictwa cieplnego , poza tym jak zostawisz pusta przeztrzen to przedzej czy pozniej bedzie tam woda - nie uwzgledniasz zmian termicznych i cisnienia wody ktore choc minimalne bedzie dzialac miesiacami i musi wcisnac tam troche wody ktora wprowadzi bledy lub zniszczy termistor.
 • Poziom 27  
  Ja zabodowywałem tego typu czujniki wstarym wkładzie od długopisu Zenith albo w elementach od anten teleskopowych.Są cienkie i dobrze przewodzą ciepło.Umieszczasz w nich czujnik i zaklejasz końcówki.Efekt zadowalający spadekt temperatury bardzo mały. ćodzi o dopasowanie średnicy czuijnika do rurki.

  Dodano po 39 [minuty]:

  Przepraszam nie wiem dlaczego moja informacja siępowtórzyłaProponowałbym ją,śtare anteny można dostać za .....śprawa do dogadania się odpowiednim zakładzie.Ja mam to sprawdzone , przy LM35 iDallas straty w granicach 0,3stopnia.Do przyjęcia w pewnych pomiarach.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Przepraszam nie wiem dlaczego moja informacja siępowtórzyłaProponowałbym ją,śtare anteny można dostać za .....śprawa do dogadania się odpowiednim zakładzie.Ja mam to sprawdzone , przy LM35 iDallas straty w granicach 0,3stopnia.Do przyjęcia w pewnych pomiarach.
 • Poziom 36  
  submariner napisał:
  powinienes ta pusta przestrzen koniecznie czyms
  Firma produkująca profesjonalny sprzęt do cieplarek wkładała termistory do szklanych rurek z cienkiego szkła, zatopionych na dole i zalewała je gliceryną.
 • Poziom 14  
  Dzięki. Pokierowałbym się najchętniej ostatnią radą submariner'a. Czy olej samochodowy lub roślinny nie przewodzi prądu (czyli czy się nadaje) i który z nich jest lepszy? Czy osiągnę dokładność 0,5°C (kalibracja przeprowadzana na mikrokontrolerze, więc chodzi o same możliwości techniczne termistora schowanego w rurce i zalanego olejem)? Jakie będzie opóźnienie w czasie przy pomiarze?

  Pozdrawiam.
 • Poziom 33  
  Opóźnienie?
  W zupełności wystarczające, przecież będziesz podgrzewał akwarium pełne wody a nie łyżeczkę do herbaty.
 • Poziom 38  
  ja z ds1820 robie tak zakladam koszulki termokurczliwe na nozki lutuje podgrzewam koszulki calosc wkladam do takiej zywicy ktora jest stosowana przy przewijaniu silnikow nastepnie wkladam do duzej koszulki i calosc zgrzewam. czujniki pracuja wbite w podloze do produkcji pieczarek a wiec jest masa wilgoci i od kilku lat sie nic nie dzieje
 • Poziom 14  
  W sumie prawda z tym opóźnieniem. Ale czy ten olej może być do silników albo roślinny, czy też musi być jakiś inny? I czy nie przewodzi prądu?

  Pozdrawiam.
 • Poziom 33  
  Silikon również przewodzi ciepło.
 • Poziom 27  
  W skrucie,każdy (prawie) olej ma pewną przewodność elektryczną,więc jego stosowanie wdość czułych czujnikach jest problematyczne.Na pewno odradzam oleje spożywcze Powód?-data do spożycia.
 • Poziom 14  
  Nie wiem w końcu jak najlepiej. Zainwestować w silikon akwarystyczny i zalać cały termistor wraz z kablami czy bawić się w koszulkę termokurczliwą?

  Pozdrawiam i proszę o poradę.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 38  
  Umocuj termistor na zewnatrz akwarium (ale poniżej linii wody!), możesz go przylepić do szkła czymkolwiek.
  Przewodnictwo szkła jest wystarczające na to, by pomiar był wiarygodny, a bezwładność cieplna zbiornika jest o wiele większa, niż stała czasowa termistora wykrywajacego zmianę temperatury poprzez szkło.
  Korzystnie jest przykleić termistor w pobliżu grzałki.
  Jeżeli nie wierzysz w pomiar temperatury poprzez szkło, to dotknij ręka ściankę akwarium, jeżeli stwierdzisz, że jest cieplejsze, niż inne przedmioty, to znaczy, że szkło przewodzi ciepło wystarczajaco.
  Ewentualna różnica temperatury o 1 lub 2 stopnie między wewnętrzną, a zewnętrzną powierzchnią szkła może być skorygowana odpowiednim nastawieniem termostatu.
  Wykonanie odpowiedniej próby jest łatwe: wystarczy taśma klejąca lub przylepiec lekarski.
 • Poziom 27  
  Szyba?bość jej ?duże straty temperatury jeżeli ma to być układ stewrowany procesorem proponowałbym moje propozycje jest stosunkowo proste.Rurki antenowe są nierdzewne(?)wytrzymają odpowidni czas. Przyklejałem je do szyby akwarium przy pomocy gumki od termometru rtęciowego.
 • Poziom 25  
  Kiedyś zrobiłem taki czujnik i zalałem go przeźroczystym poxipolem. Był umieszczony przy chłodnicy powietrza, gdzie skraplała się para wodna (nie był nawet zanurzony w wodzie, tylko cały czas mokry). Po 3 - 4 miesiącach poxipol zrobił się miękki jak galareta i woda dostała się do środka. Zrobiłem więc czujnik w rurce z antenki uszczelniony zwykłym silikonem i po 8 latach nic się nie dzieje. Radzę więc nie zalewać czujników twardymi żywicami, które dodatkowo nie łączą się z elastyczną izolacją przewodów i zawsze może tam powstać nieszczelność. A może to tylko poxipol nie jest odporny na wodę? Nawiasem mówiąc poxipol to NIE JEST distal. Distal jest znacznie lepszy, tylko został wyparty przez nachalną reklamę poxipolu i innych klejów.
  Do czujników w wodzie lub w temperaturze do 200 stopni tylko silikon. Mogą być w rurce antenowej, która jest zrobiona z mosiądzu i z zewnątrz chromowana, więc jest całkowicie odporna na wodę.
 • Poziom 14  
  Dzisiaj poczłapałem do sklepu akwarystycznego i kupkiłem silikon akwarystyczny za 2 zł. Przylutowałem kabelki do termistora, wsadziłem to do koszulki termokurczliwej, zalałem od góry i dołu silikonem. Może uda mi się zdjąć koszulkę, chociaż wątpię. Może ją ściąć (razem z odrobinką silikonu)? Nie zgrzewałem jej.

  Pozdrawiam.