Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż radiowęzła w kościele, potrzebuje pomocy.

jarecki1989 17 Dec 2006 12:38 2225 7
    jarecki1989
    Level 24  
    Witam, Ksiądz zlecił mi zamontowanie nagłośnienia w kościele. Zamówiłem już następujący sprzęt:

- Wzmacniacz mocy firmy Rduch MW-7/200 poniżej instrukcja obsługi może sie przyda:

http://www.rduch.com.pl/kontakt/instrukcja_mw.pdf

Kolumny chciałem też Rducha ale że nie było to kupiłem

- 9 kolumn Tonsil ARS-160
    - jedna kolumna również Tonsil ale jednogłośnikowa.

Teraz w każdej kolumnie są 3 przewody (1- masa 2-1000ohm 3-2000ohm)
    podłączyłem wszystkie głośniki (10) równolegle do 3 z przewodów (2000ohm) i na końcu otrzymałem rezystancje 5 ohm. W instrukcji jednak podane jest, że musi być min. 50ohm ale dla 1khz i tu juz sie gubie bo nie wiem czy w końcu mogę podłączyć kolumny do wzmaka czy coś źle zrobiłem ... Z góry dziękuje za pomoc.
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Rezystancja jest ok bo mierzyles ja dla pradu stalego a to jest impedancja a nie rezystancja:) Rozumiem ze podlaczales sie pod wyjscie 100V.
    alnus
    Level 28  
    najlepiej zadzwoń do Rducha i wszystko ci powiedzą. tak jak chaka napisał, ty mierzysz rezystancję, a trzeba impedancję. w uproszczeniu jak sumaryczna moc kolumn ( znamionowa na danym odczepie transformatora) będzie większa od mocy wzmacniacza, to masz problem, bo wzmacniacz jest za słaby i nie "uciągnie" takiej linii. jeśli jest mniejsza lub równa to jest OK.
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie chodzi tu o sumaryczna moc kolumn tylko o impedancje. Kolumna ,a byc podlaczona pod wyjscie wzmacniacz o okresolnym napieciu i nic jej sie nie stanie jesli nawet wzmacniacz bedzie mocniejszy bo kolumna ma w sobie transformator ktory dopasowuje ja do wzmacniacza.
    Jesli wszystkie kolumny maja taka sama impedancje to zadbaj o to zeby impedancja pojedynczej kolumny podzielona przez ich ilosc nie byla mniejsza od zalecanej podanej w instrukcji wzmacniacza.
    alnus
    Level 28  
    napisałem , że w uproszczeniu. jak sobie to poprzekształcasz, to wyjdzie to samo. w praktyce w takich instalacjach łatwiej operować mocami ( bo często są różne kolumny) i nie znam przypadku, żeby to się nie sprawdziło. poza tym napisałem, że wzmacniacz powinien mieć moc co najmniej równą lub większą niż sumaryczna moc kolumn ( po przeliczeniu da to obciążenie impedancją równą lub większą od znamionowej). nie należy tylko brać "mocy" samych głośników wbudowanych do kolumny, a moc którą przenosi transformator liniowy. oczywiście wszystko to jest prawdziwe tylko przy danym napięciu znamionowym linii, takim samym na wzmacniaczu i kolumnach.
    jarecki1989
    Level 24  
    hm.. Moc jednej kolumny to 12,5 W to wszystko co na ten temat wiem ... czyli wychodziło by że w sumie mają ok 125W a wzmachol ma 200W. A jak sprawdzić wypadkową impedancję ? Rduch zaleca min 50ohm przy 1kHz. Zakładam takie nagłośnienie pierwszy raz i boje sie żeby cos mi nie spłonęło ...
    alnus
    Level 28  
    nic nie powinno się stać. dla pewności zadzwoń jeszcze do Rducha i upewnij się u źródła. wydaje mi się nawet, że mógłbys podłączyć kolumny na 1000Ohm i też byłoby dobrze ( najprawdopodobniej dopiero wtedy będziesz miał owe 125W), ale nie znalazłem żadnej DTR'ki do nich i trudno mi coś powiedzieć na 100%
    jarecki1989
    Level 24  
    Podłączyłem i śmiga bez zazutu ;) Dzieki za odpowiedzi