Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Specjaliści od C.O. - potrzebuję rady

pawel78 23 Gru 2006 07:36 7640 38
  • #32 23 Gru 2006 08:03
    janek1815
    Poziom 38  

uklad musi byc otwarty nie mozesz stosowac ukladu zamknietego jesli nie masz kontroli nad procesem spalania a u ciebie tak jest w tej chwili w domu masz BOMBE . pomysl co sie stanie gdy ktos zakreci wszystkie grzejniki a woda zacznie sie gotowac w piecu!!!! widzialem juz 2 razy kotlownie po tym jak kocioł wyszedl sobie na plac przed domem niestety nie zrobil tego drzwiami wejsciowymi tylko wyszedl przez sciane robiac niezla wyrwe. Dobrze ze nikogo nie bylo w poblizu.

• #33 23 Gru 2006 16:41
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Jeżeli jest tak jak opisałeś tj układ zamkniety z przeponowym naczyniem wyrównawczym i cisnieniem w układzie 3 bary to ..spisz testament.
    Poinformować nalezy też rodzine o skutkach wybuchu kociołka. To wcześniej czy później skończy się tragicznie.Raczej wcześniej ...
    A poza tym to po 30 minutach "hajcowania" 30 st a po godzinie 40 st??? na rozdzielaczu?? to co to za sprawnośc pieca??? W gazowym po 10 minutach cała instalacja wypełniona jest woda o tem 50-60 st (pomiatr na powrocie..).
    Masz dużo darmowego opału i czasu na podkładanie do tego zabytku??

• #34 23 Gru 2006 20:25
    pawel78
    Poziom 14  

W.Wojtek napisał:
    Jeżeli jest tak jak opisałeś tj układ zamkniety z przeponowym naczyniem wyrównawczym i cisnieniem w układzie 3 bary to ..spisz testament.
    Poinformować nalezy też rodzine o skutkach wybuchu kociołka. To wcześniej czy później skończy się tragicznie.Raczej wcześniej ...
    A poza tym to po 30 minutach "hajcowania" 30 st a po godzinie 40 st??? na rozdzielaczu?? to co to za sprawnośc pieca??? W gazowym po 10 minutach cała instalacja wypełniona jest woda o tem 50-60 st (pomiatr na powrocie..).
    Masz dużo darmowego opału i czasu na podkładanie do tego zabytku??

*** bomba to tu byla, bo na tak starej wezownicy palone caly dzien od polowy dnia gotowalo juz wode w boilerze, az syczalo a z kranow wrzatek, tak bylo przez 30 lat i nic nie pusilo.

*** niesty nie stac mnie na podpiecie gazu, domek przylacza nie ma. kuchenki gazowe sa na butle propan butan, gdyby byl gaz z gazociagu, pieca przeciez nie sa drogie.

--------------
    czemu Panowie piszecie zeby otworzyc uklad? cisninie jest 2 bary a urzadzenia zabezpieczajace na 3 bary, przewody pex-al-pex wg producenta wytrzymuja do 6 bar. Przeciez nic mi nie gotuje i nie zagotuje, chyba ze pradu zabraknie przez dluzszy czas.

a co mi da otwarcie tego ukaldu i czy moze byc dalej pompa wymuszajac obieg?

temperatura maxymalna przy dobrym paleniu to te 40st, przy paleniu na maxa moze dojdzie do 50st - wiec czy jest ryzyko?

• #35 23 Gru 2006 21:47
    DonRomano
    Poziom 33  

"Chyba, że zabraknie prądu na dłużej"
    I o to między innymi chodzi.
    A dasz głowę, że zawór bezpieczeństwa zadziała?
    Pompa oczywiście musi zostać.
    Układ otwórz w prosty sposób, załóż trójnik zaraz za wężownicą i powieś jak najwyżej naczynie otwarte na wodę.
    Koszt jeszcze mniejszy od naczynia przeponowego.

Musisz to zrobić, weź dobre rady do serca nikt nie chce Ci zrobić na złość.

• #36 23 Gru 2006 22:34
    pawel78
    Poziom 14  

DonRomano napisał:
    "Chyba, że zabraknie prądu na dłużej"
    I o to między innymi chodzi.
    A dasz głowę, że zawór bezpieczeństwa zadziała?
    Pompa oczywiście musi zostać.
    Układ otwórz w prosty sposób, załóż trójnik zaraz za wężownicą i powieś jak najwyżej naczynie otwarte na wodę.
    Koszt jeszcze mniejszy od naczynia przeponowego.

Musisz to zrobić, weź dobre rady do serca nikt nie chce Ci zrobić na złość.

ok, posluchaj mam w zwiazku z tym pare pytanek:

1. jesli zrobie jak mowisz, co z moim urzadzeniem przeponowym moze zostac? mam go wpiete w rozdzielacz na zasileniu grzejnikow

2. czy to naczynie otwarte mozna wpiac nie za wezownica a w tozdzielacz bo mam jedno wolne wyjscie na zasileniu i na powrocie, jesli tak to gdzie? i czy do naczynia otwartego moze prowadzic przewod pex al pex fi16mm ? mam nadzieje za tak :)

3. jakie powinno byc cisanien robocze takiej instalacji? ma zalozony na zasilaniu manomert? prosze o przedzial od - do

• #37 23 Gru 2006 22:52
    DonRomano
    Poziom 33  

Może zostać, ale po co?
    Lepiej go sprzedaj.
    Naczynie musisz wpiąć gdzieś na rozdzielaczu pod warunkiem, że nie ma przed nim żadnego zaworu odcinającego.
    Chodzi o ta aby nie było możliwości pracy takiego układu z odciętym naczyniem.
    Ciśnienie pracy układu otwartego zależy tylko i wyłącznie od wysokości na jakiej naczynie jest umieszczone, 1 bar to 10m słupa wody, u Ciebie będzie to coś w okolicy zera. :D

• #38 23 Gru 2006 23:09
    pawel78
    Poziom 14  

DonRomano napisał:
    Może zostać, ale po co?
    Lepiej go sprzedaj.
    Naczynie musisz wpiąć gdzieś na rozdzielaczu pod warunkiem, że nie ma przed nim żadnego zaworu odcinającego.
    Chodzi o ta aby nie było możliwości pracy takiego układu z odciętym naczyniem.
    Ciśnienie pracy układu otwartego zależy tylko i wyłącznie od wysokości na jakiej naczynie jest umieszczone, 1 bar to 10m słupa wody, u Ciebie będzie to coś w okolicy zera. :D

1.a czy majac naczynie otwarte i wymuszony obieg, nie bedzie mi tam "bulgotac"w tym naczyniu oczywiscie mowie o odpowietrzonym juz ukladzie, 2.czy naczyniem moze byc plastykowy pojemnik mniejwecej taki jak spluczka wc ale mocniejsze tworzywo?
    3.czy wytarczy umiescic go np pod sufitem? zastanawia mnie o ile poziom wdy sie w nim podniesie przy zagotowaniu wody? powiedzmy ze ma wymiary 40x40cm i wysokosc 60cm
    4. co z parowaniem wody?

• #39 23 Gru 2006 23:30
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Radzę posłuchać rad kolegów i zrobić układ otwarty. Naczynie wzbiorcze należy umieścić 0,6m powyżej najwyższego punktu instalacji - np. na strychu. Praca w układzie zamkniętym kotłowni na paliwo stałe to tykająca bomba zegarowa. W razie wystąpienia wybuchu (czego nie życzę nikomu) i jego skutków, może kolega (o ile przeżyje) długo posiedzieć na państwowym wikcie, przepisy dotyczące kotłowni na paliwo stałe jasno określają, że mogą one pracować tylko w układzie otwartym.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo