Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tv telestar mierzę S2 i kineskop gaśnie

Wojtek 24 lata 18 Gru 2006 15:00 1141 6
  • #1 18 Gru 2006 15:00
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

witam. po włączeniu mam obraz. napięcie na S2 373V na wzm. wizji 206V RGB 88V-95V RGB na wejściu wzm. wizji 3V. w czasie pomiaru S2 kineskop gaśnie. a po około 5min kineskop gaśnie samoczynnie. i nadal 373V na S2 206 na wzm. wizji 166V-169V na katodach, wejście RGB na wzm. wizji po 1V. sygnał RGB wychodzi z TDA9353PS/N1/2L/0224. Wyświetlany obraz nienaturalny tzn. wygląda tak jak nadmiar kontrastu w regulacji obrazu karty graficznej itp. Za dużo czerwonych obwódek jak przy kiepskiej regulacji zbieżności. Przetwornica sprawdzona. Napięcia w normie. Chłodzone radiatory, prze-lutowany, bez efektu obraz do wyłączenia nie wróci. Wystarczy zgasić na niecałą minutę i obraz znów pojawia się. Przy wyświetlaniu obrazu zawierającego w treści dużo jasnych obszarów, znaczek stacji, niebo twarze, przyciemniają się, różowieją. regulacja S2 do ok 600V powoduje pojawienie się zielonego obrazu z powrotami.

• #2 18 Gru 2006 15:55
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  

Czegoś nie rozumiem napięcie s2 powinno być w granicach 500-700 V w zależności od typu kinola. Jednak zawsze występuje problem pomiaru tego napięcia zwykłym miernikiem (rezystancja wewnętrzna miernika wpływa znacząco na pomiar) .Jest to podstawowa wiedza elektronika .W zasadzie tak ma być. Moim zdaniem (nie podałeś jaki kineskop marka ) napięcie zasilania wzmacniacza jest zbyt niskie .

• #3 18 Gru 2006 19:53
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

witam kolegę "DziadzioMiecio". to nie pierwszy telewizor w którym mierzyłem
    miernikiem elektronicznym napięcie S2 i nie spotkałem się jak dotąd z sytuacją by w czasie pomiaru napięcia gasł jednocześnie kineskop. kiedyś robiłem metza 28cali. na cokole było tylko jedno wysokie napięcie które mój miernik pokazał. 1013V. I nie uszkodził się. Działa do dziś. A obraz nawet nie drgnął. Może napięcie zasilania wzmacniacza jest niskie ale tv gra. Obraz gaśnie a napięcie zasilania wzmacniacza jest nadal takie same. Spadek napięcia mam tylko na sygnałach sterujących z TDA9353PS... i tym samym podnoszą się na katodach. Dlatego ekran ciemnieje.

Dodano po 3 [godziny] 31 [minuty]:

witam. po ponownym włączeniu tv zaczekałem aż znów ekran zgaśnie. wtedy regulowałem S2 poprzez screen na trafopowielaczu. gdzieś w połowie ustawienia pojawiał się obraz, potem lekko czerwieniał i znikał. potem jeszcze nic i na krańcowym ustawieniu potencjometru zielonkawy potem szary ekran i powroty. regulacja z powrotem nie dawała obrazu. powtórzyłem regulację kilka krotnie. zostawiłem tv na takim ustawieniu, gdzie na ten moment wskakiwał obraz i tv grał całą godzinę i nic się nie działo. przyciemniłem lekko obraz. więcej odjąłem kontrastu. mimo to nadal przy pomiarach S2 obraz zanikał. ale i ciekawostka. trafiłem na odwrotną reakcję. przy pomiarze około 560V obraz pojawiał się gdy mierzyłem właśnie te napięcie. znikał po sekundzie gdy przestawałem mierzyć. temat częściowo zamykam chyba że ktoś kto miał podobny przypadek chciałby coś jeszcze dopisać. nara :|

• #4 18 Gru 2006 23:18
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  

Od 1990 roku prowadzę serwis RTV i moim Metexem jak dokonuje pomiaru s2 to mi zawsze przyciemnia obraz na tv tylko w Grundingach nie bo tam jest nieco inaczej zbudowane zasilanie s2 .Ja bym sprawdził kondensator na s2 .

Taka uwaga zmierz rezystancje (na wyłączonym ty) pomiędzy s2 a masą rezystancje miernika na danym zakresie którym dokonujesz pomiaru .A może zrozumiesz o czym piszemy.

• #5 19 Gru 2006 19:54
    LeDy
    Poziom 43  

Moim zdaniem pomiar miernikiem S2 powoduje przyciemnianie,ginięcie obrazu ,gdyż miernik ma zbyt małą rezystancję wejściową. Nawet jak ma 1M(przeważnie są niższe) to przy 30M i więcej jest to obciążenie napięcia G2.Zeby pokazało 500-700V to musi być dobry miernik. W tym wszystkim chodzi jednak o to,żeby wiedzieć ile pokazuje własny miernik i tym się sugerować.

• #6 23 Gru 2006 19:02
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

witam. posługuję się miernikiem YuFong-78. Dałem prawie 400zł. Pomiary L,C,f,Ohm itp i AV st. zm. Robie telewizory od 5 lat i niemiałem na nim żadnych tego typu objawów. po drugie czytajcie opis. Zaznaczyłem na wstępie, że tv dopóki grał miał ok 375V. Jak po 5min obraz gasł miernik pokazywał nadal 375V na S2. I to jest podstawowe pytanie, od czego kinol gaśnie. Jedyne napięcie jakie się zmieniało to katody. Rosło do +175V. Ale zaczynając regulować potencjometrem screen na trafopowielaczu, po tym jak kinol mi zgasł, wskoczył mi na ułamek obraz. I takie ustawienie na S2 już pozostawiłem. Napięcia na katodach wróciły do 88V-95V. Telewizor gra do dziś. Mam swojego LG od chyba 5 już lat. zawsze jak go włączę, nie ściszę nie zmienię programu, nic, dopóki nie wskoczy obraz. Miałem inny tv u klienta i zawsze po włączeniu pojawiał się cieniutki pasek u góry ekranu na 2sekundy, potem znikał i wchodził od razu cały obraz. może to jakiś znacznie rozbudowany punkt pracy lampy. może nawaliło coś innego. w każdym razie to prawda jak piszą koledzy że miernik robi "zwarcie" bo zawsze mam "iskrę" jak mierzę S2. Tylko że w tv jakie miałem do tej pory zakres regulacji był tak spory, że różnica między 350v a 550v była dość znikoma, a powyżej 600v wchodziły powroty i ekran zaczął przebarwiać na niebieskawo. ale obraz był zawsze. a tu go niema. na 375V tv grał przez 5min. też ciekawe grał a potem gasł. a jak zgasł regulowałem S2 aż uzyskałem obraz, wskoczył na momencik, tak zostawiłem, włączyłem, wyłączyłem kilka prób i okazało się że tv już chodzi normalnie. jednak jak już też pisałem zrobiłem taka próbę, że jechałem screenem do końca. wskoczył raz na momencik obraz a ja dalej, zwiększam S2. lekki ruch obraz znika czarny ekran potem zielonkawy z powrotami i szary z powrotami jakby na katody nie dochodziła wizja. też ciekawe. nie dało się uzyskać obrazu z powrotami. to tyle.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME