Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

start stop silnika pila tarczowa

18 Gru 2006 18:05 9388 11
  • Poziom 10  
    Chciałbym zrobic sterowanie start-stop silnika trójfazowego , mam stycznik z cewka na 24V to ma być piła tarczowa. Ojciec robi konstrukcje ja mu obiecałem to odłączyc ale niewiem jak. Ma być jeszcze taki wyłącznik silnika na oslonie taarczy Prosze o rade i schemat
  • Poziom 39  
    No to nie potrzebujesz wielkiego schematu-
    Zwykły wyłacznik dwupozycyjny, trafo 24V i wyłącznik krańcowy na osłonę. Ale muszisz mieć świadomość że piła nie zatrzyma się odrazu po podniesieniu osłony i wyłaczeniu stycznika, Trochę bardziej rozbudowany układ może zabezpieczać przed uruchomieniem po opadnięciu osłony, wtedy potrzebujesz dwa przyciski ( start, stop) i zestyk pomocniczy Zwierny stycznika.No i oczywiście krańcówkę na osłonie.
    Jeśli Cię to interesuje głębiej mogę naszkicować schemacik.
    Pozdr.J.
  • Poziom 10  
    jezeli mozesz to prosze o taki schemat dopiero zaczynam sie uczyc o takich rzeczach diękuje za pomoc

Dodano po 19 [minuty]:

Chcialbym to zrobic z wyłacznikiem na oslonie,zielonym start i czewonym stop i z takim duzym czerwonym przyciskiem jak grzybek do wyłaczania
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Najprościej masz tak:

start stop silnika pila tarczowa

Zamiast bezpiecznika możesz śmiało dać wyłącznik instalacyjny (eskę), pod warunkiem, że stycznik ma cewkę AC.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    No to już nie muszę rysować, zauważ że jest to tylk sterowanie stycznika, nie ma tu styków głównych silnika...
    Pozdr.J.
  • Poziom 28  
    Dokładnie adamjur1. Styki mocy stycznika i ew. zabezpieczenie termiczne jest na osobnej karcie schematu. Styków wyłącznika termicznego też tu nie ma, bo balbin nie pisał, że ma takowy.
  • Poziom 10  
    kleki napisał:
    Dokładnie adamjur1. Styki mocy stycznika i ew. zabezpieczenie termiczne jest na osobnej karcie schematu. Styków wyłącznika termicznego też tu nie ma, bo balbin nie pisał, że ma takowy.

Mam taki wylacznik silnikowy czy to samo co wyłącznik termiczny ,a powinienem go miec jak by co ?
  • Poziom 23  
    A ja podpowiem Ci tak jeżeli Ty Masz sie uczyć i podłaczać tak niebezpieczną
    maszynę jak piła tarczowa to lepiej niech to zrobi doswiadczony elektryk
    i Nieryzykój ze zdrowiem iżyciem .Chociaż to forum służy poradom ja tego
    niepolecam dla niebezpiecznych maszyn aby eksperymenty na tym
    robić.:!:
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Wyłącznik termiczny zabezpiecza silnik przed uszkodzeniem przez nadmierny prąd uzwojenia. Ma pokrętło wyskalowne w amperach, trzy siłowe zaciski śrubowe, wystają z niego trzy druty, ma też dodatkowe zaciski, które można wykorzystać do sterowania.
    Wyłącznik silnikowy ma w sobie i termik i zwarciówkę, ma pokrętło regulacji prądu zadziałania, ma też pokrętło/dźwignię wyłącznika. Może mieć styki pomocnicze.

Pytanie: który z tych aparatów posiadasz?

Stosowanie wyłączników termicznych to dobry zwyczaj, choć podobno nie ma przepisu, który nakazuje ich montaż. W urządzeniach przenośnych często wyłącznika termicznego nie ma.
  • Poziom 14  
    Elmont napisał:
    A ja podpowiem Ci tak jeżeli Ty Masz sie uczyć i podłaczać tak niebezpieczną
    maszynę jak piła tarczowa to lepiej niech to zrobi doswiadczony elektryk
    i Nieryzykój ze zdrowiem iżyciem .Chociaż to forum służy poradom ja tego
    niepolecam dla niebezpiecznych maszyn aby eksperymenty na tym
    robić.:!:

Popieram w 100%tach, z samego pytania wynika ze gosciu ma 0 doswiadczenia w tego typu sprawach.
    Jak mu pila obetnie pare palcow, ktory z kolegow bedzie placil rente?
    jedyna rozsadna rada jest , zatrudnic fachowca elektryka z pozadnej firmy.
  • Poziom 39  
    Popieram przedmówców
    Pozdr.J.
  • Poziom 10  
    Dziekuje za rady i troske o mnie moze nie mam doswiadczenia ale troche jeszcze myslę .
    Pile podłanczam na sucho tzn bez silnika i napieci na silnik tylko 24 V i sprawdzam czy dziala układ .
    Mój wójek jest elektrykiem od 20 lat i on mnie pilnuje jak będzie działało to podłaczy 380 V .
    Ale on mi tego wszystkiego nie chcial powiedziec tylko powiedział abym sam sie gdzieś dowiedzial no i sie dowiaduje
    dziekuje za rady:D

Dodano po 2 [minuty]:

kleki napisał:
    Wyłącznik termiczny zabezpiecza silnik przed uszkodzeniem przez nadmierny prąd uzwojenia. Ma pokrętło wyskalowne w amperach, trzy siłowe zaciski śrubowe, wystają z niego trzy druty, ma też dodatkowe zaciski, które można wykorzystać do sterowania.
    Wyłącznik silnikowy ma w sobie i termik i zwarciówkę, ma pokrętło regulacji prądu zadziałania, ma też pokrętło/dźwignię wyłącznika. Może mieć styki pomocnicze.

Pytanie: który z tych aparatów posiadasz?

Stosowanie wyłączników termicznych to dobry zwyczaj, choć podobno nie ma przepisu, który nakazuje ich montaż. W urządzeniach przenośnych często wyłącznika termicznego nie ma.

Mam wyłącznik silnikowy i juz wszystko dziala Dziekuje za rady