Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa subwoofera. TOSCA 2 x 20 Watt. Obliczenie obudowy.

18 Gru 2006 22:58 1239 8
  • Poziom 10  
    Witam jestem tutaj nowy .. konto zalozylem kiedys dla znajomego ale z niego nie skorzystal. Chciałbym zbudowac suba .. jedyne co aktualnie mam to wzmacniacz do niego jest to tak zwana TOSCA ma 2X20 wat. czy da sie urzyc tego wzmacha do jakiegos suba wlasnej roboty??. Jeśli tak to prosiłby ktoregoś z forumowiczow o obliczenie dla mnie obudowy do jakiegoś glośnika . najlepiej gdn 20/40 lub czegos o wymiarach 20cm ale w rozsadnej cenie . a no i chciałbym zeby wymiary pudla miescily sie do 40cm max prosze o pomoc z gory dzieks
  • Poziom 10  
    Hmm. niezle to pojecie wzgledne .. bo a che zbudowac tego suba zeby stal pod biurkiem przy ktorym siedze i ma byc dodatkiem do altusow 110 ktore sa zasilane przez wzmacniacz ws 502 :D 2X35 wat :D
  • Poziom 17  
    Hmm.. z tym wzmacniaczem to raczej nie poszalejesz.TOSCA jako wzmak nie lubi głośników 4 OHMowych i łatwo o jego uszkodzenie.
    Proponuje zakupienie jakiejś gotowej skrzynki pod głośnik o średnicy 20cm z allegro (takiej jak do suba samochodowego) i do tego jakiś w miare solidny ale nie zbyt potęźny głośnik np.Tonsila.Myślę że przy prawidłowym ustawieniu i zgraniu sprzętu efekt będzie zadowalaujący ;)
  • Poziom 15  
    A jeśli chcesz samemu robić bude do suba to około 25 -30 litrów jeśli ma być to głośnik 20cm na Tonsil
  • Poziom 10  
    zrobilem bude 30,85 litra jak dobrze pamietam nie rzekraczAM 31 L jedyny problem w tym ze glosnik ktory mam 20/40 tonsila ma 8Ω a nie 4 jak w opisach (jest regenerowany) zreszta mysle ze w przeciagu kilku tyg wymienie go na cos 20/60 lub 20/80 tylko zastanawiam się czy to ma sens. bo ten wzmacniacz bedzie mial latwiej potrzasnac 40 watowym glosnikiem niz 60 czy 80 o o tym myslicie??
  • Poziom 10  
    porazka :D ... glosnik 20/40 tlyko tak mozna go nazwac przy wiekszej glosnosci juz nie daje rady ... slychac tkaei pukanie ze juz dalej sie nie moze wysunac ... pozostaje mi kupic glosnik 20/80
  • Poziom 26  
    Jeśli się nie myle Tosca to końcóka tranzystorowa? Dodaj kilka tranzystorów aby wytrzymywał 2Ohm, zmostkuj go jak dasz radę i ewętualnie możesz dać mocniejsze trafo ale to raczej zbyteczne. Powinieneś z niej wydusić jakieś 80W przy 4Ohma.Ale trzeba większy radiator dać lub wiatraki bo nie powiem ale będzie się bardzo grzał. Wtedy bym proponaował coś z wyższej półki typu 30/100. I ten subek według mnie będie lepiej pasował do zestawiku typu Altus.
    Jeszcze jedno proszę autora aby nie był takim laikiem bo za niego nikt nie zrobi tego suba a wydaję mi się że z takim podejściem może nawet nie zacząć. Do obliczania kolumn służy WinISD który znajdziesz na elektrodzie w dziale downland lub w Audimanii gdzie znajdziesz szerszą bazę głośników i instrukcję obsługi WinISD.
    Reszta powinieneś wiedzieć :
    skrzynia + śróby + pianka + zwrotnica +BR +kable + terminal +głośnik i wtedy można okleic, obić, omalować lub nałożyć fonir.
    Autor niech nie myśli że to taka łatwa sztuka bo trzeba włożyć w to troche serca aby to ładnie grało a nie tylko byle jak pukało.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam planuje kupic ten glosnik :D co o nim myslicie ??http://allegro.pl/item152190711__potega_basu_voice_kraft_20_cm.html

ALBO O TYM GLOSNIKU MYSLALEM TLYKO DZIWI MNIE JEGO MALA CENA
    stx GDN-20-80-8-SC . z jednej strony widze pozytywne posty o stx a z drugiej zle opinie .. jakie powinny byc parametry qts fs fz itd zeby gosnik nadawal sie do suba :D prosze o szybką odpowiedz bo 1 opcja bedzie mnie kosztowala 59 zl a stx niby ta sama moc ale 27 zl