Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wstępny projekt instal. alarmowej w domu - proszę o pomoc.

viperPL 19 Gru 2006 01:06 7416 7
 • #1 19 Gru 2006 01:06
  viperPL
  Poziom 16  

  Witam.

  Proszę o pomoc odnośnie instalacji alarmowej w domku jednorodzinnym. Jestem po kilku wizytach w sklepach oraz u instalatorów gdzie udzielono mi informacji odnośnie potrzebnego sprzętu na podstawie przedstawionych przeze mnie warunków panujących w domu.

  A więc:

  Centrala: Integra 24

  Moduł: CA 64 E

  Czujki PIR: EV 100

  Manipulator: INTEGRA KLCD SATEL INT-KLCD-GR

  Manipulator strefowy

  Syntezer mowy: SM-2

  + mniej problematyczne w wyborze elementy jak: akku, obudowa, cz. magnetyczne, etc.

  Schemat budynku.
  legenda:

  żółty - drzwi wejściowe
  czerwony - okna narażone na włamanie
  niebieski - drzwi wewnątrz domu

  Kondygnacja: piwnica.
  Wstępny projekt instal. alarmowej w domu - proszę o pomoc.
  Na tym poziomie budynku chcę zabezpieczyć pokój oraz kuchnię letnią.
  Ta kondygnacja ma predyspozycje do bycia osobnym mieszkaniem, jako że posiada niezależne wejście. Zatem zaproponowano mi umieszczenie w "kuchni letniej" szyfratora strefowego.

  Kondygnacja: parter
  Wstępny projekt instal. alarmowej w domu - proszę o pomoc.
  Na tym poziomie budynku chcę zabezpieczyć:
  -Ganek
  -Salon
  -Kuchnię
  - klatkę schodową na 1 piętro + ewentualnie korytarz, aby zabezpieczyć wejście na 1 piętro które nie będzie strzeżone alarmem z powodu znacznej wysokości (możliwe że w przyszłości rozbuduję system o czujki na 1 piętrze - na dzisiaj nie ze względu na koszt)
  Na Ganku zaproponowano mi montaż manipulatora LCD.

  Wszystkie drzwi wejściowe do domu zabezpieczone czujnikami magnetycznymi.

  Dodatkowo strzeżony ma być garaż. Wymiary garażu: 9,5/5.5 m.
  Garaż nie posiada żadnych ścian działowych, więc tutaj rozważam zastosowanie czujnika sufitowego. Jako że w tym pomieszczeniu nie ma ogrzewania, temp. zimą spada poniżej zera. Jaką czujkę zastosować ?

  Bardzo bym prosił o kilka zdań odnośnie wybranych komponentów (czy system z użyciem wybranych będzie stabilny etc.), a także o pomoc w rozmieszczeniu czujek oraz manipulatorów.

  Studiuję instrukcję Integry, aczkolwiek mam pytanie na które w tym całym zamieszaniu nie mogę znaleźć odpowiedzi:

  Czy Integra 24 ma możliwość pracy tylko z jednym manipulatorem + 3 szyfratorami strefowymi (w podstawowej wersji bez rozszerzeń),
  czy można mieć 4 manipulatory LCD ?

  Czy w moim przypadku jest sens stosowania Integry 32 ?

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam.

  0 7
 • Mitronik
 • Pomocny post
  #2 19 Gru 2006 11:34
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  witam

  Na temat rozmieszczenia czujek było kilkanaście tematów. Użyj wyszukiwarki ;-) . Ja bym je rozmieścił tak: Wstępny projekt instal. alarmowej w domu - proszę o pomoc.
  i tak:
  Wstępny projekt instal. alarmowej w domu - proszę o pomoc.

  czujki w pokojach na parterze i w piwnicy (tam, gdzie są po dwie) są do wyboru: albo tu, albo w drugim narożniku ściany - zresztą musisz sam dobrać odpowiednie miejsce w zależności od usytuowania mebli, kaloryferów, kratek wentylacyjnych oraz słońca padającego przez okna.
  Przydałby się też jakiś sygnalizator zewnętrzny (i może wewnętrzny).
  W garażu lepsza byłaby czujka dualna (PIR + mikrofala) - ze względu na przeciągi i szpary w drzwiach, ale ze względu na brak ogrzewania (standartowa czujka działa do -10 stopni) może warto byłoby zabezpieczyć drzwi kontaktronami.
  Można mieć 4 LCD, ale te koszty...
  Jeżeli nie będziesz miał więcej niż 4 strefy, oraz wystarczą 2 wyjścia niskoprądowe (pamiętaj o ew. sygnalizatorach), 4 nr telefonów do powiadamiania to INTEGRA 24 wystarczy, jednak INTEGRA 32 poza większą ilością obsługiwanych stref, wyjść niskoprądowych itd. naładuje większy akumulator (np 12 Ah)

  pozdrawiam - Maciej

  0
 • Mitronik
 • #3 19 Gru 2006 18:09
  viperPL
  Poziom 16  

  Dostałem od dystrybutora Satela CD ze specyfikacją i opisami centralek i:

  Jeśli piszą: ilość manipulatorów LCD - 2 lub 4 to oczywiście jest to suma manipulatorów LCD oraz strefowych tak ? Czyli dla integry 24 mogę podpiąć 1 LCD + 1 manipulator strefowy ?

  Z tego co wyczytałem to:
  Integra 24 - ilość manipulatorów LCD: 2
  Integra 32 - ilość manipulatorów LCD: 4

  Ilość wyjść wysoko prądowych:
  Integra 24: 2
  Integra 32: 2

  Ilość wyjść o obciążalności do 50mA:
  Integra 24: 2
  Integra 32: 6

  Czujniki PIR + kontakrony w domu - 8
  Garaż zabezpieczony Sufitówka (PIr + mikrofala) - 1

  Zostaje 1 wolne wejście - więc zbyt mało aby podłączyć kontaktrony na 2 bramy. Może 2 kontaktrony połączę szeregowo do 1 wejścia centrali ?

  W porzypadku zakupu Integry 32:
  - używam wszystkich wejść.

  - do dyspozycji mam 4 wejścia na manipulatory, na chwilę obecną wykorzystam 2 (manipulator LCD - ganek, manipulator strefowy - wejście do piwnicy). Ale tak pomyślałem że może w przyszłości zainstalować klawiaturę strefową w garażu wolno stojącym ? - chyba praktyczna rzecz ?

  - 2 wyjscia wysokoprądowe
  Czy mogę podłaczyć 2 sygnalizatory zewnętrzne jeśli suma prądu pobieranego przez nie, nie przekroczy dopuszczalnego obciążenia tego wyjścia ?

  - 6 wyjśc niskoprądowych - nie mam pomysłu co pod nie podłączyć, będę używał sygnalizacji bez własnego zasilania (syg. zewnętrzne będą umieszczone w sposób uniemożliwiający ich uszkodzenie)

  Zatem mam dylemat co do wyboru centrali:

  Czy integra 24 do której na sam start muszę kupić 8 wejściowy CA64E oraz brak możliwości zainstalowania manipulatora strefowego w garażu. Zamiast manipulatora może lepiej zastosować radiolinię 2 kanałową ? włacz/wyłacz strefę (garaż) ?

  Czy integra 32 której wejścia wykorzystam w pełni na dzień dzisiejszy (a dobrze chyba mieć 1 wejście wolne na zapas) i mieć możliwość podłączenia manipulatora w garażu. Opcja bez radiolinii do wyłączania strefy (garażu)

  Cena Integry 24 + modułu CA64E jest taka sama jak integry 32.

  Kupując integrę 64 mam 16 wejść na starcie - i mieć możliwość zabezpieczenia w przyszłości 1 piętra. Cena Integry32 + CA64E jest taka sama jak 62jki.

  Przyznam że mój tok rozumowania jest za bardzo do przodu .. i można wybierać coraz wyższy model centrali … aczkolwiek ważna jest także poza funkcjonalnością cena.

  Bardzo proszę formowych Speców o wtrącenie swoich 5 groszy.
  Z wyrazami szacunku - Łukasz

  0
 • Pomocny post
  #4 19 Gru 2006 19:01
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  witam

  Oj, coś kręcisz ;-)
  Nie myl manipulatora (LCD) z klawiaturą strefową (LED). Do I24 oraz I32 możesz podpiąć do 4 LCD do każdej, oraz oprócz tego do 32 klawiatur strefowych lub innych ekspanderów (czyli w garażu spokojnie możesz zainstalować klawiaturę)
  Wyjścia wysokoprądowe - pod jedno (zasilające) podepnij zasilanie czujek, pod drugie (sygnalizacja włamania)sygnalizatory (wyjście ma obciążalność 2A, więc spokojnie wystarczy)
  Na rysunku domu policzyłem 9 czujników - coś zmieniłeś?
  W Twoim przypadku dałbym I24 bo jeśli nie zależy Ci na wyjściach niskoprądowych (przydatnych chociażby do podłączenia ew. monitoringu radiowego) to przy zastosowaniu I24 i modułu rozszerzeń masz 14 wejść (przy założeniu: 1 manipulator LCD i 2 klawiatury strefowe LED), a to spokojnie wystarczy na prawidłowe okablowanie garażu - kontaktrony na bramie i drzwiach osobno oraz dual na ścianie (są duale sufitowe?) oraz zostawi dość bezpieczny margines na ew. rozbudowę (radiolinia)

  pozdrawiam - Maciej

  0
 • #5 20 Gru 2006 01:18
  viperPL
  Poziom 16  

  Cytat:
  Na rysunku domu policzyłem 9 czujników - coś zmieniłeś?


  2 x kontaktrony w drzwiach wejściowych

  w piwnicy:
  1 x PIR pokój
  1 x PIR kuchnia letnia

  na parterze:

  1 x PIR ganek
  1 x PIR kuchnia
  1 x PIR salon (umieszczenie - lewy górny róg patrząc z góry. Moze 1 obejmie zamierzone pole)
  1 x PIR nad drzwiami do salonu, patrzący na wprost. Mam nadzieję że złapie intruza wychodzącego z łazienki oraz wchodzącego przez okno przy klatce schodowej.

  Wyszło 8, o ile ta opcja się sprawdzi.

  Z manipulatorami i klawiaturami strefowymi juz mi rozjaśniłeś - wielkie piwo.

  Jutro, po jutrze zabieram się za pracę ziemno - budowlane. :D
  Przekop do garażu, kucie wnęki pod obudowę itp roboty.

  I mam mały problem z wyborem obudowy.
  Niech pomieści Integre 24 i resztę sprzetu: CA64S , syntezer, akku 17 Ah. Miło by było jak by pozostało jeszcze na coś miejsce - tak na przyszłość.

  Początkowo chciałem kupić Pulsara AWO 256, jednak musi być to obudowa podtynkowa.
  Przeglądałem ofertę Pulsara i większe gabarytowo podtynkowe obudowy mają "mniej" miejsca w środku - tak wynika z opisu. Na dodatek mają słabsze zasilacze.

  Łukasz[/quote]

  0
 • #7 20 Gru 2006 18:51
  viperPL
  Poziom 16  

  Tak, jest jednak droższa.
  Znalazłem idealne miejsce na zamontowanie centrali, jednak musi być pod tynkiem aby można było otworzyć drzwi i nie uderzyć się w głowę.

  Bardzo prosze o propozycję co do podtynkowej obudowy. I24, akku 7 Ah wg Twojej uwagi (wielkie dzięki), moduł Ca 64E (x 2 - tak na przyszłość), syntezer ... i może coś jeszcze :)

  Wieksze gabaryty wewnetrzych mieszcza mniej sprzedu od mniejszych gabarytów zewnętrzych - tak wynika z opisów na stronie
  Pulsara ... z Twojego Doświadczenia którą warto kupić ??

  Pozdrawiam.
  Łukasz

  0
 • #8 20 Gru 2006 19:40
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Co prawda dla Twojej konfiguracji całkowicie wystarczyłaby AWO500, ale ze względu na to, że to obudowa WTYNKOWA (gorsze chłodzenie) sugerowałbym większe: AWO510 lub 515 - jest tam naprawdę dużo miejsca. Są one trochę głębsze (105mm vs. 90mm), ale tylko dlatego, że natynkowa ma tylną ścianę licującą z obrysem obudowy (plus plastikowe nogi zapewniające odstęp od ściany), a wnękowa ma tylną ścianę (tam, gdzie otwory montażowe) wsuniętą 15mm do wnętrza skrzynki.

  pozdrawiam - Maciej

  0