Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka SK 8168. Szybkie ładowanie. Układ zasilania jednego kanału.

19 Gru 2006 13:44 2305 2
  • Poziom 15  
    Witam.
    Zastanawiałem się gdzie to umieścić. Przedstawiona poniżej informacja pochodzi z ulotki
    reklamowej, ładowarki SK 8168. W zestawieniu ze schematem, trochę mnie to rozbawiło,
    więc może do działu "Na wesoło" ? Decyzję pozostawiam moderatorowi.

Szybkie ładowanie
    Ładowanie akumulatorów do pojemności 2700mAh trwa mniej więcej 10 godzin.
    Kontrola pojemności delta V
    Ładowarka wyposażona jest w mechanizm zapobiegający przeładowaniu akumulatorków.
    Ładuje akumulatorki prądem impulsowym.
    Mikroprocesor mierzy napięcie akumulatorka przed i po impulsie zasilającym i porównuje te napięcia. Na tej podstawie ocenia czy akumulatorek jest już naładowany czy ładowanie ma być kontynuowane.
    Dzięki temu akumulatorki są zawsze optymalnie naładowane niezależnie od ich pojemności.
    Po naładowaniu akumulatorków ładowarka automatycznie przechodzi w stan doładowywania podtrzymującego, dzięki czemu akumulatorki utrzymywane są cały czas w stanie pełnego
    naładowania.

Schemat przedstawia układ zasilania jednego kanału. Pozostałe są identyczne. Wszystkie korzystają z jednego napięcia odniesienia na TL431.
    Pominięte zostały oznaczenia elementów i układ zasilania na TNY266.
    Patrzę na ten schemat i nijak nie mogę się dopatrzyć:
    - kontroli pojemności delta V
    - mikroprocesora
    - ładowania impulsowego
    :D:D
    A tak na poważnie, to ładowarka będzie wyłączać się po osiągnięciu przez akumulator określonego napięcia. Wszystko zależy od dokładności napięcia wzorcowego oraz temperatury.
    Ze schematu wynika rzecz następująca: aby ładowanie zostało zakończone, napięcie wyłączenia musi być ustawione poniżej maksimum charakterystyki ładowania. Czyli według mnie ogniwa będą zawsze niedoładowane.

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Na schemacie zamieniony jest emiter z kolektorem a trzanzystor powinien być NPN: http://www.datasheetcatalog.net/cgi-bin/helo....e&type=C&text=s8050&producedby=&action=Search
    Obecny schemat nie ma sensu.
  • Poziom 15  
    :arrow: -RoMan-
    www.alldatasheet.com dla S8050 podaje tylko dwa typy tranzystorów:
    - p-n-p - Wingshing
    - n-p-n - Weitron
    Przyznaję, chyba za szybko zasugerowałem się pierwszym oznaczeniem. Czasami dobrze jest wylutować element i sprawdzić polaryzację (albo chwilę pomyśleć :) - wystarczyło spojrzeć na diodę sygnalizującą ładowanie ). Schemat poprawiłem. Dziękuję za komantarz.

Pozdrawiam