Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lanzar Max 12 - charczy. Czy wzmacniacz może być za to odpowiedzialny?

Tomek_26 05 Sty 2007 14:55 5896 74
    mar230
    Poziom 13  
    Co ty piszesz jak moze sie spalic cewka nie naruszajac tego "lakieru" co ty piszesz chlopie myslisz ze ten drut miedziany sie przepali przestan takie drut wytrzyma masakralne przeciazenia jezus z kim ja pisze wez napisz posta na ten temat bo juz nie moge czytac co tu piszesz.

W to wytlumach mi prosze dlaczego zawieszenie ma wazniejszy wplym od cewki na jakos jego dlugotrwale granie itp.

A jaki inny widzic powod spalenia sie glosnika jak nie cewka wytlumacz mi to moze to sie dzieje przez zawieszenie co ??

Wydziales zeby ktos napisal zeby mu sie glosnik saplil przez zawieszenie ?
    mukade
    Poziom 31  
    Spokojnie chłopaki :) Nadal nie rozumiem jak lakier może wpływać na obciążalność elektryczną (a właściwie temperaturową, bo każda obciążalność w elektrotechnice wiąże się ostatecznie z ciepłem) cewki. Izolacją druta cewki jest warstwa dielektryka a "lakier" czy co to właściwie jest, jak już jest to chyba służy utrzymaniu zwojów w stałej pozycji względem siebie.
    mar230
    Poziom 13  
    Proponuje zakonczyc ten post i zalozyc nowy tak bedzie najlepiej bo z tym wygrzewaniem tu nie dojdziemy nigdy do porozumienia mi o co innego chodzi a tobie o cos innego a jak pisze "lakier" nie chodzi mi o to tak doslownie tylko to tak wyglada jak by cewka byla polakierowana i dlatego tak na to sie potocznie mowi !!

Nie ma co dalej tu juz otym pisac nowy post proponuje
    mukade
    Poziom 31  
    Hmm, był już post o wygrzewaniu głośników. Więc jak chcemy dalej dyskutować to może tam... Ale chyba nic nowego już nie stworzymy :) Pozdro.
    qscgu
    Poziom 34  
    ale glupoty piszesz...

gwarantuje ci ze cewka sie moze spalic nie naruszając tego kleju, swego czasu kolega mike21 pokazywal zdjęcie tak wlasnie spalonej cewki... a glosnik to byl sonic-15.

na jakosc ma wplyw zawieszenie i to duże, tak samo na wytrzymalosc mocową, jakby resory byly za slabe w stosunku do napędu to zdarzalyby sie zdeżenia cewki z karkasem... ja nie wiem do jakiej szkoly chodzisz ze takie glupoty piszesz.

jesli chodzi o cewke to w czasie wygrzewania nie zmienia sie ona nawet o milimetr i jej wlasciwosci zostają takie same dlatego nie ma zadnego wplywu na brzmienie
    EDIT: o tutaj fotka spalonej ceweczki bez naruszenia kleju

Lanzar Max 12 - charczy. Czy wzmacniacz może być za to odpowiedzialny?

a to glosnik nie byle jaki... Carpower Sonic 15"
    mar230
    Poziom 13  
    Czy ja wiem ta cewka wyglada jak by przechodzila jakas masakre troszke jest przypalona pomijajac to ze zostal przepalony ten drut ja rozbieralem STX w ktorym bylo wszystko ok I cewka nie miala zadnych przebarwien a "grala" pod wzmakiem dap palladium 1200 vintage ktory ma 450W RMS przy 8ohm Byl to glosnik GDN 22-120-8 a naprawde przed tym go nie oszczedzalem. Musial bym zobaczyc ta cewke ale wydaje mi sie ze zostala cala spolona pomijajac ta przerwe.

Widac ze ta cewka pracowala przy duzych temp.
    qscgu
    Poziom 34  
    nie zostala cala spalona, rozmawialem z mike21, zlutował poprostu tą przerwe i glosnik zaczął dalej grac, oczywiscie juz tyle nie wytrzyma co przedtem. ale klej nie puscil... nie był katowany. a mimo to spalila sie cewka. chcesz to porozmawiaj z mike21 a potem bedziesz mowil ze sie cala spalila
    mar230
    Poziom 13  
    widac przebarwienia na cewce tak nie moze wygladac dobra i sprawna cewka !
    qscgu
    Poziom 34  
    wiesz co to są efekty odbicia swiatła? bo wlasnie wydaje mi sie ze takie tam widac na zdjęciu, ale glowy nie dam.
    mar230
    Poziom 13  
    to chyba raczej nie jest to odbicie swiatla ale nie mozna tego stwierdzic na zdjeciu bylo by trzeba to zobaczyc na zywo.
    qscgu
    Poziom 34  
    zapytam sie osoby ktora to miala. ale to nie zmienia faktu ze klej ani drgnął
    mar230
    Poziom 13  
    no walsnie te przebarwienia to wlasnie on on sie przepalil na ten czarny kolor dlatrgo tak to wyglada
    mike21
    Poziom 29  
    mar230 napisał:
    no walsnie te przebarwienia to wlasnie on on sie przepalil na ten czarny kolor dlatrgo tak to wyglada

No to teraz kolego pomysl jaka temperature wytrzymuje ten klej skoro cewka jest czarna i sie przepaliła od temperatury.
    mar230
    Poziom 13  
    no i w tym prablem ze ta cewka nie powinna miec przebarwien. Widziales jak na dekadzie ustawi sie prad za duzy i cewka sie robi czarna wtedy zmienia calkowicie swoja charaktrystyke i nadaje sie tylko do przewiniecia i danie nowego jak wy na to mowicie kleju wiem ze dekada to nie glosnik ale tam tez sa cewki a cewka to cewka jedna zasada dzialania.

No i chodzi mi o to ze ten glosnik moze se grac na takiej cewce ale wzyciu nie bedzie mial takiej jakosci jak mial na poczatku.
    mike21
    Poziom 29  
    mar230 napisał:
    no i w tym prablem ze ta cewka nie powinna miec przebarwien. Widziales jak na dekadzie ustawi sie prad za duzy i cewka sie robi czarna wtedy zmienia calkowicie swoja charaktrystyke i nadaje sie tylko do przewiniecia i danie nowego jak wy na to mowicie kleju wiem ze dekada to nie glosnik ale tam tez sa cewki a cewka to cewka jedna zasada dzialania.

Heh kolego nie wiesz jak ten głosnik dostał po d....e grał długie godziny na pełnej mocy wzmaka JBLa 1201.1 i jakos wszystko było na miejscu cewka cała tylko mała przerwa w uzwojeniu.Cewka sie rozpada w tanszych przetwornikach poniewaz uzyte materialy sa poprostu gorsze.Przy małej mocy klej puszcza i cewka sie rozpada.

P.s głosnik po zlutowaniu grał normalnie bez zadnych problemów.
    qscgu
    Poziom 34  
    jakosci?? chyba chciales powiedziec wytrzymalosci... jakosc bedzie identyczna, zreszta jak to jest mike21 z jakością? czyzbym sie mylil?
    mar230
    Poziom 13  
    ja nie twierdze ze cewka gdy sie pali uzwojenie musza sie przesunac ale chodzilo mi o to ze przez takie przebarwienia charakterystyka glosnika sie zmienia i jego parametry czasmi malo znacznie a czasami bardzo znacznie !
    mike21
    Poziom 29  
    mar230 napisał:
    ja nie twierdze ze cewka gdy sie pali uzwojenie musza sie przesunac ale chodzilo mi o to ze przez takie przebarwienia charakterystyka glosnika sie zmienia i jego parametry czasmi malo znacznie a czasami bardzo znacznie !

Głosnik grał normalnie.Ale teraz odbiegasz od tematu bo z tego co czytałem twierdzisz ze nie jest mozliwe spalenie głosnika bez naruszenia lakieru jak to nazywasz.To teraz widzisz ze to mozliwe!
    qscgu
    Poziom 34  
    wybacz... ale przebarwienia cewki nie mają nic do jego charakterystyki, jakbys odwinął tą cewke i poskrobał np nożem po drucie to przebarwienia zejdą, parametry pozostają takie same, a w tym przypadku jedynie wytrzymalosc temperaturowa cewki sie zmniejszyla. nie mowilem o rozklejeniu tylko o typowym widocznym na zdjęciu przepaleniu
    mar230
    Poziom 13  
    NO w sumie to nie o to chodzilo mi tylko o to ze qscgu twierdzil ze cewka i jej wygrznie nie ma wplywu na jakosc

A troszke mi sie wydaje ze nie doszlo by do uszkodzenia tej cewki gdybys dobrze ja wygrzal.
    qscgu
    Poziom 34  
    no i dalej twierdze ze za jakosc przy wygrzewaniu odpowiadają resory, w zadnym wypadku cewka
    mar230
    Poziom 13  
    Takie podstawowe pytanie to dlaczego to sie nazywa wygrzewanie a nie na rozrusznie glosnika czy cos w tym stylu. Bo wygrzewanie to raczej chodzi o temperature zeby cewka sie stopniowo do niej przyzwyczajala i nie powstawalo takie cos jak na tej fotce!
    mike21
    Poziom 29  
    mar230 napisał:
    NO w sumie to nie o to chodzilo mi tylko o to ze qscgu twierdzil ze cewka i jej wygrznie nie ma wplywu na jakosc

A troszke mi sie wydaje ze nie doszlo by do uszkodzenia tej cewki gdybys dobrze ja wygrzal.

"Co ty piszesz jak moze sie spalic cewka nie naruszajac tego "lakieru" co ty piszesz chlopie myslisz ze ten drut miedziany sie przepali przestan takie drut wytrzyma masakralne przeciazenia jezus z kim ja pisze wez napisz posta na ten temat bo juz nie moge czytac co tu piszesz"

Hehe to juz cie nie rozumie :lol:

Głośnik był wygrzewany powoli i mogę powiedzieć ze zawieszenie było sztywne i głośnik grał dosyć płytko po paru godzinach zawieszenie zmiękło i głośnik zacza grac całkiem inaczej bardziej miękko. To zawieszenie trzeba rozruszać a nie cewke. W nowym głośniku zawieszanie jest bardzo sztywne i przy dużej mocy można uszkodzić głośnik na skutek rozerwania zawieszenia.
    mar230
    Poziom 13  
    No wiesz ale fak jest faktem ze ten "klej" przepalil sie w tym miejscu i tego nie zaprzeczysz bo tam jest ubytek z 0,5mm jak nie lepiej.

A w sumie gluwnie chodzilo i od poczatku ze cewka ma wplyw na jakosc
    mike21
    Poziom 29  
    mar230 napisał:
    No wiesz ale fak jest faktem ze ten "klej" przepalil sie w tym miejscu i tego nie zaprzeczysz bo tam jest ubytek z 0,5mm jak nie lepiej.

A w sumie gluwnie chodzilo i od poczatku ze cewka ma wplyw na jakosc

Klej sie przepalił? :roll: Heh ok musze konczyc pozdro!!CEwki sie rozpadaja w nisko budzetowych głosnikach!
    qscgu
    Poziom 34  
    ale krecisz... nic co powiedziales nie jest prawdą. cewka nie ma wplywu na jakosc. przy wygrzewaniu jedyne co ma wplyw na jakos to resory. cewka nie ma nic do tego, tak samo tam nie ma ubytku kleju a ubytku miedzi jak juz cos.
    mar230
    Poziom 13  
    migasz sie od pytania standardowe pytanie i uzasadnij dlaczego to sie nazywa wyrzewanie a nie np. rozruszaniem glosnika uzasadnij ??

Nie mozliwe ten caly drut nawijany jest tym pokryty to powiec jak to jest mozliwe miedz sie przepalila a ten "klej" brakuje tam calkiem ladnego kawalka chodzi o ten klej w tym mijescy juz pomijajac ze ona jest cala przepalona wytlumacz to uzasadnij.

Ja uzasadnialem swoje wypowiedzi dawalem przyklady nawet na dekadzie ktora skalda sie cala z cewek.

Dodano po 8 [minuty]:

JA swoja teorie moge nawet wytlumaczyc na gwizdkach a ty jak masz zamiar to wytlumaczyc z jakoscia dzwieku na gwizdkacz ???
    Jeszcze sie nie spotkalem zeby ktos naprawial zawieszenie w gwizdkach :roll: :roll: I zeby cos innego sie tam spalilo jak cewka
    mike21
    Poziom 29  
    mar230 napisał:
    migasz sie od pytania standardowe pytanie i uzasadnij dlaczego to sie nazywa wyrzewanie a nie np. rozruszaniem glosnika uzasadnij ??

Nie mozliwe ten caly drut nawijany jest tym pokryty to powiec jak to jest mozliwe miedz sie przepalila a ten "klej" brakuje tam calkiem ladnego kawalka chodzi o ten klej w tym mijescy juz pomijajac ze ona jest cala przepalona wytlumacz to uzasadnij.

Ja uzasadnialem swoje wypowiedzi dawalem przyklady nawet na dekadzie ktora skalda sie cala z cewek.

Heh kleju brakuje tylko tam gdzie jest przepalona cewka? Ogladałem to cewke dokładnie i klej jest równomiernie rozłozony wiec mi nie wmawiaj.Moze na zdjeciach wyglada to inaczej.Cewa jest cała po zlutowaniu głosnik grał jeszcze troche czasu w aucie i w domu bez wiekszych problemów potem został sprzedany.
    mar230
    Poziom 13  
    NIE interesuje mnie twoja cewka juz wiecej wlasnie o to mi chodzilo ze ze brakuje wlasnie tam kleju jak by tam byl to by tak sie nie stalo.

A wrucimy do pierwotnego pytanie do qscgu i innych

To jakim twoim zadniem zawieszenie na gwizdkach :roll: ma wplyw na jakos dzwieku. Uzasadnij

I dalczego niby to sie nazywa wygrzewanie a nie np. rozruszanie glosnika ! ?

uzasadnij