Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lanzar Max 12 - charczy. Czy wzmacniacz może być za to odpowiedzialny?

Tomek_26 07 Sty 2007 01:06 5896 74
    Misian@
    Poziom 27  
    Witam!

Wygrzewanie głośnika, czy innego sprzętu nazywa się "wygrzewaniem" ponieważ podczas pracy przystosowywuje się głośnik czy cos innego do jest właściwej (normalnej) pracy.

Głośniki się wygrzewa, tak samo jak wzmacniacze. Wszystkie "firmowe" rzeczy musi sie wygrzać, dopasować, zanim zacznie sie dawać po garach :D

Jak bys miał nowy wzmacniacz, zapakowany, zafoliowany to jak byś go otworzył to byś nic nie czuł, ale jak sie pogra wzmacniaczem trochę, sie zagrzeje to zaczniesz czuć ze coś śmierdzi, to właśnie proces wygrzewania sprzętu, który jest konieczny przy wszystkim.

Nie można tak od razu jechać max, bo jak już wczęśniej było napisane, ulegnie uszkodzeniu...
    To można tak samo przyrównać do stolarza który robi np. nowa obudowę na subwoofer :D
    Wpierw dostaje plan, materiał, docina i skleja i skręca, na tym kończy się jego robota... (producent sprzedaje swój produkt)
    teraz naszym zadaniem jest dokładnie opiłować boki subwoofera, zaszpachlować dziury, wszystko papierem ściernym wygładzić i obic to jakimś obiciem (czyli wygrzewanie sprzętu)
    Wszystko jest logiczne i uzasadnione...
    O co ta kłótnia jest?? bo ja nie wiem :|

PS: Panowie spokojnie ;)

Pozdrawiam
    Misian@
    qscgu
    Poziom 34  
    mar230... ty chyba sobie żarty stroisz?

"NIE interesuje mnie twoja cewka juz wiecej wlasnie o to mi chodzilo ze ze brakuje wlasnie tam kleju jak by tam byl to by tak sie nie stalo. "
    to byl typowy przyklad... klej trzyma jedynie zwoje razem do kupy i nigdzie go nie ubyło. chyba ci sie cos pomylilo. "jak by tam byl to by tak sie nie stalo. " taa jasne, to mowisz ze tam mistycznie zniknął ten klej?

"To jakim twoim zadniem zawieszenie na gwizdkach Rolling Eyes ma wplyw na jakos dzwieku. Uzasadnij "
    to mnie najbardziej rozbawilo co mają gwizdki do wygrzewania??... czy ktos kiedys wygrzewał gwizdki? pozatym jakbys chcial wiedziec to zawieszenie w glosnikach wysokotonowych jest szczątkowe i pozwala jedynie na super minimalne wychylenia.

"I dalczego niby to sie nazywa wygrzewanie a nie np. rozruszanie glosnika ! ? "

a co za roznica jak sie nazywa? wygrzewanie sie przyjęło i tak juz jest bo ładniej brzmi niz rozruszanie... innego powodu nie ma.
    tony_tr
    Poziom 22  
    Nie wiem jak jest z cewką, ale przy wygrzewaniu, napewno resory mają duży wpływ na jakość dźwieku po ich rozruszaniu. Czyli wygrzewanie to zespół zjawisk niekoniecznie związanych z samym wygrzaniem cewki..... lecz takrze z rozruszaniem resorów... To moje zdanie :) Pzdr
    mar230
    Poziom 13  
    tak jak pisalem wczesniej ze maksymalne wychylenia glosnika na samym poczatku szkodza pozniej na jakosci glosnika.

Ale wy twierdzicie ze cewka nie ma wplywu na jakosc i ze gdyby nie zawieszenie to by mogla pracowac na maksymalnych wychyleniach i moze grzeac sie na samym poczatku do 200 C

A cwke wygrzewa sie po to zeby mogla pozniej osiagac dosc duze temperatury bo jak by jej temperatura poprzez pierwsze wlaczenie glosnika osiagala duze temp. to powodzenia
    qscgu
    Poziom 34  
    "tak jak pisalem wczesniej ze maksymalne wychylenia glosnika na samym poczatku szkodza pozniej na jakosci glosnika. "

G. Prawda. maxymalne wychylenia mozemy uznac za wychylenie zderzające cewke z karkasem lub za stan przed zdeżeniem i nie ma to zadnego wplywu na dzwiek, pozatym ze pozytywny w sensie szybszego rozgrzania resorów.

zeby bylo jasno... Cewka NIE zmienia swoich włąsciwości podczas wygrzewania... to ze robi sie gorąca a potem stygnie nie ma znaczenia bo dla cewek lepszej jakosci i tak juz sie uzywa druta z medzi samospiekanej... chyba ze uzywasz glosnikow za 1"=1zł. Juz nawet STX uzywa takiego druta... i słuszne jest stwierdzenie iż im większy opór resorów tym szybciej cewka bedzie przybierać na temperaturze, cewka musi w tym wypadku wykonać wiekszą prace, a co za tym idzie bedzie potrzebowac wiecej energi i wiecej ciepła sie wydzieli - to powinien rozumiec nawet uczen podstawowki.

"A cwke wygrzewa sie po to zeby mogla pozniej osiagac dosc duze temperatury bo jak by jej temperatura poprzez pierwsze wlaczenie glosnika osiagala duze temp. to powodzenia"

chyba mylisz pojęcia... albo nie wiem skąd takie wnioski wyciągłes... wytrzymalosc temperaturowa sie nie zwiekszy dla takiej miedzi... pewnie myslisz ze to bedzie dla niego proces "hartowania" jak to robiono dla mieczy zeby byly twardsze ale przykro mi ze musze cie poinformowac ze drut dobrej jakosci przechodzil juz taki proces
    ige
    Poziom 35  
    heheh mar230 zaluzmy ze nawet sie zmieni wytrzylamosc termiczna cewki glosnika po wygrzaniu chodz uwazam to za BZDURE to wytlumacz mi co ma wytrzymalosc termiczna cewki do jakosci dziwieku? osobiscie mialem wile glosnikow i malo ktory wygrzewalem ostatni moj glosnik odrazu dostal 2x swoj rms i do dzis gra pieknie

pozatym ile glosnikow spaliles?ja dla eksperymentow splilem ich kikanascie i i w wiekszosci klej trzymajcy cewke na karkasie sie nie rozklejil,przepalal sie poprostu jeden ze zwoi....pozatym na wytrzymalosc cewki na moc ma wplyw jeszcze kilka czynnnikow nie tylko wytrzymalosc termiczna cewki osobiscie jeszcze nigdy sie nie spotkalem z rozklejeniem sie zwoi przy normalnej eksploatacji glosnika
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mar230
    Poziom 13  
    no ja spalilem chyba lanzara max 12 nie rozbieralem go bo mialem na gwarncji moze nie byl calkowicie spalony ale charczal bylo czuc jak cewka ociera gdy sie ruszalo mebrane. No ale jak ktos mi mowi ze ten drut jest chartowany to sorry ale miedz chartowana nie ma czegos takiego stal sie chrtuje a nie miedz. Nawet jak by byl chartowany to co z tego jak cewka sie caly czas nagrzewa to jak kazdy wie chyba, ze proces odcharwowania wyglada w taki sposob ze sie cos nagrzewa a pozniej powoli ostyga to jakis sens by bylo chartowac ta cewke ?? A chodzilo mi na samym poczatku ze jak wlasnie tan klej pusci albo sie przypali to cewka juz nie ma takiej jakosci a jest spalony. Tak samo jak na tym zdjeciu dziura na 0,5mm i wkreca mi ktos ze w tym miejscu pozostal "klej". bez przesady moze na innych uzwojeniach zosatal nie naruszony ale w tym miejscy!! Ale wedlug mnie lepiej jak cewka bedzie dobrze wygrzana i i ten "klej" dobrze zastygnie stwardnieje a nie dawc na samym poczatku na maksa a pisalem o jakosci glosnika na podstawie wlasnie tego lanzara ze charczy. Bo mialem ten sam problem i to byla cewka ! Zreszta dostalem kartke z infinity 1250 kawalek przepisalem tego tu na poscie ale jak tos sie kluci z producentem glosnika no to nie wiem czy ma racje. Bylo wyraznie napisane ze trzeba rozgrzac cewke i glosnik bedzie mial dobra jakosc i dlugotrwaly czas swego zywotu.
    mukade
    Poziom 31  
    A tej kartki przypadkiem nie dorzuca sprzedawca:)? Ja tylko pytam :P
    qscgu
    Poziom 34  
    tlumacz sobie to jak ci sie podoba, rzeczywistosc pozostanie rzeczywistoscią, klej jest związkiem chemicznym a miedź jest metalem - pierwiastkiem. Powiedzialem ze uzywa sie drutu samospiekanego czyli takiego ktory juz jest wyżyłowany co do wytrzymalosci. Stal tak jak i miedź można zaHartować, pozatym masz super mgliste pojęcie dotyczące hartowania... wiesz jak przebiegał proces hartowania mieczy w sredniowieczu?? jak nie to sobie doczytaj bo miecze nie ostygały tak sobie powoli...

nawet jesli twierdzisz ze tego kleju niby tam na cewce nie ma już to jak sądzisz co to spowodowało? drut nagrzał sie do tak wysokiej temp ze sie przepalił i razem ze sobą mogł spalić kawałek kleju...
    Nie masz zielonego pojęcia co do wygrzewania glosnikow i caly czas mowisz tylko "cewka, cewka cewka" podczas gdy w procesie wygrzewania KLUCZOWĄ role odgrywają Resory, przez co wprowadzasz wszystkich innych w błąd powołując sie na niejasne kartki z ktorych interpretujesz sobie to jeszcze inaczej lub na calkowicie niezwiązane ze sobą rzeczy i twierdzisz ze to są argumenty.
    mar230
    Poziom 13  
    A myslisz ze to co on tu opisywal z tym glosniku lanzar max 12 to myslisz ze te jak on to napisal chrupanie bylo spowodowane zawieszeniem bo mi sie wydaje ze nie!

Ale jak chyba wiesz nie twierdze ze zawieszenie nie ma znaczenia na jakos zeby bylo jasne. Ale cewka tez odgrywa w tym role. Napewno w tym przypatku z lanzarem wieksze niz zawieszenie. Pisalem to juz kilka razy

Przyznaje ci calkowita racje z zawieszeniem lecz nie do konca z cewkami.
    qscgu
    Poziom 34  
    ale glupio piszesz...
    "twoim zdaniem cewka nie ma nic ani do jakosci ani do pracy glosnika"
    "Napewno w tym przypatku z lanzarem wieksze niz zawieszenie."

odwracasz kota ogonem.
    AD 1. Cewka okresla w dużym stopniu dzwięk, razem ze szczeliną i napędem.
    AD 2. Cewka nie ma wpływu na zmane barwy dzwięku przy wygrzewaniu.
    AD 3. Chrupanie a wygrzewanie to 2 rożne rzeczy, nie wiem jakim cudem ty je połączyłes.
    AD 4. Piszemy w tej chwili o wpływie cewki na wygrzewanie glosnika, nie zmieniaj tematu i nie twierdź ze ja to co pisze to odnosze sie do glownego wątku.
    AD 5. Na to wygląda że szkołe rolniczą skonczyles chyba ty, nie dosc ze piszesz "chartowanie", to twoje zdania nie mają znaków interpunkcyjnych, przez co cięzko mi je zinterpretować. Jeszcze robisz błędy typy "skaczyles", jak chciales napisac to bez ogonkow to chociaz mogles to zrobic poprawnie tzn "skonczyles".
    I na koniec:
    Cewka determinuje dzwięk ale nie ma wpływu na dzwięk podczas procesu wygrzewania.
    Pawel200_20
    Poziom 14  
    pisze to trzeci raz i prosze o odpowiedź.mam max12 i hpb1502. na nim mam ustawioną polowe mocy a na radiu 12(max 62) czy przy takich ustawieniach można go rozgrzewać czy to "za duzo"?????????
    ige
    Poziom 35  
    a skad my mamy wiedziec ile to mocy,dawaj tyle zeby nie bylo na maks i juz pozatym tyle ile juz zadajesz to pytanie dawno juz bys ten glosnik rozruszal
    Misian@
    Poziom 27  
    Posłącz sobie miernik i rozkręc wzmaka tak aby średnio było 28V

Pozdrawiam
    Misian@