Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenie teleturniejowe

tomgart 20 Dec 2006 02:14 5318 19
IGE-XAO
  • Urządzenie teleturniejowe
    Witam
    Przedstawiam prostą konstrukcję urządzenia służącego do prowadzenia "teleturniejów" na zasadzie Familiady, kto pierwszy naciśnie ten odpowiada.
    Układ jest uproszczony do maximum, z braku odpowiedniego przerzutnika pod ręką lub małego mikrokontrolera (Atmegi było mi szkoda) wykorzystałem stare przekaźniki na 5V.
    Sygnalizacja kto pierwszy naciśnie na 12mm diodach LED żółtej i czerwonej. Jako przyciski załączające wykorzystałem stare myszki w których wyciąłem elektronikę i podlutowałem się pod mikrostyki lewego klawisza.
    Na 3 myszce zrobiony jest RESET układu, czyli gaszenie zapalonych diód prze "prowadzącego"
    Zasada działania chyba jest banalna, nie potrzeba jej tłumaczyć. Kto pierwszy naciśnie tego dioda się zapala, a drugi gracz już nie może wtedy załączyć swojej.
    PS.Urządzenie powstało na szybkie zamówienie mojej chrześniaczki z podstawówki, stąd pewne niedociągnięcia w konstrukcji.
    PS2: Schemat jest w pliku E4

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tomgart
    Level 25  
    Has specialization in: pseudospecjalista od niczego
    tomgart wrote 864 posts with rating 56, helped 49 times. Live in city Częstochowa. Been with us since 2005 year.
  • IGE-XAO
    tomgart
    Level 25  
    Wiem, ale nie miałem trzech identycznych. Może kiedyś zmienię bo już mam 2 identyczną. Myślę teraz jeszcze na dźwiękiem gongu w momencie zaświecenia sie którejś z diod.
  • IGE-XAO
    tomgart
    Level 25  
    W Eaglu, potem eksport schematu do schowka jako bitmapę i przez IrfanView do GIFa.
    PS. Na schemacie brakuje podłączenia stabilizatora do masy.
    myrcin
    Level 16  
    Stabilizator 5V bo bateria ma 9V a przekaźniki są 5V!
    tomgart
    Level 25  
    Nie miałem przekaźników na 9V. A bateria płaska zajmowała za dużo miejsca i jak była słaba to przekaźniki nie chciały się załączać. Optymalnie było by na 12 V ale trzeba by kombinować zasilacz, dodatkowy kabel, trafo a to ma służyć małym dzieciom tylko do zabawy.
    yego666
    Level 33  
    Uklad jest bardzo ladnie wykonany i zapewne spelnia swoja funkcje jak trzeba.
    Niemniej funkcja Reset z powodzeniem moglaby byc zrealizowana poprzez S1 bez pomocy przekaznika. Przycisk od myszy wytrzyma taki prad bez problemu. PK1 jest po prostu przesada w tym ukladzie.
    Regulatora 5V nie bede sie czepial, choc osobiscie do przekaznikow na 5V dalbym baterie plaska i uklad podobny do tego : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=528639#528639 .

Przekazniki lapalyby bez problemu nawet przy slabszej baterii.

W obecnych czasach gdy wszystko robi sie na ukladach scalonych Twoj uklad jest chwalebnym wyjatkiem pokazujacym jak sie obyc tym co sie akurat ma pod reka.
    Tez mam wielka rupieciarnie przeroznych rzeczy i czasem siegam do niej by wydobyc jakis stary element, ktory akurat nadaje sie do tego co zamierzam.
    Ile wtedy radosci ze cos takiego jeszcze dziala.
    Ostatni raz dokladnie taki sam uklad robilem na 20 stanowisk gdy bylem w armii wiele lat temu.
    Wszyscy sie swietnie bawili bo przekazniki walily ostro przy kazdym glosowaniu.

Pozdrawiam, yego
    tomgart
    Level 25  
    Tak wszystko jest z odzysku. Historia z tym PK1 jest taka że na początku RESET miał być w obudowie (też z odzysku jak widać) na tym czerwonym przycisku który już tam był, ale on miał zwierne styki więc się nie nadawał. Dlatego zastosowałem ten przekaźnik. Główny wyłącznik zasilania jako kasowanie też nie był zbyt dobrym rozwiązaniem, bo trzeba było ręką trzymać obudowę. Dlatego dorobiłem gniazdko chinch i tę 3 mysz równolegle z tym przyciskiem. (a propo nie ma go na schemacie)
    Pozdrawiam, tomgart
    Detlef_90
    Level 14  
    Bardzo mi się podoba widze że to już wyższa szkoła jazdy :) pozdrawiam
    daniel93
    Level 29  
    Detlef_90 wrote:

:lol:
    Jacqbus
    Level 12  
    A już myślałem że to jakieś urządzenie do komputera... :)
    Detlef_90 wrote:

Rozwaliłeś mnie... :D:D:D
    Detlef_90
    Level 14  
    z tą wyższą szkołą jazdy chodziło mi że ja akurat nie byłbym w stanie takiego czegoś zmontować. Ale widze że lubicie się tu naśmiewać z wszystkiego i wszystkich.
    Zumo
    Level 21  
    Mi sie wydaje ze jak podłczysz te przekaźniki na 9V to nic się nie stanie.
    Konstrukcja fajna.
    pzdro
    tomgart
    Level 25  
    Wiem, bo załączane są w sumie tylko na chwilkę i zazwyczaj zaraz kasowane. Ale obsługiwać to mają dzieci i jak zapomną skasować to mógłby może się po dłuższym czasie zgrzać za bardzo
    ;). Dlatego ten stab
    Pozdr
    tomgart
    bhk
    Level 12  
    tomgart wrote:
    Wiem, bo załączane są w sumie tylko na chwilkę i zazwyczaj zaraz kasowane. Ale obsługiwać to mają dzieci i jak zapomną skasować to mógłby może się po dłuższym czasie zgrzać za bardzo
    ;). Dlatego ten stab
    Pozdr
    tomgart

Bateria 9V nie jest w stanie dac takiego pradu zeby tym przekaznikom cos sie stalo wiec wydaje sie ze stabilizator jest niepotrzebny, a bez chyba nawet dzialalo by nieco dluzej przy rozladowanej czesciowo baterii