Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźniki bistabilne dwucewkowe jak podłączyć?

20 Gru 2006 13:31 5734 6
  • Poziom 12  
    Witam!

Chciałem zrobić selektor wejść do wzmacniacza. Miał działać dzięki trzem przyciskom. Ale niestety nie działa.

Przekaźniki są nais tq2 l2 5v

Połączone są jak na zdjęciu: Czyli wszystkie + razem i to do plus w zasilaczu natomiast pierwszy przyciska zwiera do masy i włącza 1 wył 2 i 3, drugi przycisk włącza 2, wył 1 i 3, a trzeci przycisk włącza 3 i wył 1 i 2. No i w takim połączeniu to nie działa. Co zrobić?

Przyciski są chwilowe.

• Poziom 43  
    Witam,
    to nie tak, jak narysowałeś. Przecież po to masz dwie cewki, aby nie potrzeba było zamieniać kierunku prądu do przełączania, a co byłoby konieczne, gdyby była tylka jedna cewka w przekaźniku bistabilnym.
    Zobacz:

I nie zapomnij o diodach odwrotnie równoległych dołączonych do cewek, a służących do gaszenia przepięć komutacyjnych.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Teraz mam tak połączone:

Zaraz spróbuje z tymi diodami może pomoge. Dlaczego u Ciebie na schemacie najpierw + idzie do - a na dole dwrotnie?
  • Poziom 43  
    Witam,
    almighty napisał:
    [ ... ]

Dlaczego u Ciebie na schemacie najpierw + idzie do - a na dole dwrotnie?

dobre pytanie, tylko byłbym bardziej kontent, gdybyś odpowiedział sobie na nie sam... :D
    Powinienem odpowiedzieć: " ... a bo tak ma być i już... ", ale dopowiem;
    skoro nie możesz zmienić kierunku prądu płynącego od plusa zasilania poprzez cewkę przekaźnika i tranzystor do minusa, a chcesz odwrócić jego kierunek w jednej z cewek (bo tak właśnie potrzeba), to należy zrobić tak, jak to narysowałem i inaczej nie da się.
    Przecież by można było zmieniać położenie (stabilne po ustaniu przepływu prądu) styków tego przekaźnika, to konieczna jest zmiana kierunku strumienia magnetycznego w magnetowodzie tego przekaźnika.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    tak jak podałeś nie dziale niestety

Doszłem do tego że prąd pjawia się na wejsicach wszystkich przekaźników i je zarówno wł i wył w tym samym momencie więc nie mogło działeć. Dodałem diody prostownicze, żeby prąd nie "wracał" i każdy przekaźnik mogłem osobno włączać i wył, ale po wciśnięciu 1 przycisku włącza się pierwszy przekaźnik (tak jak powinno), reszta nic, po wciśnięciu 2 wyłącza się 1 (tak jak powinno) reszta nic, po wciśnięciu 3 wyłącza się również 1 (tak jak powinno) a reszta nic.

Teoretycznie miało to działać bez problemu a tu ..... (elektronikiem nie jestem)

Czy to w ogóle może zadziałać ? Co jeszcze zmienić, czyżby trzeba było podać zamiast 5v 15 żeby wszystkie się włączyły nie tylko pierwszy? Ale połączenie jest równoległe więc .... Nie wiem już.

• Poziom 43  
    Witam,
    skoro nie chcesz (nie potrafisz) posłuchać dobrej rady, to ja za to nic nie mogę.
    Według Twejego ostatniego pomysłu to działać nie może i przyjmij to jako aksjomat...

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Zlutowałem ponownie moją wersje z diodami i działa bez problemu. nie moge odwrócić napięć jak radzisz bo przekaźnik tak nie działa po prostu.