Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centralka SATEL CA6 i czujki 2EOL/NC i 2EOL/NO

tryb77 20 Dec 2006 16:00 12674 13
Optex
  • #1
    tryb77
    Level 2  
    Witam.
    Mam problem z alarmem. Do centralki Satel CA6 podłączone są trzy czujki ruchu Siemens IR100B (folder informacyjny: http://www.astral.com.pl/download/IR100_ds_PL.pdf ).
    Przy konfiguracji czujek w centralce (funkcja serwisowa 25) na 2EOL/NO czujka nie działa na ruch (na mainpulatorze nie zapala się dioda naruszenia wejscia), natomiast przy przełączeniu w centralce typu czujnika na 2EOL/NC zapala się na maipulatorze dioda naruszenia czujki nawet gdy nie ma przed nią ruchu.
    Natomiast jeżeli zdejmę obudowę czujki włącza się alarm antysabotażowy bez względu na to czy czujka ustawiona jest na 2EOL/NC czy 2EOL/NO.
    Alarm zakładał mój wuj elektryk który niestety nie ma doświadczenia z alarmami. Sprawdzałem, czujki podłączone są w następujący sposób:

    Centralka SATEL CA6 i czujki 2EOL/NC i 2EOL/NO



    Gdzie R1 i R2 to rezystory 1,1 kiloohma.



    Czy czujki SIEMENSa współpracują z centralkami SATEL? Czy można je ustawić w sposób dwu parametryczny? Czy muszę przestawić ję (przelutować kabelki) na NC ewentualnie NO żeby mi zadziałały? Co mogę jeszcze zrobić, sprawdzić etc.?
    Przepraszam że nie używam fachowej terminologii. Liczę na jakieś sugestie i pomoc.
    [/img]
  • Optex
  • #2
    hudy78
    Level 14  
    Witam prawdopodobnie masz czujke typu NC a podłączyłeś jak NO spróbuj tak TMP do COM TMP rezystor 1,1Kohm do nc rezystor 1,1kohm do nc i nc do z1 w tej konfiguracji powinno być dobrze
  • Helpful post
    #3
    p.marcin
    Level 17  
    Podłącz do zaciskó ALR oddzielne żyły.Sprawdz czy zaciski ALR przy nie naruszonym czyjniku mają zwarcie, a gdy naruszysz ją to rozwarcie, wtedy programujesz 2EOL/NC
  • Helpful post
    #4
    SMDmaniak
    Level 23  
    to jest konfiguracja 2EOL/NC i czujka NC, problem polega na tym ze albo przekaznik jest zepsuty albo jest zamale napiecie zasilajace czujke
  • Optex
  • Helpful post
    #5
    Anonymous
    Level 1  
  • #6
    tryb77
    Level 2  
    Dziękuję za odzew.
    W sumie to czujka jest podłączona na 2EOL/NC. To może byc faktycznie coś z zasilaniem. Sprawdziłem w folderze napięcie zasilania dla tej czujki powinno być 12V, czyli tyle ile daje wyjście zasilające czujki. Następnym razem to sprawdzę miernikiem jakie jest napięcie zasilające. Ewentualnie przelutuje kabelki na typ wejścia nie-parametryczne NC i sprawdzę czy wtedy czujka zadziała.
    Jeśli chodzi o wejścia dwuparametryczne 2EOL to rozumiem, że centralka działa na zmianę rezystancji czujki (po zmianie rezystancji czujki centralka wie czy jest alarm czy sabotaż). Może czujka ma nie taką rezytancję (nie jest kompatybilna z tą centralką)? Czy wszystkie centralki na rynku mają takie same parametry jeśli chodzi o oporność? Czy dowolną czujke można podłączyć do dowolnej centralki na wejście parametryczne i powinna działać? Jestem laikiem w tym temacie.
  • #7
    Anonymous
    Level 1  
  • #8
    arek1
    Level 15  
    Ta czujka napewno moze wspólpracowac z ta centarala.Sprawdz tak jak pisali koledzy musi zadzialac
  • #9
    pkhenr
    Level 32  
    a nie masz jakiegos przełacznika w czujce np. ze działa po kolejnym naruszeniu ,( taki licznik wewnetrzny
  • #10
    bartek_p
    Level 31  
    pobabrane coś w połączeniach i programoaniu
    Dajesz dwa rezystory i programujesz jako 2EOL/NC i musi działać jeśli kable są ok
  • #11
    waskibroklyn
    Level 16  
    musi działać wszystko...odpowiednio zaprogramuj czujke i musi być git...a skoro coś mruga to sprawdz na manipulatorze jaki to jest bład...wydaje mi się że przytrzymujesz klawisz "7".....jest możliwość że ktoś gdzieś kabelek przewiercił w scianie i cos nie tak jest.....a może czujka jest sypnięta....
  • #12
    tryb77
    Level 2  
    Sprawa się wyjaśniła. Wszystkie przewody zasilające z czujek były podłączone do wyjścia out3 z napięciem zasilającym 12V. Zdjałem izolacje (przewody te wchodziły pod izolację) i oczom moim ukazał się ... rezystor. Czyli wszystkie przewody podłączone były do rezystora 2,2ohm i dopiero do out3. Niestyety pod izolacją nie było go widać :) Wylutowałem go i teraz wszysko działa. Dziekuje wszystkim zainteresowanym za pomoc.

    Mam za to inne pytanie. Do jednego z wejsć podłączona jest radiolinia DWB100H firmy Elmes Electronic. Chciałbym skonfigurować ja tak aby po jednym naciśnięciu przyciku pilota załączał się dozór strefy A, a po drugim naciśnięciu tego samego przycisku wyłączał się dozór strefy A. W tej chwili wejścia na centralce SATEL CA6 odpowiadajace tej radiolinii skonfigurowane jest jako typu "16 - włączająca/wyłączająca czuwanie – naruszenie wejścia załącza czuwanie strefy, do której należy wejście, koniec naruszenia wyłącza czuwanie." I tu pojawia się problem, bo gdy nacisne przycisk pilota dozór włącza się i po sekundzie wyłącza.
    Na dobrą sprawę sytuacje pewni rozwiązało by podłączenie dwóch obwodów z DWB100HShet na dwa wejścia centralki. Jeden obwód załączał by dozór, drugi wyłączał. Ale w tej centralce jest tylko 6 wejść (+ oczywiście 2 na manipulatorze - ale nie chciałbym teraz ryć tynków aby prowadzic przewody do manipulatora) a ja mam już wszystkie te wejscia zajęte (4 czujki, obwód sabotazowy i radiolinia). Jak to mozna zrobić na jednym obwodzie?
  • Helpful post
    #13
    Anonymous
    Level 1  
  • #14
    tryb77
    Level 2  
    Faktycznie zmieniłem tryb pracy z monostabilnego na bistabilny i juz wszystko działa. Dziękuję za pomoc.