Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zabezpieczenie w lampie plazmowej

20 Gru 2006 18:14 797 5
 • Poziom 12  
  witam. chciałem sie dowiedzieć czy da sie jakoś zabezpieczyć uzwojenie transformatorów w lampach plamzowych. moze jakiś mały iskrownik?? pomóżcie.
 • Poziom 24  
  Które uzwojenie? Pierwotne czy wtórne? Z pierwotnym nic sie nie stanie a wtórne cieżko zabezpieczyć. Wystarczy że napięcie na jego końcach nie przekroczy napięcia izolacji, oraz wazne jest właściwe uziemienie.
 • Poziom 12  
  wtórne. a jeżeli przez przypadek np w drabinie jakubowej przez przypadek zetkną się z sobą pręty??? to juz mam po zabawie:/
 • Pomocny post
  Specjalista techniki cyfrowej
  Możesz zabezpieczyć oba uzwojenia transformatora przez wprowadzenie zabezpieczenia nadprądowego po stronie pierwotnej.
  Pozostaje tylko kwestia sprawności układu. Im mniejsza, tym zabezpieczyć trudniej, bo układ musiał by być dość czuły, żeby rozrznić przeciążenie, od pracy bez obciążenia, gdy pobór prądu różni się tylko nieznacznie.
  Niestety proste lampy plazmowe mają paskudnie małą sprawność.
  Można by też kombinować z bardziej rozbudowanymi układami od strony pierwotnej.
  Zwarcie uzwojenia wtórnego powoduje że transformator od strony pierwotnej "widziany" jest jako jego własne indukcyjności rozproszenia (i rezystancje uzwojeń) z uwzględnieniem przekładni dla uzwojenia wtórnego, która jest mniejsza od indukcyjności "widzianej" bez obciążenia.
  Można to wykryć przez pomiar szbkości narastania prądu płynącego przez uzwojenie pierwotne w momencie włączenia klucza. Im szybkości wyższa, tym mniejsza indukcyjność. Częstotliwości nie są duże, więc można by zastosować układ różniczkujący na wzmacniaczu operacyjnym, a natężenie prądu mierzyć na szeregowym rezystorze o małej wartości. Do tego jakiś komparator, którego sygnał odcinał by sterowanie klucza.
  Ponadto można też dołożyć drugie zabezpieczenie, działające na podobnej zasadzie, ale mierzące wartość płynącego prądu i odcinające przy przekroczeniu krytycznej wartości, na przykład przy nasyceniu rdzenia, lub zliżaniu się do maksymalnej dopuszczalnej wartości prądu klucza, lub też wydajności źródła, w zależnosci od tego, która z tych wartości będzie mniejsza.
  Niestety z takimi zabezpieczeniami osiągi będą na pewno gorsze, za to poprawi się sprawnosć (proste lampy plazmowe pracują w warunkach daleko odbiegających od optymalnych).

  Jest jeszcze taki myk. Jeżeli uzwojenie wtórne ma dość wysoką rezystancję, to właściwie zabezpieczy się samo przed krótkim zwarciem. Płynący w nim prąd jest zbyt mały, żeby w krótkim czase (a czasem nawet i w długim ;]) rozgrzać drut do temperatury powodującej uszkodzenie. Nie raz zdarzało mie się zewrzeć elektrody na kilka sekund bez żadnych skutków ubocznych.

  Jeżeli myślisz o zabezpieczeniach, to proponowałbym zająć się stroną pierwotną, czyli zabezpieczeniem klucza.
  tu masz na obrazkach kilka przykłądów i rezultaty działania:
  https://obrazki.elektroda.pl/44_1166647690.png

  Poza tym stosować można też zabezpieczenia z dodatkowym uzwojeniem i diodą, czy jakieś transile.
 • Poziom 12  
  obawiam sie że to zabezpieczenie będzie mnie więcej kosztować niz sama lampa:]. musze to jeszcze z 10 razy przeczytać żeby zajarzyć o co ci dokładnie chodziło. ale dzięki mistrzu:> ale dojde do tego...
 • Specjalista techniki cyfrowej
  Najprościej było by tu zastosować jakiś gotowy układ kontrolera przetwornicy, na przykład UC3843.
  Tam jest już wbudowany układ ograniczenia nadprądowego, przy okazji jest też generator i układ stabilizacji napięcia wyjściowego, chociaż tu akurat ciężko by było go wykorzystać.

  Niestety prosty (względnie) to tylko będzie układ, obliczenie tego już niestety nie :/.