Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Koszty energii biernej. Obliczanie kosztów eksploatacji maszyn.

jano_j 20 Dec 2006 18:31 37613 19
 • #1
  jano_j
  Level 10  
  Witam.
  Prowadzę firmę produkcyjnej. Mam przyłącze 30kw i zainstalowane liczniki mocy czynnej i biernej. Żeby móc prawidłowo obliczać koszty eksploatacji maszyn muszę wiedzieć ile płacę za prąd. Do tej pory nigdzie nie znalazłem żadnego opisu czy wzoru na obliczenie kosztów energii biernej. W zakładzie energetycznym nikt nie potrafi mi tego wyjaśnić. Będę bardzo wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  mati505824
  Level 20  
  Witam!!!!

  Do wzoru potrzebne będzie:

  P-moc czynna [W] Watt
  Żarówki,grzałki,elementy rezystancyjne,silniki el.

  Q-moc bierna [var]
  Wydziela się na idealnych elementach L i C.

  S-moc pozorna [V*A]
  Całkowita moc układu rzeczywistego np:silniki,transformatory.

  Czyli:

  S=√(P²+Q²)

  Nie jestem pewny,znalazłem w rupieciach zeszyt od pracowni więc chyba ok.
  Jak nie to tu pewnie będzie:
  http://209.85.135.104/search?q=cache:MB1BebRg...r+na+moc+biern%C4%85&hl=pl&gl=pl&ct=clnk&cd=3

  Pozdrawiam!!!
 • #3
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Koszty i należność za energię elektryczną czynną i bierną podaje ZE na fakturze VAT a także tangens fi.Te dane z faktury mogą posłużyć do obliczenia mocy baterii kondensatorów i poprawy współcz.tangens fi a tym samym do wyeliminowania lub znacznego zmniejszenia opłat za pobraną energię bierną Pozdrawiam
 • #4
  jano_j
  Level 10  
  Witam.
  Jestem laikiem w sprawach prądu.
  Do prawidłowego działania firmy potrzebuję na bieżąco znać koszty energii elektrycznej. Jedyne dane jakimi dysponuję to : stany liczników i parametry silników z tabliczek znamionowych. Nie mam pojęcia jak obliczyć koszt energii biernej na podstawie wskazań licznika energii biernej. Dziękuję z góry z pomoc.
 • #5
  stomat
  Level 36  
  Generalnie nie płaci się za energię bierną. Płaci się natomiast za PONADUMOWNE zużycie energii biernej. Czyli za pobieranie energii przy współczynniku mocy gorszym od wskazanego w umowie. A zwłaszcza za pobór przy współczynniku pojemnościowym czyli oddanie do sieci energii biernej.
  Nie wiem co tam masz w swoim zakładzie ale należy unikać zwłaszcza niedociążonych silników nie daj Boże biegnących luzem.
  A ile na fakturze masz za energię bierną ? Pewnie nic.
  "Za komuny" niejeden energetyk podłączał opornik wodny dla uniknięcia opłat za energię bierną. Za zbyt duży pobór energii czynnej premii nie zabierali ale za przekroczenie biernej owszem. Ech, to były czasy. Żeby tylko nie wróciły !
 • #6
  Jarek123
  Level 11  
  Za energię bierną indukcyjną i pojemnośćiową płacisz dopiero jeżeli któraś z mocy biernej przekroczy 30% mocy czynnej.Tzn jeżeli zużyjesz
  10 000 kWh czynnej to za bierną poj. płacisz po przekroczeniu 3000 kWh . i tak samo z indukcyjną po 3000kWh. Płacisz według kar umownych za każdy przekroczony kW.

  Dodano po 30 [minuty]:

  Jeszcze jedno koszty to nie wszystko często jeżeli bierna jest zbyt duża zmiejsza się przepustowość w zasileniach i zaczynają się przegrzewać zabezpieczenia, złączą itp. I wygląda że zabezpieczenia są za małę a tu okazuje się że nie zabezpieczenia czy przewody są za małe tylko bierna jest zaduża,

  Dodano po 3 [minuty]:

  A co chodzi o koszty wszystko masz wyszczegulnione na fakturze.
 • #7
  Krzysiek J
  Level 10  
  Witam
  Jeśli przekroczysz 30 % mocy czynnej, to może warto zastanowić się nad korekcją współczynnika mocy?
  Można skompensować moc bierną np porzez zastosowanie specjalnych kondesatorów PFC lub poprzez aktywną korekcję np. moduł PhaseMod PFC lub zajrzyj na www.epcos.com. Mam artykuł w pdf po angielsku ale ajmuje ponad 4 MB, a mam wolne łacze

  Dodano po 15 [minuty]:

  CZyli tym samym zredukować koszty
 • #8
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Kol.Stomat czy możesz wyjaśnić wpływ podłączenia opornika wodnego na wielkość opłat za pobraną energię bierną?Pozdrawiam
 • #9
  stomat
  Level 36  
  Oczywiście. Skoro pobrano za dużo energii biernej to żeby nie popasć w opłatę za pobór biernej trzeba "dobrać" czynnej. Stawia się wanienkę z dwiema elektrodami i czynna leci a bierna nie.
  Zwiększenie zużycia energii świadczyło "za komuny" o "dalszym dynamicznym rozwoju przemysłu" a opłata za ponadumowny pobór mocy biernej o złej pracy głównego energetyka. Proporcjonalnie do tego rozdzielane były premie.
 • #10
  bonanza
  Power inverters specialist
  No to może ja od początku: Jeśli przyłącze opiewa na 30kW, to na pewno tangens fi jest max. 0,4. Należy odczytać miesięczny pobór energii czynnej (powiedzmy 10000 kWh) i pobór energii biernej indukcyjnej, a następnie porównać. Jeśli dla podanej energii czynnej pobór energii biernej wyniesie 3999 kVArh to jest na razie wszystko OK (choć mogłoby być lepiej) - żadnej dopłaty za moc bierną nie ma. Jeśli zaś pobór energii biernej indukcyjnej wyniesie 4001 kVArh, to opłata wystąpi, prawdopodobnie groszowa, bo 4001>10000 * 0,4. Regułki cenowe są zależne od widzimisię ZE.
  A zdarzy się, że nieświadomy właściciel zakładu ciągnie 10000 kWh i w tym czasie 7500 kVArh energii biernej - wtedy płaci jak za mokre zboże (strzelam, że będzie to >25% całości rachunku, dokładne stawki, jak napisałem, są różne i zmieniają się).
  Ideałem jest, aby brać ok. 2500 kVArh na 10000 kWh. Zjeżdżanie do zera nie ma sensu, bo dużo wcześniej pojawi się tzw "oddanie", czyli pobór energii biernej pojemnościowej, a tu płaci się za każdą kVArh (kilowarogodzinę), którą wykaże licznik - nie ma żadnej dozwolonej proporcji. Cena jest rzędu tego, co 1kWh (przypuszczam, że raczej mniejsza niż większa). Nie ma symetrii pomiędzy energią indukcyjną a pojemnościową - kol. Jarek jest w błędzie.
 • #11
  Jarek123
  Level 11  
  Zgadza się wiedziałem że to jest coś koło tego, a w szczegóły niewchodziłem. Jest to zależne od fi zawartego w umowie.
  Pozdrawiam
 • #12
  jano_j
  Level 10  
  Witam.
  Z Państwa opisów wynika że mam wielki problem bo u mnie pobór energii biernej jest jest większy niż czynnej.
  moc czynna 614
  moc bierna 707
  Faktury za energię jeszcze nie dostałem . Czytając umowę z energetyką nie znalazłem nic o tangensie fi ani o mocy biernej.
  Maszyny w mojej firmie służą do brykietowania słomy na opał . Mam dwa silniki 15 ; 7,5 kW i 5 do 1kW ale nie mam możliwości zwiększenia obciążenia linii produkcyjnej. Co mam robić ? Jaki będzie orjentacyjny koszt urządzenie do kompensacji mocy biernej.

  Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.
 • #13
  warbipower
  Level 18  
  Witam

  Poczytaj ten artykuł : http://www.elektroinstalacje.info/readarticle.php?article_id=15

  a dowiesz się wszytskiego.

  Według moich obliczeń (Pmax przyjąłem jako 30kW) wychodzi ż e potrzebujesz bateri o mocy 30kVar + odpowiedni regulator (http://www.elektromontex.pl/ RMB 10S -taki ostatnio montowałem,kosztował chyba 300 lub 500zł) Niektóre baterie kupujesz już razem z regulatorem.

  Jeśli chodzi o cene bat. kondensatorów to zapytaj producenta.

  pozdrawiam
 • #14
  Jarek123
  Level 11  
  Nie do końca musi być regulator, można dobrać do tych czterech największych dobrać po kondensatorze i po sprawie. Nie musisz idealnie mocy kompensować wystarczy aby nie było przekroczeń. Najlepiej załatwić miernik parametrów sieci. Pomierzyć przy każdym zasileniu silnika jak jest moc indukcyjna dobrać kondensator i tyle.

  Dodano po 2 [godziny] 13 [minuty]:

  A jeśli chodzi o moc 30kVar wyliczonej przez kolegę to ciekawostka? Najpierw trzeba okreslić ilość stopni w baterii kondensatorów, póżniej wielkości stopni. Na dodatek aby poprawnie dobrać wielkości stopni w baterii kondensatorów trzeba znać współ czynnik fi danego silnika przy 100% obciążeniu (z tabl. znamionowej silnika) wiedzieć jak jest dociążony, w zależności jaki typ silnika oraz dociążenia różny współ. cos fi. Jeżeli żle dobieżesz wielkości stopni to nie będzie pożądanego efektu. Strata kasy.
  Pozdrawiam
 • #15
  warbipower
  Level 18  
  Kolego Jarek123
  Polecam do poczytania o wadach i zaletach oraz kiedy można/należy stosować kompensację indywidualną i grupową
  http://www.elma.olsztyn.pl/w10.htm

  Przecież bateria 30kVar składa się z kilku stopni i one, na podstawie analizy przez regulator są odpowiednio załaczane by utrzymać tgφ zadany przez energetykę. Ja przyjąłem że jest to 0,4
 • #16
  Krzysiek J
  Level 10  
  Witam
  W nawiązaniu do postów kolegów.

  Masz do wyboru trzy rozwiązania:
  -korekcję indywidulną
  -korekcję grupową bez sterowania
  -korekcję grupową z automatyką

  Globalnie ujmując, najlepsza jest ta ostatnia, niestety wymaga największej inwestycji. Korekcje grupowe i indywidulane bez sterowania są tańsze w instalacji, przynoszą mniejsze korzyści ale wymagają dokładnej analizy twojej sieci energetycznej i bardzo uważnego dobrania kondensatorów tak aby korzyści były wymierne.
  Na Twoje pytanie o koszty trudno odpowiedzieć jednoznacznie, postaram się na początku roku podać Ci orientacyjne ceny różnych instalacji (+/- 20 %). Dokładny kosztorys wymaga niestety dłuższej rozmowy oraz analizy warunków energetycznych oraz Twoich możliwości finansowych.
 • #17
  sp5wcx
  Level 33  
  jano_j wrote:
  Witam.
  ... Czytając umowę z energetyką nie znalazłem nic o tangensie fi ani o mocy biernej ...


  Jeżeli w Umowie nie zapisano, obowiązują dane zawarte w Instrukcji Ruchu i Ekspoloatacji Sieci Dystrybucyjnej oraz w aktualnej Taryfie dla energii elektrycznej danej Spółki dystrybucyjnej. Materiały te znajdziesz na ich stronie internetowej.
  Tu masz Taryfę ZEORK-u na 2007 rok:
  http://zeork.zeork.com.pl/downloads/taryfa_VIII_ZEORK.pdf
  A tu ich IRiESD - część ogólna:
  http://zeork.zeork.com.pl/osd/IRiESD_czesc_ogolna.pdf
 • #18
  Jarek123
  Level 11  
  Tak tylko jeżeli żle dobierzesz stopnie regulator nie będzie w stanie dobrać ilości stopni,co z tym się wiąże dużo częstrze załączanie poszczegulnych kondensatorów. Czyli mniejsza żywotność styczników oraz samej baterii. Sam z doświadczenia wiem że jeśli były żle dobrane wielkości stopni konieczna była ich zmiana. Jeżli układ jest własnej budowy koszt wymiany stopnia nie jest zbyt duży, natomiast zupełnie zmienia się to jeżeli układ został zakupiony gotowy często stosowane są baterię wraz z stycznikami (w celu zmniejszenia kosztów). I wtym wypadku nie bardzo da sie zastosować innych kondensatory tylko te które pasują ( czyli tego samego typu) przez co wymiana jest znacznie droższa.
  Nawiązując do tego czy może być zastosowana korekcja indywidualna kolega zapomniał o paru rzeczach:
  1.Jeżeli jest zbyt duża ilość urządzeń rzeczywiście to się nie opłaca. W wypadku w/w zakładu sądzę że jest ich niedużo ( 4 kluczowe).
  2.Ilość zużywanej energii. Czy się opłaca zastosować automatyczną kąpensacje?
  3.Specyfika zakładu. Jeżeli jest za duża różnorodność urządzeń oraz moce wtedy należy zastosować kąpensacje grupową.
 • #19
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Kol.Stomat .Właśnie kol.przypomniał o debilskich czasach PRL-u.Kiedy przy 20-tym stopniu zasilania marnowano energię elektryczną min. w opornikach wodnych,aby pozornie zmniejszyć opłaty za pobraną energię ,także za energie bierną.Wówczas o kompensacji mocy biernej prawie się nie stosowano a marnotrawstwo energii elektrycznej było powszechne ,pomimo stosowania wielkich ograniczeń ,wyłączania całych dzielnic miast,wsi,hut i kopalń.

  W tym temacie nie ma większego problemu zmniejszenia opłat za pobraną energie bierną.Być może autor tematu otrzymał już fakturę Vat za pobraną energię,jeśli nie to może sam dokonać obliczeń pobieranej mocy biernej.W przypadku tej maszyny,brykietownica o mocy 30kW to wystarczy odczytać dane z tabliczki znamionowej silnika i obliczyć moc bierną pobieraną przez silniki ( silniki jeśli jest ich więcej) i dobrać odpowiedni kondensator do kompensacji indywidualnej.Można też na podstawie odczytu wskazań liczników energii elektrycznej obliczyć tangens fi.Np.tuż po załączeniu i wyłączeniu brykietownicy (czyli np.po 8 godzinach jej pracy)odczytać wskazania liczników energii biernej i czynnej .Różnicę odczytów energii biernej podzielić przez różnicę odczytu energii czynnej a wynik to tangens fi.Różnica pomiędzy tangensem fi podanym w umowie przez ZE a obliczonym musi być pomnożona przez moc silnika maszyny.Uzyskany wynik mocy biernej pobieranej przez maszynę pozwala na dobór mocy kondensatora do kompensacji mocy biernej indywidualnej.Zakup i zainstalowanie automatycznej baterii kondensatorów do jednej maszyny jest związany z dużymi kosztami a w tym konkretnym przypadku przy kompensacji indywidualnej może wynieść około 400 -500zł.Pozdrawiam i życzę wszystkim uczestnikom forum Szczęśliwego Nowego Roku
 • #20
  stomat
  Level 36  
  Debilskie jak 150 ! Dlatego żeby już nie wróciły. Chociaż obecne czasy są tylko odrobinę mniej debilskie i niestety coraz częściej wracają metody PRL-u (np. Marcinkiewicz). Odpędzajmy te demony komunizmu jak najdalej. Czego sobie i Wam życzę w nowym roku.