Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przesunięcie fazowe obwodu LC

:) 20 Dec 2006 20:29 6160 3
    :)
    Level 14  
    Witam, chciałbym poznać wzór na przesunięcie fazowe obwodu LC w dwóch przypadkach.
    1. przypadek - Gdy obwód LC został zastosowany jako filtr dolnoprzepustowy. (Cewka w szeregu kondensator równolegle)
    2. przypadek - Gdy obwód LC został zastosowany jako filtr górnoprzepuustowy.(Cewka równolegle, kondensator w szereg)

Przeszukałem elektrodę i znalazlem tylko informacje na temat obwodów RC: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic191904.html
    I mniej więcej w takij formie chciałbym otrzymać odpowiedź :)
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    a jaki to ma być obwód R-L-C, szeregowy, czy równoległy?
    Dopisałem jeszcze rezystancję R, ponieważ same elementy zachowawcze w postaci cewki L i kondensatora C w obwodzie prądu sinusoidalnie zmiennego to nic specjalnie ciekawego... :D

Pozdrawiam
    :)
    Level 14  
    Tak jak napisałem w powyższych przykładach, filtr górnoprzepuustowy (zwrotnica 12 decybelowa) czyli kondensator w szeregu z sygnałem a zaraz za nim równolegle cewka, w drugim przypadku filtr dolnoprzepustowy (zwrotnica 12db) czyli cewka w szeregu sygnałem zaraz za nią kondensator równolegle. Interesuje mnie przesunięcie fazowe tych obwodów rezonansowych :)
    Quarz
    Level 43  
    :) wrote:
    Tak jak napisałem w powyższych przykładach, filtr górnoprzepuustowy (zwrotnica 12 decybelowa) czyli kondensator w szeregu z sygnałem a zaraz za nim równolegle cewka, w drugim przypadku filtr dolnoprzepustowy (zwrotnica 12db) czyli cewka w szeregu sygnałem zaraz za nią kondensator równolegle. Interesuje mnie przesunięcie fazowe tych obwodów rezonansowych :)

tylko zapomniałeś o czymś. Przecież tam zawsze jeszcze jest obciążenie pod postacią rezystancji głośnika, ponieważ do obliczenia zwrotnic przyjmuję się, dla uproszczenia, iż głośnik przedstawia sobą tylko rezystancję (i na dodatek o stałej wartości).
    To jaki to problem napisać wzory na impedancję odpowiednich połączeń szeregowo-równoległych w funkcji częstotliwości f (pulsacji ω = 2•Π•f).
    Ogólnie impedancja w postaci symbolicznej;
    Z(f) = R(f) + j•X(f) = |Z(f)|•exp[j•arg(f)], gdzie argument φ(f) (kąt przesunięcia fazowego);
    φ(f) = arg(f) = arctg[X(f)/R(f)], natomiast moduł impedancji zespolonej to dadatni pierwiastek drugiego stopnia z iloczynu tej impedancji razy impedancja do niej sprzężona:
    Z(f) = |Z(f)| = √Z(f)Z(f)*, (jeśli liczba zespolona; z = a + j•b, to liczba do niej sprzężona; z* = a - j•b).
    Oczywście; j = √(-1) - jednostka urojona.
    Wobec tego narysuj sobie schemat, obierz rezystancję głośnia i do ... liczenia.

Pozdrawiam