Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile i jakie bezpieczniki w instalacji domowej.

20 Gru 2006 21:54 32255 28
  • Poziom 13  
    Witam,

właśnie kończę wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu i w związku z tym mam pytania. Każde pomieszczenie jak na razie ma osobny obwód tzn.

Duży pokój:
    ob1 2 gniazdka
    ob2 2 gniazdka
    ob3 2 żyrandole

Mały pokój
    ob4 3 gniazdka
    ob5 1 żyrandol

Kuchnia
    ob6 5 gniazdek
    ob7 oświetlenie 230 na 12v (halogeny na 12v - około 8-10 sztuk)

Ubikacja
    ob8 oświetlenie 230 na 12v (halogeny na 12v - około 3-4 sztuki)

Łazienka
    ob8 oświetlenie 230 na 12v (halogeny na 12v - około 5-6 sztuk) - ten sam obwód co ubikacja
    ob9 2 gniazdka

Przedpokój
    ob10 1 gniazdko

Takie kable dochodzą do przyszłej skrzynki bezpiecznikowej. Planuje połączyć ob1 z ob2 jako ob12. Obwód gniazdek łazienki planuje zabezpieczyć wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Chcę jeszcze dać 1 lub 2 główne bezpieczniki na całe oświetlenie i wszystkie gniazdka.

Proszę o porady jak to prawidłowo zrobić. Które obwody lepiej połączyć razem a które zostawić osobno ? Jakie bezpieczniki dać ?
  • Poziom 21  
    No to się napracowałeś , tyle obwodów.
    Nie podałeś paru szczegółów,a mianowicie:
    -nowa instalacja-czy remont starej
    - typ sieci
    -jakie zasilanie za licznikiem 3-fazowe - 1-fazowe
    -jakie zabezpieczenie przedlicznikowe
    -itd
  • Poziom 29  
    Mam pytanie. Czy jesteś wykwalifikowanym elektrykiem. Domyślam się, że nie raczej nie. Pytam dlatego, że instalacja elektryczna w domu to nie zabawa. Napięcie w takiej instalacji jest niebezpieczne. Radze poprosić o pomoc wykwalifikowana osobę. Po to się ktoś tego uczy przez jakiś czas, żeby potem wykorzystywać te wiedze do budowy instalacji zgodnie z normami bezpieczeństwa. Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    -nowa instalacja-czy remont starej

Hmmmm połowicznie :) Mianowicie stara została odłączona i w jej miejsce poprowadzone nowe kabelki.

- typ sieci

Tzn?

-jakie zasilanie za licznikiem 3-fazowe - 1-fazowe

Chyba jedno fazowe. Aktualnie w liczniku są 2 korki jeszcze starego typu (takie z "zawleczką"), i albo wepnę się w nie albo będę wzywał fachowców z Energa aby przepieli licznik pod nową skrzynkę.

-jakie zabezpieczenie przedlicznikowe

Nie mam pojęcia. Jak to sprawdzić ? Jest to budynek z "wielkiej płyty" w całości byłą instalacja aluminiowa, może to coś pomoże...

Dodano po 2 [minuty]:

krzyjak napisał:
    Mam pytanie. Czy jesteś wykwalifikowanym elektrykiem. Domyślam się, że nie raczej nie. Pytam dlatego, że instalacja elektryczna w domu to nie zabawa. Napięcie w takiej instalacji jest niebezpieczne. Radze poprosić o pomoc wykwalifikowana osobę. Po to się ktoś tego uczy przez jakiś czas, żeby potem wykorzystywać te wiedze do budowy instalacji zgodnie z normami bezpieczeństwa. Pozdrawiam

Elektrykiem nie. Jestem technikiem elektronikiem. Znam podstawy zagadnień związanych z instalacją jednakże "specjalistą" nie jestem.
  • Poziom 15  
    Mam nadzieję że wszystkie przewody masz 3-żyłowe. Wówczas powinieneś zastosować wył. różnicowo prądowy 30mA do całej instalacji a po nim rozbijać na poszczególne wyłączniki typu S.
  • Poziom 13  
    Oczywiście wszystkie przewody są 3 żyłowe. Czy nie lepiej zabezpieczyć samą łazienkę różnicówką ? A resztę na zwykłe S-ki (łącznie z głównym) ?
  • Poziom 21  
    Coś wiemy ale niestety nie za wiele.
    Z całą pewnością nie możesz zakładać bezpieczników o większej wartości niż były,bo nie znasz zabezpieczenia przedlicznikowego.
    Co do łączenia obwodów ,z pewnością gniazda należy podzielić na 2 - 3 obwody.
    Z tym,że z zasady gniazda w łazience należy zabezpieczyć osobno , również gniazda w kuchni na kolejny bezpiecznik(ze względu na podłączanie prądożernych urządzeń).
    Mam nadzieję ,że zastosowałeś odpowiednie przekroje przewodów.
    Oświetlenie dowolnie ze zwróceniem uwagi na kuchnię (spora ilość halogenów-nieznana ich moc)
    I to tyle wstępnie w tym temacie.
    Niestety pozostaje jeszcze parę technicznych (elektrycznych)wątków niewyjaśnionych.
    Dlatego jak sam napisałeś bez kontaktu z Energą chyba się nie obejdzie.
  • Poziom 18  
    Witam!
    nie wiem czy to Ci pomoze ale:
    standardowo
    - obwody osiwetleniowe zabezpieczenie nadpradowe B10
    - obwody gniazd wtykowych B16
    troche bezsensu ze na duzy pokoj sa dwa obwody gniazd wtykowych ja dalbym 2 obwody w kuchni. W pomieszczeniach takich jak pokoje mieszkalne bez jakis odbiornikow wiekszej mocy mozesz smialo dac na obwod 10 gniazd.
    Podejrzewam ze do mieszkania dochodzi do ciebie instalacja TN-C a w samym mieszkaniu przejdziesz na TN-CS (w twoim przypadku 3 przewody) jesli tak to nie zapomnij o uziemieniu miejsca rozdzialu.
    Jak masz jakies watpliwosci to pytaj
    Pozdrawiam
    P.S. Gniazda przekroj 2,5mm2, osiwtlenie 1,5mm2
  • Poziom 15  
    Jeszcze raz namawiam cię do zastosowania "różnicówki" do całej instalacji. Bezpieczeństwo przede wszystkim.
    Punkt rozdziału PEN na PE i N nie wymaga uziemienia. Powinieneś również zastosować połączenia wyrównawcze, to również bezpieczeństwo (i wymóg)
  • Poziom 29  
    Pisałem ten post o bezpieczeństwie ponieważ jestem przeciwnikiem wykonywania instalacji elektrycznych na własną rękę. Jeśli kiedyś (oczywiście nie życzę tego) się stanie jakiś wypadek przy tej instalacji to Ciebie będą za to ścigać bo to Ty wykonywałeś na własna rękę
    instalacje. A a błąd nie trudno.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Punkt rozdziału PEN na PE i N nie wymaga uziemienia

Punkt rozdzialu musi byc bezwzglednie uziemiony ze wzgledu na bezpieczenstwo
  • Poziom 15  
    tygrys_michal napisał:
    Cytat:
    Punkt rozdziału PEN na PE i N nie wymaga uziemienia

Punkt rozdzialu musi byc bezwzglednie uziemiony ze wzgledu na bezpieczenstwo

Bzdura kolego-poczytaj normę 60364. Punkt można uziemić ale skąd w mieszkaniu weźmiesz uziemienie. Uziemia się punkt rozdziału dla całej instalacji w złączu kablowym. W instalacjach odbiorczych nie ma obowiązku.
  • Poziom 14  
    Witam
    Za dużo obwodów,pomiesza ci się wszystko.Jeżeli masz kogoś znajomego,kto budował się to poproś o projekt instalacji el.i wzorój się na nim.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Bzdura kolego-poczytaj normę 60364. Punkt można uziemić ale skąd w mieszkaniu weźmiesz uziemienie. Uziemia się punkt rozdziału dla całej instalacji w złączu kablowym. W instalacjach odbiorczych nie ma obowiązku.

No i sam sobie odpowiedziales czy trzeba uziemic czy nie !
    Kolega wyraznie napisac ze wczesniej byly przewody aluminiowei ze jest to stary blok, co za tym idzie nie ma rozdzialu w zlaczy tylko do samego mieszkania dochodzi siec TN-C i tu jest dopiero rozdzial.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Michał pooglądaj rysunki układów sieciowych i wyciąg wnioski.
    Zwróć uwagę na TN-C-S. Czy punkt rozdziału jest uziemiony?
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Michał pooglądaj rysunki układów sieciowych i wyciąg wnioski.
    Zwróć uwagę na TN-C-S. Czy punkt rozdziału jest uziemiony?

Naturalnie ze jest!
    Proponuje zajrzec do wczesniej wspomnianej normy.
    Wiem ze to sie nie powinno zdarzyc ale jesli punkt rozdzialu nie bedzie uziemiony to w przypadku uszkodzenia (przerwania) przewodu PEN na obudowach urzadzen do ktorych doprowadzony jest przewod ochronny pojawi sie pewlne napiecie sieci:idea:
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Uziemiony punkt rozdziału występuje w sieci TN-S. Tylko. Ende.
  • Poziom 18  
    chcialem juz skonczyc to bezsensowna dyskusje ale nie moglem sie powstrzymac
    Cytat:
    Uziemiony punkt rozdziału występuje w sieci TN-S. Tylko. Ende.

jaki do diablo punkt rozdzialu w sieci TN-S !!!!!! co tu dzielic???? 5 przewodow na 5 przewodow??
    Punkt rozdzialu wystepuje w sieci TN-C-S i o takiej tu mowa !
  • Poziom 26  
    Wiewiorka mylisz sie w sieci TN_S nie ma czegos takiego jak punkt podzialu, przejrzyh schematy, w tn-s idzie 5 kable juz od stacji trafo.

Wracaja do tematu, proponuje tak

1+4 na bezpiecznik B16
    2+10 na B16
    6 na B16
    9 na B16

oswietlnienie

3+8 na B10
    5+7 na B10

jeden RCD to za malo proponujeprzyjamniej 2 lub 3.
    Obowiazkowo połaczenia wyrownawcze
    A co do bezpiecznika przed licznikowego to zaloż nowy (Eske) wynikajac z przydzialu mocy w takiej obudowez ze sam go zalczysz jak wyskoczy (prawie kazda plastikowa rozdzielnia ma zaczepy do plombowania)
  • Poziom 15  
    Panowie szanowni
    Może jesteście dobrzy w zagadnieniach elektronicznych, ale jesteście słabi z elektroenergetyki.
    Przesył energii od stacji trafo nn do złącz kablowych jest zawsze w TN-C. Sieć TN-S tworzy się w złączu kablowym obiektu/budynku (o tym pisałem) i tu wymaga się uziemienia punktu rozdziału.
    Jeżeli w budynku istnieje sieć TN-C, a w mieszkaniu dokonujemy rozdziału PEN na PE i N to mamy do czynienia z siecią TN-C-S, a punktu rozdziału nie musimy uziemiać (lecz możemy, tylko jak wcześniej wspomniałem w mieszkaniu nie mamy uziemienia).
    Masz rację Michał: przerwanie przewodu PE w obwodzie chronionym wył. różnicowoprądowym jest niedopuszczalne i jest zagrożeniem.

Osobiście jestem za tym żeby remontu instalacji dokonał wykwalifikowany elektryk. A porady w stylu:
    "Jeśli chodzi o zabezpieczenie przedlicznikowe, to kup bezpieczniki o stopień większe niż są, a najlepiej zwłoczne, przełóż druciki i je zmontuj zasypując piaskiem. Energa to zaplombuje, a Ty nie będziesz miał problemów z selektywnością ich zadziałania - innymi słowy nigdy Ci nie wybije zabezpieczenie przedlicznikowe, tylko za licznikiem." wołają o pomstę do nieba!!!!!

Pozdrawiam i zachęcam do poszerzania horyzontów wiedzy.
  • Poziom 21  
    Czytam i nie chce mi się włączać do waszej dyskusji,powiem tylko tyle.
    Panowie zamiast udzielić porady założycielowi tematu urządziliście sobie dyskusje.Proszę nie popisywać się swoją 'wiedzą"
    Zwróćcie uwagę ,że kol.maczar już nic nie pisze ,wystraszyliście go.

Tak dla niektórych z Panów ,żeby była jasność jakie mamy układy sieci,to proszę sobie popatrzeć.

http://www.elektryk.zst.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=143&Itemid=65

I proszę zakończyć tę nic nie wyjaśniającą kol maczar dyskusję .
  • Poziom 14  
    Mam drobne pytanie do kolegi wiewiórki jak myślisz jaki jest cel stosowania uziemienia przy rozdziale przewodu pen
  • Poziom 15  
    Uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N ma swoje zalety - uzyskanie mniejszej rezystancji przewodu PEN, ale ma również poważne wady w przypadku sprawdzania rzeczywistej rezystancji pętli zwarciowej obwodów zasilania jak również poważne zagrożenie w przypadku uszkodzenia przewodu PEN.
  • Poziom 14  
    Ja i tak jestem za uziemianiem punktu rozdziału,w przypadku upalenie się pen nasze uziemienie chroni przed wzrostem napięcia w sieci i spaleniem odbiorników(i jak mówią energetycy różnicówka lepiej działa :D) a trzeba pamietać o tym żeby wykonywać instalacje elktryczna zgodnie z obowiązującymi zasadami min zastosowanie stref ochronnychw łazięce, stosowanie połączeń wyrównwczych miejscowych. Niestety w bloku stosowanie uziemienia jest napewno bardzo kłopotliwe :D Ale zastosowanie tncs jest wskazane.
  • Poziom 13  
    Wyczytałem że w takiej instalacji jak mam czyli TN-C (z PEN) nie wolno używać różnicówek, czy to prawda ?

"Nie wolno ich stosować w układzie TN-C (z przewodem ochronno-neutralnym PEN)."
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    To prawda absolutnie nie wolno ich używać w takiej sieci. Nie będą one chroniły przed porażeniem. Ale z tego co widzę napisałeś wcześniej, że masz instalacje typu TN-S ???
  • Poziom 13  
    A w którym miejscu :) ?
    Jeżeli tak to zrozumieliście to już prostuję gdyż przyjrzałem się dokładniej, a więc:

Przed licznikiem jest listwa z 4 złączkami ale tylko 2 przewody są podłączone a więc najprawdopodobniej: L i PEN.
    Zabezpieczenie przedlicznikowe to najprawdopodobniej 25A (jest zaplombowane) gdyż bezpiecznik na gniazdka miał 20A (oświetlenie 16A).

Planuje podłączyć:
    gniazdka:
    1-szy pokój (4 gniazdka) -> 16A (B16)
    2-gi pokój + przedpokój (4 gniazdka) -> 16A (B16)
    łazienka (2 gniazdka) -> 16A (B16) - miała być różnicówka ale ze względu na przewód PEN nie może ona być wykorzystana
    kuchnia 1ob (3 gniazdka) -> 16A (B16)
    kuchnia 2ob (1 gniazdko) -> 16A (B16)
    całość gniazdek zabezpieczona dodatkowym wyłącznikiem nadprądowym 20A (B20)

oświetlenie:
    1-szy pokój -> 10A (B10)
    2-gi pokój -> 10A (B10)
    łazienka + ubikacją -> 10A (B10)
    przedpokój -> 10A (B10)
    kuchnia -> 10A (B10)
    całość oświetlenia zabezpieczona dodatkowym wyłącznikiem nadprądowym 16A (B16)

i w tej konfiguracji ma być to wpięte pod licznik z ominięciem starych bezpieczników.

Czy jest to prawidłowe rozwiązanie ?

I jeszcze jedno ptanie -> czy w takim przypadku trzeba (jeżeli tak to jak) zastosować połączenia wyrównawcze ?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Musisz się dostosować do: Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12.04.2002 r. (uzup. w 2004r.)

§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych,
    3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe lub odpowiednie do rodzaju i przeznaczenia budynku bądź jego części, inne środki ochrony przeciwporażeniowej,
    4) wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych,
    5) zasadę selektywności (wybiórczości) zabezpieczeń,
    7) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,
    8 / zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów,
    9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2,
    10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.
    Punkt 1 i 6 pominięty bo Cię nie dotyczy, pozostałe jak najbardziej tak.

P.S. Wył. różnicowo-prądowy musisz zastosować, a na Twoje pytanie co do zastos. go w sieci TN-C odpowiem tak, jak była mowa wielokrotnie: Można, ale pod warunkiem, że rozdzielasz PEN na PE i N i tworzysz sieć TN-C-S.
  • Poziom 13  
    Na jutro jestem umówiony z elektrykiem (znajomy teścia) i wszystkiego się dowiem,

Dziękuje wam wszystkim za porady i pozdrawiam.

MOD:
    Temat można zamknąć.