Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiotelefon Ton-Warel 170MHz

21 Gru 2006 07:27 4604 25
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich zainteresowanych!!!!

Posiadam Radiotelefon jak w tytule ale nie wiem jaką tam zastosować antenę ,czy może być to zwykła gumówka od CB przenośnego???Bardzo proszę o szybkie odpowiedzi i Dziękuję Pozdrawiam!!
  • Poziom 16  
    Niestety antena od cb jest na mniejszą częstotliwość. Najprostszą anteną będzie przewód o średnicy 0.8 - 1mm o długości ok. 40cm. (1/4 długości fali). Lub przewód antenowy 50ohm z odsłoniętą na ok 40cm środkową żyłą na jednym z końców, na 2 końcu wtyk. Możesz zrobić antenę gp - 40cm pionowy element czynny połączony ze środkową żyłą i 3 poziomo ustawione przeciwwagi również ok 40cm połączone z oplotem przewodu 50ohm.

Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Albo przerobiona (skrocona) antena od zwyklego radia samochodowego... Tylko kabel bedziesz musial zmienic na 50 omowy.
  • Poziom 14  
    Właśnie tak myślałem że od CB-radia nie będzie się nadawała gumówka!!!A anteny GP robił nie będę bo:
    1)Mam taką antenę fabryczną,
    2)To ma być radio przenośne a nie stacjonarne,
    3)Z taką dużą anteną wstyd się pokazać na ulicy i gdzie bym ją nosił!!
    A gdyby kolega mi powiedział jak zrobić antenę z tej zwykłeł samochodowej to byłbym wdzięczny!!!Kabel 50Ω to podstawa dlatego taki właśnie mam.Dziękuję bardzo i pozdrawiam!!!:|
    To jeszcze prosciej: Wydlub z jakiegos starego odbiornika antene teleskopowa. Wystarczy 40 centymetrow - to jest 1/4 fali (dla 170MHz)... Teraz musisz jakos sprytnie polaczyc ja z wtykiem, albo - prosciej - z kablem zakonczonym wtykiem.

A jezeli chcesz juz calkiem bezoporowo - poszukaj jakiegos sztywnego precika ktory wetkniesz bezposrednio w gniazdo antenowe (tez 40 centymetrow).

Gomowke mozesz sam zrobic. nawiszasz wspomniane 40cm. na np. gumowa albo plastikowa tulejke... Tylko niestety z tym juz wiecej zabawy, bo nie zawsze dziala tak jak sie chce i przydala by sie jakas SWR-miarka.
  • Poziom 14  
    Oczywiście mam SWR ponieważ jestem stałym CB radiowcem.Antenę Teleskopową mam ale ze starego CB Z tym że ona to ma gdzieś 1,5 m w rozwinięciu!!A jeszce mam najprstszą antenę CB która jest zbudowana z włokna szklanego-ebonitu czy coś to taka rurka i w środku widać ma drut zwinięty w spiralę!!!To tak wygląda.Pozdrawiam!!!I czy może być takie coś???
  • Poziom 33  
    dammos napisał:
    Oczywiście mam SWR ponieważ jestem stałym CB radiowcem.Antenę Teleskopową mam ale ze starego CB Z tym że ona to ma gdzieś 1,5 m w rozwinięciu!!A jeszce mam najprstszą antenę CB która jest zbudowana z włokna szklanego-ebonitu czy coś to taka rurka i w środku widać ma drut zwinięty w spiralę!!!To tak wygląda.Pozdrawiam!I czy może być takie coś???

Niekoniecznie ten reflektometr który masz na zakres CB będzie poprawnie zachowywał się na częstotliwościach 6 razy wyższych - zobacz co piszą w jego danych technicznych.
    Poza tym możesz mieć problemy z jego kalibracją, gdyz z Tona wychodzi nie więcej jak 0,5W.
    Na tej antenie nawiniety jest drut, wiec pomysl nad zastapieniem tego promiennika jakims 40 centymetrowym.
  • Poziom 27  
    Ale moze najpierw nalezy zapytac co sam zainteresowany tematem ma robic z tym radiem? Moze nadawac? To niech powie czy ma pozwolenie na nadawanie w tym pasmie, sluchac nikt nie broni.
    Antena 1/4 na ten zakres bedzie miala mniej wiecej 44cm.
  • Poziom 14  
    oczywiście kolego będę tylko nasłuchiwać i nic innego nie robić!!!Pozdrawiam!!!
    To tnij na ucho z 50 cm.
  • Poziom 27  
    Ale po co :) Wystarczy obliczyc i wychodzi 44cm :) Ale zastanawiam sie co moze byc ciekawego do sluchania na 170MHz. Moze chodzi o 173 i okolice? Wtedy mozna uciac na 43cm ;) Ale przy odbiorze i tak nie bedzie roznicy :)
  • Poziom 14  
    kanał 1 171,825MHz kanał 2 171,875MHz kanał 3 171,900MHz.Co tam jest???
  • Poziom 27  
    Trudno powiedziec, ale na pewno nie Policja jesli tego sie spodziewales :)
  • Poziom 18  
    ....170-170,9875 MHz dla administracji panstwowej / zajete i wykorzystywane/....171-171,9875 MHz dla firm dla potrzeb wlasnych z przydzialu UKE,,,,..1 W max dla rtf B,M,P ..raster 12,5 kHz...Adam
  • Poziom 14  
    Do podsłuchu Policji to kolego nie:>>>(ale dobry pomysł;)}No to już wam mówię jakie mam plany co do tego radia!!Otóż to radio chcę przestroić na pasmo 2m i opis i schemat już mam!!Ale zanim je pprzestroję chcę je uruchomić ot tak co tam słychać!!Ale niestety jest jeden mały proble :cry: .Kiedy podłączam Radio do prądu czyli 12V radio buczy ale ma prawo ponieważ jest to prąd z transformatora i na zwykłym mostku ale jak dodam kondensator to przestanie!Radio buczy,nie działa na siłę głosu,nie ma szumów i przewody...cienkie ale nie aż tak,dość mocno się nagrzewają jak i mostek prostowniczy i to mnie nie pokoi dlatego więcej do prądu go nie podłączam!!!
    KOLEDZY BłAGAM POMóżCIE MI TO ZROBIć :cry: POZDRAWIAM i dziękuję!!
    Co może być walnięte w tym radyjku że są takie objawy???
  • Moderator
    Cześć .

Czarno widzę to przestrojenie... :)

Jeżeli masz stare powysychane kondensatory w radiu, to "przetrenowanie" go 12 Voltami o takich tętnieniach (brak kondensatora w zasilaczu, tylko sam mostek), mogło się źle skończyć.
    Zasilacz musi dostarczyć napięcie stałe, z bardzo małymi tętnieniami. Czyli musi być mostek, porządny kondensator (1500 do 2000 µF/A pobieranego prądu) i następnie stabilizator.
    Zacznij od dobrego zasilacza. to podstawa.
    Poszukaj też sobie zawczasu kondensatorów po parę pF. Będą potrzebne do przestrojenia. Nie piszę o kwarcach na te częstotliwości, bo skoro chcesz przestroić, to pewnie je już masz.
  • Poziom 14  
    Hehe jeszcze nie mam nic!!Przyczyną zwarcia był wylany kondensator i miał zwarcie!!Wmontowałem nowy i wszystko gra ale...na płytce numer 3 są 2 tranzystory zażółknięte(od grzania się)i kiedy włączyłem zasilanie to one zaczęły się bardzo mocno grzać one są prawdopodobnie trzaśnięte!!To są tranzystory o symbolu... TG50-możecie mi powiedzieć jaki jest do niego zamiennik??Drugi tranzystor jest taki sam.Jakiś poularny może BC211 ale nie wiem.Bardzo proszę o odpowiedź jaki tranzystor jest zamiennikiem do TG50.Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Kondnsator mam za mostkiem o pojemności 4400 mikrofaradów.
    A czy przypadkiem nie podlaczyles odwrotnie zasilania ?
  • Poziom 14  
    Nie no skądże znowu!!Jest wszystko dobrze tylko te tranzystory mi są potrzebne!!!Pozdro

Dodano po 57 [minuty]:

Dobra mam do TG-50 to jest BC313 P-N-P a BC211 jest N-P-N

Dodano po 3 [godziny] 46 [minuty]:

Noooo zamontowałem te tranzystory!!Wymieniłem kondnsator...i buczenie się uspokoiło ale nic nie słychać!!Co to może być koledzy!!

Dodano po 52 [sekundy]:

Zero szumu!!
  • Moderator
    Cześć.

dammos napisał:
    ...Mój radiotelefon jest trzy kanałowy a schemat na stronie...

Trochę TON-ów przestroiłem, ale w wersji 3 kanałowej nie spotkałem. Czy możesz zamieścić zdjęcie tego modelu?

W załączniku zdjęcie radiotelefonu TON ( z moich zbiorów :) ) . Jak widać ma on 4 kanały.
    Czy Twój radiotelefon to na pewno TON ?

Radiotelefon Ton-Warel 170MHz

Kliknij by powiększyć .

p.s. Na zdjęciu widać zmienione gniazdo mikrofonowe. To efekt kłopotów ze zdobyciem oryginalnej wtyczki. Złącza DIN były dostępne w każdej ilości... :)
  • Poziom 14  
    Właśnie kolego widzę ja mam też takie śmieszne!!I widze że też zmieniałeś pod antenę gniazdo i muszę zrobić to samo!!Kolego abyś mi uwierzył to piszę ci dane znamionowej tabliczki na płycie czołowej!!Proszę...

Radiotelefon UKF TON

f1 171.825 f2 171.875 f3 171.900

Nr. 72-2-1317

Zakłady elektroniczne "WAREL" Warszawa

Jeszcze co!!Na otwiranej klapce z płytkami są na-wyrysowane np:śrubokrętm częstotliwości i właśnie 3 te co podałem!!Przełącznik kanałów jest też obsadzony tylko na 3 kanały i nie było do niego coś odlutowane!!Oczywiście mogę ulokować zdjęcia środka i zewnątrz ale muszę iść do koleżanki aby zrobić te zdjęcia na telefonie i dopiero wyślę!!Pozdrawiam!!

Dodano po 2 [minuty]:

Zauważyłem równierz że twój radiotelefon to późniejsza "lepsza" wersja a moja jest o wiele starsza!!POZDRAWIAM
  • Poziom 20  
    Tranzystory TG 50 to germany, BC 211 / 313 to krzemówki, bezpośrednich zamienników germanów w krzemie brak, ale można próbować.
  • Poziom 14  
    Tak kolego już wszystko mam i wiem Dziękuję!!!

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

A tak przy okazji to mógłbyś mi kolego powiedzieć jaką tam antenę zastosowałeś???Pozdrawiam!!
  • Moderator
    Cześć .

dammos napisał:
    A tak przy okazji to mógłbyś mi kolego powiedzieć jaką tam antenę zastosowałeś???Pozdrawiam!!

Jeżeli to do mnie, to na zdjęciu widać kawałek ćwiartki na 2 m . Antena wykonana z kawałka kabla koncentrycznego. Nie będę jej opisywał, bo było to już kilka razy zrobione w tym dziale.
    Jeżeli montujesz antenę bezpośrednio do gniazda antenowego, to wyliczasz ćwiartkę, bez wsp. skrócenia (nie ma kabla :) ).
  • Poziom 14  
    Rozumiem i dziękuję!!Jak obiecałem dziś zamieszczę zdjęcia mojego radiotelefonu!!

Dodano po 5 [godziny] 56 [minuty]:

Oto obiecane zdjęcia,bardzo proszę(Bardzo przepraszam za taką jakość ale nie dorobiłem się jeszcz porządnego aparatu cyfrowego)