Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tester Monitorow

wicek® 29 Aug 2002 18:49 8853 47
Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
    BiBi
    Level 12  
    Właśnie uruchomiłem tester z tej ruskiej strony.
    Śmiga aż miło.Koszt elementów razem z pudełkiem ok.25zł
  • Altium Designer Computer Controls
    sq3dwe
    Level 16  
    Witam,też minie się marzy wykonanie tego z ruskiej strony,ale nie mogę sobie poradzić z płytką,ta na ruskiej stronie jest z elementami nie potrafię ich usunąć,proszę o rysunek w skali 1:1.Dzięki zapomoc Ryszard.
    User removed account
    Level 1  
    LUCOM
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Oczywiście że obraz jest nieco słabszej jakości ale smużenia nie mam.
    darekzx1
    Level 12  
    Panowie mam prośbe, czy mógłby ktoś udostępnić pliki testera z tej ruskiej strony bo nie mogę na nią wejść chyba już jej nie ma. Podaje płytke i sprawdzony tester do ftb i cewek indukcyjnych
    Attachments:
    dragontiger
    Level 11  
    Aktualnie mam coś takiego na zbyciu (na allegro).
    Autorem oryginalnego projektu jest Alex Musatow.
    Wykonany przeze mnie model jest nieco zmodyfikowany
    -dodano wtórniki RGB. Dzięki temu poziom sygnałów
    wyjściowych zgodny jest ze standardem, a wyjścia PIC
    są o wiele mniej obciążane.

linki:
    -strona Alexa Musatowa
    -schemat oryginalny
    -schemat zmodyfikowany
    -tabela ze spisem testów
    -zmontowany tester

zasilanie:
    -gniazdo 2,5/5,5
    -U min. = 8V DC
    -I max. ok. 100mA
    (pobór prądu zależy od sygnału testowego
    -największy dla pola białego)
    sq3dwe
    Level 16  
    Witam szanowne forum,przeglądałem schemat tego ruskiego autor podaje PIC16F84-10,w moim mieście są dostępne PIC16F84A-04 na czym polega różnica,czy można go zastosować do tegotestera?Dzięki za pomoc Ryszard.
    dragontiger
    Level 11  
    PIC16F84-10 - gwarantowana stabilna praca do 10MHz,
    PIC16F84-04 - gwarantowana stabilna praca do 4MHz,
    oczywiscie zalezy to tez od napiecia zasilania ukladu,
    ale to sa dane gwarantowane - nikt nie twierdzi ze
    jest to wartosc sztywna...
    osobiscie uzylem 04 i generatorek dziala, mialem
    tez 10 i nie stwierdzilem różnicy, moze mialem
    szczeście?, jednak mysle, ze 10MHz nie jest az taka
    roznica, co potwierdzila praktyka...

pozdrawiam
    sq3dwe
    Level 16  
    Dzięki za pomoc zabieram się do zajęć praktycznych z testerem,o efektach wktótce napiszę.Ryszard
    dragontiger
    Level 11  
    obecnie informacje i niezbędne
    dane udostępniłem na stronie:

VGA Test Generator

pozdrawiam i życzę miłego testowania
    sq3dwe
    Level 16  
    Witam czytających forum,wykonałem tester VGA z ruskiej strony.Nie poradziłem sobie z zaprojektowaniem płytki drukowanej więc zrobiłem na uniwersalnej.Zastosowałem PIC16F84A-04,o dziwo zadziałał na kwarcu 12HHz.Do zaprogramowania użyłem Willema.Nie pamiętam numeru testu,ale chodzi mi o ten z obrazem czarnego tła z białą kratą,pionowe pasy są około cztery razy grubsze od poziomych.Czy to wynika z jakiejś wady monitora?Czy ktoś dysponuje szerszym opisem interpretowania poszczególnych testów odnośnie wykrywanych niesprawności czywad testowanego monitora.Dzięki za pomoc.Życzę zdrowych iwesołych świąt Wielkanocnych,oraz samych udanych konstrukcji.Ryszard.
    dragontiger
    Level 11  
    Pragnę zwrócić uwagę, że dla standardu 640x480@60Hz pixelclock ma wartość 25,175 MHz, natomiast tutaj użyto kwarcu 12 MHz. Oznacza to około dwukrotne zmniejszenie rozdzielczości poziomej. Poza tym w PIC16F84 zastosowano wprawdzie przetwarzanie dwupotokowe, ale jeden cykl rozkazowy trwa cztery cykle zegara. Oznacza to kolejne zmniejszenie rozdzielczości poziomej (dwukrotne), czyli razem - około cztery razy mniejsza rozdzielczość pozioma. W praktyce nie ma to jednak większego znaczenia, bo najważniejsze jest tu wytworzenie właściwych sygnałów synchronizacji oraz kilku prostych testów, które pozwolą bez włączania komputera, przy minimalnym koszcie sprawdzić ogólny stan monitora. Żaden natomiast taki generator nie bardzo się nadaje do dokładnej kalibracji amplitudy i fazy obrazu H i V, bo ustawienia te zależą indywidualnie od danej karty grafiki. Poza tym w/w rozdzielczość pozioma...

Dokładniejsze i bardziej skomplikowane sygnały testowe (dowolna rozdzielczość, dowolna częstotliwość odświeżania) można zaś otrzymać przy pomocy takich programów jak: "Mitsubishi Monitor Test", "NEC Monitor Test", "Nokia NTest"...

Wprawdzie możliwe jest zbudowanie sprzętowego generatora, który pracowałby z rozdzielczością poziomą zgodną ze standardem 640x480@60Hz (a także z wyższymi rozdzielczościami), takie rozwiązania są dostępne (komercyjnie), ale nie robi się tego na tanich popularnych mikroprocesorach.

pozdrawiam, smacznych jaj
    sq3dwe
    Level 16  
    Dzięki dragontiger to wyjaśnienie całkowicie rozwiało moje wątpliwości.Pytania zadawane prze ze mnie mogą być czasami no może trochę powidzmy naiwne,ale elektronika jaet moim zajęciem hobbystycznym.Nie ukrywam że gdzieś po drodze uciekła mi teoria.Z zawodu jestem elektromonterem i ten zawód wykonuję od trzydziestu lat .
    Smacznego Wielkanocnego jajka Ryszard.

Dodano po 1 [minuty]:

Dzięki dragontiger to wyjaśnienie całkowicie rozwiało moje wątpliwości.Pytania zadawane prze ze mnie mogą być czasami no może trochę powidzmy naiwne,ale elektronika jaet moim zajęciem hobbystycznym.Nie ukrywam że gdzieś po drodze uciekła mi teoria.Z zawodu jestem elektromonterem i ten zawód wykonuję od trzydziestu lat .

Dodano po 29 [sekundy]: