Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofon elektretowy czy pojemnościowy ?

lukego 21 Dec 2006 14:22 15944 10
 • #1
  lukego
  Level 17  
  Czy mikrofon elektretowy i pojemnościowy (tzn. takie małe za 50gr) to to samo ? Jakie stosuje się do komputera ?
 • Helpful post
  #2
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Budowa i zasada działania są identyczne, różnica w tym, że mikrofon pojemnościowy wymaga zasilania kondensatora, który tworzy membrana i wewnetrzna elektroda, z dodatkowego żródła napięcia kilkudziesieciu volt (czasem z przetwornicy), a elektretowy ma wkładkę z elektretu (kawałek "elektrostatycznie namagnesowanego" dielektryka) jako źródło pola elektrycznego. Mikrofony pojemnościowe były kiedyś stosowane jako mikrofony pomiarowe, były dość drogie, dawno już ich nie spotkalem w użyciu.
  Mikrofony elektretowe są powszechnie stosowane w sprzęcie powszechnego użytku, a również te miniaturowe - przyczepiane do kołnierza rozmówców w wywiadach telewizyjnych - to też elektrety. Do komputera też, oczywiscie, stosuje się mikrofony elektretowe.
 • #3
  lukego
  Level 17  
  Czyli ten mikrofon jest elektretowy

  "Mikrofon pojemnościowy KPCM18WB-P RoHS 0.74 0.90 szt. ?"

  :)
 • Helpful post
  #4
  koki
  Level 13  
  Tak to jest mikrofon elektretowy.

  Pozdrawiam
 • #5
  radekgers
  Level 10  
  oj, przeczytalem cos niepokojacego.. mikrofonow pojemnosciowych nie ma juz w uzyciu? Polecam zajrzec do pierwszego lepszego studia nagraniowego.

  I kolejna rzecz.. mikrofony elektretowe nie potrzebuja zasilania? Mam t.bone sc-300 ktoremu to na pudelku napisali "back electret condenser" i jak nie wlacze mu na konsolecie fantoma 48V to za nic nie chce dzialac ;-)
 • #6
  hirogen
  Level 33  
  radekgers : z zalorzenia elektrety nie powinny wymagac phantoma ale mowie wlasnie o elektretach w ktorych jest ta folia elektretowa tj posiadajaca trwala polaryzacje nie wydaje mi sie zeby takiego rodzaju byl ten t.bone chyba ze phantom jest urzyty np do zasilenia przedwzmaczniacza w nim rozbierales moze ?

  Moderated By oldboy:

  Pisownia, ortografia

 • #7
  Elektryk80
  Level 25  
  Każdy elektret potrzebuje zasilania bo jest w nim zamontowany tranzystor polowy. Niektóre miały 3 wyprowadzenia ale obecnie są tylko 2 i zasilanie jest transmitowane linią sygnałową. Te małe "pchełki" za 1zł już działają poprawnie przy zasilaniu 1,5V.
 • #8
  hirogen
  Level 33  
  eee ta takie cos jak w komputerowych mikrofonach nie ma zadnego zasilania a dynamiczny czy piezo to nie jest na pewno (chodz niektore karty daja phantoma) Tranzystor polowy jest po to bo te mikrofony musza miec przedwzmacniacz ktory imp wejsciowa ma w okolicy 1 gigaoma

  Moderated By oldboy:

  Pisownia

 • #10
  hirogen
  Level 33  
  chodzi mi o to ze w lektretach zasila sie przedwzmacniacze a ni sam mikrofon wez takie wkladki jak sa po 0,50gr jak go podlaczysz do wzmacniacza dzila

  Moderated By oldboy:

  Pisownia

 • #11
  montertb
  Level 22  
  SC300 potrzebuje zasilania bo przecież tam jest układ symetryzujący wyjście. To jego sie zasila.

  Mikrofony elektretowe mają większe szumy, ponieważ po membrannie "biegają" ładunki, które sa wstępnei spolaryzowane, jak już ktoś wspomniał.

  A ta wkładaka KPCM18WB-P to przyzwoity mikrofonik, ma szerokie pasmo przenoszenia i dobry "dźwięk".