Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia TV podczas deszczu.

21 Dec 2006 21:06 6519 3
 • Level 13  
  Ostatnio zmieniłem anteny na balkonie, alkualnie wygląda to tak:

  Zakłócenia TV podczas deszczu.
  Zakłócenia TV podczas deszczu.
  Zakłócenia TV podczas deszczu.
  Zakłócenia TV podczas deszczu.
  Zakłócenia TV podczas deszczu.

  Miałem wczesniej zwykłą szerokopasmówkę, która cała mieściłą się pod daszkiem. Nawet podczas deszczu wszystko było OK do póki antena nie wysiadła. Postanowiłem, że zmienię całkowicie instalacje antenową. Wszystko jest super, obraz w bezdeszczowej pogodzie krystalicznie czysty, ale jak nadciąga deszcz to już widze na jdnyk kanale paski, tzn lata sobie coś po ekranie (w wolnym czasie zrobie screena). Moje pytanie brzmi następująco, czy podczas deszczu może psuć się odbiór TV naziemnej? Z satelitarną to wiem, że się tak dzieje, ale że z naziemną?
  Proszę o odpowiedź!
  Pozdrawiam!
 • Helpful post
  Level 23  
  Witam, po pierwsze to te anteny są za blisko siebie , aż dziwię sie ze nie zakłócają się w czasie normalnej pogody :) , jeżeli wcześniej była antena siatkowa to pewnie z zasilaczem , a jak jest w przypadku tego zestawu ?? Bo jezli masz zysk tylko z anten , powodem tego sniezenia moż ebyć to że sygnal poprostu jest osłabiony poprzez deszcz i sam zysk z anten nie wystarcza .
 • Helpful post
  Level 21  
  Mgła, opady śniegu i deszczu na drodze przebiegu sygnału od nadajnika do anteny odbiorczej mogą tłumić (znacznie) sygnały z zakresu UHF-TV, czyli na kanałach 21-60 (470-800MHz).
  Im wyższy kanał (częstotliwość), tym wyższe tłumienie sygnału w eterze przez te czynniki atmosferyczne.
  Najbardziej widoczne jest to na kanałach UHF od50-do60.
  Jeśli dochodzący sygnał TV, w miejscu odbioru jest wystarczająco większy od zakłóceń radio-elektronicznych, to tych zakłóceń nie będzie widać na ekranie telewizora.
  Jeśli poziom sygnałuTV zostanie stłumiony przez czynniki atmosferyczne, to miejscowe zakłócenia radio-elektroniczne będą bardziej widoczne na ekranie.

  DRUGA MOŻLIWA PRZYCZYNA.
  Opady deszczu, wilgoć, mogą też powodować w pobliskich antenach zamoknięcie przedwzmacniaczy antenowych i stąd ich wzbudzanie się.
  Taki wzbudzony wzmacniacz, między tymi blokami mieszkalnymi, może promieniować zakłócenia nawet na odległość kilkuset metrów.
  Twój zestaw raczej nie zamoknie, bo masz go w zasadzie pod daszkiem.
  Natomiast, moim zdaniem masz za ciasno rozmieszczone względem siebie anteny.
  Zwłaszcza te od UKF-FM są nieco przysłonięte.
  Ale jeśli twierdzisz, że przy dobrej pogodzie wszystko jest z odbiorem w porządku to nie ma co się przejmować ich rozstawieniem.
  Po widocznych w odddali antenach Antenowej Instalacji Zbiorowej na dachu bloku, można sądzić, że twoje anteny też ustawiłeś we właściwym kierunku i że nie są one zasłaniane od strony nadajnika przez sąsiedni blok.

  TRZECIA Mo. Prz.
  Przy zmnianach pogody często tworzą się w atmosferze ziemskiej nad zwyczaj dobre warunki propagacji (tj.rozchodzenia się fal elektromagnetycznych).
  Warstwy ciepłego i zimnego powietrza mogą tworzyć rodzaj falowodów lub wysoko zawieszonych nad powieszchnią ziemi "luster" odbijających fale elektromagnetyczne, przyczyniając się do ponadnormatywnego, dalekiego rozprzestrzeniania się sygnałów od nadajników TV, które w normalnych warunkach są poza zasięgiem odbioru.
  Takie nie porządane sygnały od bardzo dalekich nadajników, mogą również zakłócać sporadycznie odbiór programów miejscowych, zwłaszcza w okresach zmiany pogody i przemieszczania się frontów armosferycznych.
 • Helpful post
  Level 27  
  Dopiero wrzucenie zrzutu albo zdjęcia z ekranu TV umożliwi zdiagnozowanie rodzaju zakłócenia: czy to jest interferencja od niesprawnych przedwzmacniaczy lub dalekich stacji, czy jedynie wzrost tłumienia sygnału. Kiedyś w instrukcjach obsługi telewizorów były takie zrzuty dla najczęściej pojawiających się zakłóceń (inna rzecz, że koszmarnie wydrukowane ale wiadomo że były to lata 60-70-80).