Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój bufor lampowy

lewytolewy 23 Gru 2006 22:38 10839 47
 • #31
  lewytolewy
  Poziom 19  
  No ja też miałem technike od 3 podstawówki ale w 1 gimnazjum nie mam bo mają tylko 4 godziny lekcyjne na 3 lata więc woleli mieć po 2 lekcje tygodniowo w 2i3 klasie; z fizą to samo :cry:
  PS. bardzo bym chciał mieć


  Aha widzę że dużo jest o tym OLT na elce więc zapytam która lampa lepsza ECL86 czy PCL86 hyba pcl bo ma mniejszy prąd żarzenia więc mniej prądu bedzie potrzeba ale znowu większe napięcie to którą wybrać?


  PS.WESOŁYCH ŚWIĄT :)) KLIKAJCIE I OGLODAJCIE
  http://www.paperboy.nl/?PID1=%3F%3A%25%3A%27F...%29I%5F%260F9%25%22Q%5E2%2A%5E%26%40%20%20%0A
 • OptexOptex
 • #32
  irekr
  Moderator
  Niestety, współczesne szkolnictwo to rzeczywiście totalna porażka. Brak szkolnictwa zawodowego to powolny upadek cywilizacji technicznej w polskim społeczeństwie. No comm...

  I tu bym polcił własnie zapoznanie się najpierw z pozycjami o których była juz mowa. Sa tam takie łopatologiczne przykłady i wyjasnienia najprostszych spraw.Co z tego że jest to w technice z lat 60tych, kiedy pewne kanony techniki i elektroniki sa i beda niezmiennne. Znajomośc historii techniki bardzo pomaga w zrozumieniu pewnych zalezności obecnie stosowanych rozwiązań i systemów.
  Typoszereg lamp serii P został zrobiony dla układów telewizyjnych gdzie trzeba kilkanaście czasami lamp grzać przez szeregowe podlączenie grzejników, a wówczas wszystkie lampy musza mieć ten sam prąd, w tym przypadku 300 mA. Nie pamiętam jakie napięcie grzałki przy 300 mA ma PCL86/PCL82, sa to dane z katalogów do których odsyłam.
  I tu drobna uwaga: poszczególne rodzaje lamp serii P(E)CL8x maja różne przeznaczenia i nie zawsze nadaja sie do "wkładania" w zamian, o odmiennych wyprowadzeniach nóżek nie wspominając.
  ECL(PCL)81 to była lampa stosowana jako wzmacniacz wizji (pentoda) i sterowanie ARW (trioda) w starszych odbiornikach TV, np w Belwederach. Charakteryzowała się wspólną katoda dla obu sekcji
  ECL(PCL)82 była przeznaczona jako wzmacniacz akustyczny - pentoda stopień mocy, trioda jako wzmacniacz wstępny,
  ECL(PCL)83 w Polsce nie wystepowała
  ECL(PCL)84 to wzmacniacz wizji na pentodzie i kluczaowana ARW na czesci triodowej, była stosowana w polskiuch odbiornikach TV od Szmaragda po Beryl i Opal, potem zastąpiono ją przez PFL200
  ECL(PCL)85 i 805 to generator i wzmacniacz odchylania pionowego, jako wzmacniacz audio nie bardzo się nadaje z uwagi na kształty charakterystyki.
  ECL(PCL)86 to podobnie jak ECL82 wzmacniacz audio ale o większej mocy. W niektórych polskich odbiornikach TV stosowano nawet dwie takie lampy jako stopień przeciwsobny.
  Wyzszych numerów lamp tej serii w Polsce nie stosowano.
 • #33
  Zdzich22
  Poziom 2  
  Dajcie chłopakowi spokuj,13-nasto latek wzią się za lampy.To sie chwali!!!
 • #34
  OTLamp
  Specjalista - urządzenia lampowe
  irekr napisał:

  można użyć w to miejsce rosyjską 6Π45C lub (lepiej) 6Π53C, można jeszcze takie dostac tu i tam.


  Tą pierwszą owszem, ale o tej drugiej nawet nie słyszałem, nie ma też nigdzie żadnych danych na jej temat.

  irekr napisał:

  To jedyne lampy które przy napięciach anodowych do 200V potrafia przepuscic przez siebie ponad amper pradu.


  Eee tam jedyne, takich lamp jest więcej. Z rosyjskich: 6C18C, 6C33C, 6C41C, 6C47C, 6H5C, 6H13C, 6Π42C, 6Π45C. Z innych: 6AS7 (=6H13C), 6080, 6082, EC360, EL505, EL509, EL519, 6336, 7242, 7241 itd.
  irekr napisał:

  Temat wzmacniacza beztransformatorowego to https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic642492.html i w tamtym układzie zastosowano lampy E130L (zaprojektowane w zasadzie do zasilaczy pierwszych lampowych komuterów). Dobra lampa ale dośc trudno osiagalna, do tego typu wzmacniaczy nadająca sie idealnie. W jej miejsce można zastosować - z pewnymi ograniczeniami jednak - lampy od radziecki telewizorów kolorowych Rubin 6Π45C lub (lepiej) 6Π53C. I tu uwaga: lampy te MUSZĄ pracowac w pozycji POZIOMEJ, tak by płaszczyzna zawieszenia siatek była pionowa.


  Dlaczego muszą być w poziomej? Lepiej jest jak są w pionowej, a jeżeli już koniecznie mają być w poziomej, to oczywiście wtedy ustawione tak jak napisałeś.

  irekr napisał:

  Lampy PL36 do stopni akustycznych bym nie polcał, ma nieco odmienna charakterystykę, to jest lampa skonstruowana glównie jako lampa impulsowych stopniach mocy odchylania dla odbiorników telewizyjnych.


  Philips stworzył lampę EL36 (różni się od PL36 parametrami żarzenia) do układów odchylania i przeciwsobnych wzmacniaczy mocy audio: http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/010/e/EL36.pdf podobnie jak EL81. Produkował na tych lampach bardzo dobre wzmacniacze:
  http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/instruments/Philips/EL6400/EL6400_um.pdf
  http://www.fonar.com.pl/audio/fotki/philips/philips.htm
  http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/instruments/Philips/EL6401/EL6401.pdf
  http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/instruments/Philips/EL6411/EL6411.pdf
  http://www.fonar.com.pl/audio/fotki/philips_el6411/philips_el6411.htm
  http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/instruments/Philips/EL6425/EL6425.pdf

  również beztransformatorowe (OTL):
  http://www.tubescreen.com/gallery/philips_ag9007/philips_ag9007.htm

  Kształt charakterystyk lamp od odchylania jest taki, że nie nadają się (przy normalnym zasilaniu) do niesymetrycznych stopni w klasie A. Zerowa charakterystyka anodowa jest wysoko, bo lampy te mają za zadanie oddać duży prąd szczytowy. Dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w układach przeciwsobnych w klasie B(AB), gdzie są bardzo wydajne, zapewniają duża sprawność przy niedużych zniekształceniach (lampy te w układach niesymetrycznych wnoszą głównie parzyste harmoniczne, a te znoszą się w układach przeciwsobnych). Lamp od odchylania można jednak użyć w układach niesymetrycznych sterując je w siatce drugiej, lub sterując normalnie, ale obniżając napięcie siatki ekranującej (do 60-100V), dzięki czemu obniży się zerowa charakterystyka anodowa. Problemem są jednak charakterystyki anodowe dla takich napięć. Trzeba je zdjąć, gdyż normalnie nigdzie nie figurują, a z racji tego, że mamy do czynienia z pentodą, trzeba określić optymalną rezystancję obciążenia na podstawie tychże charakterystyk.

  irekr napisał:

  ECL(PCL)81 to była lampa stosowana jako wzmacniacz wizji (pentoda) i sterowanie ARW (trioda) w starszych odbiornikach TV, np w Belwederach. Charakteryzowała się wspólną katoda dla obu sekcji


  To lampa o zastosowaniu raczej uniwersalnym, w Polsce niestosowana. Spotkać ją można było np. w magnetofonach. W Belwederze i pochodnych używana była ECL80, gdzie pracowała w wielu rolach:, wzmacniacz m.cz., wizji, ogranicznik, separator itd.

  irekr napisał:


  ECL(PCL)82 była przeznaczona jako wzmacniacz akustyczny - pentoda stopień mocy, trioda jako wzmacniacz wstępny,

  I do układów odchylania pionowego, również w polskich OTV (Szmaragd itp).
 • OptexOptex
 • #35
  coolleś
  Poziom 13  
  A czy miałby ktoś może schemat zmacniacza na jednej lempie ECL36 lub PCL36 który wykorzystywałby całą jej moc... Za pomoc z góry dzięki...

  A i czy na 6Π45C dało by sie zbudować jakiś mocniejszy wzmacniacz ewentualnie taki co by w parze z PCL36 mógł pracować no i czy ktoś ma schemat takiego czegoś?...
 • #36
  OTLamp
  Specjalista - urządzenia lampowe
  coolleś napisał:


  A i czy na 6Π45C dało by sie zbudować jakiś mocniejszy wzmacniacz ewentualnie taki co by w parze z PCL36 mógł pracować no i czy ktoś ma schemat takiego czegoś?...


  Nie istnieje lampa PCL36. Masz na myśli PL36 czy PCL86? Na jednej 6Π45C można zrobić np. to: http://www.geocities.com/bobdanielak/technoteNo33.html

  Zamiast 6KG6 dajesz 6Π45C (jest praktycznie identyczna), a 6BM8=ECL82.

  Najwięcej schematów ma www.google.pl :D
 • #37
  coolleś
  Poziom 13  
  YYYY sory pomyłka chodziło mi właśnie o PL36
 • #38
  irekr
  Moderator
  Młodym adeptom sztki konstruowania i budowy róznych układów elektronicznych radziłbym zaczac od najprostszych konstrukcji i najmniejszych mocy. Zawsze to łatwiej z zasilaniem, napięcia sa niższe i łatewiej o wszelkie elementy.

  ECL80/81 - przyjmuje korekte jeżeli chodzi o tego typu zastowsowania. w Belwederach - tych póżniejeszych wersjach widziałem nawet PCL84 jako wzmacniacze wizji. Pamięć jest zawodna...

  Jeżeli chodzi o zastosowanie lamp na niewielkie moce to szkoda pchac sie na tak wielkie bańki jak EL36 czy EL34. Generalnie EL34 lepiej się nadaje jako wzmacniacz akustyczny.

  6Π53C rzeczywiscie nie wystepuje w katalogach gdyz tej lampy oficjalnie rosjanie nie produkowali. Była to wersja specjalna 6Π45C stosowana niemal wylącznie w sprzęcie "profesjonalnym" do wiadomego przeznaczenia, glównie do sprzetu hydrolokacyjnego. Można było te lampy dostać na demoblilu wojskowym. Ma takie same wyprowadzenia co wersja "normalna", nieco wieksza bańke z grubszego szkła i prawie dwukrotnie większy maksymalny prąd katody na poziomie około 3 A.

  A dlaczego lampu mocowane w pozycji poziomej? W tego typu wzmacniaczach o bardzo niskich napięciach anodowych występuje dośc znaczny prąd siatki pierwszej, co owocuje "zarumienioną" siatka pierwszą pod czas pełnej mocy. Abu uniknac "składania" siatek mocuje sie je w poziomym układzie, by rozgrzany miekki drut siatki nie opuscil się niżej i nie zwarł do katody. Poziome zawieszenie lampy poprawia jej chłodzenie oraz zapobiega wyginaniu sie siatek. Dośc powszechne zjawisko w lampach duzej mocy o szklanych bańkacj i słupkowej budowe siatki. Lampu dużej mocy (o budowie metalowo-ceramicznej) i na nie najwyższe częstotliwości maja siatki najczesciej w postacji walcowej z litego metalu, odpowiednio ukształtowanego. Miałem kiedys w rekach panel kluczowania nadajnika sonaru czołowego zrobiony na 6ciu lampach 6Π53C i wszystkie były umieszczone w pozycji poziomej dla poprawienia odporności mechnicznej i termicznej.

  Pozdrawiam...
 • #39
  coolleś
  Poziom 13  
  Znalazłem jeszcze u siebie lampe PL504... a co do wzmacniaczy to na PL36 albo 6Π45C chciałbym zbudowć jakiegoś mocniejszego wzmaka a nie jakiegoś trzy watowego twitka no i czy PL504 nadaje się też do dźwięku?
 • #40
  gilong
  Poziom 18  
  zbuduj najpierw tego trzywatorwgo twitka a potem pomysl o czyms na pl504. powiem tylko ze sie nadaje
 • #41
  OTLamp
  Specjalista - urządzenia lampowe
  irekr napisał:

  A dlaczego lampu mocowane w pozycji poziomej? W tego typu wzmacniaczach o bardzo niskich napięciach anodowych występuje dośc znaczny prąd siatki pierwszej, co owocuje "zarumienioną" siatka pierwszą pod czas pełnej mocy.


  A skąd się niby ma brać ten prąd siatki, jeśli pracujemy w obszarze ujemnych napięć siatki? Owszem, jeżeli stopień będzie zaprojektowany tak, aby pracował z prądem siatki to oczywiście prąd siatki w szczytach wysterowania popłynie, ale nie taki, aby powodował jej zarumienienie. Tyczy się to ogólnie wzmacniaczy mocy, a nie tylko stopni beztransformatorowych. Zarumienienie dowolnej elektrody innej niż katoda może być przyczyną popsucia próżni w wyniku desorpcji gazów z tejże elektrody.

  irekr napisał:

  Dośc powszechne zjawisko w lampach duzej mocy o szklanych bańkacj i słupkowej budowe siatki. Lampu dużej mocy (o budowie metalowo-ceramicznej) i na nie najwyższe częstotliwości maja siatki najczesciej w postacji walcowej z litego metalu, odpowiednio ukształtowanego.


  Tyle że akurat wręcz wymaganą pozycją dla lamp dużej mocy jest właśnie pozycja pionowa. Lampy dużej mocy mają najczęściej katody bezpośrednio żarzone wolframowe lub wolframowe torowane/nawęglane. Pozycja inna niż pionowa powoduje zwis katody.
 • #42
  irekr
  Moderator
  Jak zwykle prawda jest posrodku.
  Rzeczywiście lampy bardzo dużej mocy sa ustawiane w pozycji pionowej ale i budowa oraz przenaczenie tych lamp jest jak najbardziej odmienne. Mowa tu np o histrorycznych juz lampach np GU23A o mocy około 60kW gdzie prąd żarzenia jest rzędu kilkudziesięciu amper a lampa jest chłodzona wodą przez wewnetrzna wężownicę.
  Jeżlei mówimy o lampach w szklanych bańkach i o konstrukcji słupowej siatek to ułozenie poziome jate najbardziej optymalne. Zdecydowanie poprawia to chłodzenie lamp. Są lampy stosunkowo niewielkiej mocy od urzadzeń nadawaczych gdzie jest rodzaj ułożenie niemal limituje wielkosci mocy wyjasciowej np QQE06/40, QQE03/20, co jest ujete w opisach katalogowych.
  Pionowe stawianie lamp jest bardzo "medialne", mapy wtedy sa dobrze widoczne co dla audiofilskich posiadaczy jest sporą przyjemnością. Wszelkie naprawde profesjonalne urzadzenia zdecydowanie cześciej miały lampy ułożone w pozycji poziomej, nawet te niewielkiej mocy. Niewatpliwie wprowadzenie standardu rackowego 19` spowodowało własnie takie ustawianie lamp, by można je było zmieścic bardziej optymalnie, chociazby z uwagi na łatwiejsze odsprzeganie wejścia od wyjścia.
  A czy stosowany jest prąd siatki? W niskonapięciowych wzmacniaczach beztransformatorowych jak najbardziej. Jezeli chcemy przy małych napięciach osiagnac stosowna moc to nie ma czasami innego wyjścia. Każdy katalog okresla maksymalny prąd siatki pierwszej.

  A le nie zanudzajmy nowych adeptów sztuki takimi dyrdymałami. Cenne jest ze w młodym pokoleniu nie zanikło, zainteresowanie technika lampową.
 • #43
  OTLamp
  Specjalista - urządzenia lampowe
  irekr napisał:

  Jeżlei mówimy o lampach w szklanych bańkach i o konstrukcji słupowej siatek to ułozenie poziome jate najbardziej optymalne. Zdecydowanie poprawia to chłodzenie lamp. Są lampy stosunkowo niewielkiej mocy od urzadzeń nadawaczych gdzie jest rodzaj ułożenie niemal limituje wielkosci mocy wyjasciowej np QQE06/40, QQE03/20, co jest ujete w opisach katalogowych.


  Ale karty katalogowe o takim czymś nie mówią. Przejrzałem kilka kart różnych "kukułek" i innych lamp większej mocy z katodą tlenkową (807, 6C33C). W żadnej z kart nie spotkałem informacji, jakoby najbardziej optymalną pozycją było ustawienie poziome. Karty podają albo ustawienie dowolne (przy czym dla niektórych lamp dla pozycji poziomej precyzują ustawienie), albo podają ustawienie pionowe lub poziome, przy czym pionowe jest zawsze na pierwszym miejscu, a do poziomego ustawienie jest sprecyzowane, albo tylko pionowe.

  irekr napisał:

  A czy stosowany jest prąd siatki? W niskonapięciowych wzmacniaczach beztransformatorowych jak najbardziej. Jezeli chcemy przy małych napięciach osiagnac stosowna moc to nie ma czasami innego wyjścia. Każdy katalog okresla maksymalny prąd siatki pierwszej.


  No właśnie niezbyt często, gdyż normalna lampa (o "lewych" charakterystykach siatkowych) pracująca z prądem siatki jest wybitnie nieliniowym obciążeniem dla stopni sterujących (prąd siatki ma postać krótkich impulsów, pojawia się tylko w szczytach wysterowania). Dlatego do pracy z prądem siatki konstruowane są lampy "prawe", gdzie spoczynkowy punkt pracy jest obrany dla zerowego napięcia siatki. Wtedy prąd siatki płynie przez cały cykl pracy lampy. Tyle że nie są to lampy niskonapięciowe, lecz nadawcze (modulacyjne). Nieliczną która by się tu nadała jest trioda OT100, ale i tak zasilanie wyniosłoby ok. 2x230V (symetryczne).
 • #44
  lewytolewy
  Poziom 19  
  Ha
  i temet diy przemienił się w dyskusję o lampach :)
  nie no mi to nie przeszkadza ale taż proszę oceniać moją konstrukcję (wasze posy są bardzo interesujące)
 • #45
  coolleś
  Poziom 13  
  Dobra ja sie już bawiłem lampami mniejszej mocy a teraz chcem zbudować coś mocniejszego... No i bardzo bym prosił niech ktoś mi powie gdzie wogule szukać tych schematów...
 • #46
  lacu14
  Poziom 14  
  heh. Konstrukcja fajna. Obudowa też całkiem całkiem. Nio i 13 letni wykonawca. Pełen podziw
 • #47
  lewytolewy
  Poziom 19  
  Jak zrobię wzmacniacz na lampach to mam zamiar to sprzedać jak myślicie czy mogę to zrobić czy jest jakiś przepis który tego zabrania bo np. na allegro był ten OLT z elektrody-taki czarny matowy z boku drewno :)
 • #48
  tomal4321
  Poziom 16  
  Witam robie taki sam bufor mam lampe ECC88 i zauważyłem że żarzy mi się tylko jedna strona lampy. Układ jest przystosowany do lampy ECC88 czy są jakieś różnice w wyprowadzeniadz ECC88 i ECC83? Co może być tego przyczyną? Napięcie żarzenia na nóżkach 4-5 mama 12,5V. Czy opłaca się kupować lampe ECC88? Czy lepiej dobrać punkt pracy ECC83 i ją zostawić?