Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty wzmacniacz na LM3886 - naścienny

Andy29 22 Gru 2006 00:21 4901 10
  • Prosty wzmacniacz na LM3886 - naścienny
    Witam serdecznie.

No i cóż - udało mi się wreszcie zakończyć pracę nad wzmacniaczem który wykorzystany został dla dwóch głośników podsufitowych.
    Oczywiście zamieszczam zdjęcia.
    Opis - końcówka mocy oparta jest jak w temacie na LM3886. Dodatkowo zastosowałem przedwzmacniacz ale już jako kit firmy Jabel. Zasilacze - dla końcówki oczywiście symetryczny 2x+/-16 na wyjściu. Dla przedwzmacniacza 12V ze stabilizatorem oraz w miarę dobrze odfiltrowanym napięciem. Wszystko zamknięte jest w skrzynkach które można nabyć w każdym sklepie elektronicznym.
    Zastosowanie i dlaczego powstał. Powstał ten układ do napędzania dwóch głośników 4Ohm , 20W podsufitowych. W pomieszczeniu gdzie znajdują sie te dwa głośniki nie mogło nic stać ( ani wzmacniacz, ani prosta wieża ). Dlatego zmuszony byłem do poprowadzenia sygnału audio, napięcia oraz sygnału internetowego przez otwory ( dwa - oddzielnie dla zasilania i dla sygnału audio) w ścianie. Po drugiej stronie ściany jest moje stanowisko oraz PC z którego podaje sygnał audio. Dwie skrzynki wykorzystałem przy okazji jako miejsce umieszczenia w nich gniazd internetowych dzięki czemu w pomieszczeniu gdzie znajdują się głośniki, nie będą się plątać kable oraz nie będzie potrzeby kupowania dodatkowego huba.

Układ gra przyzwoicie, żadnych przydźwięków, szumów. Jak na te klasę oczywiście przyzwoicie. Na zdjęciach skrzynka z potencjometrami mieści się w pomieszczeniu właśnie z głośnikami gdzie był duży nacisk na estetykę. Zdjęcia skrzynki "po mojej" stronie już nie musiałem wykonywać aż tak "precyzyjnie". Dodam tylko, ze użyłem okleiny do skrzynek, identycznych z kolorem mebli w danym pomieszczeniu.

Zapraszam do oglądania, komentowania oraz zadawania pytać na które będę się starał tak szybko jak to możliwe odpowiedzieć.

Dziękuje również wszystkim którzy mi na tym forum odpowiadali na moje pytania.
    Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 22 Gru 2006 01:09
    Shanleaf
    Poziom 17  

Konstrukcja bardzo ciekawa. Pieknie wyszla Ci obudowa. jaki byl koszt calosci?

• #3 22 Gru 2006 01:15
    Andy29
    Poziom 9  

Witam i dziękuje.
    Koszt - najdroższy był transformator ok 60 PLN. Jabel chyba 25PLN, dwa LM3886 ale tu już ceny nie przypomnę sobie. Reszta to już w sumie groszowe sprawy. Ale koszt na pewno nie przekroczył 140 PLN.

• #4 22 Gru 2006 07:41
    Duch__
    Poziom 31  

Komstrukcja bardzo ładna, mogłeś chociaż ten radiator troche lepiej oszlifować bo lekko razi w oczy - widac że był cięty szlifierką kątową, Bardzo ładnie wyszła Ci obudowa. Powiedz co to jest to białe między ściana a obudowa wzmacniacza, do czego służą te potencjometry??

• #5 22 Gru 2006 08:59
    mirekk36
    Poziom 42  

... ciekawie zrobione urządzonko ;) ... ale tak z ciekawości - czym okleiłeś tą obudowę, że tak równo wyszło???? z zewnątrz wygląda jakby była pomalowana

pozdrówka

• #6 22 Gru 2006 09:46
    redart
    Poziom 23  

Niezły pomysł.
    Jeśli to okleina na folii to wygląda super, jak porządne drewno. A z doświadczenia wiem, że oklejanie wszelkich rogów jest strasznie niewdzięczne. Tobie wyszło elegancko. W środku trzeba był zastosować złącza ARK na kawałku płytki i oszlifuj ten radiator. 5/6.
    Pzdr.

A którędy lecą kable do głośników, w ścianie?

• #7 22 Gru 2006 11:13
    Pth
    Poziom 26  

według mnei te radiatory sa TROCHE za skąpe jak na takie kostki energorzerne...
    Obudowa wygląda conajmniej profesjonalnie.

• #8 22 Gru 2006 12:05
    Andy29
    Poziom 9  

Witam wszystkich.

Odpowiadam:

To białe między skrzynką a ścianą to uszczelka mająca na celu zniwelować nierówności ściany przez które powstawały szpary, mało elegancko wyglądające.

Potencjometry - no klasyka - poziom głośności, balans, bass, sopran.

Co do obudowy - dokładnie Panowie - to zwykła okleina kupiona w markecie za 10 zł/1 metr. Mogę podpowiedzieć, że jeśli chcecie uzyskać gładką powierzchnię przy użyciu folii polecam dmuchawę cieplną lub dobrą suszarkę do włosów. Folia ogrzewana już na elemencie się rozciąga i można ją dobrze dopasować, ukształtować i wręcz wniknie w strukturę oklejanego elementu.

p.s. dopiero na zdjęciach zauważyłem, że pod skrzynką trochę odrapałem ścianę więc lecę domalować bo będą mi wytykać:)

Co do radiatorów - pewnie są zbyt małe ale to był maks przestrzeni jaki otrzymałem więc dałem na tyle duże na ile pozwalała mi skrzynka. Jeśli chodzi o grzanie się - to po 5 godzinach grania na poziomie głośniejszym - temperatura radiatorów nie przekraczała 44, 45 stopni.

Nie są oszlifowane i wstyd mi:) Bo nie ważne czy widać czy nie ale wszystko musi być porządnie zrobione - a zatem - macie racje.

Kable do głośników lecą w ścianie w rurce - w górę nad skrzynką. W rurce - byłem przezorny - gdyby czasami komuś udało się kiedyś uszkodzić kable jakoś i gdzieś to nie problem później taki kabel z rurki wyciągnąć.

Pozdrawiam

• #9 22 Gru 2006 12:57
    mirekk36
    Poziom 42  

... hmm no z tym sposobem na okleinę to cenny praktyczny pomysł/sposób ;) też muszę z tym popróbować - oczywiście najbardziej mnie interesuje jak mi wyjdą narożniki ;) czy też tak fajnie jak u ciebie ;)

pozdrówka

• #10 22 Gru 2006 13:42
    Andy29
    Poziom 9  

Poćwicz na czymś. Najlepiej robić tak, że przyklejasz kwadrat na przednią stronę a następnie zaczynasz dmuchać ciepłym powietrzem. Kiedy czujesz, że folia robi się elastyczna, naciągasz ją jak skórę. Uważaj tylko aby jej nie przegrzać i nie przerwać. Ja osobiście już oklejałem tym sposobem wykończenia w samochodzie i jeśli nabierze się wprawy - wszystko wychodzi bardzo ładnie. A wybór folii jest szeroki - od drewna, przez aluminium, lustro do kevlaru włącznie.
    Także obudowy można robić w prosty sposób naprawdę dobrze wyglądające.

Pozdrawiam

• #11 22 Gru 2006 17:10
    mirekk36
    Poziom 42  

... zaraz po świętach kupię jakąś okleinke i popróbuję, dzięki za dodatkowe wskazówki.... sorry że się tak tym podniecam ;) .... ale super to wygląda a zawsze się borykam z wykończeniem i zrobieniem jakieś fajnej obudowy do urządzenia ;)