Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Adex Agregaty
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz UNITRA WS-503. Ustawienie punktu pracy końcówek.

tempus 22 Gru 2006 12:45 6380 10
  • #1 22 Gru 2006 12:45
    tempus
    Poziom 18  

Witam

Miałem taki wzmacniacz jak w temacie. Po dłuższych analizach układu (płytki) wzmacniacza udało mi się dojśc do tego którym potencjometrem ustawia się napięcie zerowe.
    Po wymianie i sparowaniu końcówek KD503 na 2N3772 ustawiłem także napięcie +0,7 i -0,7 na bazach I-go stopnia na BD139/BD140.
    Wszystko było ok. Ale spadek napięcia na rezystorach w lewym kanale wyszło 10mV a w prawym 6mV. W związku z tym, że nie mogłem dojść do tego który potencjometr jest od regulacji punktu pracy końcówek (próbując regulować pozostałymi potencjometrami z chyba 5 zamontowanych) oraz brakiem schematu/instrukcji serwisowej grzałem ten wzmacniacz na maksa. Stwierdzając na słuch, że nie zniekształca przy niskim poziomie głośności (co byłoby wynikiem zbyt źle ustawionego punktu pracy oraz tym, że temperatura tranzystoraów nie jest za duża (wręcz za mała) oddałem go klientowi.

Ale czy ktoś wie jak ustawić puknt pracy końcówek w tych wzmacniczach?
    Próbowałem wszystkimi potencjometrami i bez efektów.

Pozdrawiam

0 10
  • Adex Agregaty
  • #2 22 Gru 2006 16:50
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

Pomoc na pw.

1
  • #3 08 Sty 2007 12:45
    tempus
    Poziom 18  

Czekam już tydzień.
    Ile jeszcze Pan potrzebuje na odpowiedź na moją wiadomość?

0
  • Adex Agregaty
  • Pomocny post
    #4 08 Sty 2007 13:25
    renegat...
    Poziom 22  

witam
    znam ten model i tez kiedys miałem z nim problem;-) spojrzałem przed chwila na schemat i tak sobie przypomniec nie moge czy on na radiatorach miał jakis element kompensujacy temperaturke?
    z mojego rozeznania wynika że:
    R160 Bedzie nam sprzezenie regulował
    R177 Stawiałbym na wzmocniene kanału ale ten uklad jest dla mnie srednio zrozumiały;-(
    R179 punkt pracy i tym samym prad spoczynkow
    R185 i R184 to wydaje sie byc jakis układ zabezpieczajacy
    jak gdzies popełniłem jakas gafe prosze o poprawki bardziej madrych kolegów stawiam ze własnei tymi 184 i 5 bedziemy regulowac próg zadziałania tego układu mozer przed jakims przesterkiem moze zwarciem?sam jestem ciekaw w załczniku sam schemat koncówy mocy:-)

0
  • Pomocny post
    #5 08 Sty 2007 14:11
    altus1
    Poziom 17  

Witam

Potencjometr R177 - regulacja napięcia stałego na wyjściu wzmacniacza-ustawiamy tak aby napiecie stałe na wyjsciu było bliskie zeru.

Potencjometr R160 - regulacja głębokości sprzężenia zwrotnego końcówki mocy w praktyce jest to nic innego jak regulacja wzmocnienia wzmacniacza mocy.

Potencjometr R179 - regulacja punktu pracy (prąd spoczynkowy) tranzystorów końcowych. W tym wzmacniaczu śmiało można ustawić na poziomie 50-60mA. Zbyt mały prąd spoczynkowy -słyszalne zniekształcenia przy małej głośności.. Zbyt duży - nadmierne grzanie się tranzystorów mocy w stanie spoczynku wzmacniacza co może doprowadzić do lawinowego wzrostu prądu i w konsekwencji spalenia tranzystorów mocy.

Potencjometry R184, 185 - regulacja punktu działania zabezpieczenia wzmacniacza.
    Jeśli nie mamy przyrządów pomiarowych możemy wyregulować na słuch tak aby przy dużych głośnościach zniekształcenia były jak najmniejsze.

Pozdrawiam

1
  • #6 08 Sty 2007 18:28
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

Kol. tempus, czy zaglądałeś na pw? - tydzień temu?.

0
  • #7 09 Sty 2007 11:59
    renegat...
    Poziom 22  

czyli byłem blisko prawdy:-)

0
  • #8 09 Sty 2007 12:10
    tempus
    Poziom 18  

Witam
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Do renegat...:
    Stabilizacji termicznej w tym wzmacniaczu nie ma.

Czy dysponuje Pan pełnym schematem? Chciałbym wiedzieć jak zdekodować moc rezystorów. Wie tylko tyle że:
    1) I kreska wzdłuż to 0,5W
    2) II kreski w poprzek to chyba 2W (nie jestem pewien)
    3) V to napewno 5W
    4) \\ skośne kreski to też dla mnie niewiadoma?

Czy ktoś może dyponuje pełną serwisówką?

No i tak jak już napisałem zero ustawiłem (udało mi się ustawić około 1 do 2mV). Nie napisałem, że I-stopień na BD139/140 został też sparowany.

Teraz pytanie do kolegów:
    Co sądzicie. Prosić klienta o ten wzmacniacz, ażeby ustawić punkt pracy.
    Czy podarować sobie.
    Jak już napisałem nie zniekształcało przy niskim wysterowaniu. Trochę głupio to będzie wyglądało jak mu powiem, że nie ustawiłem wszystkiego. Z drugiej strony wszystko się bardzo ładnie udało zrobić i szkoda byłoby, żeby ten spadek napięcia nie był taki jak powinien być mimo to, że w tym przypadku to nie szkodzi.

Do altus1:
    R160 regulacja głebokości sprzężenia zwrotnego. Jak powinno się ustawić?
    R179 Regulacja punktu pracy - czyli jakieś 23,5 do 28mV. To troche mało ustawiłem.
    R184, R185 - zabezpieczenie - jaki sprzęt pomiarowy ma Pan na myśli?

0
  • #9 09 Sty 2007 13:15
    renegat...
    Poziom 22  

2 skośne kreski to 0.125W
    1 skosna kreska to cwiartka:-):-):|
    pozioma to 0,5W połowka:-):D:D:idea::idea:
    pionowa to 1 W
    a taki trójkacik to 5W

Schemat jest tu:https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=930983#930983

ja na twoim miejscu bym go wzioł i poprawił bo po 1 imprzie trafi do ciebie znów:-) napiecie na wyjsciu ustawiłes ok rzadko kiedy da sie ustawic 0V a prad warto ustawic:-)pisałes ze duzo regulowałes wiec teraz jak wiesz co do czego to poprawisz i bedzie ok nie lubmy fuszerek wystarczy ze usterka w TVN nas osmieszyła:-)
    pozdrawiam

0
  • #10 09 Sty 2007 17:40
    altus1
    Poziom 17  

Witam

Do profesjonalnej regulacji wzmacniacza będzie potrzebny: miernik napięcia, generator m.cz., oscyloskop, sztuczne obciążenie 4 i 8 Ohm.

Ustawienie punktu pracy wzmacniacza mocy.

a. symetryzacja wzmacniacza

- regulację przeprowadzić bez wysterowania wzmacniacza
    - potencjometrem R177 ustawić na wyjściu wzmacniacza wartość napięcia stałego 0V

b. regulacja prądu spoczynkowego

- wzmacniacz wysterować do napięcia 1V sygnałem z generatora o częstotliwości 20kHz
    - potencjometrem R179 wyeliminować zniekształcenia skrośne

c. regulacja czułości wzmacniacza

- do gniazd wejściowych dla tunera doprowadzić sygnał o napięciu 200mV i częstotliwości 1000Hz
    - potencjometrem R 169 ustawić na wyjściu wzmacniacza moc znamionową, co odpowiada napięciu 19V dla WS 503

d. regulacja zabezpieczenia.

- wzmacniacz wysterować do mocy znamionowej sygnałem o częstotliwości 1000Hz przy impedancji obciążeni 8 Ohm
    - zmienić obciążenie na 4Ohm. Potencjometrami R 184,185 uzyskać wyraźne obcięcie sygnału wyjściowego/powinien być zbliżony do przebiegu trapezowego/
    - zmienić obciążenie na 8Ohm. Przebieg sygnału wyjściowego nie powinien być zniekształcony./jeśli są korygujemy potencjometrami/

W ten sposób był regulowany każdy WS 503 wychodzący z taśmy produkcyjnej w łódzkiej Fonice.

W warunkach domowych wystarczy wyregulować tak jak opisywałem wcześniej.Prąd spoczynkowy najdokładniej mierzyć amperomierzem podpinając się pod dodatnią gałąź napięcia zasilającego końcówkę mocy /np w miejsce bezpiecznika/ Pomiar ma rezystorach emiterowych jest mniej dokładny ale też można.. Wzmocnienie wzmacniacza- jeśli nie mamy odpowiednich przyrządów- potencjometry najlepiej ustawić w położeniu środkowym..

Zeby wzmacniacz pracował stabilnie i nie wzbudzał sie najważniejsze są dwa parametry: prąd spoczynkowy i "0V" na wyjściu.(pomijając łączenie mas, które są już połączone i nie wymagają regulacji) Złe ustawienie pozostałych parametrów będzie słyszalne dla ucha w postaci np zniekształceń..przesterowania.

Pozdrawiam

0
  • #11 10 Sty 2007 10:26
    tempus
    Poziom 18  

Witam

Pamiętam, że na bazie jednego tranzystora BDxxx było napięcie np. około +0,7V a na drugim mniejsze. Regulując R179 uzyskałem takie same na obydwóch. Z tym że regulowało się tylko to mniejsze. To +0,7 które uznałem za wyznacznik (tzn. za właściwe). Dlatego też ustawiłem na drugim takie samo - czyli -0,7V.

Oczywiście, że mogę ustawić spadek napięcia większy ale wtedy napięcia na bazach BD139/BD140 będą różne. A to nie jest poprawne czyż nie? Proszę mnie poprawić jeśli walnąłem jakąś bzdurę.

Jeśli chodzi Państwa wiedzę na ten temat to muszę przyznać, że jest ona bardzo duża - w przeciwieństwie co do wielu melepetów wypisujących np. takie bzdury, że końcówki w AT9100 pracują w układzie Darlingtona. Jestem pod wrażeniem.

Do altus1:
    Pan to chyba nawet pracował w UNITRA ZRK :)

Do renegat...:
    Usterka nie ośmieszyła nas tylko profanów :)
    Dzięki za link. Ja szukałem i nic mi się nie udało znaleźć.

Pozdrawiam

0