Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z diodą światłoczułą

22 Gru 2006 21:09 2654 5
  • Poziom 10  
    Witam
    mam bardzo prosty układ zasilany baterią 9V składający się z rzeczonej baterii i 4 LEDów; pomiędzy to chce dodać jeszcze diodę światłoczułą (zamykającą obwód w ciemności) ale to 'coś' nie chce działać :/ Co mam zrobić?? Czy musze do tego dodać jakiś rezystor czy co??
    Z góry dzięki za szybką odpowiedź.
    PS: nie mam pojęcia co to za LEDy bo wyciągnąłem z lampy - ale na pewno działają.
  • Poziom 35  
    Nie za bardzo rozumiem o co Tobie chodzi . Co ma robić ta fotodioda ? Zamykać obwód czego ? Prąd stały , zmienny ? Napisz może tak troszkę dokładniej co to ma być .
  • Poziom 19  
    Sama fotodioda tego nie załatwi, musisz zrobić prosty wzmacniacz który dopiero zasili LEDy. Nie napisałeś jakim kolorem LEDy świecą bo nie znamy spadku napięcia a co się z tym wiąże w jaki sposób powinieneś je połączyć aby działało to przy 9V zasilania. Jeżeli są białe ledy to nie będą świecić jeśli wszystkie 4 połączysz w szereg (za małe napięcie). Natomiast przy czerwonych mogą działać w takim połączeniu. Podaj więcej szczegółów.
  • Poziom 10  
    Zamieszczam schemat:
    W takim połączeniu diody świecą na pomarańczowo.
    Chcę do tego obwodu włączyć fotodiodę tak, by cały układ palił się tylko gdy jest ciemno.
  • Poziom 13  
    Witam!
    A ja zastosowałbym taki schemacik z fotorezystorem.
    Wartosc rezystora dla czerwonych diod to 5Ohm.
    Myślę ze powinno to zadziałac.
    Pozdrawiam!

Dodano po 2 [minuty]:

Aj, pomyłka.. Fotorezystor tez odpada, bo uklad palilby sie w dzien, a w nocy nie..nie mam narazie innego pomyslu..

Dodano po 5 [minuty]:

w sumie to ten uklad z fotodioda w kierunku zaporowym tez chyba nie wypali, bo przy braku oswietlenia przez diode poplynie niewielki prad wsteczny..wiec uklad dzialalby takze w dzien, a w nocy nie..
  • Poziom 10  
    hmm spróbuje... ale nie mam fotorezystora. A ta dioda jest taka ze ona właśnie jak jest ciemno to przepuszcza a jak światło to nie (ale w sumie nie wiem bo to było do jakiegoś procka podłączone). Ja niestety procesorów nie posiadam. Zależałoby mi żeby to zbudować jedynie z tyrystorów, rezystorów, kondensatorów i temu podobnych bo tego mam od groma...