Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrycie za wysokiego napięcia na wyjściu wzmacniacza.

me_super 22 Gru 2006 22:58 1313 4
  • #1 22 Gru 2006 22:58
    me_super
    Poziom 29  

Zrobiłem prosty wzmacniacz wysokonapięciowy (uA741 + tranzystory wysokonapięciowe) do +/-100V; jest regulacja potencjometrem wzmocnienia i offsetu. I teraz: chcę mieć możliwość sygnalizacji, że napięcie szczytowe jest większe niż ustalone; chodzi o to, aby kombinacja sygnału wejściowego, offsetu i wzmocnienia nie była większa niż pewna ustalona wartość.
    Myślałem o ładowaniu kondensatora przez diodę (szeregowo) a następnie komparator, ale do skasowania przekroczenia napięcia trzeba rozładować kondensator a dodatkowa interakcja z użytkownikiem jest niepożądana. Macie pomysłu, jak to rozwiązać? Sygnał wejściowy od DC do 20 kHz.

0 4
  • #2 22 Gru 2006 23:18
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Dziwię się że udało się tobie uzyskać pasmo przenoszenia do 20kHz na uA741 dla tak dużych napięć wyjściowych :!: . Do wykrycia zbyt wysokiego napięcia wystarczy komparator bez diody i kondensatora, lub coś niejasno tłumaczysz. Przydałby się schemat i opis do czego to ma być.

0
  • #3 22 Gru 2006 23:32
    me_super
    Poziom 29  

Dar.El napisał:
    Witam
    Dziwię się że udało się tobie uzyskać pasmo przenoszenia do 20kHz na uA741 dla tak dużych napięć wyjściowych :!: . Do wykrycia zbyt wysokiego napięcia wystarczy komparator bez diody i kondensatora, lub coś niejasno tłumaczysz. Przydałby się schemat i opis do czego to ma być.

uA741 + dwa tranzystory wiszące na zasilaniu uA741 i para komplementarna na wyjściu. Sam komparator nic mi nie da. Niech szczytowa wartość sinusa będzie 90V a chcę ustawić ograniczenie na 80V, sam komparator będzie 4się przełączał w momencie, gdy ta część sygnału będzie miała wartość wyższa niż ustalona.
    A ja chcę wykryć stan i trzymać go (oraz np. zapalić ledkę), w którym napięcie na szczycie sinusa będzie większe niż ustawione. Coś jak próbkowanie i pamiętanie w maksimum sinusa. W przypadku gdy napięcie spadnie (na przykład) ledka ma zgasnąć. Na wyjściu wzmacniacza podłączony jest siłownik, który nie lubi więcej jak 80V i nie chcę podawać na niego np. sinusa Vpp 90V. Czyli użytkownik kręci gałką wzmocnienia, sygnał ma większą amplitudę, ale nagle po przekroczeniu zapala się lampka i trzeba zjechać niżej. W zasadzie gdyby to była lampka, to komparator wystarczyłby bo migania i tak się nie zauważył, ale rzeczywiste zastosowanie jest inne i z lampką to tylko przykład :-)

0
  • #4 22 Gru 2006 23:47
    Dar.El
    Poziom 40  

A jaki jest problem ograniczyć możliwość regulacji do 80V? Dalej nie rozumiem o co Ci chodzi.

0
  • #5 23 Gru 2006 22:41
    _jta_
    Specjalista elektronik

Bo tu jest sinus + składowa stała, i ta suma ma nie przekroczyć 80V. Na ile to ma być dokładne?

Rozumiem, że wzmacniacz ma obcinać sygnał np. do zakresu -80V..+80V i sygnalizować, że
    było wyjście poza ten zakres, oraz że sygnał ma trwać przez chwilę dłużej, by było go widać?

0
  Szukaj w 5mln produktów