Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik szczotkowy do przewinięcia. Do modelu pływającego.

korab5 23 Gru 2006 12:20 2562 10
  • #1 23 Gru 2006 12:20
    korab5
    Poziom 9  

witam
    mam uszkodzony silnik szczotkowy od modelu latającego i chce go przewinąć do modeli pływających (różnica podobno jest w ilosci uzwojenia). silnik jest zasilany napięciem 8.4v a chcialbym na 12v (ze względu na posiadany akumulator ). moze ktos mi podpowie jak to zrobic. bardzo mi zalezy na tym silniku, bo jest dobrej firmy i mocny (klasa 600 BB), a do mojej łódki jest potrzebny silnik duzej mocy.moze ktos wie jak rozwiązać moj problem.
    pozdrawiam wszystkich

0 10
  • #2 23 Gru 2006 20:46
    JanuszJ26
    Poziom 13  

Witam
    Silnik to lepiej zostaw w spokoju.Lepiej przetworzyć napięcie 12V na 8,5V.

0
  • #3 24 Gru 2006 00:21
    otomeko
    Poziom 15  

przezwojenie małego silniczka może być droższe od kupna nowego, chyba że sam to zrobisz, mogę Ci wysłać kawałek drutu to sobie naprawisz

0
  • #4 24 Gru 2006 00:59
    serwis
    Poziom 37  

Jeżeli jest to silnik Mabuschi, a takie właśnie stosują modelarze, to przewinięcie nie stanowi żadnego problemu.

Silniki te są dosyć "elestyczne" względem napięcia zasilającego.

Jeżeli zależy Ci jeszcze na zwiększeniu mocy ( a istnieje taka możliwość ze względu na bardzo dobrej jakości magnesy), a miejsce na to pozwoli, to możesz zwiększyć średnicę drutu, zachowując ilość uzwojeń dla nap.8,4V.
    Po podlączeniu do 12V tez będzie pracował poprawnie.

A tak na marginesie; takie właśnie silniki przewijałem z 12V na 2 V do modeli pływających.( drut Φ 2,5mm w szkle) Było to zasilane z akumulatora 2V AgZn.
    Jak jesteś modelarzem , wiesz o czym piszę.

0
  • #5 24 Gru 2006 15:13
    korab5
    Poziom 9  

silnik jest czeskiej produkcji- Palicka podobno najsilniejszy w swojej klasie i nowy wcale nie jest tani, wiec gra jest warta świeczki. Z tego co zrozumiałem serwis chcąc uzyskac 12V musze zwiekszyc średnice drutu zwojowego. tylko mozesz mi doradzic jaka byłaby dobra średnica, w oryginale było 0,8mm wraz z izolacja. jak bedzie wyglądac sprawa z mocą silnika, czy po przezwojeniu na 12 v moc nie spadnie. ten silnik jak mówił kolega, który dał mi ten silnik podnosił model latający o masie 1.2kg. a jak by to wyglądało jak bym zmniejszył ilosć uzwojen. jak sam wiesz w modelach pływających duża liczba obrotów nie jest tak potrzebna jak w latających.

0
  • #6 24 Gru 2006 15:39
    otomeko
    Poziom 15  

możesz wstawić zdjęcie tego silniczka, najlepiej rozebranego i coś do porównania wielkości np zapałki

0
  • #7 27 Gru 2006 16:49
    korab5
    Poziom 9  

moze nie najlepszej jakosci ale moze wystarczy. wbrew pozorom maly alemoc ma ogromną. jest to dokladnie VELKOM Palicka VM 24/12. silnik na 8.4 V o poborze prądu do 15A a krótko trwale nawet do 25A (przez 30 sek.)masa silnika 225g
    bardzo mi zalezy aby go przewoltowac na 12V, w moim modelu pływającym jest kilka żródeł poboru pradu to wszystkie byłyby zasilane z jednego akumulatora.jest co prawda jeden problem- model moze byc używany nawet przez 1-2godz bez przerw, fakt mozna co prawda załozyć na niego chłodnicę z rurki miedzianej przez co zmniejszy się jego temperature spowodowaną innym uzwojeniem.

0
  • #8 27 Gru 2006 20:23
    prez8s
    Poziom 33  

Tej wielkosci silniczki mozna znalezc w wiertarko-wkrętarkach bezprzewodowych. Ja naprawialem kiedys taki na 14,4V, rzeczywiscie moc ma to sporą, są też i na 12V. Przewijanie, to troche za sliska sprawa w tych malenstwach. Przeszukaj allegro, ja znalazlem takie:
    http://www.allegro.pl/item152913629_silniczek_elektryczny.html
    http://www.allegro.pl/item152849694_silnik_mabushi_radio_control_nowy_subaru.html
    Powiem tak, ja bym go nie ruszał, poprostu bym używał, będziesz miał większego powera, jak sie zjara to kupisz odpowiedni, to ogólnie jest taniocha.
    Mozesz tez sprobowac go zatopic w bardzo zadkim oleju, np w ropie, zeby sie chlodzil, obroty troche spadną, ale powinien tak pozyc wystarczająco długo. Ja kiedys męczyłem troche mniejszy silniczek bo na 6V zasilałem z 24V, zatopiony był w wodzie, działał bardzo dobrze, pięknie odprowadzało ciepło, ale sie zatarł, aczkolwiek obroty i moc miał niesamowite. Tak sie poprostu kiedyś bawiłem w tuning małych silniczkow elektrycznych :) Będziesz musiał zrobić kilka otworków w obudowie zeby olej mugł swobodnie przepływać, bo jak sie nazbiera odpadów ze szczotek, to wszystko poobkleja i od czasu do czasu bedzie trzeba wymienic olej, bo będzie sie brudził.

0
  • #9 28 Gru 2006 11:54
    korab5
    Poziom 9  

tak i zrobie, silnik od wkretarki ma jeszcze tą zalete, że posiada przekładnie co zwiekszy moc co prawda spadną obroty ale w mojej łódce one nie są tak potrzebne. silnik tak myśle zanurze w wodzie-efekt ten sam bedzie co w ropie, chyba. Uważam w takim razie mój wątek za zamknięty. Dzięki za rady dzięki Wam zaoszczędziłem na robocie.
    pozdrawiam

0
  • #10 28 Gru 2006 14:57
    prez8s
    Poziom 33  

korab5 napisał:
    tak i zrobie, silnik od wkretarki ma jeszcze tą zalete, że posiada przekładnie co zwiekszy moc co prawda spadną obroty ale w mojej łódce one nie są tak potrzebne. silnik tak myśle zanurze w wodzie-efekt ten sam bedzie co w ropie, chyba. Uważam w takim razie mój wątek za zamknięty. Dzięki za rady dzięki Wam zaoszczędziłem na robocie.
    pozdrawiam

jak zanurzysz w wodzie to szybko sie zurzyje, zrób tak zasil go z 12V i niech tak pochodzi, poobciążaj go nieco, jak sie nie będzie zbytnio grzał to zrób go na sucho.

0
  • #11 29 Gru 2006 12:51
    korab5
    Poziom 9  

mówiąc na sucho myslisz, zeby w niczym go nie zanurzac, zrobić na powietrzu.dobrze mówisz, ze w wodzie może sie zuzryc. znalazłem na innym temacie, ze aby tego uniknąć oś wirnika wytoczyć ze stali nierdzewnej. tam tez pisałem, ze silnik mozna zanurzyc w oleju. będę musial ponownie znależć ten temat.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo