Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Iskrzenie z pod szczotki -pralka aMICA

niejo 23 Dec 2006 15:37 18095 12
    niejo
    Level 2  
    Witam
    Podczas pracy na wolnych obrotach w jednym kieruku pracy silnika na jednej szczotce występuje bardzo silne iskrzenie, przy obrotach w drógą stronę zjawisko nie występuje.
    Mecze sie z tą pralka już któryś raz zawsze do tej pory mi się udawała, teraz nie mam pomysłu jaka może tego być przyczyna?
    staszekf
    Level 33  
    Należy wymienić szczotki i odpowiednio je doszlifować
    do powierzchni komutatora. Pozdrawiam.
    macha
    Level 19  
    Może być też zwarcie na jednym uzwojeniu wirnika.
    Można to sprawdzić prostym domowym sposobem.
    W jeden z kabli zasilających silnik podepnij żarówkę jeżeli po uruchmieniu będzie migać to znaczy że wirnik ma na uzwojeniu zwarcie.
    motyl22
    Level 27  
    kolego macha czegoś nie rozumiem. na kablu zasilającym silnik? ale jak? jaką żarówke? przecież silnik jest kilka razy wiekszej mocy i to ma zadziałać? a co do szczotek to same się doszlifują tylko niech pralka na początku popracuje w stanie jałowym bez prania. pozdrawiam
    staszekf
    Level 33  
    macha wrote:
    Może być też zwarcie na jednym uzwojeniu wirnika.
    Można to sprawdzić prostym domowym sposobem.
    W jeden z kabli zasilających silnik podepnij żarówkę jeżeli po uruchmieniu będzie migać to znaczy że wirnik ma na uzwojeniu zwarcie.

Przy zwarciu na wirniku iskrzenie pojawiało by się na obydwu szczotkach,moim zdaniem są za ktrótkie szczotki lub nie są odpowiednio doszlifowane albo blokują się w szczotkotrzymaczach .Pozdrawiam
    cezet
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wygląda na to że masz uszkodzony wirnik.W dobrych warsztatach mogą go przewinąć.
    macha
    Level 19  
    Witam.
    Kolego MOTYL 22 można w bardzo prosty sposób możesz to sam wypróbować.
    Załączam rysunek jak to ma być podłączone.W poprzednim poście wyraźnie napisałem pod jeden kabel podłączyć żarówkę. Jaką? - na 220 V bo takim napięciem jest zasilany ten silnik.
    meb
    Level 13  
    Sprawdź dkkładnie tę szczotkę, może być zużyta lub zawieszona. Jeżeli zużeta wymień obie. Pozdrawiam.
    otomeko
    Level 15  
    macha wrote:
    Witam.
    Kolego MOTYL 22 można w bardzo prosty sposób możesz to sam wypróbować.
    Załączam rysunek jak to ma być podłączone.W poprzednim poście wyraźnie napisałem pod jeden kabel podłączyć żarówkę. Jaką? - na 220 V bo takim napięciem jest zasilany ten silnik.

w tej sytuacji zarówka zawsze zaśweci, niezależnie od tego czy wirnik ma zwarcie czy nie.

jeśli szczotki są już zjechane sprawa komutatora też może nie wyglądać najlepiej. puki jeszcze wszystko chodzi warto rozebrać silnik, ew przetoczyć lekko komutator, ale na pewno warto go przeczyścić miedzy lamelkami ( tam sie zbiera pył ze szczotek). najlepiej to zrobić przyszlifowanym po bokach brzeszczotem do cięcia metalu.
    motyl22
    Level 27  
    no dobrze kolego macha ja wiem jak sie wpina żaowke w szereg. ale jak silnik ma załóżmy 500W to co mam wpiąć żarówke 100W? nie wiem chociaż naewno to przetestuje przy okazji :) pozdrawiam
    otomeko
    Level 15  
    motyl22 wrote:
    no dobrze kolego macha ja wiem jak sie wpina żaowke w szereg. ale jak silnik ma załóżmy 500W to co mam wpiąć żarówke 100W? nie wiem chociaż naewno to przetestuje przy okazji :) pozdrawiam

silnik zakręci i żarówka zaświeci, ani jedno ani drugie nie da z siebie pełnej mocy, ale w lepszej sytuacji będzie żarówka
    macha
    Level 19  
    Iskrzenie na szczotce występuje nie tylko gdy jest zużyta ale też gdy jest przerwa w uzwojeniu wirnika.
    Prąd podłączamy do uzwojeń silnika, a uzwojenia wirnika zamykają ten obwód jeżeli wirnik ma przerwę to żarówka automatycznie będzie w czasie pracy silnika mrugać.
    gzyms68
    Level 18  
    1.Jaki typ praleczki??
    Jak widze każdy : szczotki lub wirnik a łożyskowanie nie ważne,a by sie przydało sprawdzić.
    2.Ciekawe czy tak się zachowuje przy obciążeniu czy nie???
    Jeżeli iskrzy w jednym kierunku to napewno bym nie podejrzewał uzwojenia,chociaż jak już to na końcu:?: