Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hyunday hl5864 co mogło się uszkodzić od uderzenia?

23 Gru 2006 17:27 1057 7
  • Poziom 34  
    Witam

Dostałem monitor jak w temacie, miał zimne luty i gubił kolor zielony, kolega po nim "pukał" i chyba "puknął" go za mocno bo próbkuje przetwornica. Pomierzyłem większe tranzystory i na oko są ok. Jak sprawdzić trafo WN? Co mogło się uszkodzić od uderzenia? Proszę o jakieś rady bo nie bardzo znam się na monitorach.

Pozdrawiam i z góry dziękuję
  • Poziom 35  
    Jeżeli pomagało mu pukanie, to wskazuje na zimne luty.Mocniejsze puknięcie spowodowało prawdopodobnie trwałe rozłączenie.Musisz dokładnie sprawdzić płytę pod względem poprawności połączeń.Pukanie nie powinno uszkodzić trafa,lecz iskrzenie na płycie mogło spowodować uszkodzenie jakiegoś tranzystora lub układu scalonego.Jeżeli masz słabe przygotowanie techniczne lepiej zlecić naprawę serwisowi lecz niekiedy jest to poprostu nieopłacalne,gdyż używany monitor LCD można kupić za 250-300zł.
  • Spec od monitorów
    Próbkowanie przetwornicy swiadczy o zbyt dużym obciążeniu po stronie wtórnej.
    Sprawdź co obciąża, która gałąź?
    Po nitce do kłębka.
  • Poziom 34  
    Witam

To dobra rada, ściągnąłem schemat ale jest w kawałkach i muszę go druknąć i posklejać bo poszukiwania po płycie są trochę mozolne, pełno ścieżek i wszystko się myli. Czy mógłbyś mi poradzić jak w prosty sposób sprawdzić trafo WN bez wylutowywania gdzyż chciałbym mieć pewność czy jest dobre, jak będzie walnięte to nie ma sensu wogóle się zabierać za ten monitor.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Najczęściej w trafopowielaczach uszkadza się kondensator.
    Sprawdzić to możesz miernikiem pojemności lub prościej omomierzem.
    Zdejmij fajkę trafa, rozładuj i sprwadź przejście do masy na największym zakresie MΩ jaki masz. Jeśli miernik wskaże jakieś przejście to trafo aut.
    Dobry kondensator nie oznacza jednak, że trafo na 100% jest sprawne.
  • Poziom 34  
    Sprawdzanie tranzystorów na oko bez wylutowywania to nie był dobry pomysł. Uszkodzony jest "HOT" THD200FI, mogłem najpierw sprawdzić dokładnie a potem poruszać temat. W poniedziałek wymienie jak uda mi się kupić i napiszę czy działa.
  • Poziom 34  
    Witam

Wymieniłem "HOT'a" i działa, problem tylko z ostrośćią, focusem na trafo nie da się polepszyć. Jeśli ktoś wie jak wyregulować kolory w trybie serwisowym to proszę o rady dzięki wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Słaba ostrość była wynikiem braku zbieżności statycznej kolorów, podregulowałem trochę pierscieniami na szyjce kineskopu i można powiedzieć że jest OK. Dam sobie już spokój z tym monitorem.Temat uważam za zamknięty.