Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW

electroNICK 04 Gru 2009 13:28 485034 1547
    jayu0
    Poziom 37  
    Ja w wolnej chwili też sobie złożyłem ale mam problem bo nic nie przepala.Optyka czysta dioda też.Zasilam trzema paluszkami samą diode z kondensatorem i pobór pradu to ok 230mA i spada wraz z czasem świecenia diody, lecz nic nie przepala.Dioda świeci bardzo mocno i bez radiatorka po chwili sie nagrzewa.Optyka ustawiona tak aby na odległości 3m plamka miała 2 mm. Laser wyciągnąłem z lite-on 16x.Zaznaczam że były tam dwie diody.Jedna po podłaczeniu świeci słabiutko a ta druga bardzo mocno.Co może byc nie tak?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    c4r0
    Poziom 36  
    Powinieneś zacząć od zrobienia tego porządnie... Czyli dobre zasilanie trzymające zadany prąd i sensowna mechanika (nie napisałeś co teraz masz) zapewniająca adekwatne chłodzenie. Żeby coś przypalać musisz skupić światło na powierzchni, skolimowaną wiązką z takiej diody nic nie przypalisz. Ta druga dioda nie świeci słabiutko tylko świeci w podczerwieni.
    sebxx4
    Poziom 22  
    c4r0 napisał:
    Ta druga dioda nie świeci słabiutko tylko świeci w podczerwieni.

:arrow: Być może... Ale dla ludzkiego oka to po prostu... słabiutkie światło.
    c4r0
    Poziom 36  
    Wrzucam tutaj schemacik i zdjęcia jeszcze jednego rodzaju drivera do zasilania diody. Układ bazuje na schemacie który gdzieś na tym forum już kiedyś krążył, jednak dorobiłem do niego regulację. Regulacja jest liniowa (o ile potencjometr jest liniowy), a nie tak jak w układzie z LM317 i potencjometrem (I~1/R). Załączam też wzór płytki drukowanej (mirror) do wersji dwukanałowej SMD. Płytka w postaci obrazka, bo coś mi nie idzie wydrukowanie tego do PDF-a. Rozmieszczenie elementów widać na zdjęciach oraz można się domyślić patrząc na schemat i śledząc ścieżki. To coś w prawym górnym rogu na obrazku płytki to miejsce na układ TL431 w obudowie 8-SOP. Elementy których użyłem pochodzą głównie z wylutu. Dlatego jako tranzystory mocy są tam dziwne 2SK552 a jako te mniejsze tranzystory użyłem jakieś SMD na których nawet nie ma sensownych oznaczeń. Trochę informacji dałem przy schemacie, żeby się nie zgubiły. Rezystory R2 i R4 mogłyby i nawet powinny mieć większe wartości, ale miałem pod ręką potencjometry akurat o małej rezystancji 220Ω i do nich dobrałem te rezystory. Pewnie za jakiś czas dodam ten materiał do artykułu o zasilaniu diod laserowych na mojej stronie, ale na razie tam tego nie ma.

Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW
    jayu0
    Poziom 37  
    c4r0 napisał:
    Powinieneś zacząć od zrobienia tego porządnie... Czyli dobre zasilanie trzymające zadany prąd i sensowna mechanika (nie napisałeś co teraz masz) zapewniająca adekwatne chłodzenie. Żeby coś przypalać musisz skupić światło na powierzchni, skolimowaną wiązką z takiej diody nic nie przypalisz. Ta druga dioda nie świeci słabiutko tylko świeci w podczerwieni.

No to tak:
    1.Driver zrobiłem na aplikacji lm7805 z Twojej strony.
    2.Układ zasilany jest zasilaczem 15v 3A i przy napieciu 15V układ pobiera 230mA więc prawidłowo przy czym na 7805 i rezystorze 10ohm wydziela się sporo ciepła(normalne)
    4.Mechanika zrobiona na wzór Twojej ;)

I teraz pytanie.By zapalić np zapałkę z odległości 20 cm wiązkę powinienem skupić na niej czy tak ustawic kolimator by wiązka np na odległości 50m była jak najmniejsza?

PS:
    A ta druga dioda to świeci i bardzo sie grzeje :D
    c4r0
    Poziom 36  
    Aby zapalić zapałkę powinieneś ją umieścić tak, żeby punkt największego skupienia światła był jak najbliżej powierzchni łebka zapałki, na który świecisz. Jeśli ustawisz soczewkę tak, że wiązka będzie skolimowana (czyli będzie wychodzić z soczewki w postaci promieni równoległych do siebie), to najprawdopodobniej nic nie przypalisz bo plamka będzie spora (kilka mm średnicy) czyli będzie mała gęstość mocy promieniowania. Żeby coś przypalać musisz ustawić soczewkę tak, żeby wychodząca wiązka światła stanowiła jakby stożek i skupiała się w pewnej odległości od soczewki (soczewka jest wtedy dalej od diody, w stosunku do ustawienia dającego wiązkę skolimowaną). W tej odległości musisz umieścić powierzchnię którą chcesz przypalać. Jeśli masz takie ustawienie to tak właściwie nie ma tam kolimatora bo wiązka nie jest skolimowana. To jest tak, że soczewka umieszczona przed diodą przy odpowiednim ustawieniu staje się kolimatorem ( = układem optycznym kolimującym wiązkę światła), ale w innych ustawieniach już nim nie jest.
    jayu0
    Poziom 37  
    Czyli to ma wyglądać tak?
    I czy przestrzeń między diodą a soczewką powinna być zamknięta by nie było strat światła jakie daje dioda?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    c4r0
    Poziom 36  
    No tak, mniej więcej tak to ma wyglądać. Ale to co podpisałeś "kolimator" to nie jest kolimator tylko soczewka, tak jak napisałem wcześniej. To czy przestrzeń będzie zamknięta czy nie nie ma żadnego wpływu na straty światła. Soczewka powinna być na tyle blisko diody (lub ewentualnie mieć na tyle dużą średnicę) aby jak najwięcej światła emitowanego przez diodę na nią padało. Dlatego im mneijsza ogniskowa soczewki tym lepiej, bo przy stałym kącie rozbieżności światła wyjściowego soczewkę można umieścić bliżej diody.
    holender007
    Poziom 9  
    Witam
    Mam pytanie rozbebeszyłem już około 5 DVD-RW kombinowałem na milion różnych sposobów z optyką i w żaden sposób nie udało mi się nawet poczuć ciepła na swojej dłoni, ba podstawiłem termometr żeby sprawdzić czy cokolwiek się dzieje i niestety nic nie zaobserwowałem. Dioda wydaje mi się że ładnie świeci, ale mam pytanie w jaki sposób sprawdzić czy ona emituje wiązkę lasera ?? oraz ile by ktoś sobie życzył za wykonanie takiego całości żeby działała ?? bo kupowanie kolejnych DVD i palenie na pewno więcej będzie mnie kosztować
    Pozdrawiam
    c4r0
    Poziom 36  
    1. Ciepła na dłoni nie poczujesz bo mięso dłoni zbyt dobrze rozprasza światło mając jednocześnie dużą pojemność cieplną.
    2. Termometrem też raczej nic nie wykryjesz. bo też ma za dużą pojemność i przewodność cieplną.
    3. Jeśli dioda z DVD świeci mocno to znaczy że laseruje, bo inaczej nie świeciłaby mocno. Jak nią poświecisz na ścianę i widzisz "milion punkcików mieniących się gdy ruszasz głową" to też znaczy że dioda daje światło o wąskim widmie czyli laseruje. Mówię tutaj oczywiście o świetle rozproszonym emitowanym przez "gołą" diodę, a nie skolimowanym.
    sebxx4
    Poziom 22  
    c4r0 napisał:
    Ciepła na dłoni nie poczujesz bo mięso dłoni zbyt dobrze rozprasza światło mając jednocześnie dużą pojemność cieplną.

:arrow: 1. Tak ogólnie, jeśli mówimy o ludziach, to mówimy że mają ciało, a nie mięso...
    :arrow: 2. Więc mam rozumieć że przedmoity jasne źle pochłaniają światło laserowe i nie nagrzewają się. A ciemne dobrze pochłaniają laser i można je np ciąć ?
    c4r0
    Poziom 36  
    1. Co za różnica :P Fizycznie kawał "ciała" od mięsa zwierzęcego się niczym nie różni. Ale jak Cię uraziłem to przepraszam.
    2. Nie chodzi o jasne i ciemne, bo te określeni dotyczą tylko światła widzialnego. Chodzi o to, że im większy jest wsp. absorpcji dla danej długości fali tym więcej energii padającej w postaci światła zamieni się w ciepło. Jeśli czarny papier ma wsp. absorpcji światła czerwonego 95% a biały 5% to do uzyskania takiego samego efektu z papierem białym jak uzyskujesz świecąc danym laserem na papier czarny musiałbyś użyć takiego samego lasera o mocy 95/5=19 razy większej. Jeśli użyjesz długości fali rzędu 10um (laser CO2) to prawie wszystko, niezależnie od jasności i koloru w świetle widzialnym, będzie bardzo dobrze absorbować.

Inna sprawa to rozpraszanie ciepła przez materiał. Plastik laserem z DVD możesz stopić bo ma niską temperaturę topnienia ale też słabo przewodzi ciepło czyli jak świecisz małą plamką to plastik grzeje się praktycznie tylko w tym punkcie. Jak spróbujesz przeciąć blachę (załóżmy ten sam wsp. absorpcji i nawet tą samą temperaturę topnienia) to się nie uda, bo ona szybko rozprasza ciepło i energia ucieka z oświetlonego punktu na boki nie pozwalając mu się wystarczająco nagrzać - z tego samego powodu nie czuć ciepła na palcu ani nie widać znaczącej reakcji termometru. A poza tym prawdziwe cięcie laserowe metali nie polega na topieniu materiału, najczęściej nagrzewanie jest tak szybkie że metal od razu odparowuje w miejscu cięcia.
    sebxx4
    Poziom 22  
    1. Nie uraziłeś mnie, ale chodzi mi o to żeby wyrażać się "po ludzku"... Właściwie masz racje - fizycznie nie ma dużej różnicy...
    2. Rozumiem że nie ma różnicy pomiędzy nagrywarkami 4x i 16x ? Moc diody musi być taka sama, bo 4x też wypala płyte... Ale robi to wolniej.
    c4r0
    Poziom 36  
    2. Oczywiście że jest różnica w mocy. Żeby zrobić dołek (pit) w tym czymś z czego płyta jest zrobiona potrzebna jest jakaś energia. Im większa prędkość nagrywania tym krócej trwa wypalenie jednego bitu, czyli potrzebna jest większa moc żeby uzyskać tą energię. Podstawy fizyki ;)
    c4r0
    Poziom 36  
    No tak. Najpierw napisałeś że moc diody w 4x i 16x jest taka sama, ja napisałem że nie, a Ty że to akurat wiesz ... Ehh, cały sebxx4 :P I weź tu się dogadaj ...
    holender007
    Poziom 9  
    Oki
    Sprawdziłem wszystko co mi napisaliście tylko mam pytanko jeszcze jedno z jakiej odległości powinienem świecić na ścianę ( mniej więcej ile cm . ??) bo bez żadnej optyki z którą mam b.duże problemy promień jest widoczny na max 5 cm. Gdzieś wyczytałem że samą diodą bez optyki z niewielkiej odległości można przeciąć taśmę izolacyjną może to jest sposób ale czy na pewno ?? Bo testowałem to trzymając taśmę około 10 minut i nic się nie stało :cry: więc u mnie to nie działa przy 210 mA.
    Oraz ile któryś z kolegów którzy może mają na zbyciu zrobiony taki działający zestaw by za niego chciał ?? Ponieważ od pewnego czasu staram się zrobić to samo co kolega c4r0 i w sumie brakuje mi już tylko tego elementu, a już mam dosyć kupowania kolejnych DVD bo na pewno więcej będzie mnie to kosztować
    Pozdrawiam
    .3lite
    Poziom 17  
    2 Pytania do sebxx4 jako znawcę tematu:
    Jakie są Twoim zdaniem wady i zalety przedstawionych driverów diod laserowych w tym temacie i które byś polecił jako najlepsze?
    Mógłbyś rozrysować jakiś przykład drivera do modulowania diody laserowej na poziomie 500Mhz?
    sebxx4
    Poziom 22  
    1. Czemu akurat ja ? Specjalistą nie jestem...
    2. Zalety, to na pewno to że są driverami :) A tak na serio to driver przedstawiony przez autora (LM317) to typowa aplikacja dla tego układu, stabilizator napięcia, rezystor ograniczający prąd wyjściowy, ale brak regulacjii... Jeśli miałbym coś polecić to wybrałbym to :

(zresztą sam go stosuję i sprawdza się doskonale, ale nie posiada on stabilizatora napięcia.

3. Drugie pytanie kolegi .3lite to nie dla mnie :|
    holender007
    Poziom 9  
    Mam pytanie do kolegów którzy już wykonali taki laser "CNC" w jaki sposób go podłączyć pod sterownik tak żeby podczas dojścia i przejść się nie załączał. Posiadam prosty zestaw kiedyś opisywany w Nowy Elekrtonik 454-K. Do zasilania diody laserowej mam zrobiony moduł ze strony c4r0. Tylko nie wiem w jaki sposób nim sterować i w jaki sposób go podłączyć.
    Pozdrawiam
    c4r0
    Poziom 36  
    Który driver z mojej strony masz? Jakiego programu do CNC używasz? W ogóle to chyba lepiej byłoby to napisać w jakimś temacie o cnc albo założyć nowy...
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Ja mam do Ciebie c4r0 pytanie:
    Jest jakaś specjalna różnica między układem na samych tranzystorach i mosfecie (ten najnowszy) a tym na wzmacniaczu operacyjnym (LM358) ?

Tzn w bezpieczeństwie takiego układu itp. Czy to w sumie jedno i to samo tylko w jednym operujesz wzmacniaczem operacyjnym a w drugiem źródłem prądowym (jak się nie mylę).

Pozdrawiam
    c4r0
    Poziom 36  
    Oba układy to źródła prądowe. W sumie nie różnią się w działaniu niczym. Ten ze wzmacniaczem operacyjnym wymaga więcej elementów ale łatwiejsza jest ewentualna rozbudowa/modyfikacja i nie ma problemu z umiejscowieniem zerowego prądu w zakresie regulacji. Wydaje mi się że ten ze wzmacniaczem będzie się łatwiej wzbudzał jeśli okoliczności będą temu sprzyjać.
    ..::eve::..
    Poziom 2  
    gdyby ktoś był zainteresowany to można sobie luknąć: http://www.ctrnd.com/NormLaserShow/RGBLaserDiodeDriver.htm zagadałem z Normanem :) ale niestety nie chciał wysłać mi schematu oraz PCB.. :( choć wygląda na ciekawe rozwiązanie zwłaszcza ver. na jeden kanał http://www.ctrnd.com/NormLaserShow/LaserDiodeDriver.htm zaproponował, żebym kupił bo przesyłka do polski tylko 10USD ;P :) i dałem sobie spokój.. :(
    ziomo3000
    Poziom 12  
    Gdzie można kupić kolimator to ld w miarę tanio taki jakiś w plastikowej skręcanej obudowie szukałem w google lecz były jedynie z diodami za sporą kase.
    sebxx4
    Poziom 22  
    No tak, tylko że plastik łatwo sie topi więc jak dłużej poświecisz to może sie stopić i zalać diode i po niej ;) Napisz do c4r0 - ja od niego kupiłem, chyba za 15zł taki metalowy kolimator rozkręcany z soczewką do regulacji wedle upodobań. Działa na prawdę fajnie. Polecam :)

Dodano po 1 [minuty]:

I chyba najważniejsze - otwór wywiercony pod rozmiar diody więc tylko wciskasz i skręcasz - ot cała filozofja :)
    ziomo3000
    Poziom 12  
    Mam problem i nie wiem o co tu chodzi, otóż złożyłem sobie układzik na lm317 wszystkie elementy (prócz R 5ohm dałem 5.6ohm) są takie jak na schemacie, wszystko podłączone pod zasilacz antenowy 12v 100mA dioda świeciła dosłownie sekundę po czym się spaliła teraz świeci ledwo co w czym jest problem? Dodam że się zagrzała chodź nie powinna.
    c4r0
    Poziom 36  
    Z takim rezystorem Twój driver daje prąd około 220mA, a podłączyłeś go do zasilacza na 100mA ... Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby coś tutaj zwariowało. Czy zmierzyłeś prąd wyjściowy (zwarciowy) przed podłączeniem diody? Dodatkowo, czy dioda i LM317 miały odpowiednie radiatory?
    ziomo3000
    Poziom 12  
    Nie zmierzyłem prądu ponieważ nie mam odpowiedniego miernika, na diodę i lm317 nie dałem żadnego radiatora po podłączeniu dioda zaświeciła i zgasła wtedy się spaliła.
    Więc jaki powinienem zastosować rezystor? Układ na lm317 zmontowałem ze strony c4r0.