Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW

electroNICK 06 Maj 2010 11:22 481725 1547
    wolek14
    Poziom 31  
    Chodzi mi o te dwie diody, które mają po kawałku taśmy przy sobie, mają one metalowe obudowy, a te chyba łatwiej odprowadzą ciepło. Dwie pozostałe mają obudowy plastikowe.
    To jakie byłoby zastosowanie takiej siatki? Przyznaję, że z optyki leżę.
    Dzięki za odp.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    topstar
    Poziom 18  
    Witam :)
    Ostatnio dosyc sporo czasu spedzilem na zabawie z laserami z nagrywarek i postanowilem poszukac jakiegos driverka do diod. Az wkoncu natknalem sie na pewne forum "LPF" i znalazlem tam kilka ciekawych driverkow oczywiscie do kupienia, ale z tego co zauwazylem sa to driverki na bazie przetwornicy boost DC/DC np na LT1930. Teraz pytanie do kolegi c4r0 czy w tym schemacie przetwornicy da sie obnizyc napiecie do 3.3V i do 250mA aby mogl on zasilac diode z nagrywarki ??Które elementy beda odpowiadac za napiecie wyjsciowe i za ustalenie pradu na zadanym poziomie??
    Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW

Oto kolejny driverek ktory mozna zastosowac do zasilania lasera:

a ponizej symulacja ukladu :
    R1=10 Ohm
    R2=15 Ohm
    prad plynący przez diode wynosi okolo 215mA
    topstar
    Poziom 18  
    Witam złożyłem własnie dzisiaj driverek na TPS61040 i o dziwo działa :)
    Uklad pracuje juz przy zasilaniu z 1.5V prad ustawiony jest na 150mA.

wolek14
    Poziom 31  
    Piszę tego posta w akcie desperacji, gdyż walczę z laserem już 2 tygodnie, i nie mogę dojść z nim do ładu. Wyjąłem już diody z ośmiu nagrywarek, i w każdej sytuacja ta sama, jedna z nich świeci bardzo słabo lub wogóle, a druga świeci jeszcze słabiej, taki ledwo zauważalny punkcik. Diody zasilam z tego układu wraz ze wszystkimi zabezpieczeniami, prąd zwarciowy 240mA, prąd przy podłączonej diodzie 230mA, napięcie - 13,2V. Jak dotąd tylko jedna z diod zaświeciła pięknym laserowym światłem, lecz niestety uległa uszkodzeniu z niewiadomych mi przyczyn... Aktualnie podpiętą mam diodę z 100% sprawnej nagrywarki, więc uszkodzona być nie może. Pytanie, co jest grane? Dlaczego żadna nie chce zaświecić? Moje koncepcje:
    1. Dioda pracuje w dołku na char-ce zmierzonej przez kolegę c4r0, lecz chyba i tak jest to zbyt słabe światło...
    2. Te 10-15mA więcej uszkadzają ją w pewnym stopniu na samym początku... Tutaj jest wiele "anty-koncepcji", nie będę się rozpisywał...

Odpadają uszkodzenia przez ładunki elektrostatyczne. Jedynie co jeszcze mogę podejrzewać to uszkodzenia przy lutowaniu, choć podpinając "na krótko" przed lutowaniem, efekt jest ten sam.
    Może mi ktoś coś doradzić?
    topstar
    Poziom 18  
    Witam jaka lutownica to lutujesz ?? Byc moze lutownica ci uszkadza diody lub wlasnie tym podpinaniem na krotko je uszkadzasz. Uklad Na LM317 juz dziala od 7V wiec sproboj na dobrej diodzie zasilic ja z 7V ja mialem to samo z diodami gdy zrobilem driverek na TPS prad byl ustawiony na 150mA a i tak sie palily bo za wysokie napiecie bylo na nich (ok.13V).
    wolek14
    Poziom 31  
    Tylko nie wiem czy ta dioda która jeszcze godzinę temu była 100% sprawna dalej taka jest... Lutuję kolbową lutownicą... Spróbowałbym zmienić rezystor R1 na ok 7Ohm by zmniejszyć trochę prąd, w sumie on tutaj ma większe znaczenie niż napięcie... Co o tym myślicie?
    zulugula
    Poziom 15  
    Ehh... ja już 3 spaliłem : 1 prąd, 2 zwarcie w układzie zasilania,3- 3 zapałki zapaliłem i się przegrzała bo o chłodzeniu zapomniałem:P co o dziwo ta 3 to kolega "wytargał" z dvd i lutowałem prosto z jej pinów zwykłą transformatorówką a nawet palcami dotykałem i działała...do czasu:P
    Dobrze do testów wziąć zasilacz z płynną regulacją i rezystorek z 50 Ohm z 2W i cały czas w szeregu z miliamperomierzem żeby nie przesadzić.
    Nefaus
    Poziom 18  
    Witam, ostatnio wpadła mi w ręce jedna dioda z nagrywarki DVD, więc postanowiłem jakoś ją wykorzystać. Jako zasilanie postanowiłem wykorzystać układ ze strony c4r0. Dla sprawdzenia podłączyłem diodę do zasilania na ułamki sekundy. Gdy chciałem uruchomić diodę ponownie, nie za bardzo chciała się zaświecić.Mało tego układ LM 317 i kondensator 100n się mocno nagrzewał.Nie mam pojęcia dlaczego dioda mogła uledz uszkodzeniu, skoro wszytko zostało wykonane poprawnie.
    Z góry dzięki za pomoc.
    c4r0
    Poziom 36  
    A w jaki dokładnie sposób ją podłączałeś? Wymień wszystkie czynności w takiej kolejności, jak je wykonałeś.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Nefaus
    Poziom 18  
    Witam.
    1.Znalazłem diodę w moich rupieciach, była w aluminiowej tulei.
    2.Zbudowane uprzednio zasilanie podłączyłem do 12V zasilacza ATX.
    3.NA próbę podłączyłem diodę na sekundę aby sprawdzić czy świeci.
    4.Kiedy podłączyłem diodę po raz kolejny, nie zaświeciła się, a układ zaczął się grzać.
    c4r0
    Poziom 36  
    1. Co to znaczy na próbę? Czym się technicznie różni podłączenie diody na próbę od podłączenia zwykłego?

2. Najpierw podłączamy diodę do układu stabilizującego prąd, zapewniając niezawodne połączenia. Potem podajemy zasilanie, w Twoim przypadku 12V. Jeśli najpierw włączyłeś zasilanie a potem do już pracującego układu podłączyłeś (lub odłączyłeś) diodę, to nic dziwnego, że szlag ją trafił.

ALE...
    Dziwne jest to, że grzeje się kondensator. Może to on się uszkodził i zrobił zwarcie. Sprawdź to.
    Nefaus
    Poziom 18  
    Ad.1 To znaczy że podłączam diodę na kilka sekund, bez kolimatora, bez radiatorów etc.
    Ad2.Bardzo możliwe że tak się stało.
    Raczej nie, grzeje się praktycznie cały układ, tak jakby dioda powodowała zwarcie układ.

Tak czy inaczej, dioda nadaje się do kosza, następnym razem będę o tym pamiętać, dzięki c4r0 za pomoc i rozwianie moich wątpliwości.
    Pozdrawiam
    mattm
    Poziom 19  
    Witam.

Ja postanowiłem pobawić się troszkę laserami. Jako kolimatory wykorzystałem kupione na allegro "działa laserowe" (o mocy < 5mW). Potem kupiłem kilka uszkodzonych nagrywarek. Jako źródełko prądowe wykorzystałem LM317 w aplikacji ze strony c4r0 (jedynie tylko zmodyfikowałem układ o potencjometr 10ohm 0,5 W połączony szeregowo z rezystorem 2,8 ohm 1W - uzyskałem możliwość regulacji prądu od ok. 70 mA do ok. 395 mA). Od razu po wyjęciu modułu laserowego z nagrywarki podłączyłem bezpośrednio do lasera prąd (ustawiony wcześniej na 190 mA). Laser zaświecił bardzo jasnym czerwonym światłem. Po zbliżeniu do soczewki ciemnego przedmiotu (ja miałem czarną kartę plastikową) zaczął uwalniać się delikatny dymek. Po tym teście zacząłem wydobywać laser. Niestety okazało się, że laser jest nie osłonięty, jak lasery we wskaźnikach. Jest to laser o średnicy 5,6 mm, ale nie ma tej stalowej "czapeczki" z otworkiem. Musiałem być bardzo ostrożny przy wydobywaniu go z obudowy ponieważ ten metal złotego koloru jest bardzo miękki (nie było mowy o wybiciu go od strony struktury). Wydłubałem go w końcu szpilką. Po tym zasiliłem go na moment prądem o natężeniu ok. 70 mA, żeby sprawdzić czy go nie uszkodziłem - laser świecił. Wcisnąłem go w obudowę wspomnianego "działa laserowego" dolutowałem kabelki, darując sobie elementy zabezpieczające przed elektrostatyką i całość skręciłem. Podłączyłem do zasilania i zacząłem jechać z prądem w górę. Dojechałem do 220 mA i nie chcąc uszkodzić lasera zablokowałem potencjometr. Laser świecił, palił zapałki, przecinał taśmę izolacyjną, wytapiał otwory w czarnych materiałach, po włożeniu palca w miejsce największego skupienia wiązki rzeczywiście jakieś ciepło dało się odczuć. Jak pomalowałem drewienko od zapałki czarnym pisakiem to w miejscu pomalowanym zaczęło dymić. Pomyślałem - Nudna zabawa.

Czas spalić laser. Zacząłem jechać prądem w górę do 300 mA. Laser zaczął wytapiać poważne otworki w plastykowej obudowie całego zespołu lasera z nagrywarki. Po podłożeniu palca jednak dalej czuć było ciepełko. Cóż skończyłem zabawę z laserem....

Podjechałem prądem na max - 395 mA. Laser świecił dalej i o dziwo coraz jaśniej. Po zogniskowaniu wiązki wypalał dziurki w czarnej obudowie komputera stojącego 4m dalej. Laser zaczął przepalać na wylot białą tekturkę od pudełka zapałek. Na przecięcie zapałki trzeba było troszkę poczekać, ale da się przeciąć. No i co ciekawego... Laser przepala skórę. Na razie próbowałem na palcu - normalnie robię na palcu czarny ślad, tak jak przesuwam wiązką. Bólu nie czuć, tylko swąd spalonej skóry. Aaaaa... bez problemu da się odpalić papierosa :)

Po zasileniu lasera prądem 395 mA bez okularów nie da sie patrzeć na światło odbite od białej powierzchni (np. białej kartki papieru). Ja coś takiego widziałem pierwszy raz :) Poza tym, laser bardzo się grzeje. Po 10 minutach całości nie da się utrzymać w ręce - trzeba dać mu odpocząć.

Jutro wezmę do firmy kamerę i aparat. Może uda mi się zrobić jakiś filmik z wypalaniem dziury w palcu :) A dziś jeszcze chcę zobaczyć czy da się plamkę zrobić na chmurze (jak piszą niektórzy). Na razie udało mi się zrobić punkcik na budynku odległym ode mnie o jakieś 500m i bardzo dobrze go widać.

Tak na marginesie:

Nie mogę powiedzieć, żebym zbytnio uważał przy obchodzeniu z laserem. Odłączałem diodę przy włączonym zasilaniu do źródła prądowego. Zamieniałem bieguny. (w końcu mam jeszcze 9 nagrywarek). No i jak wspomniałem, nie zabezpieczałem jej niczym. Dioda działa i spisuje się świetnie. Szkoda, że nie mam miernika mocy, jestem bardzo ciekawy z jaką mocą świeci ten laser, a nie grzeje. Przy napięciu 3,986 V pobiera 0,395 A co daje 1,57 W, a jeśli sprawność wynosi 30%, to wychodzi około 500 mW (nie chce mi się liczyć). Ciekawe czy na taki egzemplarz trafiłem, czy wszystkie nagrywarki Pioneer'a mają takie diody.

Pozdrawiam.

Maciek.
    c4r0
    Poziom 36  
    Tutaj masz jeden z moich filmików, może ta dioda którą masz wygląda tak samo (?)

Link

Dioda z filmiku jest z nagrywarki LG. Jak widzisz, mi się udało pocisnąć ją aż do 800mA i dopiero wtedy padła. Używałem tych diod przy prądzie 600mA i działały całkiem nieźle ale po jakimś czasie jednak szlag je trafiał "bez powodu".

mattm napisał:
    Szkoda, że nie mam miernika mocy, jestem bardzo ciekawy z jaką mocą świeci ten laser, a nie grzeje. Przy napięciu 3,986 V pobiera 0,395 A co daje 1,57 W, a jeśli sprawność wynosi 30%, to wychodzi około 500 mW (nie chce mi się liczyć). Ciekawe czy na taki egzemplarz trafiłem, czy wszystkie nagrywarki Pioneer'a mają takie diody.
    W filmiku napisałem, że moc przewidywana to 400-500mW. Jak potem wyszło w pomiarach takiej samej diody przy takim samym prądzie, ale innym kolimatorze, moc była na poziomie 260mW. Tutaj załączam charakterystykę diody z innego modułu laserowego, którą sam zmierzyłem:
    Diody z nagrywarek DVD mają zbliżony prąd progowy i nachylenie (można przyjąć że te parametry są takie same), a w zależności od szybkości nagrywania charakterystyka będzie się "kładła" (moc przestanie liniowo narastać) przy różnych poziomach mocy (o ile diody szlag nie trafi zanim charakterystyka zacznie się kłaść). Jak widzisz, przy Twoim prądzie 395mA możesz uzyskiwać moc rzędu 300mW z samej diody, ale pamiętaj na soczewce z tego modułu co wspomniałeś będzie pewnie z 15% straty. Z tego wynika, że możesz mieć coś rzędu 250mW.

mattm napisał:
    Tak na marginesie:
    Nie mogę powiedzieć, żebym zbytnio uważał przy obchodzeniu z laserem. Odłączałem diodę przy włączonym zasilaniu do źródła prądowego. Zamieniałem bieguny. (w końcu mam jeszcze 9 nagrywarek). No i jak wspomniałem, nie zabezpieczałem jej niczym.
    Uszkodzenie diody przez ESD to kwestia losowa, więc jak to w życiu bywa, jak masz to "gdzieś" to się nic nie dzieje, a jak Ci zależy żeby nie uszkodzić to akurat się stanie :P
    mattm
    Poziom 19  
    c4r0 napisał:
    Tutaj masz jeden z moich filmików, może ta dioda którą masz wygląda tak samo (?)
    Tak. Wygląda bardzo podobnie do diody na filmie. W chwili wolnej postaram się zrobic kilka zdjęć makro, to zamieszczę.
    c4r0 napisał:
    Dioda z filmiku jest z nagrywarki LG. Jak widzisz, mi się udało pocisnąć ją aż do 800mA i dopiero wtedy padła. Używałem tych diod przy prądzie 600mA i działały całkiem nieźle ale po jakimś czasie jednak szlag je trafiał "bez powodu".
    Moja pochodzi z napędu DVR-212DBK produkcji Pioneer'a. Na razie 400 mA mi starczy (nie ze względu na diodę, tylko mój wzrok). Przed chwilką poświeciłem nią w niebo... Plamki na chmurze nie widać, ale za to pięknie widać promień i kropelki drobnego deszczu. Za to w okolicy nie ma budynku na jakim nie było by widać plamki. Nawet na kominie elektrowni oddalonej ode mnie jakieś 2 - 3 km widać plamkę.
    c4r0 napisał:
    Diody z nagrywarek DVD mają zbliżony prąd progowy i nachylenie (można przyjąć że te parametry są takie same), a w zależności od szybkości nagrywania charakterystyka będzie się "kładła" (moc przestanie liniowo narastać) przy różnych poziomach mocy (o ile diody szlag nie trafi zanim charakterystyka zacznie się kłaść). Jak widzisz, przy Twoim prądzie 395mA możesz uzyskiwać moc rzędu 300mW z samej diody, ale pamiętaj na soczewce z tego modułu co wspomniałeś będzie pewnie z 15% straty. Z tego wynika, że możesz mieć coś rzędu 250mW.
    Tak soczewka we wspomnianym przeze mnie "dziale laserowym" na pewno nie jest wysokiej jakości, ale mam identyczną wydłubaną z jednej z pierwszych nagrywarek DVD (chyba z 2000 roku) jest szklana!!! Postaram się załozyć do "działa" zamiast oryginalnej. Ognisko pewnie ma inne ale może uda się skupić wiązkę, a straty pewnie będą niższe.
    No i jeszcze jedna rzecz. Laser podczerwony odpowiedzialny za nagrywanie CD w tej nagrywarce, jest identyczny gabarytowo. Nie zmieniając optyki wsunę w to miejsce (drugi) laser DVD (tylko, żebym trafił z polaryzacją). Cały zespół lasera (po usunięciu ruchomej soczewki) daje nieźle skupioną wiązkę. Jeśli dobrze myślę, to światło z tych 2 laserów zsumuje mi się w tym "kwadraciku" (jak się domyślam, jest to jakiś rodzaj lustra spolaryzowanego) i wiązka świetlna będzie miała troszkę większą moc :). W każdym razie jak używałem do testów oryginalnej obudowy lasera wraz z optyką (ale po usunieciu ruchomej soczewki), to też nieźle dawało. Jednak nie zasilałem tam diody napięciem o natężeniu większym jak 190 mA.
    studzin
    Poziom 17  
    Zobacz sobie najnowszą odsłonę projektora RGB by C4R0 na elce, tam fajnie opisał cuby i całą nagrywarkową optykę.
    mattm
    Poziom 19  
    Znalazłem taki (L6920) układzik na rynku (jedyny dostępny w hurtowni gdzie się zaopatruję) cena poniżej 10 PLN. Przetwornica step-up. Czy dało by się to zastosować jako driver do diody laserowej? Myślę, że dało by się to zmusić do utrzymania stałego prądu na wyjściu... Jednak zakres regulacji napięcia wynosi od 3,3 - 5 V. Może ktos mi powiedzieć czy warto sie tym interesować? prąd jaki potrzebuje uzyskać to max 400 mA.

//Edit

Obiecałem zamieścić kilka zdjęć mojego laserka, tak więc:

Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW

Nie mogłem oprzeć się pokusie, by zaświecić to cudo (oczywiście prąd płynący przez niego był śladowy)

Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW

Pozdrawiam.

Maciek
    triplex130
    Poziom 12  
    Z nudów pokusiłem się o zrobienia sobie takiego lasera.
    Akurat miałem z odzysku LM7805.
    Na schemacie jest napisane żeby wsadzić elektrolit 100uF niestety mi co chwile strzelał,wiec włożyłem 1000uF (niestety teraz przy napięciu niższym niż 6 V dioda miga zamiast świecić. Z kondensatora i rezystora zabezpieczającego tez zrezygnowałem. Na zdjęciu świeci dioda do odczytu (niestety ta do zapisu uległa uszkodzeniu przy wyjmowaniu). Do tego wszystkiego nie mogę ustawić kilomatora (no chyba że po prostu do tej słabszej diody nie da sie ustawić. A akurat trafiłem na nagrywarkę która miała 3 diody...

c4r0
    Poziom 36  
    mattm napisał:
    Nie znalazłem w regulaminie nic na temat rozmiarów zamieszczanych zdjęć. Jeśli jednak naruszyłem regulamin, zdjęcia zostaną zmniejszone lub usunięte.
    Zdjęcia powinno się wrzucać na serwer elektrody poprzez przycisk "dodaj obrazek" który masz pod okienkiem do pisania posta. Miniaturki są generowane automatycznie. Lepiej zedytuj posta dodaj te zdjęcia w ten sposób, co by się nikt nie przyczepił.

~triplex130
    Sądząc po zdjęciach, ta dioda to dioda podczerwona od nagrywania CD. Uważaj, bo mimo słabo widocznego światła może ono mieć znaczną moc i być niebezpieczne.
    triplex130
    Poziom 12  
    Na moje oko ta dioda jest na tyle widoczna jak świeci że to chyba nie IR ale ekspertem nie jestem. wydawało mi się ( a dokładnie to sobie to tak sam wymyśliłem) ze dioda na IR wygląda tak:
    Jak nagrywarka ma dwie diody to jedna musi być podczerwona? Ten laser który pali DVD nie potrafi palić zwykłego CD?
    c4r0
    Poziom 36  
    A ile diod podczerwonych i czerwonych Twoje oko wcześniej widziało? :) To co pokazałeś na zdjęciu rzeczywiście wygląda jak hybryda diody od CD z układem detekcji wiązki odczytującej. Jednak w większości nagrywarek dioda od CD jest w standardowej obudowie TO-18, takiej samej jak dioda od DVD. Na zdjęciu w Twoim poprzednim poście widać różowawą poświatę w okienku diody. Tak właśnie wygląda podczerwień w aparacie cyfrowym, więc stąd moje podejrzenie. Światło emitowane przez te diody dla oka nie jest super jasne i rażące ale jest bardzo wyraźne.

triplex130 napisał:
    Jak nagrywarka ma dwie diody to jedna musi być podczerwona? Ten laser który pali DVD nie potrafi palić zwykłego CD?
    No tak, a co, miałaby mieć dwie czerwone? :P Zakładam że o bluray-ach jeszcze tutaj nie mówimy (tam są trzy diody). Do CD i DVD są dwie oddzielne diody, nie można nagrać płyty CD za pomocą diody od DVD. Natomiast do odczytu danej płyty jest używana zawsze ta sama dioda, co do zapisu. Nie ma nigdy dwóch oddzielnych diod do zapisu i odczytu.
    triplex130
    Poziom 12  
    Fakt pierwszy raz taka diodę na oczy widzę dlatego pytam:). A ze 3 diody sa to liczyłem z ta na zdjęciu. A mam jakieś szanse na skupienie tej diody (ir)za pomocą soczewki (kolimatora) czy powinienem sobie darować? Męczę sie juz trochę i wychodzi ładna czerwona plamka,ale niestety ustawienie to działa tylko na jedna odległość.
    mattm
    Poziom 19  
    triplex130 napisał:
    Fakt pierwszy raz taka diodę na oczy widzę dlatego pytam:). A ze 3 diody sa to liczyłem z ta na zdjęciu. A mam jakieś szanse na skupienie tej diody (ir)za pomocą soczewki (kilomatora) czy powinienem sobie darować? Męczę sie juz trochę i wychodzi ładna czerwona plamka,ale niestety ustawienie to działa tylko na jedna odległość.

Co masz na myśli pisząc, że ustawienie działa na jedną odległość? Kolimator służy do skolimowania, czyli uzyskania równoległej (na całej długości) wiązki światła. A Ty prawdopodobnie próbujesz światło zogniskować... To niestety działa tylko na jedną odległość od lasera. Jednak im dalej, tym ten najcieńszy odcinek jest dłuższy.... (z praw optyki to wynika).
    c4r0
    Poziom 36  
    Jeśli uzyskujesz plamkę ale tylko w jednej odległości, to ogniskujesz wiązkę. Jeśli to uzyskujesz, to musi się dać ją skolimować. Odsuwając soczewkę od diody będziesz miał tą plamkę coraz dalej, aż w końcu (w momencie gdy dioda znajdzie się w ognisku soczewki) uzyskasz wiązkę skolimowaną. Jednak jeśli ogniskowa użytej soczewki jest duża, to wiązka skolimowana będzie miała dużą średnicę (właściwie średnicę przewężenia). Jeśli do tego soczewka ma małą średnicę, to tylko mała część światła emitowanego przez diodę padnie na soczewkę i zostanie skolimowana. Jeśli używasz jednak tej diody 780nm, której światło jest słabo widoczne, to plamka wiązki skolimowanej może być niewidoczna bo po prostu będzie za "ciemna".
    triplex130
    Poziom 12  
    Jeszcze z ciekawości chciałem zapytać,czy odpowiednio zasilona dioda nie wyjęta z modułu nagrywarki jest odpowiednio skolimowana? Domyślam się że wiązka jest skupiona na płytę ale ta soczewka jest na magnesach. Można by ja podpiąć pod zasilanie i sterować ustawieniem.
    c4r0
    Poziom 36  
    Jak wydłubiesz tą ruchomą soczewkę to z modułu będzie wychodzić wiązka dobrze skolimowana, ale jej moc będzie znacznie mniejsza niż mogłaby być (straty na optyce wewnątrz modułu).
    triplex130
    Poziom 12  
    Znalazłem diodę podobną do tej na zdjęciach wyżej.
    *dla porównania ze zwykłą diodą laserową

Kilomator trzymałem przyłożony bez przyklejania,i odpaliła zapałkę odrazu. Potem się pofatyguje do elektronicznego kupić jakiś moduł lasera z dobrą optyką.
    Sprawdziłem również jak działa dioda z optyką z nagrywarki:

*organ dostarczony z nagrywarki Lite-On LH 18A1P
    oszczędniak
    Poziom 12  
    Witam ostatnio zepsuła mi się mechanicznie nagrywarka DVD LG GSA i krótki test baterią 9v wykazał że dioda jest sprawna więc postanowiłem zbudować prostszy układ na bazie układu LM317 zasilający diodę laserową i mam takie pytanie czy mogę zastosować rezystor R1 o rezystancji 4,7ohm (pan c4r0 sugerował 5ohm) wiem że zmiana rezystancji może wpłynąć na prąd wyjściowy czy nie zaszkodzi to diodzie laserowej?...

Proszę o odpowiedź i z góry dziękuje
    Oszczędniak
    mattm
    Poziom 19  
    oszczędniak napisał:
    Witam ostatnio zepsuła mi się mechanicznie nagrywarka DVD LG GSA i krótki test baterią 9v wykazał że dioda jest sprawna więc postanowiłem zbudować prostszy układ na bazie układu LM317 zasilający diodę laserową i mam takie pytanie czy mogę zastosować rezystor R1 o rezystancji 4,7ohm (pan c4r0 sugerował 5ohm) wiem że zmiana rezystancji może wpłynąć na prąd wyjściowy czy nie zaszkodzi to diodzie laserowej?...

Proszę o odpowiedź i z góry dziękuje
    Oszczędniak

Swoją diodę (tę na zdjęciach) zasilałem prądem max 400mA (w sumie zasilam ją dalej. Jeszcze nie padła). C4R0 w swoim zasilaczu podał przykład rezystora 5 ohm, dla którego źródło prądowe ma wydajność 250 mA, a taki prąd nie powinien uszkodzić diody. Dla wartości 4,7 ohm wartość tego prądu wynosi ok 266 mA (ja u siebie mam rezystor 2,8 ohm, dla którego prąd = 400 mA). Bez problemu możesz go założyć. Jednak musisz liczyć się z tym, że dioda może być już uszkodzona. Przyłożyłeś do niej napięcie 9V, co przy odpowiednio wydajnym źródle może wymusić prąd płynący przez diodę o wartości około 800 - 900 mA, a to już (nawet przez krótką chwilę) prąd zabójczy dla diody.
    oszczędniak
    Poziom 12  
    Dzięki Mattm

Cytat:
    Przyłożyłeś do niej napięcie 9V, co przy odpowiednio wydajnym źródle może wymusić prąd płynący przez diodę o wartości około 800 - 900 mA, a to już (nawet przez krótką chwilę) prąd zabójczy dla diody.

Może i masz rację jednak jestem pewien że dioda działa ponieważ ta bateria nie zasiliła nawet małej diody laserowej (była to dwuletnia bateria z multimetry którą miałem wyrzucić jednak dioda na niej świeciła za każdym razem narazie do diody podłączyłem kondensator 68nF 250v (taki miałem pod ręką) bo czekam na nowe LM317 (mój poprzedni LM317 zakończył żywot z złamaną nóżką [ADJ] a pytałem się o rezystor bo mieszkam w bardzo małej miejscowości a w moim sklepie elektronicznym nie ma czegoś takiego jak LM317 czy rezystor 5ohm.
    Jeszcze chciałem się zapytać o rezystor diodę i kondensator zabezpieczające które mają być przy diodzie laserowej czy mogę je przymocować na płytce drukowanej czy nie wpłynie to na żywotność. Mam 14 lat i dopiero zaczynam przygodę z elektroniką (choć zrobiłem generator HV ale to szczegół) bardzo proszę o pomoc i odpowiedź

Oczszędniak