Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW

electroNICK 25 Dec 2006 13:04 498966 1547
Computer Controls
    c4r0
    Level 36  
    ziomal155 wrote:
    ja mam diode z nagrywarki od bolka i pobiera 120mA a oddaje 47mW. Wiec nei wiem czy ten przelicznik 1,0 jest dobry.
    A ten przelicznik czasem nie dotyczy tego konkretnego modelu diody? ...
  • Computer Controls
    lukas2305
    Level 12  
    cos takiego zrobilem dla bracika na lekcje techniki do wycinania z papieru :) nożyczki przy tym wysiadają... miałem starą nagrywarke LG w której doszczętnie spalona była elektronika-kupiłem ją za 5zł na allegro...wyjąłem laser i dodałem elektronike... wszystko zmieściłem do pudełka od Tic-Tac-ów:) spoko konstrukcja, daje 5/5 bo to bardzo przydatny sprzęt i nawet nie tak drogi...
    c4r0
    Level 36  
    Oprócz tego że wypala dziury, to taki laser ma jeszcze jedną zaletę. Może rysować na ścianie duże wzory i dalej będą one jasne :D Myślę nad przymocowaniem lusterka do ramienia głowicy starego dysku twardego. Sterować cewki można z mikroprocesora lub bezpośrednio z PC przez wzmacniacz operacyjny dużej mocy. Mając dwa takie zestawy można się już pobawić, zrobić laserowy oscyloskop lub coś ciekawego narysowac na ścianie :D Ale najpierw i tak muszę zdobyć nagrywarkę :wink:
  • Computer Controls
    daniel93
    Level 29  
    A ile by trzeba mocy do cięcia laminatu?
    Snikers
    Level 24  
    nie tylko moc jest czynnikiem który trzeba brac pod uwage, wazna jest zdolnosc powierzchni do pochlaniania energi. ciemniejsze oraz matowe przedmioty pochlaniaja wiecej energii. dlatego ma znaczenie nawet z ktorej strony chcesz ciac laminat.

wydaje mi sie ze laserem diodowym mozna sobie darowac, chociaz byla niedawno na allegro 14W dioda
    michal2666
    Level 20  
    Witam !

Bardzo zainteresował mnie ten temat i mam pytanie odnośnie skupienia wiązki, czy takim prostym kolimatorem jaki zastosowałeś dobrze się skupia ?, jaki promień wiązki jest zaraz przy wyjściu a jaki powiedzmy po 0,5 i 1 m ?

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku.
    dedopl
    Level 27  
    A jeśli do zasilania diody zrobimy przetwornice, (gdzieś w EP był schemat lampy IR zasilanej przetwornicą, było tam ponad 60 diód działających w podczerwierni, a służyła do jako oświetlenie do kamery.)
    Diody zasilane impulsowo potrafią dać więcej mocy niż gdyby się je zasilało stałym napięciem, i nie wpływa to na ich żywotność.
    w tym przypadku trzeba by by było dopracować optykę, a potem eksperymentować z zasilaniem.
    może rozwinie się z tego konkretny wątek.
    Osobiście zabieram się do szukania nagrywarki DVD.
    michal2666
    Level 20  
    Zasilanie impulsowe to na pewno jest bardzo dobre rozwiązanie, ogólnie diody potrafią wytrzymać dużo większy prąd w impulsie niż w przepływie ciągłym. Zresztą w nagrywarkach diody nie są zasilane ciągle tylko impulsowo, tam gdzie ma być wypalona jedynka dioda jest zasilana, a tam gdzie ma być zero, dioda nie pracuje. I myśle że takie diody powinniśmy zasilać właśnie impulsowo, na pewno ograniczy to wydzielaną na radiator moc.

I myślę, że warto się najpierw zająć zasilaniem a dopiero później optyką, bo po co mamy te biedne stworzonka męczyć pracą ciągłą. Czy nie wystarczył by przebieg prostokątny o wypełnieniu nawet 20-30% ??
    User removed account
    User removed account  
    Dawid90u
    Level 23  
    hm praca impulsowa, to z jaką częstotliwością (jeżeli dobrze rozumiem) by musiał zapalać się laser i gasnąć?? 50hz?

Dodano po 1 [minuty]:

żeby laser się nie grzał, ale też by nasze oko widzało jak by laser pracował ciągle
    michal2666
    Level 20  
    Osobiście wydaje mi się, że częstotliwość mogła by być duża nawet 1 kHz ale zastosować małe wypełnienie impulsu - jakimś generatorem PWM. migotania nie było my widać a średnia moc pobierana była by mała.
    pdmk
    Level 18  
    Zasilanie PWM lasera nie jest zbyt dobrym pomyslem ---> odnosnik = Sam's laser faq
    Dawid90u
    Level 23  
    ale jak by się zastosowało prace impulsową to wtedy wypalanie np dziury w plastiku czy w papierze trwałoby dłuższy okres no nie?? No i sam laser by mógł pracować wtedy o wiele dłużej, np godzinę??
    michal2666
    Level 20  
    Ale mi nie chodzi o zmienny przebieg, tylko o dodatnie impulsy - tak by proporcja czasu pracy do czasu przerwy wynosiła powiedzmy 30 do 70 %. Wydaje mi się, że skoro w napędzie taka dioda pracuje impulsowo to i w naszych aplikacjach ten rodzaj pracy jak najbardziej powinien się sprawdzić.

Dodano po 3 [minuty]:

A jeżeli chodzi o czas przepalania to faktycznie może mieć to negatywny wpływ, choć niekoniecznie. W każdym takim impulsie wiązka będzie niosła pełną moc i jeśli częstotliwość będzie duża to materiał nie zdąży się wychładzać pomiędzy impulsami i efekt może być podobny.

A napewno wydłuży to żywotność diody.
    rafels
    Level 25  
    Czy dioda będzie oddawała przez 10s 100mW mocy, czy przez 10s będzie oddawała impulsy o mocy 200mW z wypełnieniem pwm 50%, da to jednakową energię. Równą w tym przypadku 1 J [dżul]. Także energia wypromieniowana przez diodę laserową będzie podobna przy zasilaniu ciągłym mniejszą mocą i zasilaniu impulsowym większą mocą. Więc myślę że zasilanie impulsowe na niewiele się zda, jeśli chodzi o zabawę w przepalanie.

Przy okazji chciałem wam pokazać projekt ciekawego skanera laserowego xy. Projektor ten umożliwia uzyskanie niezwykle precyzyjnych obrazów, dzięki zastosowaniu galwanometrów własnej konstrukcji, objętych pętlą sprzężenia zwrotnego. Uzyskano w ten sposób bardzo krótki czas odpowiedzi. Rolę przetwornika położenia galwa spełnia tu mały kondensator, zbudowany jak kondensatory nastawne stosowane w radiówce.
    Projekt jest bardzo ciekawy i wydaje mi się, że osiągnięte efekty dorównują zaawansowanym konstrukcjom profesjonalnym.
    http://elm-chan.org/works/vlp/report_e.html
    El_liero
    Level 24  
    na allegro widziałem jakiś laser zielony 30mW ktorego mozna przerobić na około 80mW i przepala czarny papier

to ten tutaj co mamy 225mW powinien przepalać plastik...czy tak się dzieje ?

czy są jakies mocniejsze lasery oprucz z nagrywarek DVD, które można równie łatwo dostać ?
    bolek
    Level 35  
    Ta dioda niestety nie bedzie miała 220mW, wsadz to między bajki.
    Mam diody 100mW655nm o standardowym prądzie 150mA, przy 180mA ma 130mW... do tego dochodzi optyka- twoja konstrukcja zapewnia... 50mW strat? jeśli nie masz rasowego sprzetu do pomiaru to daj sobie spokuj.

Diody DVD mają kilkaset mW, ale w impulsie. Tak jak wspomniana wyżej zasilanie impulsowe na nic się tu zda (pod każdym wzgledem). Średnia moc diody wyjdzie o wiele niżej niż jej moc przy pracy CW. W nagrywarce chodzi o wypalanie (PIT'ów?)
    tutaj potrzebna jest większa moc w małym czasie
    Z tego co pamięatm z pdfów to dobre diodki IR miały zdolność wysłania 1W przy prądzie 1.1A- a i na to by trzeba było brać poprawkę. W dodatku dłusza fala jest bardziej opanowaną technologią.

Dla bawiących się w wydłubywanie diod polecam zakup całego kartona tych samych modeli nagrywarek- w tedy istnieje większa szansa na doprowadzenie chociarz jednej z diod co celu który sobie obraliśmy.

Temat zielonych wskaźników. Są nawet ok jeśli działaja zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Kolejną bzdurą jest pisanie że 30mW zrobi się 80- a niby z czego to wyjdzie? Dioda we wskaźnikach ma maks. 200mW- to mogę zagwarantować. Zamiast 30mW zieleni mamy ok 10. Sprawność przetważania 808nm ->532 to ok 20% (na dobrym krysztale)
    Skąt w takim razie taki podkręcony wskaźnik topi czarny plastik?, ano proste, już tłumacze. We wskaźniku powinien być filtr podczerwieni. Tymczasem, albo tego filtru nie ma, albo jest pieron wie co które go tylko imituje, aby móc nadtapiać potrzeba ok 100mW i ta moc to promieniowanie podczerwone, nie fala 532nm...

Możecie zrobic sobie eksperyment takim zielonym wskaźnikiem. Poświecie w spód szklanki (tam gdzie jest gróbo szkła). Czym więcej podczerwieni tym bardziej będzie widoczna tam pomarańczowa wiązka- fachowo to sie nazywało efekt fluorescencji. Sprubujcie zrobić to samo z założonym filtrem IR. Temat wskaźników wałkowałem długi czas, ostatecznie ich już nie sprzedaje, bo za tą cene nie można mieć nic dobrego- kiedyś przynajmniej była rasowa dioda IR, teraz parametr MTTF (średni czas do zgonu diody to 10...400h (informacja z oferty producenta)

Jakieś pytania? pozdrawiam!
    (nie bierzcie wszytskiego dosłownie, mam niepełnie podstawowe)

Jak ktoś chce rasowy laserek, albo cos do lasershow to zapraszam

Post był raportowany.

Rady:
    - dbaj o styl swojej wypowiedzi
    - nie popełniaj błędów
    - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy! [h]
    Bolo_Yeung
    Level 14  
    Kupionym niedawno 5mW czerwonym laserkiem (po regulacji kolimatora tak że skupiał wiązkę w punkt w odległości około 2 cm od diody) udało mi się przepalić cienką czarną nitkę... więc się chyba da.
    El_liero
    Level 24  
    Bolo_Yeung wrote:
    Kupionym niedawno 5mW czerwonym laserkiem (po regulacji kolimatora tak że skupiał wiązkę w punkt w odległości około 2 cm od diody) udało mi się przepalić cienką czarną nitkę... więc się chyba da.

eee to nic... cienka czarna nitka :D
    to już lepszy laser z DVD

pytanie: Laser musi być z NAGRYWARKI dvd? czy może być np ze zwykłego DVD?

a może z czegoś jeszcze innego wymontować laser... tylko z czego :?:

Dodano po 5 [minuty]:

mam pomysł:

obejżcie:
    http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=7206050074057597908
    a gdyby taką lornetkę połaczyć z laserem z DVD lub najlepiej lupę podłaczyć... hmmm?

i wytłumczcie mi co to ten kolimator?

Dodano po 1 [minuty]:

i co to jest IR ?

Dodano po 4 [minuty]:

ciekawy laserek :P

http://allegro.pl/item152845417_nagrywarka_lg_blue_ray_model_gbw_h10n_gw_fv_.html
    studzin
    Level 17  
    Quote:
    i wytłumczcie mi co to ten kolimator?

soczewka która ma za zadanie "wyrównać" wiązkę światła do linii równoległych

Quote:
    i co to jest IR ?

po prostu podczerwień;)

Quote:
    ciekawy laserek

hehe nasz rodzimy patent tylko szkoda, ze sony go kupiło:P
    foxik000000
    Level 29  
    Bolo_Yeung wrote:

Cienką nitke z odległości 2cm. To co to za wyczyn jak dioda z nagrywarki potrafi o wiele więcej. Mysle że nie warto liczyc na jakieś cuda z tych bazarowskich laserów ;)
    poeta5
    Level 23  
    jarem2 wrote:
    zapomnijcie o cięciu czegokolwiek diodą z dvd/cd-romu,

Na chłopski rozum, przecież płyty nie wychodzą pocięte z napędu :D

Jak chcecie coś ciąć to potrzebny jest profesjonalny (i drogi!) wymieniony tu już laser co2

Do jarem2: przecież kolega autor powiedział że przecina tym laserem papier i czarny plastik, a to że płyty nie wychodza pociete to kwestia skupienia promienia lasera przez soczewke a nie szmej mocy lasera.
    pdmk
    Level 18  
    poeta5 wrote:
    a to że płyty nie wychodza pociete to kwestia skupienia promienia lasera przez soczewke a nie szmej mocy lasera.

Do Pana Poeta5:
    Z Twojej wypowiedzi wynika ze laserem 1mW moge ciac stal, a 1kW CO2 nie przetne nawet nitki, bo bedzie wiazka zbyt rozbiezna.
    Ludzie, zastanowcie sie co piszecie!

Ogolnikowo:

Niezla rozrywke fundujecie starszym userom ;)
    Jak sie czyta wszystkie Wasze wypowiedzi w tematach dotyczacych laserow to mozna to rozmowe porownac do wolnej gadki 2ch przekup na targu, ktore pociskaja wszystkie ploty zaslyszane na wsi.

Zero wiedzy, zero checi, czcze gadanie. A sa biblioteki, jest internet (w koncu korzystacie z tego forum), wiedza lezy wrecz na ulicy. Mamy XXI wiek, a nie sredniowiecze gdzie blaznowanie jest w modzie.

Pozdrawiam w nadziei poprawy wiedzy i checi jej poprawy obecnych w tym temacie userow.
    bolek
    Level 35  
    -> El_liero
    Do której chodzisz klasy? POrównaj harakterystyki diody led i diody laserowej, potem poszukaj optyki o odpowiednicj parametrach, jest np w Semiconie, lub TME
    Z tą nitką i bazarkowym wskaźnikiem to tez się komuś nieźle pop@#$

Fioletowo diody zmajstrował Nichia, polacy opracowali lepszą metody na wykonanie "bazy" dla tego lasera...
    A to że to maja śkośnoocy wrózy tylko i wyłącznie to że za rok-dwa każdy sierściuch będzie mógł sie pobawić taką diodką.
    Co prawda do zabawy nadają się bardziej niebieskie (473nm) DPSS, ale co tam...
    Ogólnie gratuluje autorowi tematu... i daruje sobie reszte pisania :cry:
    foxik000000
    Level 29  
    bolek wrote:
    -> El_liero
    Do której chodzisz klasy? POrównaj harakterystyki diody led i diody laserowej, potem poszukaj optyki o odpowiednicj parametrach, jest np w Semiconie, lub TME

:arrow: bolek, a ty do której chodzisz klasy że piszesz charakterystyka przez samo h :?: :P Pozdrawiam ;)
    El_liero
    Level 24  
    bolek wrote:
    -> El_liero

Fioletowo diody zmajstrował Nichia, polacy opracowali lepszą metody na wykonanie "bazy" dla tego lasera...
    A to że to maja śkośnoocy wrózy tylko i wyłącznie to że za rok-dwa każdy sierściuch będzie mógł sie pobawić taką diodką.

ja to sie nie znam na żadych laserach... a forum jest chyba po to żeby zdobyć wiedzę... więc się nie pucuj :sm31:
    PS: 2 LO
    Snikers
    Level 24  
    El_liero wrote:
    bolek wrote:
    -> El_liero

ja to sie nie znam na żadych laserach... a forum jest chyba po to żeby zdobyć wiedzę... więc się nie pucuj :sm31:
    PS: 2 LO

zeby zdobyc wiedze jest pan Google najlepiej .com :!:
    forum jest zeby sie wymienic ta wiedza :D