Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser 225mW z nagrywarki DVD-RW

electroNICK 18 Lip 2008 00:44 478587 1547
    malutki000
    Poziom 17  
    laser z nagrywarki cd nic ci nie wytnie nawet jakby udało ci się go dobrze skalibrować to itak ma zbyt małą moc
  • IGE-XAO
    c4r0
    Poziom 36  
    Zależy jak zdefiniujesz "cięcie". Z czarną taśmą izolacyjną na pewno sobie poradzi. Co do silników muszą to być silniki krokowe ... ale to nie jest temat o ploterach!
    c4r0
    Poziom 36  
    Właśnie spaliłem dla testu jedną z diod z nowo nabytych nagrywarek. Nagrywarka LG, model nieznany, możliwe że 20x. Dioda "open can", padła dopiero przy 800mA 8-O :twisted: Kurczę, że też nie mam czym zmierzyć mocy optycznej :cry: Może ktoś pożyczy jakiś miernik? :P
    yego666
    Specjalista PLD
    Pewnie ja zniszczyles moca a nie pradem.
    Jakis czas temu napedzalem taki laser pradem 1A, tyle, ze dalem mu chlodzenie wodne. Do dzis ma sie dobrze.

Jesli zas chodzi o pomiar mocy optycznej to swego czasu mierzylem takie rzeczy za pomoca metody porownawczej.
    Pozniej po zakupie koszernego sprzetu stwierdzilem, ze moje pomiary mialy odchyl okolo 20 %, a wiec calkiem niezle jak na amatorszczyzne.
    Prad fotodiody jest proporcjonalny do padajacego strumienia w dosc szerokim zakresie.
    Typ zalezy od lambdy, ale bez problemu znajdziesz cos dla siebie.
    Jest tego cale mnóstwo. Najlepiej wybrac taka diode o duzym polu powierzchni czynnej. Wtedy nie ma problemu z celowaniem :)
    Z Twoim doswiadczeniem elektronicznym nie bedziesz mial z tym klopotu.
  • IGE-XAO
    macgyver4
    Poziom 16  
    c4r0 napisał:
    Właśnie spaliłem dla testu jedną z diod z nowo nabytych nagrywarek. Nagrywarka LG, model nieznany, możliwe że 20x. Dioda "open can", padła dopiero przy 800mA 8-O :twisted: Kurczę, że też nie mam czym zmierzyć mocy optycznej :cry: Może ktoś pożyczy jakiś miernik? :P

witam kolegę c4r0...a może by tak wykonać taki miernik czasami na alledrogo jedna firma ma w sprzedaży głowicę pomiarową a schemat gdzieś powinienem mieć prostego miernika ozostała by kwestia skalowania ale to by się dało rozwiązać :D
    c4r0
    Poziom 36  
    No tak, ale głowica to nic innego jak po prostu odpowiednio wykonana i umieszczona na radiatorze fotodioda, a schemat to zalewne nic innego jak amperomierz. Problemem jest właśnie skalowanie. Mam moduł laserowy z TME podpisany jako 4,5mW, myślicie że można temu wierzyć? Nie wiadomo jeszcze czy to jest moc światła które wychodzi z modułu czy może z samej diody... To jest jedyne z czym mogę porównać mój pomiar, nie mam żadnego innego lasera o znanej mocy :( Wsadziłem tą moją diodę w kolimator i przymocowałem go do radiatora. Pracuje w miarę stabilnie przy prądzie 600mA Powyżej tego prądu moc już rośnie znacznie wolniej, więc chyba nie ma sensu męczyć bardziej tej diody. Zauważyłem też że prąd progowy jest wyższy niż w diodach z nagrywarek 16x, wynosi około 90mA.
    darrrrek
    Poziom 22  
    c4r0 napisał:
    No tak, ale głowica to nic innego jak po prostu odpowiednio wykonana i umieszczona na radiatorze fotodioda, a schemat to zalewne nic innego jak amperomierz. Problemem jest właśnie skalowanie. Mam moduł laserowy z TME podpisany jako 4,5mW, myślicie że można temu wierzyć? Nie wiadomo jeszcze czy to jest moc światła które wychodzi z modułu czy może z samej diody... To jest jedyne z czym mogę porównać mój pomiar, nie mam żadnego innego lasera o znanej mocy :( Wsadziłem tą moją diodę w kolimator i przymocowałem go do radiatora. Pracuje w miarę stabilnie przy prądzie 600mA Powyżej tego prądu moc już rośnie znacznie wolniej, więc chyba nie ma sensu męczyć bardziej tej diody. Zauważyłem też że prąd progowy jest wyższy niż w diodach z nagrywarek 16x, wynosi około 90mA.

W firmie w ktorej pracowalem mielismy niewielkie urządzonko do badania mocy laserowej, używali go przy produkcji laserów dyskotekowych kilka lat temu. Szkoda ze nie mieszkasz blizej bysmy porzyczyli sprzet i dokonali pomiaru.
    .3lite
    Poziom 17  
    Właśnie przyszła moja nowa nagrywarka 22x (kosztowała aż 69zł)

Zaraz biorę się do rozbiórki.

.3lite
    Poziom 17  
    Rozebrałem już obydwie diody, (dzisiaj mają mi dojść części do źródła prądowego, bo stare spaliłem).

1 Dioda - 3 Piny, 655nm (tak jak mówiłem, do końca nie testowałem bo nie mam źródła prądowego)
    2 Dioda - 4 Piny, nie wiem do czego aż 4? Z czego jeden pin nie jest używany a 2 zwarte (potestujemy i zobaczymym co wyjdzie).

Jeszcze w tym tygodniu ma mi dojść drugi HD DVD Player (ciekawe jaki laser będzie).
    wojtek9104
    Poziom 16  
    A ja mam pytanie czy w nagrywarce samsung z laptopa będzie też taka sama dioda??
    .3lite
    Poziom 17  
    wojtek9104 napisał:
    A ja mam pytanie czy w nagrywarce samsung z laptopa będzie też taka sama dioda??

Taka sama czyli?

Nagrywarka to nagrywarka, potrzebuje mocnej diody do nagrywania (dlaczego w laptopie miałoby być inaczej).
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Będzie, kiedyś kupiłem tak testowo nagrywarkę dvd do lapka, to siedziała tam dioda ale mniejsza, ale po podłączeniu i podaniu około 200mA świeciła dobrze a i wypalała.
    electroNICK
    Poziom 14  
    Z nagrywarkami laptopowymi jest ten problem że większość jest
    8X co powoduje że moc zastosowanej w nich diody jest odpowiednio mniejsza.
    me_super
    Poziom 29  
    c4r0 napisał:
    No tak, ale głowica to nic innego jak po prostu odpowiednio wykonana i umieszczona na radiatorze fotodioda, a schemat to zalewne nic innego jak amperomierz.

Nie do końca. Jeśli jest to miernik z głowicą termiczną albo piroelektryczną to nie będzie tam fotodiody. Wadą głowic półprzewodnikowych jest zależność czułości od długości fali, taki miernik zazwyczaj ma odpowiednią kalibrację i w mierniku trzeba ustawić dł. fali.
    c4r0
    Poziom 36  
    me_super napisał:
    c4r0 napisał:
    No tak, ale głowica to nic innego jak po prostu odpowiednio wykonana i umieszczona na radiatorze fotodioda, a schemat to zalewne nic innego jak amperomierz.

Nie do końca. Jeśli jest to miernik z głowicą termiczną albo piroelektryczną to nie będzie tam fotodiody. Wadą głowic półprzewodnikowych jest zależność czułości od długości fali, taki miernik zazwyczaj ma odpowiednią kalibrację i w mierniku trzeba ustawić dł. fali.
    Racja, nie pomyślałem o tym. Ale czy mierniki termiczne są na tyle czułe żeby mierzyć moce na poziomie kilkunastu mW (na takim by mi zależało najbardziej)?

Przy okazji - mój laser zasilany 600mA w akcji:

Link

I dioda z bliska:

To jest ta spalona i właśnie wpadłem na ciekawy pomysł :D Można by na niej sprawdzić przy jakim prądzie przepalą się te złote druciki :twisted:
    me_super
    Poziom 29  
    c4r0 napisał:
    Racja, nie pomyślałem o tym. Ale czy mierniki termiczne są na tyle czułe żeby mierzyć moce na poziomie kilkunastu mW (na takim by mi zależało najbardziej)?

Zależy jaka głowica. Ophir ma głowicę na zakres 300μW.
    electroNICK
    Poziom 14  
    Do c4r0:
    Obawiam się że przy takim prądzie żywotność diody to pewnie max kilka godzin. Można spróbować chłodzić diodę jakimś małym peltierkiem (takim kilkuwatowym). Mogłoby to dać dosyć ciekawe rezultaty np jeszcze większy prąd chociaż zwierciadła mogą nie wytrzymać.
    c4r0
    Poziom 36  
    Tylko po co chłodzić ją peltierkiem, jeśli nawet bez niego radiatory po kilku minutach są ledwo ciepłe? Myślę że raczej lepszym pomysłem jest najpierw postarać sięo lepsze odprowadzanie ciepła z samej diody do obudowy. Później ewentualnie peltier. Mogę tą diodę włączyć na cały dzień i zobaczyć ile wytrzyma. Pytanie tylko jak ona się będzie zachowywać? Po prostu po jakimś czasie całkiem padnie, czy może moc będzie maleć stopniowo?
    .3lite
    Poziom 17  
    electroNICK napisał:
    Do c4r0:
    Obawiam się że przy takim prądzie żywotność diody to pewnie max kilka godzin. Można spróbować chłodzić diodę jakimś małym peltierkiem (takim kilkuwatowym). Mogłoby to dać dosyć ciekawe rezultaty np jeszcze większy prąd chociaż zwierciadła mogą nie wytrzymać.

E, przecież to nie jest dioda z nagrywarki 16x...(które padają przy 300mA+ dopiero)
    Diody z 20 i 22x potrafią "dużo" prądu na siebie przyjmować, i zapewne jego dioda nie padnie wcześniej niż twoja z 16x której dajesz 225mA.
    electroNICK
    Poziom 14  
    Cytat:
    Tylko po co chłodzić ją peltierkiem, jeśli nawet bez niego radiatory po kilku minutach są ledwo ciepłe? Myślę że raczej lepszym pomysłem jest najpierw postarać sięo lepsze odprowadzanie ciepła z samej diody do obudowy. Później ewentualnie peltier. Mogę tą diodę włączyć na cały dzień i zobaczyć ile wytrzyma. Pytanie tylko jak ona się będzie zachowywać? Po prostu po jakimś czasie całkiem padnie, czy może moc będzie maleć stopniowo?

Ale tu nie chodzi o to że dioda wydziela dużo ciepła i radiator jest gorący. Chodzi o to żeby obudowę diody schłodzić do kilku stopni Celsjusza. To właśnie zapewni lepsze odprowadzenie ciepła z diody. To że radiator jest ledwo ciepły to wcale nie znaczy że struktura diody laserowej ma tę samą temperaturę. Sama struktura diody półprzewodnikowej jest dosyć mała a co za tym idzie ma kiepskie możliwości oddawania ciepła do ww. radiatora. Znaczne schłodzenie obudowy spowoduje że to "wąskie gardło" nie będzie powodować znacznego wzrostu temperatury struktury diody.
    cynowy_ludzik
    Poziom 10  
    witam składałęm sobie kiedyś taki laserek na diodzie z nagrywarki LG x52 nie ma mschematu ale było regulacja prądu i napięcia w raz z zabezpieczeniem aby diodki nie uszkodzić :) mawet ładnie świeciło ale dioda nei wytrzymałą ciągłęj zabawy XD
    jgrupa
    Poziom 15  
    W jaki sposób mogła świecić? Przecież to podczerwień.
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Jak się jej poda duży prąd to i ona na czerwono się zaświeci, ale nie na długo... :D
    .3lite
    Poziom 17  
    ADI-mistrzu napisał:
    Jak się jej poda duży prąd to i ona na czerwono się zaświeci, ale nie na długo... :D

a jak xxxxxxx 15A w impulsie to nawet ultrafioletem zaświeci.

808nm jeszcze widać (780nm to nagrywarki CD), część promieniowa wydostaje się jako zwykła czerwień.
    Moderowany przez kosmita:

Proszę nie przeklinać na forum.
    kosmita

daro19862
    Poziom 25  
    Witam jestem nowy i chciałbym sie dowiedzieć czegos wiecej o laserach.Wymontowałem ostatnio laser z nagrywarki podłączyłem pod 2 paluszki przyłożyłem szkło powiększajace ustawiłem tak żeby był punkcik i zapałki zapalić nie chcę wie może ktos dlaczego?
    .3lite
    Poziom 17  
    daro19862 napisał:
    Witam jestem nowy i chciałbym sie dowiedzieć czegos wiecej o laserach.Wymontowałem ostatnio laser z nagrywarki podłączyłem pod 2 paluszki przyłożyłem szkło powiększajace ustawiłem tak żeby był punkcik i zapałki zapalić nie chcę wie może ktos dlaczego?

Zapewne spaliłeś ją :P Mocnym światłem świeci?

A druga sprawa, jak czytałeś temat to chyba wiesz, że podłączanie diody laserowej pod 2 paluszki jest ryzykowne?
    bartosz789
    Poziom 30  
    To jak podłączyc jak nie pod dwa paluszki :D
    .3lite
    Poziom 17  
    bartosz789 napisał:
    To jak podłączyc jak nie pod dwa paluszki :D

a na pierwszej stronie jest taki fajny układ.
    daro19862
    Poziom 25  
    .3lite napisał:
    daro19862 napisał:

Zapewne spaliłeś ją :P Mocnym światłem świeci?

A druga sprawa, jak czytałeś temat to chyba wiesz, że podłączanie diody laserowej pod 2 paluszki jest ryzykowne?

Swieci mocny swiatlem ale wypalac nie chce
    c4r0
    Poziom 36  
    Najlepiej zrób zdjęcie jak to świeci na białą kartkę bez żadnej soczewki. Możliwe problemy: brudna dioda, brudna soczewka, zła soczewka, złe ustawienie soczewki, za mały prąd zasilania (jaki masz?), ...zapałka z jasnym łebkiem? :P