Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Artefakty na każdej karcie graficznej jaką włożę

23 Gru 2006 20:32 3262 39
  • Poziom 18  
    Podkręcałem Riva Tunerem mojego GeForce'a2Ti 64MB DDR z 250/400 na 280/415 i pojawiły się artefakty przy odpalaniu NFSU2 (początkowe logo EA) dalej gra chodzi idealnie. Filmu obojętnie czy mpeg czy avi nie da się oglądać bo są same kwadraty w kolorach wszystkich jakie są :P tak samo jak przy NFSU2. Zdjęcia (nie wszystkie) po powiększeniu mają niebieskie piksele. Przywróciłem domyślne taktowania karty ale nic to nie dało... Karta chodzi na AGP 4x. Zmniejszenie na 2x i 1x nic nie dało. Wziąłem inną kartę (Riva TNT2 16MB) i na niej było to samo! Na zintegrowanej też... Płyta to ASRock K7S41GX. Czy to uszkodzenie płyty? RAMu nie mam jak sprawdzić bo nie mam żadnej kości na podmianę.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 18  
    a czy przyczyną może być ukruszony CPU? w sumie to jest taki od kiedy tylko pamiętam i nic się nie działo...
    System już stawiałem na nowo, stery różne różniste... 3DMark2001se, Artifact Tester, prime95 (sprawdzałem nim CPU) nie wykazały żadnych błędów. Albo procek albo płyta... Z dwojga złego wolałbym żeby była wina płyty bo czekam na Epox'a 8RDA3I Pro z allegro (artefakty pojawiły się po zamówieniu płyty :P) a poza tym płyta jest na gwarancji

EDIT// Przed chwilą zresetowałem CMOS ale to nie pomogło
  • Spec Overclocking
    A próbowałeś zjechać z taktowaniami w dół?
    Odinstaluj też riva tuner i wyczyść po nim śmieci.
  • Poziom 18  
    Jak już wcześniej pisałem system instalowałem na nowo i riva tunera nie instalowałem już wogóle. Taktowania nie mają nic do tego gdyż problem występuje także na innych kartach.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 18  
    GPU jest ok sprawdzałem jak oglądałem kartę czy niema jakichś widocznych uszkodzeń. Zasilacz mam Tagan 330W więc wątpię żeby to była jego wina ale mam go od wczoraj więc różnie to bywa :P jutro podłączę mojego starego Codegena i sie zobaczy co i jak. Zrobię to dopiero jutro bo COdegena zaniosłem do garażu

A może podniesiona FSB to spowodowała? Standardowo jest 133 ale przez bodajże 2 dni miałem 166 i i może PCI/AGP dostało "w kość"? No bo jak podniosę taktowanie FSB to PCI/AGP też się podnosi?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 18  
    Chyba to jednak wina płyty bo karta dźwiękowa na PCI czasami trzeszczy i gra nieczysto (tak jakby utwory miały niski bitrate) a zintegrowana dźwiękówka piszczy...
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Mógłbyś odczytać z np Sandry jak masz taktowaną magistrale PCI i AGP ?
  • Poziom 18  
    A gdzie w Sandrze 2007 lite mogę to sprawdzić?
  • Pomocny post
    Spec Overclocking
    Jeśli podnosiłeś FSB z biosu to tu leży problem!
    Zrób to zworkami na płycie, bo tylko w takim wypadku magistrala AGP/PCI wróci do standartowych 66/33 MHz.
  • Poziom 34  
    Powinno być w zakładce Mainboard lub pci/agp
  • Poziom 18  
    No właśnie z biosu podniosłem bo na zworkach ustawiłem 166 to nie wstawał więc ustawiłem w biosie na 155 (wyżej już było niestabilnie) Wyżej napisałem o 166 ale to mój błąd ponieważ było 155 a nie 166 :)
    w Sandrze nie znalazłem taktowania PCI/AGP... Ale FSB mam na zworkach i w biosie na 133
  • Pomocny post
    Spec Overclocking
    Jak rozumiem przy 133MHz nie występują arty? Jeśli tak, to może udałoby się zmienić mnożnik o 0.5 w dół i podnieść FSB do 166MHz, bo dałoby to wzrost wydajności. Niemniej musiałbyś powiedzieć jaki masz procesor.
    Tak czy inaczej, nie przekraczaj bariery 145 na FSB podnosząc ją z biosu. Przy czym tą wartość sugeruję traktować jako krytyczną, bezpieczne jest jeszze 140MHz, a przy 155MHz jak miałeś ustawione już wiesz co się dzieje. Poza tym mocno obrywa również dysk, oraz karta muzyczna (trzaski itp.).
    Twoja płyta ma możliwość zmiany mnożnika zworkami (na nieszczęście nie jest to nigdzie opisane), ale napisz jaki masz procesor, bo jeśli procesor ma zablokowany mnożnik to będą schody.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    mnożnik niby mam odblokowany ponieważ procesor jest z 28. tygodnia 2001 roku ale zworkami nie da się go ani podnieść ani obniżyć. opis zworek mam. Procesor to Athlon 1200 Thunderbird. Arty są nawet na 133. Zmieniam płytę i procesor tylko chcę się dowiedzieć czy te arty to wina mobo czy procka żeby to jeszcze sprzedać. Lepiej żeby była to wina płyty bo jest ona na gwarancji. Jutro powinna do mnie dotrzeć płyta to sprawdzę mojego Athlona na niej i jak będzie ok to będzie wiadomo że została uszkodzona płyta.
  • Spec Overclocking
    Moim zdaniem uszkodzona jest płyta. O ile wiem w przypadku tego Athlona mnożnik jest zablokowany, ale nie mam tutaj 100% pewności. Po prostu trafiłem kiedyś na dwa Athlony na tym jądrze i oba były zablokowane.
    A jaką płytę kupiłeś? Najlepiej byłoby coś na NForce2.
  • Poziom 18  
    kupiłem Epox 8RDA3I Pro :) na NF2 :)
  • Spec Overclocking
    Bardzo dobry wybór, sam posiadam 8RDA3+ i bardzo sobie ją chwalę.
  • Poziom 18  
    To mówisz iron64 że T-birdy miały zablokowany mnożnik wszystkie? Bo mój ma L1 połączone fabrycznie wszystkie a mnożnik się zmienić nie da... Zawsze można przerobić na Mobile ale takie rozwiązanie mnie nie urządza... Teraz muszę uzbierać 100zł i biorę Thoroughbreda B 1700+ JIUHB :D
  • Spec Overclocking
    Nie wiem czy wszystkie, napewno te na które ja trafiłem miały zablokowany.
    T-breda B JIUHB i dodatkowo ze standartowym vcore 1.5v i jest niemal 100% pewności, że wyciśniesz z niego 2,5 GHz. Epox, którego kupiłeś na firmowym biosie pociągnie FSB w okolicach 235, na "Merlinie" realne jest 250MHz (nie wszystkim się to udaje) na FSB, pytanie czy ram tyle wytrzyma, bo na socketA najlepszy jest stosunek 1:1 RAM:FSB
  • Poziom 18  
    ten którego kupię ma 1.6V nie jestem pewien w 100% czy to JIUHB ale kumpel mówi że na 99% tak :D czyli lepsza wydajność będzie na synchronicznej pracy RAM/FSB? A jaki fabryczny bios jest najlepszy do 8RDA3I Pro?
  • Pomocny post
    Spec Overclocking
    Który jest najlepszy to już musisz sam przetestować, zwykle najnowszy, ale zdarzają się wyjątki.
    Przy częstotliwości powyżej 133 na cpu, praca synchroniczna jest wydajniejsza, inaczej mówiąc 166:166 będzie lepsze niż 166:200 w 99% sprzętu. Napewno na tym Epoxie tak będzie. Testowane przeze mnie na mojej płycie. Mało tego nawet 133:133 jest lepsze niż 133:200, dopiero 100:200 zyskuje przewagę nad 100:100. Ale i tak powinieneś dążyć do 230:230 :D
  • Poziom 18  
    Myślę że narazie mi wystarczy 200:200 :) chociaż wiesz, apetyt rośnie w miarę jedzenia więc pewnie na długo mi to nie wystarczy :D w jakieś chłodzenie na CPU będę się musiał zaopatrzyć bo narazie mam Spire WhisperRock (bodajże wersja II)
  • Spec Overclocking
    No to jak już poskładasz nowy sprzęt to nie zapomnij się pochwalić wynikami.
    Chłodzenie pewnie by się przydało lepsze, proponuję też dać wentylator z przodu obudowy jako wciągający i z tyłu pod zasilaczem jako wyciągający.
  • Poziom 18  
    no pewnie :) może będzie to już jutro to zależy kiedy będzie procek bo płyta będzie jutro (powinna przynajmniej) ale w tym roku napewno :D

Dodano po 3 [minuty]:

a wentyl z przodu mam 80mm 12V tylko puscilem go na 5V zeby bylo cicho :D

Dodano po 1 [minuty]:

a jakby dać taki tunel od wentylatora na CPU na zewnatrz obudowy? zadałoby to egzamin?
  • Poziom 18  
    płyta powinna być dzisiaj ale wychodzi na to że jutro będzie (jak nie później) :/

Dodano po 53 [sekundy]:

wybaczcie posta pod postem ale chciałem żeby temat był "odświeżony"
  • Poziom 18  
    ja stawiam, że masz uszkodzone karty graficzne, maja artefakty bo maja zimne luty pod gpu
  • Poziom 18  
    Karty są na bank sprawne... Jak tylko dostanę drugą płytę to zaraz sprawdze w niej grafę i CPU i będzie wiadomo :D
  • Poziom 18  
    Wydaje mi się że to jednak CPU... Jest trochę pokruszony i przegrzewa się... ukruszone miejsca zalałem Kropelką (robiłem tak w Duronie kiedyś) i temperatura spadła o 5*C...
    zrobiłem zrzuty niektórych dziwadeł graficznych:
    Artefakty na każdej karcie graficznej jaką włożę