Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop - metalowe mocowanie pokrywy LCD (zawias) pękło!

23 Gru 2006 21:00 11851 12
  • Poziom 36  
    Witam.

Mam następujący problem. Mocowanie pokrywy laptopa (ekran LCD) pękło. Sytuacje przedstawiają poniższe obrazki.

Pękło prawdopodobnie od użytkowania - zawiasy w laptopach chodzą krytycznie ciężko, bo to one trzymają pokrywę laptopa w pozycji stabilnej. Rozczarował mnie projektant z Fujitsu&Siemens (Amilo M 6100) tworząc tak słabą ramkę.

Ktoś ma pomysł na naprawę tego laptopa?

Wizyta z pękniętym ramiem u jubilera? Nowe ramię z innego laptopa? Wizyta na giełdzie?
  • Spec od komputerów
    Nie dawno na Allegro ogłaszał się facet że profesionalnie naprawia takie właśnie zawiasy i daje gwarancję.Lub poszukaj samego zawiasu a wymiana to chyba nie problem ?
  • Poziom 36  
    tronic1 napisał:
    Nie dawno na Allegro ogłaszał się facet że profesionalnie naprawia takie właśnie zawiasy i daje gwarancję.Lub poszukaj samego zawiasu a wymiana to chyba nie problem ?

Wymiana to żaden problem. Zawias zapewnie musi pochodzić dokładnie od tego modelu, czy jest to może jakiś uniwersalny standard?
  • Poziom 19  
    Ramki poszukaj na allegro a jak niebędzie to może będzie się dało pospawać migomatem, mi jak pękł zawias to tata go dotoczył, zanieś więc ten zawias do znajomego ślusarza i niech nieco zmniejszy tarcie tego zawiasu bo znowy ci wyłamie ramke.
  • Poziom 15  
    Chciał bym jeszcze zakomunikować tutaj żeby rutynowwo robić przegla zawiasów, Wczoraj rozkladam obodowe matrycy odkrecam sróbki od zawiasu a tu nagle przy ostatniej srubce...ciach i srubka poleciala. dlaczego?? Poniewać zawias sie skrzywił i byly duze naprężenia no i niestty srubki nie znalazlem ale po wyprostowaniu i nasmarowaniu zawiasow wszystko chodzi jak najbardziej ok :)
  • Poziom 36  
    mcoola napisał:
    (...) i niech nieco zmniejszy tarcie tego zawiasu bo znowy ci wyłamie ramke.

Co masz na myśli pisząc "zmniejszyć tarcie"? Ten zawias jest rozbieralny? Chyba powinien chodzić bardzo sztywno, bo to on trzyma całą pokrywę. Ja zasugeruję raczej komuś, kto będzie to spawał, by to w miejscu pęknięcia śmiało zalał grubszą warstwą metalu.
  • Poziom 19  
    Zawias w miejscu zaznaczonym na tym obrazku można rozłączyć, wystarczy rozgiąć go mocnym i ostrym narzędziem.
    Póżniej od nowa go nasmarować towotem i już.
  • Poziom 36  
    mcoola napisał:
    Zawias w miejscu zaznaczonym na tym obrazku można rozłączyć, wystarczy rozgiąć go moznym i ostrym narzędziem. póżniej od nowa go nasmarować towotem i już

Aż nie chce mi się wierzyć, że tak sztywno działający zawias będę mógł rozsunąć za pomocą noża. Moje obawy dotyczą też zestawienia obu części w całość. Przecież, skoro to nie jest luźne, to i nasadzenie obu części na siebie może być problemowe. No i się zastanawiam, jak to jest zrobione, że opór (otwieranie) zawiasu jest tak duży.

A co, jeśli po nasmarowaniu i złożeniu tego w całość opór okaże się zbyt mały do utrzymania pokrywy laptopa?
  • Poziom 19  
    ele mid napisał:
    Aż nie chce mi się wierzyć, że tak sztywno działający zawias będę mógł rozsunąć za pomocą noża.

Wierzyć niemusisz, ale da się.

ele mid napisał:
    Moje obawy dotyczą też zestawienia obu części w całość. Przecież, skoro to nie jest luźne, to i nasadzenie obu części na siebie może być problemowe.

Wystarczy wbić młotkiem. Naprawienie ramki to usunięcie skutku a nie przyczyny problemu. Żeby drugi raz niepękła ta ramka trzeba poluźnić zawiasy
  • Poziom 36  
    mcoola napisał:
    Żeby drugi raz niepękła ta ramka trzeba poluźnić zawiasy

Czy aby "poluźnić", wystarczy rozebrać, wyczyścić, i na nowo nasmarować, po czym ponownie złożyć w całość?
  • Poziom 15  
    A jak się ma sprawa pęknieć obudowy na skutek ciasno chodzących zawias do spraw gwarancji.
    W mojej Toshibie zauważyłem lekkie nadpęknięcia w zew obudowie?
    Czym i jak często smarować zawisy?
  • Poziom 36  
    czapliniak napisał:
    W mojej Toshibie zauważyłem lekkie nadpęknięcia w zew obudowie?
    Czym i jak często smarować zawisy?

Z mojego doświadczenia wynika, że pęknięcia na obudowie, to nie efekt ciężko chodzących zawiasów, ale już pękających części (przedłużeń) tych zawiasów, które zaczynają ocierać o obudowę. Obudowa jest tylko plastikiem - zaślepką, i nie spełnia roli trzymania, dlatego pęknięcia raczej powstać same od siebie nie mogą.
  • Poziom 19  
    Do smarowania wystarczy jakikolwiek smar, naprzykład towot. Raz na rok, może dwa wypadałoby nasmarować zawiasy.