Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem ze sterowaniem silnika krokowego unipolarnego

kinderm 24 Dec 2006 14:25 1644 2
IGE-XAO
    kinderm
    Level 14  
    Witam!

Robię sterownik do akwarium, do którego jest podłączany karmnik. Właśnie w tym karmniku jest silnik krokowy przesuwający klapkę zasłaniającą dawki wcześniej nasypanego pokarmu. I tu jest problem: silnik kręci się jakby chciał a nie mógł. Obraca się parę kroków w jedną stronę i nagle się cofa i tak w kółko. Załączam schemat podłączenia i program testowy. Silnik ma 24 kroki na obrót i jest unipolarny. Może problem tkwi w tym, że COM silnika jest do +12V, a cewki zwierane do masy (przez tranzystory BD135, sterowane z kolei ATmegą8), chociaż wątpię. Wydajność prądowa zasilania na pewno jest wystarczająca.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • IGE-XAO
    bogdan_p
    Level 39  
    na jakie napięcie jest ten silnik , czy próbowałeś zmienić kolejność połączeń silnika
    przeglądnij ten temat silniki krokowe
    kinderm
    Level 14  
    No właśnie... nie wiem dokładnie na jakie napięcie jest ten silnik. Ma opór 15Ω, więc na 12V będzie troszkę mniej od 1A. Próbowałem zmieniać sekwencje w sofcie: 1-2-3-4, 1-3-2-4 i inaczej.

--------------------------

Była przerwa na ścieżce z tranzystora do złącza cewki silnika. Trochę się pospieszyłem z założeniem tematu. Jeśli ten topic jest śmieciem, to proszę administratora o jego usunięcie.

Pozdrawiam.
pcbway logo