Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem ze sterowaniem silnika krokowego unipolarnego

24 Gru 2006 14:25 1527 2
  • Poziom 14  
    Witam!

Robię sterownik do akwarium, do którego jest podłączany karmnik. Właśnie w tym karmniku jest silnik krokowy przesuwający klapkę zasłaniającą dawki wcześniej nasypanego pokarmu. I tu jest problem: silnik kręci się jakby chciał a nie mógł. Obraca się parę kroków w jedną stronę i nagle się cofa i tak w kółko. Załączam schemat podłączenia i program testowy. Silnik ma 24 kroki na obrót i jest unipolarny. Może problem tkwi w tym, że COM silnika jest do +12V, a cewki zwierane do masy (przez tranzystory BD135, sterowane z kolei ATmegą8), chociaż wątpię. Wydajność prądowa zasilania na pewno jest wystarczająca.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
  • Poziom 39  
    na jakie napięcie jest ten silnik , czy próbowałeś zmienić kolejność połączeń silnika
    przeglądnij ten temat silniki krokowe
  • Poziom 14  
    No właśnie... nie wiem dokładnie na jakie napięcie jest ten silnik. Ma opór 15Ω, więc na 12V będzie troszkę mniej od 1A. Próbowałem zmieniać sekwencje w sofcie: 1-2-3-4, 1-3-2-4 i inaczej.

--------------------------

Była przerwa na ścieżce z tranzystora do złącza cewki silnika. Trochę się pospieszyłem z założeniem tematu. Jeśli ten topic jest śmieciem, to proszę administratora o jego usunięcie.

Pozdrawiam.