Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Polar PDN1085 - wyskakuje bezpiecznik

PiatyElement 24 Dec 2006 15:08 4362 18
IGE-XAO
 • #1
  PiatyElement
  Level 21  
  Witam, posiadam pralkę polar, od pewnego czasu zdarzało się iż po jej włączeniu wyskakiwał bezpiecznik na w szafce. Obecnie każde włączenie pralki powoduje iż po 4-6 sek po jej włączeniu bezpiecznik wyskakuje za każdym razem. Zdjąłem górę obudowy pralki ale nic dziwnego tam nie widać, wszystko zamontowane jest powyżej bębna więc nie jest zalane. Co może być przyczyną wyskakiwania bezpiecznika. z góry dziękuję za podpowiedzi. pzdr.

  Moderated By skryn:

  Treść wiadomości poprawiłem. Proszę na przyszłość zapoznać się z tematami przyklejonymi w dziale!

  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  meb
  Level 13  
  Nie podałeś typu,ale sprawdź blokadę wziernika.Pozdrawiam.
 • IGE-XAO
 • #3
  bolczyk13
  Level 18  
  Sprawdź najpierw kondensator p/z ,a następnie kondensator rozruchowy silnika.
  Ale nazwa Polar nic nam nie mówi napisz dokładniej jaki jest typ tej pralki.
  Pozdrawiam i życzę smacznego karpia. :D
 • #4
  PS 663S BIO
  Level 31  
  Jeśli po kilku sekundach, to na pewno blokada. Ale typ pralki trzeba podać.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  PiatyElement
  Level 21  
  Jeśli to będzie uszkodzona blokada (dziś sprawdzę), to czy można ją w ogóle odłączyć? I pralka będzie działać bez niej?
 • #7
  ANDYW6
  Level 24  
  Będzie ale może to spowodować zalanie pomieszczenia gdzie stoi pralka.
 • #8
  staszekf
  Level 33  
  ANDYW6 wrote:
  Będzie ale może to spowodować zalanie pomieszczenia gdzie stoi pralka.


  Dlaczego zalanie skąd takie wnioski?
 • #9
  stach19
  Level 16  
  Witam.
  Możliwość zalania pomieszczenia jest duża, a szczególnie w momencie płukania przy podwyższonym poziomie. Pralki Polaru ostatnich lat produkcji miały zaczepy przystosowane do blokad pozystorowych. Odłączenie blokady może lecz nie koniecznie napewno spowodować otworzenie się drzwi w czasie prania. Zwarcie może powodowac wiele elementów ( blokada, grzałka, filtr pz, zwarty silnik, wypalony programator, same lampki kontrolek). To trzeba sprawdzić.
  Powodzenia.
 • #10
  PiatyElement
  Level 21  
  witam, kompletnie mi to nie idzie. jak mam sprawdzić blokadę, po jej wypięciu pralka wogóle nie startuje - jak oszukać pralkę i pominąć blokadę,chociaż po załączeniu pralki blokada się załącza - nie można otworzyć drzwiczek, a po wyrzucenia bezpiecznika, po jakimś czasie (nie odrazu) drzwi można otworzyć. Są też małe ślady wody z tyłu przy grzałce. Jak sprawdzić tę grzałkę ( jakieś wartości ). Różnicówka wyskakuje, po tym jak pralka zaczyna lać wodę do komór z proszkiem, filtr wyczyściłem.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  PiatyElement
  Level 21  
  witam ponownie. podpiąłem ponownie blokadę, ale odpiąłem całkowicie grzałkę. Pralka ruszyła. Wymyłem benzyną ekstrakcyjną całe ślady po wodzie zaśniedziałe przy stykach grzałki i w jej okolicy, obczyściłem dokładnie. Pralka póki co działa, teraz robi pierwsze pranie, jak się skończy to poinformuję. Dziękuję za podpowiedzi i sugestie. Pozdrawiam.
 • #13
  zbyszeks0
  Home appliances specialist
  Wymień koniecznie grzałkę bo ona i tak się uszkodzi i może uszkodzić inne droższe elementy pralki.Wybór należy do Ciebie.Pozdrawiam.
 • #14
  PiatyElement
  Level 21  
  witam ponownie, niestety mam nieprzyjemność powrócić do tematu. Okazało się że pralka działa ale na niektórych programach do końca a na innych do określonych pozycji programatora. Na bolcach wtyczki pomiędzy faza/zero pojawiają się wartości gdy mierzyłem omomierzem lub ich nie było - w zależności od pozycji programatora. Po kabelkach doszedłem że są one wpięte w płyte programatora w punktach od gniazda X1 i X3, od strony druku płyty jako C1 i C3 wymontowałem programator i okazuje się że kręcąc pokrętłem raz mam zwarcie na tych punktach innym razem nie. To chyba raczej normalne nie jest. Da się to naprawić? czy to wina elektroniki czy mechaniki programatora. Przepraszam że zamęczam ale chwilowo nie mam na programator nowy, może ma ktoś schemat programatora (ELBI 0788 inne oznaczenia płyty: 22-00, 45322-1, 11271310) z góry dziękuję.
  P.S. : spr i na pewo dobre są: grzałka, blokada, PZ, kontrolki i włączniki.
 • #16
  PiatyElement
  Level 21  
  Dziękuję za szybką odp ale inst naprawy ściągnąłem już dużo wcześniej, przestudiowałem ją ale nic tam nie znalazłem. Są tam schematy ale ogólnie instalecji elektrycznej oraz schemat podłączenia programatora do instalacji. Nie ma natomiast schematu programatora, nadal nie wiem czym spowodowane jest zwarcie na X1 i X3 ( przy wymontowanym i całkowicie odpiętym programatorze ). Gdy zamontuję programator i ustawię w pozycji braku zwarcia na X1, X3 - pralka rusza, gdy ustawię programator pokrętłem na zwarciu X1, X3 odrazu wypada bezpiecznik.
 • #17
  PS 663S BIO
  Level 31  
  Jak nie ma w instrukcji naprawy, to nigdzie nie będzie :?
 • #18
  PiatyElement
  Level 21  
  Analizuję jeszcze diagram pracy programatora, na przykładzie programu który działa do końca i który wyskakuje od po paru chwilach, teraz nanoszę na diagramie na skokach w których miejscach są zwarte X1 i X2, porównam i dam znać do jakich wniosków dojdę. Pozdrawiam.
 • #19
  PiatyElement
  Level 21  
  Witam. Problem rozwiązany. Termostat ( po lewo od grzałki) uległ uszkodzeniu - wytarł się przez jego szerokość rowek i mała dziurka. Wytarło się bo bęben pracuje krzywo ( zużyte łożyska ) Przez tą dziurę w termostacie dostawała się woda, ściekając powodowała zwarcie. Zanim termostat się zalał zdążyła pralka zrobić jedno pranie ( wydawało mi się ze działa ten program) Temat uważam za zamknięty i dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam.